🪖Dzień 752 (16 marca 2024, 23:10) – 1 na 5

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie nie ma mowy o stabilizacji. Mimo, że rosjanie maja planować kolejną dużą ofensywę latem, to teraz zwiększają presję na niektórych odcinkach. W tym celu wprowadzają do działania nawet rezerwy strategiczne. Są to Wuhłedar, Robotyne, kierunek :Czasiw-Jar i Kostiantyniwka oraz wybrane punkty koło Marijinki i Łymanu. Nie jest też lżej pod Awdijiwką – niektóre punkty obrony są w bardzo trudnym położeniu.

“Napoleoński” Macron nie znika z czołówek prasowych w Ukrainie. Tym bardziej, że mówi o rzeczach w sposób, który wydaje się słuszny i sensowny. W jednym z obszernym wywiadów powiedział między innymi, że na 5 strzałów rosyjskich Ukraińcy mogą odpowiedzieć jednym, że miesięczny efekt produkcji francuskiego przemysłu artyleryjskiego Ukraina zużywa w kilka minut (robią 1 na 5). Do tego dochodzą niepokojące doniesienia o kurczeniu się rakiet do systemów przeciwlotniczych. Tymczasem rosja kontynuuje zwiększanie produkcji i tempa mobilizacji oraz szkolenia rekrutów. Według Ukraińców, zaraz po “wyborach” prezydenckich, wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące mobilizacji 300 000 Ukraińców z ziem okupowanych do armii rosyjskiej. Makabryczne.

Odczuwalnie narasta też poziom niepokoju w Polsce. Dziennikarskie doniesienia o słabym stanie ochrony ludności przed bombardowaniami, mimo, że były w prasie dwa lata temu, teraz padają na inny grunt. Nie ma co straszyć wojną ale tak poważnej sytuacji w Europie od II w. św. nie było.

Ja tymczasem mam obiecany cel 5. edycji “Pomagania za czytanie”. W skrócie – wraz z “Sikorki na Ukrainie” chcemy kupić nietypowy zestaw noktowizyjny, który składa się z 2 dronów z aktywnym źródłem światła niewidzialnego oświetlających pole boju, oraz z 4 pasywnych noktowizorów dla snajperów ukraińskich. Całość kosztuje 17 000zł.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 1200 zł czyli 7 % celu.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zniszczone 2/2 Shahedy

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 125 miejscowości i 174 obiektów infrastruktury.

⚆ rosja ostrzelała Nowoseliwkę w obwodzie donieckim ciężką artylerią. W wyniku ataku zginął 51-letni mężczyzna. Inny mężczyzna został ranny i przewieziony do szpitala.

⚆ Władze nazwały wczorajszy atak rosjan na Odesę najbardziej masowym w mieście pod względem liczby ofiar. W wyniku ataku rakietowego na miasto zginęło 21 osób (w nocy zmarł jeden ranny ratownik), 40 osób nadal jest w placówkach medycznych. 9 z nich jest w ciężkim stanie. 16 marca w mieście i regionie ogłoszono żałobę.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – drobne postępy rosjan w Iwaniwskim i na południe od niego
Pod Awdijiwką – W Orliwce sytuacja raczej wskazuje na konieczność odwrotu sił ukraińskich. Nie lepiej w Toneńskim i Toneńkim.

Odcinek kupiański – brak zmian
Nowomychajłówka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski: rosjanie mają postępy między Nowoprokopiwką a Werbowym.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -1160 (429 580) -26 systemów artyleryjskich -21 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Biełgorod

⚆ Nieznane drony ponownie zaatakowały rafinerię w rejonie Samary w Federacji rosyjskiej. Mówimy o fabrykach Sizran, Kujbyszew i Nowokujbyszew, w których wybuchły pożary. Łącznie zakłady te przerabiają około 25 milionów ton ropy rocznie, co stanowi prawie 10% całego rafinacji ropy naftowej Federacji rosyjskiej. Za atakiem stoi SBU.

⚆ ​​RDK pokazał nową partię rosyjskich jeńców wojennych i jest gotowy wymienić ich na spotkanie z gubernatorem. Żołnierze pokazali także „wywiad” z jednym z więźniów, który oświadczył, że nie widział poległych członków RDK. rosyjski żołnierz powiedział, że został schwytany podczas misji rozminowywania – ich pojazd znalazł się pod ostrzałem i jako jedyny z grupy przeżył. Członkowie RDK pokazali ponad dziesięciu schwytanych żołnierzy rosyjskich, ale na nagraniu ukryto ich twarze.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ rosja już tego lata planuje nową ofensywę na Ukrainie – ISW. Wiosną okupanci będą kontynuować próby lokalnych ataków i starać się utrzymać tempo działań ofensywnych na całej linii frontu, aby uniemożliwić wojskom ukraińskim stabilizację linii obrony. Pomoc Zachodu dla Ukrainy będzie odgrywać kluczową rolę w zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy do utrzymania pozycji i odparcia nowych ofensyw armii rosyjskiej w nadchodzących miesiącach.

⚆ Ukraina przygotowuje się do utworzenia nowego rodzaju wojska: Sił Dronowych. Jednym z prototypów jest 411 Oddzielny Batalion UAV, zwany także 411 HAWKS. Założona rok temu firma Hawks jest jedną z pierwszych, która współpracuje wyłącznie z dronami, od standardowych FPV po duże bombowce. Operują między innymi jednym z ciekawszych i utajnionych dronów – “Sycz”.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Budanow skomentował działania RDK i „Wolności rosji” na terytorium obwodów biełgordzkiego i kurskiego Federacji rosyjskiej. Szef GUR oświadczył, że według ukraińskiego wywiadu przedstawiciele tych ruchów „w najbliższej przyszłości nie zakończą działalności i zrobią wszystko, na co im starczy sił”. Dodał też, że „stają się siłą” i Ukraina im pomoże.

⚆ Zaraz po wyborach rosjanie chcą zmobilizować na nowo okupowanych terytoriach nawet 300 tys. obywateli Ukrainy. Jedna z ukraińskich służb specjalnych przekazała właśnie dokument potwierdzający ich kanibalistyczne plany.

⚆ W 5-piętrowym budynku w Sumach, w który uderzył „Shahed” kilka dni temu, zakończono rozbiórkę gruzów. Akcja ratunkowa trwała 4 dni. W tym czasie spod gruzów wydobyto ciała trzech zmarłych osób. Niestety nie udało się odnaleźć ciała dziewczynki mieszkającej na piątym piętrze.

⚆ Jurij Ihnat został odwołany ze stanowiska rzecznika Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował dowódca Sił Powietrznych Mykoła Oleszczuk. Oleszczuk dodał też, że będzie działał „w innym kierunku z nie mniejszym powodzeniem”.

⚆ Na przestrzeni 10 lat poprawił się stosunek obywateli Ukrainy do wszystkich grup etnicznych z wyjątkiem rosjan. A rosjanie należą do liderów pod względem pogorszenia sytuacji. Dystans społeczny wobec nich, czyli gotowość do bycia w bliskich związkach, zbliża się do „niewpuszczenia na Ukrainę”. Nieznacznie pogorszył się stosunek do rosyjskojęzycznych Ukraińców. Liderem spadku dystansu społecznego są Polacy.

🌍Alianci:

⚆ Przyjdę z konkretnymi propozycjami i rozwiązaniami – Macron. Mam zasadę, że moja wizyta powinna być jak najbardziej użyteczna dla Ukrainy. Na to zawsze się zgadzaliśmy i postępowaliśmy z prezydentem Zełeńskim. Pojadę do Berlina, porozmawiam z kanclerzem Scholzem i premierem Polski. Jestem pewien, że uda nam się przeznaczyć dodatkowe środki” – powiedział francuski prezydent. Dodał, że gdy „fizycznie przybędzie” na Ukrainę, będzie to oznaczać konkretne propozycje i decyzje.

⚆ Przygotowania do ewentualnego konfliktu z rosją: siły NATO prowadzą największe od dziesięcioleci szkolenie – BILD. Na te ćwiczenia NATO zmobilizowało około 90 000 żołnierzy z 31 krajów sojuszu. W szczególności Niemcy wysłały 12 000 żołnierzy – jedną szóstą całej Bundeswehry. W ćwiczeniach bierze także udział ponad 50 okrętów wojennych i około 80 samolotów. Łącznie cykl szkoleń Steadfast Defender potrwa 4 miesiące.

⚆ Prezydent Francji zapewnił, że jego kraj „nie ma granic” w pomaganiu Ukrainie i zareaguje na to, jak zachowa się rosja. „Powiedziałem, jaki jest nasz cel. rosja nie może i nie powinna wygrać tej wojny. Ponadto naszym celem jest przywrócenie trwałego pokoju w Europie… Aby osiągnąć ten cel, nie będziemy podążać drogą eskalacji, ponieważ nie potrzebujemy kolejnej wojny, ale jesteśmy gotowi powiedzieć, że nie mamy ograniczeń i będziemy reagować na to, jak zachowa się rosja” – zauważył. Macron dodał, że dziś sytuacja na Ukrainie jest „trudniejsza niż kiedykolwiek”, rosja przeszła na gospodarkę wojskową, a na arenie międzynarodowej panuje „duża niepewność co do perspektyw”.

⚆ Niemiecka koalicja rządząca poparła przekazanie Ukrainie rakiet Taurus. Podczas głosowania nad uchwałą w sprawie wsparcia dla Ukrainy deputowani partii koalicyjnych głosowali za punktem dotyczącym konieczności zaopatrzenia Kijowa w precyzyjne rakiety manewrujące Taurus, Storm Shadow, Scalp, samoloty, artylerię, amunicję i drony.

⚆ Za dwa tygodnie na Ukrainie skończą się rakiety przeciwlotnicze” – The Telegraph.

⚆ Niemcy posiadają dane dotyczące przygotowania ataku rosji na NATO z 2026 roku. Z analiz niemieckich służb specjalnych wynika, że ​​rosja przygotowuje się do konfliktu z Zachodem na dużą skalę, na co wskazuje reorganizacja armii rosyjskiej, przemieszczanie wojsk i rozmieszczenie rakiet na zachodzie kraju, a także wraz ze wzrostem produkcji rosyjskiej broni. „Nie można już wykluczyć”, że rosja zaatakuje przynajmniej część terytorium NATO „od 2026 r.”, np. w krajach bałtyckich czy Finlandii – podaje Business Insider. Podkreśla, że ​​niemieckie służby nie składały jeszcze publicznie tak konkretnych oświadczeń.

⚆ Francja zaproponuje rosji zawieszenie broni na Ukrainie podczas igrzysk olimpijskich, — Macron. Igrzyska Olimpijskie 2024 odbędą się w dniach 26 lipca–11 sierpnia.

⚆ Finlandia przestała zezwalać na wjazd samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Od dzisiaj, 16 marca, w Finlandii nie można już prowadzić samochodów zarejestrowanych w rosji bez specjalnego zezwolenia. Również samochód z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi w kraju może teraz podlegać cłu i VAT, po czym musi on opuścić UE.

💀 Ciemna strona:

⚆ Trwają “wybory”

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Kwintesencja wyborów w rosji

⚆ i ich gorąca odmiana

⚆ Po 1,5 roku od zapowiedzi M1117 już na froncie

⚆ Weszli ale nie wyjdą

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 752 (16 marca 2024, 23:10) – 1 na 5

  1. Jako że jestem człowiekiem ze zdiagnozowanym autyzmem myślę trochę inaczej niż większość społeczeństwa. Zakończenie tej wojny jest bardzo proste i gdyby mnie posłuchano to zakończyłaby się max w tydzień po jej rozpoczęciu. Wystarczy przyłączyć do NATO Ukrainę jest po sprawie. Wiem wiem, bla bla bla że to czy tamto… Zanim mnie wyśmiejecie, zastanówcie się przez chwilę co by było gdyby wdrożono mój plan. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *