🪖Dzień 845 (17 czerwca 2024, 23:25) – nie dać się

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Od wtorku zaczyna się przerwa w podsumowaniach. Zanim się zacznie to gorąco zachęcam do wpłaty na pozostałe dwa drony FPV. Pierwszy już dawno kupiony i lata na froncie. Na drugiego brakuje 500zł. Do końca czerwca pozostawiam zrzutkę dla tego celu otwartą. Mowa o dronach FPV z noktowizją i systemem zrzutu (czyli wielorazowe). Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 61% tej kwoty. Dziękuję!

Zamiast podsumowania dnia spróbuję opisać co może wydarzyć się w najbliższych tygodniach i miesiącach w tej wojnie. Subiektywne TOP10:

 1. Front – Najgorszy czas Ukraina ma za sobą. Nie znaczy, że będzie jej teraz szło “z górki”, ale wiadomo, że amunicji i sprzętu będzie do końca roku przybywać. Podobnie jak i ludzi. rosjanie będą mieli “kinetyczne” postępy na odcinku donieckim. Raczej nie wydarzy się nic złego dla Ukraińców na odcinku kupiańsko-łymańskim. Za kilka tygodni powinno też się udać wyprzeć rosjan z odcinka charkowskiego. Wielką niewiadomą jest zaś odcinek zaporoski. Tu doniesień jest mało. To teren trudny do ofensywy, bo rosjanie umocnienia mają tu solidne – jest płasko i bez cieków wodnych. Odcinek zaporoski to jednak klucz do Krymu, a Krym to klucz do wygrania wojny.
 2. Krym – to warto obserwować szczególnie. Ukraińcy zlikwidowali niemal do zera stan ofensywnej rosyjskiej floty czarnomorskiej (od niemal roku rosjanie jedynie wystrzeliwują rakiet ze swoich okrętów) i systematycznie “zerują” rosyjską obronę przeciwlotniczą. To spory wysiłek, ale by zdobyć Krym potrzeba go dużo więcej. Marzy się definitywne zniszczenie mostu krymskiego i przedarcie się sił lądowych na Krym. Dziś wygląda to jak marzenie nierealne, ale obserwacja działań ukraińskich wskazywałaby na to, że mają na to jakiś plan. F-16 to jego część.
 3. Ostrzały i naloty – rosjanie będą kontynuować ostrzały rakietami i dronami. Nie będą one już tak intensywne co do wolumenu, ale będą bardziej rozproszone i wycelowane w infrastrukturę krytyczną. Elektrownie, sieci przesyłowe, zbiorniki paliw, infrastruktura kolejowa – wszystko to będą chcieli niszczyć rosjanie by utrudnić Ukrainie funkcjonowanie we wszelkich możliwych aspektach. Rozproszone ataki będą trudniejsze do obrony. Ukraińcy będą natomiast nadal skutecznie uderzać w cele na terenie rosji. Swoimi dronami – w cele dalekie jak rafinerie, zakłady, a rakietami od sojuszników – w cele blisko granic. Doczekamy się też może w końcu zestrzelenia rosyjskiego bombowca strategicznego.
 4. Energetyka – większość elektrowni węglowych rosjanie zniszczyli. Atomowych – nie tkną, ale zostały wodne i słoneczne. Wodne to potencjalny cel rosjan bo atak na nie załatwia i aspekt terroru przez spowodowanie powodzi oraz komplikuje sytuację energetyczną. Ukraińcy będą mieli i bez tego trudną zimę.
 5. Europa – Europę czeka sporo wyzwań. Pewnie Ursula ponownie zostanie prezydentką UE co daje stabilność co do kursu. Sporo zamieszania w UE może zrobić przewodnictwo Węgier. Sporo, ale akcent nadal będzie na Niemcy i Francję, które nadają ton działanim Europy. Póki co był to ton “wtórny” czyli naśladowczy wobec tego co robiły USA. Sankcyjnie – niewiele się zmieni. Będzie za to więcej zamętu, dziwnych pożarów, więcej fałszywych informacji, podsycania niepokojów.
 6. NATO – będzie raczej wzmacniać wschodnią flankę i pobudzać inwestycje w zbrojeniówkę, wspólne ćwiczenia etc. Oczywiście trwać będą szkolenia ukraińskich żołnierzy i inne wspólne inicjatywy. Na ochronę ukraińskiego nieba bym niestety nie liczył, ale bacznie patrzyłbym na Finlandię i Szwecję. Sądzę, że mogą doposażyć Ukrainę w ciekawe bronie, które mogą zrobić różnicę. W odróżnieniu od Niemiec i Francji oba te kraje są bliżej rosji, mają bardziej realną obawę no i mają też i technologię i kapitał.
 7. USA – USA będą mniej obecne ze względu na jesienne wybory prezydenckie. Temat Ukrainy jest wprawdzie tematem publicznie różnicującym obu kandydatów (co do ścieżki jego rozwiązania), ale nie będzie w dyspucie publicznej tematem wiodącym. Biden i jego ekipa albo będą chcieli zachować niski profil i nie wprowadzać drastycznych zmian w aktualnym kursie, albo go ewentualnie zaostrzyć (mniej na to liczę). Dla USA bardziej palącym problemem jest Izrael i Tajwan/Chiny.
 8. rosja – omijanie sankcji i zapewnienie “mięsa armatniego” będzie kosztować rosję coraz więcej. Bardzo chciałoby się zobaczyć “czarnego łabędzia” konsumującego aktualny reżim, ale jeśli się nie wydarzy to rosja będzie utrzymywać dotychczasowy wolumen armii na Ukrainie mimo ponoszenia coraz większych strat. Podniesienie podatków i dalsze ataki na tyły rosji będą zwiększać napięcie wewnętrzne, ale nie przekroczy to moim zdaniem punktu “zapłonu” wewnętrznego. rosja będzie też miała okazję pokazać jak traktuje szczyt pokojowy. Jeśli wykona realne kroki w 3 obszarach wspomnianych na szczycie to pojawi się cień szansy, że faktycznie dojdzie do negocjacji pokojowych. Nie oznacza to, że dojdzie do pokoju, bo rosjanom nader wszystko potrzebny jest czas na oddech i męczenie wojną reszty Europy.
 9. Chiny – tu jest jeden wielki znak zapytania. Chińczycy będą grali na dwa fronty. Z jednej strony potrzebują rosji, ale z drugiej perspektywa “godziciela” świata jest mocno kusząca. No i jest plan na Tajwan i jego zajęcie. W takim momencie Chiny nie mogą mieć walącego się imperium rosyjskiego za plecami. Będzie zatem gra na dwa fronty – niejawne i lawirujące podsycanie rosji (dostarczanie maszyn do produkcji amunicji, ale nie amunicji) ale i równoległe granie na publiczny wizerunek następcy USA jako żandarma świata. Chiny pozostają kluczem do osłabienia rosji. Europa zaś jest ważnym elementem potencjalnie balansującym chińskie plany gospodarcze wobec zaostrzenia kursu z USA.
 10. Ukraina – rozpocznie się proces negocjacyjny do UE i to będzie dawało Ukraińcom nadzieję na zbudowanie normalności. Nadal będzie trwało intensywne wykorzenianie korupcji, ale mimo całej sympatii i niemal codziennych doniesień z kolejnych wykrytych afer to to dopiero czubek góry lodowej. Priorytetem Ukrainy będzie na najbliższy czas energetyka i wywóz żywności. To bardzo mocno przełoży się na potrzeby związane z obroną przeciwlotniczą, której potrzeba więcej i więcej.

Zatem trzymamy kciuki, nie dajemy się i do usłyszenia! (Bardzo też dziękuję za wszystkie komentarze i wiadomości prywatne.)

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski:

W Wowczańsku na terenie Zakładów Kruszyw wojska ukraińskie zablokowały aż 400 rosjan (było od początku, teraz jest mniej), 30 rosjan poddało się dotychczas po daremnych próbach ucieczki. Plan rosjan polegał raczej na zdobyciu zakładów chemicznych, a stamtąd mieli przeprawić się przez rzekę i przedrzeć się do południowego Wowczańska.

Odcinek kupiański: sukcesy Ukraińców w lasach serebriańskich dość znacznie pokrzyżowały rosjanom plany. Będzie im również trudno przedrzeć się w stronę Siwerska.

Odcinek doniecki: Drobne postępy rosjan w kilku punktach frontu. Szczególnie martwią te wokół Czasiw Jaru.

Odcinek zaporoski: Tu widoczna aktywizacja rosjan pod Wuhłedarem i Staromajorskim

2️⃣ Naloty:

⚆ Brak

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 8 obwodach a w nich ostrzelanych 62 miejscowości i 100 obiektów infrastruktury

⚆ rosjanie uderzyli w infrastrukturę cywilną obwodu połtawskiego — są ofiary, pod gruzami trwają poszukiwania ludzi. Na ten moment wiadomo o 22 osobach rannych (w tym 3 dzieci).

⚆ Nikopol (3 osoby ranne)

⚆ Cherson

⚆ Charków – kilka fal ataków

⚆ Odesa

🌻Straty rosjan: -1080 (527 390), -14 systemów artyleryjskich, -2 czołgi

😼Bawełna:

⚆ Drony kamikaze GUR zaatakowały obiekty wojskowe w obwodach biełgorodzki, woronezkim i lipieckim w rosji w nocy 17 czerwca. Celem były zakłady metalurgiczne w Nowolipiecku i fabryka traktorów: oba przedsiębiorstwa są wykorzystywane do celów wojskowych.

⚆ Biełgorod (magazyn wojskowy)

🛡Inne wątki militarne:

⚆ We Francji pierwsi ukraińscy piloci F-16 zakończą szkolenie we wrześniu – Le Monde. Dla nich zdecydowano o skróceniu okresu studiów z półtora roku do sześciu miesięcy. Ogółem Francja zamierza w ciągu dwóch lat przeszkolić 26 ukraińskich pilotów.

⚆ NATO prowadzi negocjacje w sprawie postawienia w stan gotowości broni nuklearnej i rozmieszczenia jej większej liczby w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Federacji rosyjskiej i Chin, powiedział Sekretarz Generalny Sojuszu. Ostrzegł, że Chiny intensywnie inwestują w nowoczesną broń, w tym w arsenał nuklearny, który do 2030 r. wzrośnie do 1000 głowic. NATO może stanąć przed czymś, z czym nigdy wcześniej się nie spotkało, a mianowicie z dwoma potencjalnymi przeciwnikami nuklearnymi, Pekinem i Moskwą.

⚆ Zachodni eksperci uważają , że jeśli Ukraina wygra wojnę z rosją, to stanie się to na czasowo okupowanym Krymie. Obecnie Siły Obronne Ukrainy przeprowadzają udane ataki na broń rosyjską na półwyspie oraz atakują Most Krymski, aby zakłócić logistykę okupantów. Ponadto, niszcząc systemy obrony powietrznej na Krymie, Ukraina „przygotowuje grunt” pod przyszłe naloty po przybyciu myśliwców F-16, twierdzi Frederick Mertens, analityk z Haskiego Centrum Studiów Strategicznych.

⚆ Syrski zauważa, że wróg zwiększa intensywność działań wojennych i pracuje nad poszerzeniem swojego zasięgu geograficznego, zdając sobie sprawę, że przybycie znacznej ilości broni i sprzętu wojskowego od partnerów Ukrainy wzmocni zdolności Sił Obronnych.

⚆ Łotwa, która wraz z Wielką Brytanią przewodzi „koalicji dronów”, przygotowuje drugą partię dronów zakupionych w ramach krajowych wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy, powiedział łotewski minister obrony Andris Spruds.

⚆ Siły Zbrojne Republiki Czeskiej zgłosiły wypadek z eksplozją amunicji na poligonie wojskowym w pobliżu miasta Libava, w wyniku którego są ofiary. Popołudniu siły zbrojne Republiki Czeskiej poinformowały o śmierci jednego z żołnierzy. Kolejnych siedmiu żołnierzy i jeden pracownik cywilny przewieziono do wojskowego szpitala klinicznego w Ołomuńcu

⚆ W ciągu półtora miesiąca Siły Obronne uderzyły w około 15 systemów obrony powietrznej rosjan na czasowo okupowanym Krymie – poinformował StratCom Sił Zbrojnych Ukrainy. Mowa o jednostkach obrony powietrznej w modyfikacjach S-300, S-350 i S-400. Zniszczono dziesiątki wyrzutni określonych systemów, ponad 15 stacji radarowych, ponad 10 punktów dowodzenia.

⚆ Niemiecka firma Rheinmetall chce produkować w fabryce na Ukrainie hybrydy czołgów Leopard 1 i obrony przeciwlotniczej Skyranger. Przedstawiciel niemieckiego koncernu powiedział Bildowi, że ma wiele Leopardów 1, na podwoziu których można zamontować moduły Skyrangera z armatą 35 mm. Obecnie spółka joint venture zajmuje się głównie renowacją zniszczonych w walkach czołgów Leopard 1 i BMP Marder, ale wkrótce będą tam naprawiane Leopardy 2, a także czołgi z innych krajów przewożone na Ukrainę.

⚆ Słowenia podejrzewa rosjan o masowe wysyłanie do kraju szpiegów pod przykrywką studentów – WSJ. Napływ tzw. rosyjskich „studentów” do Słowenii zbiegł się z czasem, kiedy dwa lata temu wydalono z Europy pracowników dyplomatycznych pod zarzutem szpiegostwa. Z tego powodu władze słoweńskie uważają, że Moskwa nie może wykorzystywać dotychczasowych kanałów wywiadowczych w UE i zamiast tego wysyła do Słowenii „studentów”, aby zrekompensować brak szpiegów. Wielu z tych „studentów” ma 40–50 lat. W marcu 2024 r. deportowano co najmniej 8 rosyjskich studentów za szerzenie prorosyjskich narracji.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ 70% Ukraińców uważa , że ​​Zełeński powinien być prezydentem do końca stanu wojennego — wynika z sondażu KMIS.

⚡️Sytuacja energetyczna: Zimą deficyt prądu wyniesie aż 35%. Ukraińcy mogą uzyskać od pięciu do sześciu godzin światła dziennie, mówi dyrektor generalny YASNO Kovalenko. Musimy być przygotowani na taką sytuację – dodał, że przez najbliższe półtora miesiąca sytuacja będzie dość trudna.

🌍Alianci:

⚆ Szwajcarzy zamierzają omówić wyniki Szczytu Pokojowego z Federacją rosyjską, Chińską Republiką Ludową i innymi krajami, które w nim nie uczestniczyły, powiedział szef MSZ Ignazio Cassis.

⚆ Dwa kraje – Irak i Jordania – zniknęły z listy krajów, które podpisały wspólny komunikat po Szczycie Pokojowym w Szwajcarii. Tym samym liczba krajów sygnatariuszy spadła z 80 do 78.

⚆ putin będzie mógł uczestniczyć w ewentualnym kolejnym szczycie pokojowym w sprawie Ukrainy w Szwajcarii, mimo że MTK wydał nakaz jego aresztowania – powiedziała prezydent Szwajcarii Viola Amherd dla BBC.

⚆ Kanada ogłosiła pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 38,1 mln dolarów. Pomoc obejmuje: 10,9 mln dolarów na wsparcie dzieci bezbronnych i reintegrację wysiedlonych dzieci powracających na Ukrainę; 14,5 mln dolarów na naprawę uszkodzonego sprzętu i infrastruktury energetycznej; 11,2 mln dolarów na wsparcie techniczne i szkolenia niezbędne do przeprowadzenia reform gospodarczych i przystąpienia do UE; poprawa zdolności oczyszczania terenu z min; 1,5 miliona dolarów na wsparcie bezpiecznej i niezawodnej eksploatacji obiektów jądrowych za pośrednictwem MAEA.

⚆ putin może użyć broni nuklearnej, jeśli rosja przegra na Ukrainie. Takie tezę tę wysunął w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „The Times” sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Oleksandr Łytwynenko.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg uważa , że ​​zapowiadana przez Kreml wizyta putina w Korei Północnej pokazuje, że rosja jest coraz bardziej uzależniona od krajów autorytarnych. Zapytany, jakie działania może podjąć NATO w związku ze współpracą tej „osi zła”, Stoltenberg przypomniał, że na Koreę Północną nałożono już wiele sankcji. „Problem polega na tym, że rosja obecnie narusza te sankcje” – powiedział Sekretarz Generalny. Przypomniał, że Korea Północna dostarczyła już rosji milion pocisków i ten przepływ broni trwa nadal.

⚆ Komisja Europejska nakazała utworzenie rady rewizyjnej dla inicjatywy “Ukraine Facility” – organu kontrolnego w zakresie środków unijnych, które przydzielane są w ramach tego mechanizmu w celu zapobiegania nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktom interesów i naruszeniom. Komisja Audytowa będzie oceniać systemy stosowane przez Ukrainę w celu zapobiegania, eliminowania, zgłaszania i skutecznego przeglądu, badania i ścigania ewentualnych przypadków nadużyć finansowych, korupcji, konfliktu interesów i wszelkich innych naruszeń w w związku z jakimikolwiek wydatkami.

⚆ Nowo wybrany przewodniczący komisji obrony Bundestagu Markus Faber odwiedził Donbas i obwód charkowski, aby osobiście poznać aktualne potrzeby i problemy ukraińskiej armii. Według deputowanego Jehora Czerniewa jest to pierwszy wyjazd zagraniczny Fabera na nowym stanowisku, choć zgodnie z tradycją nowo wybrani szefowie komitetu obrony składają pierwszą wizytę w sąsiednim kraju. Czerniew dodał, że podczas wizyty Fabera niemiecka haubica samobieżna Panzerhaubitze 2000 zniszczyła rosyjską haubicę wraz z amunicją.

⚆ Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu , powiedział , że USA są zaniepokojone pogłębieniem stosunków między rosją a Koreą Północną w kontekście wizyty putina w Pjongjangu. „Nie martwimy się wyjazdem. Martwimy się natomiast pogłębieniem stosunków między obydwoma krajami” – stwierdził. Kirby zauważył, że ewentualne porozumienia między Moskwą a Pjongjangiem będą miały wpływ na sytuację na Ukrainie, biorąc pod uwagę użycie przez rosję północnokoreańskiej broni i „mogą nastąpić pewne wzajemne kroki, które będą miały wpływ na sytuację bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim”.

⚆ Funkcjonariusze Estonii przekazali 31 samochodów na potrzeby jednostek Policji Narodowej Ukrainy. 16 samochodów Skoda Octavia i 15 Volkswagen Tiguan z Komendy Policji i Straży Granicznej Republiki Estonii, przy których pracowali estońscy funkcjonariusze, już dziś pod okiem ukraińskich policjantów wyruszyło do pracy w rejonach przygranicznych – w Czernihowie i Żytomierzu regiony.

⚆ Choroba i udział w morderstwach politycznych – rosja wszczęła śledztwo w sprawie Kadyrowa. Autorzy śledztwa piszą , że w zamian za lojalność wobec Kremla władze rosyjskie zaoferowały kandydatom na szefa Czeczenii pięć milionów dolarów w gotówce, dom w Soczi, a także pozwolenie na pobieranie haraczy w dużym rosyjskim mieście na przykład Noworosyjsk. Achmat Kadyrow otrzymał w prezencie od putina nie tylko całą Czeczenię, ale także matę do modlitwy, z której był szczególnie dumny – twierdzi znajomy rodzinny. „Projekt” uważa, że ​​otoczenie głowy Czeczenii może być zamieszane w wiele głośnych morderstw politycznych. W szczególności „czeczeński ślad” odnajdujemy w zabójstwach polityka Borysa Niemcowa, byłego wicepremiera Czeczenii Jakowa Sergunina, redaktora naczelnego magazynu „Forbes” Pawła Chlebnikowa, dziennikarki „Nowej Gazety” Anny Politkowskiej, pracowniczki „Forbesa” Centrum Praw Człowieka „Memoriał” Natalia Estemirowa. W związku z chorobą Kadyrowa, o której wielokrotnie informowały media, w publikacji, powołując się na źródła, napisano, że Kadyrow rzeczywiście miał i nadal ma problemy z nerkami, ale udało mu się je, przynajmniej na jakiś czas, rozwiązać. I zaczął przygotowywać następców – umieścił członków swojej rodziny na niemal całym pionie władzy.

⚆ MAEA wspierała w ciągu roku badaczy zajmujących się energią jądrową z Iranu i wysyłała ich na studia do rosji — Bild powołując się na poufne materiały na temat irańskiego programu nuklearnego. Z dokumentów wynika, że ​​MAEA współpracowała z Javadem Karimi-Sabetem, który od 2020 roku znajduje się na amerykańskiej liście sankcyjnej i jest uważany za jednego z „mózgów” stojących za irańskim opracowaniem bomby atomowej. Agencja zapłaciła naukowcowi gotówką, gdyż przelew bankowy nie był możliwy ze względu na sankcje.

💀 Ciemna strona:

⚆ Kreml poinformował o wizytach putina w Korei Północnej w dniach 18-19 czerwca i Wietnamie w dniach 19-20 czerwca na zaproszenie przywódców tych krajów.

⚆ W Czelabińsku spłonął zakład produkujący trolejbusy

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zdjęcia ukraińskich jeńców uwolnionych ostatnio (zdjęcia pokazano na szczycie pokojowym)

⚆ Wojna wojną, ale…

⚆ żółw w niewolę popadł

⚆ i po rosyjskim szturmie pod Wuhłedarem

⚆ na prawym brzegu Dniepru

⚆ Gry rzeczywiste

⚆ Wowczańsk – uderzenia ukraińskiego lotnictwa

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
 5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *