Z frontu WRE ciąg dalszy

Konflikty Sprzęt i uzbrojenie
Udostępnij artykuł

Pamiętacie zapewne jak ostatnio wspominałem o obecności naszych „ulubieńców” Р-330Ж Житель, РБ-301Б Борисоглебск-2 czy spinający je Р-330КМА z kompleksu Р-330М1П «Диабазол w lokalizacjach: Orzeł-Karaczew, Kursk, Stary Oskoł. No to powyższa lista jest już nieaktualna. Niestety w na obszarze obwodów Briańskiego, Kurskiego i Biełgorodzkiego odnotowaliśmy przybycie (i pracę..) następujących zestawów/kompleksów Rosyjkiej Walki Radiolektronicznej (WRE). Wymieńmy je po kolei.

Мурманск-БН – czyli system rozpoznania, przechwytywania i zakłócania łączności radiowej w paśmie HF. Cholernie groźne bydle o dużej mocy i zasięgu działania, niewłaściwe użyte w lutym/marcu 2022 poza paraliżem łączności ukraińskiej zrobiło to samo… częściowo rosyjskiej łączności. Wnioski codo tego jak go stosować niestety wyciągnięto…
1Л267 «Москва-1 system pasywny działający w ramach ugrupowań radioelektronicznego komponentu OPK. Wykrywa samoloty, pociski manewrujące na podstawie emisji ich srl (stacji radiolokacyjnych), radiowysokościomierzy etc.

Stare znajome, czyli 1РЛ257 Красуха-4 w liczbie co najmniej dwóch. Zakłóca pracę pokładowych srl w różnych śnp (środki napadu powietrznego). Może tez tłumić pracę radarowych satelitów rozpoznawczych oraz kanały sterujące bsl (bezpilotowych statków powietrznych)

Rzadko wspominana Тірада-2 czyli zestaw do zakłócania łączności/komunikacji i nawigacji satelitarnej, także komunikacji z bsl. Jest to jeden z młodszych zestawów zaprezentowany publicznie pierwszy raz bodajże w czasie wystawy Armia 2018

No i do kompletu dodajmy pojawienie się kolejnych wozów Р-934БМВ, Р-325УМВ z zestawu РБ-301Б Борисоглебск-2 no i oczywiście co najmniej dwa kolejne Р-330Ж.
Ktoś się pytał, czy Rosjanom „kończą” się zestawy WRE?
No NIE.
Część to na 99% dostawy prosto z produkcji…

I choć wszystkie grafiki mają tradycyjnie charakter li tylko ilustracyjny (tak niektóre są z przed kilku lat) to identyfikacja i lokalizacja są absolutnie pewne, potwierdzone ze źródeł osobowych jak i rozpoznania radioelektronicznego.
A teraz najistotniejsze. Co nam mówi to rozmieszczenie zestawów WRE? Ano mamy do czynienia z rozwinięciem silnego i wielozakresowego ugrupowania radioelektronicznego, który zapewnia możliwości choćby częściowego maskowania przemieszczania się wojsk, jak i mającego znaczny potencjał ofensywny w ramach WRE. Pytanie na które nie znam odpowiedzi, to czy mamy tu „tylko” do czynienia z działaniami które mają stwarzać pozór do rosyjskiej ofensywy na tym obszarze (a zatem konieczność przez SZUA przemieszczenia tam swych już dość szczupłych rezerw) czy też… wstępem do realnej rosyjskiej operacji na np kierunku Sumskim czy Charkowskim.

Uczciwie muszę powiedzieć, że cały czas mam co do tego wątpliwości…

Moją pracę możecie docenić min na serwisie Patronite

https://patronite.pl/Lesnik
Za każde wsparcie serdecznie dziękuję i kłaniam się nisko.


Tomasz Leśnik


Od bardzo dawna (co potwierdzają siwe włosy i zakola) interesujący się problematyką bezpieczeństwa narodowego, sił zbrojnych, militariów. Maruda zadający niewygodne pytania. Aktywny uczestnik polskiego „mil-netu”. Od niedawna obecny także na Twitterze – profil @PEmeryt – Hobby: historia, II RP, gitara i muzyka także w „ciężkiej” odmianie.Udostępnij artykuł
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *