Dzień 280 (30 listopada 2022) – postępy rosjan pod Bachmutem

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Nadal nadchodzą echa informacji spod Bachmutu o przełamaniu przez rosjan południowych linii obrony wokół miasta. rosjanie rzucili tam dużo oddziałów wycofanych z Chersona. Sam Bachmut nie jest zagrożony, bo linii obrony i szlaków transportowych Ukraińcy mają tam kilka. Nadal jest to najbardziej intensywny odcinek frontu.

Dziś dużo pożarów w rosji i dużo dalszych deklaracji partnerów Ukrainy.

👍 Dobre wieści:
⚆ Norwegia przekazała Ukrainie autobusy medyczne dla wojska.

⚆ Niemiecki rząd chce przekazać Ukrainie więcej samobieżnych instalacji artyleryjskich Gepard w celu ochrony przed rosyjskimi atakami.

⚆ Finlandia przekazała Ukrainie sprzęt do przywrócenia sieci energetycznej po rosyjskich atakach rakietowych.

⚆ Litwa przeznaczy kolejne 13 mln euro na wsparcie Ukrainy.

⚆ Według analityków Conflict Intelligence Team, rosji najprawdopodobniej skończyły się produkowane przez Iran drony kamikadze Shahed-136. rosyjska armia przestała ich aktywnie używać. Okupanci albo czekają na nowe dostawy, albo uruchamiają produkcję statków bezzałogowych w rosji.

⚆ NATO planuje zainwestować w sowieckie systemy uzbrojenia używane na Ukrainie. Chodzi głównie o produkcję amunicji i części zapasowych. Ponad połowa uzbrojenia ukraińskiej armii to sprzęt sowiecki/rosyjski.

⚆ Stany Zjednoczone podpisały kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów z firmą Raytheon na zakup systemu obrony powietrznej NASAMS dla Ukrainy — Pentagon.

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Chiny demonstracyjnie wspierają rosję. Po raz pierwszy rosyjskie i chińskie bombowce strategiczne przeprowadziły wspólne ćwiczenia. Tu-95 wylądował w chińskiej bazie lotniczej, a Xian H-6 na terytorium rosji.

⚆ Na lotnisku w rosyjskiej bazie Engels pojawiły się kolejne samoloty – rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat. rosjanie przerzucili cztery dodatkowe bombowce na lotnisko z którego startuje lotnictwo strategiczne wroga i bombarduje terytorium Ukrainy. W tej chwili na miejscu zauważono około 25 samolotów.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
Pod Swatowym i Kreminną – bez większych zmian

Pod Bachmutem potwierdzono dziś informacje sprzed kilku dni, że rosjanom udało się przełamać linie obrony Ukraińców na południe od Bachmutu. Jest kolejne doniesienie o przejęciu przez rosjan Kurdiumiwki (pisałem o tym 2 dni temu). Jest niepotwierdzona informacja o tym, że Ukraińcy wysłali w ten rejon posiłki aby ustabilizować front.

Pod Awdijewką rosjnie podeszli nieco bliżej Perwomajskiego.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
rosjanie ewakuują szpital z miejscowości Połohy do Mariupola.
Odnotowano wzrost aktywności artylerii po obu stronach frontu.
Pod Pawliwką – rosjanie nadal atakują i giną.
Reszta frontu – bez zmian.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzelany Cherson, Zaporoże, Słowiańsk oraz tereny przygraniczne w obwodzie charkowskim, sumskim
😼Potwierdzono, że wczoraj i przedwczoraj Ukraińcy zniszczyli punkty koncentracji rosjan w obwodzie zaporoskim (Inżynerne, Połohy, Tokmak). Pod Melitpolem miały miejsce eksplozje w klubie w którym spotykali się rosyjscy żołnierze.
Tokmak – W wysadzonym samochodzie prawdopodobnie zginął współpracownik i zdrajca Ołeksij Koszel, tzw. „szef Wydziału Spraw Wewnętrznych miasta Tokmak i rejonu Tokmak”.

⚡️Deficyt energetyczny Ukrainy wyniósł dziś 27%.

W czwartek 1 grudnia w Kijowie zostaną zastosowane awaryjne przerwy w dostawie prądu, ale czas przerw zostanie skrócony – DTEK

Obecnie 50% Chersoniu jest podłączone do prądu. Wojska rosyjskie nie przestają ostrzeliwać miasta, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad dotyczących maskowania świetlnego, powiedział szef biura prasowego Chersońskiej OAW Tołokonnikow na antenie ogólnoukraińskiego maratonu telewizyjnego.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:
⚆ Minister infrastruktury Kubrakow złożył rezygnację – ma zostać wicepremierem, który będzie odpowiadał za połączone resorty infrastruktury i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

⚆ Choinka na Placu Sofijskim w Kijowie będzie sztuczna – ozdobią ją energooszczędne girlandy, które będą oświetlane generatorem. Miasto nie wyda żadnych pieniędzy, wszystkie koszty pokryją biznes i mecenasi. Kliczko zapowiedział też, że po świętach noworocznych generator zostanie przekazany na potrzeby ukraińskich obrońców

⚆ Ministerstwo Obrony mianowało nowego dyrektora generalnego Motor Sichi: zwolniono Bogusławajewa. Rozporządzeniem ministra obrony Ołeksij Nikiforow został nowym dyrektorem generalnym Motor Siczi, który został wyobcowany na początku listopada i przeniesiony do Ministerstwa Obrony. Zakład produkuje silniki wojskowe (i nie tylko) i są one używane między innymi przez firmę Baykar.

⚆ Ukraiński wywiad uważa, że rosja przygotowuje i gromadzi rakiety, bada nowe cele i przeprowadza wstępny rozpoznanie przed kolejnym zmasowanym atakiem rakietowym. Skibicki powiedział, że rosyjska armia używa strategicznych zapasów niektórych rodzajów broni, bo „30% to próg, który zawsze musi pozostać”

⚆ Rada Miasta Odesa ostatecznie poparła decyzję o rozbiórce i przeniesieniu pomnika Katarzyny II. Odpowiednia decyzja została poparta 43 głosami, nikt nie głosował przeciw

⚆ Ukrzaliznycja nie odwołuje pociągów pasażerskich w przypadku nowych awarii prądu – poinformował Ołeksandr Kamyszyn, szef Kolei Ukraińskich. Jednocześnie dodał, że opóźnienia pociągów są nieuniknioną konsekwencją każdego blackoutu.

⚆ Zełeński zaprosił Elona Muska na Ukrainę, żeby na własne oczy zobaczył, kto zaczął wojnę i jak ją zakończyć — NYT

⚆ SBU w Chersoniu zatrzymała całą grupę kolaborantów, z których część okazała się jawnymi zdrajcami, gdyż przed okupacją pracowali w ukraińskich siłach bezpieczeństwa.

— REKLAMA —
Reszta artykułu poniżej

🌍Świat:

⚆ Zamach bombowy na ambasadę Ukrainy w Hiszpanii. Przesyłka pocztowa z ładunkiem wybuchowym była zaadresowana do ambasadora Ukrainy w Hiszpanii, donosi Europejska Prawda. Paczka była nieco większa niż koperta z dokumentami. Nie było na niej adresu zwrotnego, więc sekretarka przekazała ją komendantowi. „W paczce było pudełko, więc komendant nabrał podejrzeń i sam – bez nikogo innego w pobliżu – wyszedł z tą „przesyłką” na zewnątrz, zanim ją otworzył. Gdy tylko ją otworzył, usłyszał, że coś kliknęło, natychmiast ją odrzucił, a potem usłyszał wybuch – powiedział Serhij Pohorelcew, ambasador Ukrainy w Hiszpanii. Komendant został ranny w ręce. Wieczorem został wypisany ze szpitala i wrócił do pracy – poinformował ambasador Pogorelcew.

⚆ Zamieszanie wokół wypowiedzi Ursuli von der Leyen. W krótki wideo powiedziała ona, że straty ukraińskiej armii wynoszą ponad 100 tys zabitych. Nagranie dość szybko usunięto i opublikowano wypowiedź bez tego fragmentu. W komentarzu do Suspilna rzecznik prezydenta Ukrainy Nikiforow powiedział, że informacja o stratach jest „wrażliwa”, więc może ją ujawnić tylko Naczelny Wódz, Minister Obrony lub sam Prezydent.

⚆ „rosja nie będzie już w stanie wygrać wojny” – Olaf Scholz

⚆ Turecka firma Karpowership oferuje wysłanie statków elektrowni na Ukrainę, – Nikkei Asia „Rozmawiamy z kierownictwem Ukrenergo o umieszczeniu trzech statków elektrowni o łącznej mocy 300 MW w pobliżu Odessy. Energią elektryczną może być zasilonych nawet 1 milion abonentów”.

⚆ Wedle New York Times Amerykanie organizują grupę zadaniową, która ma pomóc Ukrainie w naprawie sprzętu energetycznego i lepszej ochronie jej elektrowni i sieci.

⚆ Bruksela wraz ze swoimi partnerami opracuje plan konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów, aby następnie przekazać je na rzecz odbudowy Ukrainy i zrekompensować szkody wyrządzone przez wojnę rosyjską – von der Leyen

⚆ Niemcy uznały Hołodomor za ludobójstwo ludności ukraińskiej.

⚆ Belgia wyśle na Ukrainę pojazdy podwodne R7 – pisze Navy Recognition. Minister obrony Belgii Ludivine Dedonder powiedziała, że jej kraj przekaże Ukrainie nowoczesny sprzęt, w tym podwodne drony. „Do końca maja na Ukrainę trafi 10 podwodnych dronów wyprodukowanych przez belgijską firmę ECA Robotics Belgium” – powiedział Dedonder.

⚆ rosja wyrządziła Ukrainie szkód na 600 miliardów euro, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.  Zaproponowała także utworzenie przy wsparciu ONZ wyspecjalizowanego sądu do badania zbrodni federacji rosyjskiej.

⚆ W Czechach wszczęto blisko pięćdziesiąt spraw karnych przeciwko tym, którzy w sieciach społecznościowych wspierali wojnę rosji z Ukrainą.

⚆ Federacja rosyjska nie zaprzestanie ataków rakietowych na Ukrainę, a wraz z nadejściem zimy może spowolnić działania wojenne, ale nie ustaną – powiedział przedstawiciel Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby.

⚆ Podczas dyskusji o udziale kraju w unijnej misji szkolenia ukraińskiego wojska chorwacki poseł Zekanovych podarł kartkę z symbolem Z: „Albo jesteśmy za Ukrainą, albo powieśmy ten znak przed drzwiami”. Wcześniej prorosyjski prezydent Milanowicz wypowiadał się przeciwko szkoleniu ukraińskiej armii na terytorium Chorwacji. Odrzucenie jego weta wymaga zgody co najmniej dwóch trzecich chorwackich posłów

⚆ Wielka Brytania nałożyła sankcje na rosyjskiego wicepremiera Denysa Manturowa i urzędników, którzy pomagają prigożynowi werbować więźniów i organizować pseudoreferenda na okupowanych terytoriach Ukrainy.

⚆ Komisja Europejska zarekomendowała zamrożenie 7,5 mld euro z funduszy unijnych dla Węgier ze względu na problemy z praworządnością.

⚆ W Czechach proponuje się odłączenie rosyjskiej ambasady od prądu, aby mogli tam „skosztować własnego lekarstwa”

💩rosja i białoruś:

⚆ Minister Obrony rosji szojgu powiedział, że jego resort będzie rozwijał siły nuklearne Federacji rosyjskiej w 2023 roku.

⚆ rosyjskie media poinformowały o pożarze w największej elektrociepłowni w rosyjskim mieście Perm – nie podano przyczyny pożaru. Na teren elektrociepłowni wezwano wszystkie służby miejskie i ewakuowano 500 osób. Z informacji wynika, że istnieje zagrożenie rozprzestrzenienia się ognia na inne budynki.

⚆ Rankiem 30 listopada wybuchł pożar przy zbiornikach z produktami ropopochodnymi w rejonie Suraz w obwodzie briańskim, graniczącym z Ukrainą. Później media podały, że pożar został ugaszony. Nie podano przyczyny pożaru.

⚆ W obwodzie kurskim, we wsi Tiotkine doszło do wybuchów. Minimum 6 uderzeń.

⚆ W Wołgogradzie płonie magazyn wyrobów z tworzyw sztucznych. Obszar pożaru to ponad 1,5 tys. m2.

⚆ W Krasjnojarsku był pożar centrum handlowego

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Reportaż CNN o bitwie o Bachmut

⚆ Trochę humoru od ukraińskich artylerzystów

⚆ Moskal i sznurówki


💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *