Chiny uzależniają handlowo Kirgistan

Ekonomia i Geopolityka
Udostępnij artykuł

Dane handlowe za 2024 r. pokazują, że Kirgistan jest uzależniony od Chin, nawet biorąc pod uwagę dużą rozbieżność w danych liczbowych opublikowanych przez oficjalne agencje Chin i Kirgistanu. Chińskie obroty handlowe prawie dwukrotnie przewyższają obroty handlowe zdominowanej przez Moskwę Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Według  danych opublikowanych przez Generalną Administrację Celną Chin dwustronne obroty handlowe w pierwszym kwartale 2024 r. wyniosły 4,815 miliarda dolarów. Wyraźna była nierównowaga handlowa między obydwoma krajami: według Pekinu całkowity eksport Chin do Kirgistanu wyniósł 4,163 mld dolarów, podczas gdy w okresie objętym raportem do Chin trafiły jedynie kirgiskie towary i usługi o wartości 22 mln dolarów.

Dane z Kirgistanu za pierwszy kwartał pokazały zupełnie inny ogólny obraz handlu. 13 maja Kirgiski Narodowy Komitet Statystyczny podał, że całkowite obroty handlowe kraju ze światem zewnętrznym wyniosły 3,7 miliarda dolarów. Jednak statystyki kirgiskie potwierdziły nierównowagę w handlu dwustronnym na korzyść Pekinu: podczas gdy obroty z Chinami w pierwszym kwartale wyniosły 1,63 miliarda dolarów, kirgiski eksport wyniósł skromne 18,8 miliona dolarów. 

Kirgistan ma niewiele środków, aby zaradzić brakowi równowagi handlowej. W połowie maja Ministerstwo Rolnictwa Kirgistanu zgodziło się wysłać w tym roku do Chin 10 000 ton wiśni. Jednak wartość tego eksportu raczej nie wpłynie na deficyt handlowy Kirgistanu z Pekinem.

Rosja, niegdyś dominująca potęga gospodarcza w Azji Środkowej, obecnie pozostaje daleko w tyle za Chinami w dwustronnym handlu z Kirgistanem. Według oficjalnych danych Kirgistanu wolumen wzajemnej wymiany handlowej w okresie styczeń-marzec wyniósł 611,5 mln dolarów. Obroty Kirgistanu ze zdominowaną przez Rosję Euroazjatycką Unią Gospodarczą (EAEU), która obejmuje wymianę handlową z Rosją, Kazachstanem, Armenią i Białorusią, w pierwszym kwartale wyniosły 868,4 mln dolarów, czyli nieco ponad 50 procent obrotów Chin w tym samym okresie.


Udostępnij artykuł
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *