🪖Dzień 744 (8 marca 2024, 22:00) – Nie odstąpimy

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Jeszcze trochę i uwierzę, że świat budzi się z letargu i apatii. Bo to już nie tylko słowa amerykańskiego prezydenta ale i kilka inicjatyw zaczynają świadczyć o tym, że coś zaczyna się zmieniać. Wprawdzie zimny prysznic zafundowali dziś Czesi (że mają kasę na 300 tys a nie 800 tys sztuk amunicji), ale obserwuję od tygodni jak rozrasta się sekcja “Inne wątki militarne”. Jest tego zdecydowanie więcej, tyle, że nadal głównie na poziomie deklaracji. Są one jednak wyraźniejsze i skoncentrowane na celach, co odróżnia je od morza ogólnych, w które coraz trudniej uwierzyć. Jest w tym wszystkim łyżka dziegciu – Niemcy. Wyraźnie widać, że postawa Niemiec drażni Francję która mało wyrafinowanym, “dyplomatycznym kijem” próbuje Niemców zmotywować do rozkręcenia swojego potencjału (ale sami samolotów nie chcą dać) oraz prowokuje słowami o wysłaniu wojsk na teren Ukrainy. Te działania wpływają na Niemcy (patrz wypowiedzi Pistoriusa), ale niczego póki co nie zmieniają. Nie do końca rozumiem ścieżkę myślenia Niemców, którzy wymyślają kolejne anty-powody dla przekazania Taurusów. Najpierw było, że rakiety wymagają niemieckiej obsługi, potem, że rakiety niczego nie zmienią w przebiegu wojny a teraz, że ich przekazanie byłoby równoznaczne z ustawieniem Niemiec jako strony wojny. Rozumiem, że pozostałe rzeczy z listy (pokaźnej bądź co bądź) przekazanego przez Niemiec sprzętu nie czynią z Niemiec strony konfliktu? Niemcy manewrują między strachem przed rosją, a presją międzynarodową. To sprawia, że Europie brak lidera, który pociągnąłby koalicję i jej potencjał w słusznym kierunku. Tym liderem intuicyjnie próbuje się zrobić Macron w ostatnich tygodniach. Czy to prawdziwy zamiar czy tylko próba podbicia swoich notowań – pokaże czas. W tym festiwalu zawezwań, apeli, straszenia przyjemnie brzmią słowa szefa naszego MSZ, który wskazuje potencjalne działania do podjęcia, które uwzględniają i normy międzynarodowe, a jednocześnie wprowadzają zamieszanie w rosyjskich scenariuszach. Bo rosjanie nawet do kibla nie idą do planu jak to padło w “Polowanie na czerwony październik”. Warto zatem zrobić coś niestandardowego…

No i aby domknąć klamrą amerykańską – oglądając nagranie z przemówienia Bidena (gdzie wypadł dobrze i mądrze mówił) nie dajcie się zwieść oklaskom i euforii. Kluczowy człowiek dla wsparcia Ukrainy siedzi za Bidenem i u niego entuzjazmu nie widać.

Wszystkiego najlepszego wszystkim Paniom!

Mam już od Was 15 400 zł (uwzględniając wpłaty poza zrzutką). Wystarczy na 7,7 drona FPV (koszt jednego to około 2000zł)! Zbieram do końca tygodnia. Najwyżej kupimy całą eskadrę.
Bardzo dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zniszczone 33 z 37 Shahedów, rosjanie wystrzelili też dwie rakiety Ch-59.

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 145 miejscowości i 320 obiektów infrastruktury

⚆ Czuhujew – w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego rannych zostało siedem osób, w tym 3-letnia dziewczynka. Uszkodzonym został dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny, dworzec autobusowy, hotel, sklepy, samochody. rosjanie użyli rakiet z systemu S-300 z terytorium obwodu biełgorodzkiego.

⚆ ​​7 marca w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Sumy zginęły dwie osoby, a 26 zostało rannych.

⚆ W obwodzie odeskim w wyniku nocnego ostrzału uszkodzony został obiekt infrastrukturalny.

⚆ W obwodzie mikołajowskim dron Shahed uderzył w śmigło wiatraka i utknął w nim bez eksplozji – został wyciągnięty przez służby i zniszczony przez kontrolowaną detonację.

⚆ Ostrzelany Myrnohrad

⚆ Wieczorem duża bomba lotnicza spadła na Cherson – ranna została 7 letnia dziewczynka

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – rosjanie kontrolują większość terenu Iwaniwskiego. W kilku innych punktach też mają postępy, ale nie pod Kliszczijiwką, gdzie udało się Ukraińcom zatrzymać kilka szturmów.
Pod Awdijiwką – silniejsze szturmy na Berdyczi. W Orliwce i Toneńkim Ukraińcy mają częściową kontrolę nad miejscowościami i próbują kontrataków. Można się pokusić o stwierdzenie, że na tym odcinku Ukraińcy próbują przejąć inicjatywę.
Odcinek kupiański – to goręcej – Terny, Jampoliwka, Torskie, Biłohoriwka i lasy serbriańskie – trwają intensywne walki. Brak informacji o zmianach linii frontu.
Nowomychajłówka – tu mimalny ruchy rosjan

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak doniesień.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak okrętów rosyjskich w akwenie Morza Czarnego

😼Bawełna:

⚆ rosjanie donosili o rzekomym zestrzeleniu 15 dronów nad obwodem wołgogradzkim i biełgorodzkim tej nocy.

🌻Straty rosjan: -880 (422 310) -25 systemów artyleryjskich -11 czołgów

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Kanadyjski minister obrony Bill Blair obiecał, że Kanada dołączy do międzynarodowej „koalicji dronów” kierowanej przez Łotwę i Wielką Brytanię. „Kanada znacząco zintensyfikowała dziś swój wkład w rozwój potencjału dronów na Ukrainie, przekazując Kijowowi ponad 100 wyspecjalizowanych kanadyjskich kamer do dronów od firmy L3 Wescam” – podał rząd w oświadczeniu.

⚆ Luksemburg przyłączy się do inicjatywy Republiki Czeskiej zakupu 800 000 sztuk amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy, powiedział Minister Obrony kraju Yuriko Bekes.

⚆ Minister obrony Francji Sébastien Lecornu powiedział, że w tej chwili „nie ma mowy o wysłaniu wojsk lądowych do walki” na Ukrainie, jednocześnie zezwolił na obecność obcych wojsk w charakterze „instruktorów” lub specjalistów od rozminowywania.

⚆ Minister obrony Niemiec Pistorius powiedział, że rakiety dalekiego zasięgu Taurus nie zadecydują o wyniku wojny rosji z Ukrainą. Powiedział też, że Niemcy odmawiają dostaw Taurusa na Ukrainę, bo nie chcą być stroną wojny. Minister uważa również, że ​​należy przerwać dyskusje na temat możliwości wysłania obcych wojsk na Ukrainę. „Nikt tak naprawdę nie chce wysyłać wojsk na Ukrainę, toczy się na ten temat dyskusja, więc musimy ją przerwać na tym etapie” – powiedział.

⚆ Czechy zebrały obecnie środki na zakup 300 000 pocisków dla Ukrainy, a nie 800 000, jak powiedział wcześniej prezydent Pavel, powiedział premier Fiala.

⚆ Widoczny jest spadek aktywności rosyjskiego lotnictwa oraz trudności w uzupełnieniu floty samolotów rozpoznania radarowego A-50. Teoretycznie rosja ma ich conajmniej 6, ale wedle niezależnych obserwatorów OSiNT conajmniej 4 egzemplarze są dawcami części do pozostałych samolotów i faktycznie rosja może mieć 2-3 sztuki w służbie.

⚆ Minister obrony Francji Lecornu poinformował, że przygotowywane są partnerstwa strategiczne pomiędzy francuskimi i ukraińskimi przedsiębiorstwami obronnymi w celu współpracy przy produkcji części sprzętu oraz obsługi już przekazanego. Wśród firm ze strony francuskiej, które będą zaangażowane w taką współpracę, wymienił firmę Delair, która specjalizuje się w dronach. Oprócz Delair z ukraińskimi przedsiębiorstwami będzie współpracować Nexter-KNDS, producent dział samobieżnych Caesar i pocisków 155 mm. Póki co „Cezarowie” trafiają do Polski na naprawy i konserwację.

⚆ Francja, Włochy i Niemcy negocjują zwrot broni i pocisków sprzedanych wcześniej Katarowi, ZEA i Arabii Saudyjskiej w celu przekazania ich Ukrainie, – Macron. Są tam między innymi działa artyleryjskie Caesar, LG1 i PzH 2000.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Liczba kobiet w Siłach Zbrojnych Ukrainy stale rośnie. Od stycznia 2024 r. W armii ukraińskiej służy 45 587 wojskowych. To o 2108 więcej niż w październiku 2023 roku. Spośród nich 13 487 ma status uczestniczki działań wojennych. Ogólnie w siłach zbrojnych jest ponad 62 000 kobiet.

⚆ Samolot z Zełeńskim i ukraińską delegacją wylądował na lotnisku Atatürk – Anadolu w Stambule .W ramach delegacji ukraińskiej do Turcji poleciał również minister obrony Umierow. Program wizyty rozpoczyna się od odwiedzenia budowanej korwety “Hetman Iwan Mazepa” dla Marynarki Wojennej, która powstaje w stoczni pod Stambułem. Program wizyty obejmuje dwustronne spotkanie z prezydentem Erdoganem oraz spotkanie delegacji ukraińskiej i tureckiej w rozszerzonym formacie.

⚆ Zełeński swoim dekretem nadał budowanej w Turcji korwecie klasy „Ada” Sił Zbrojnych Ukraińskich Sił Zbrojnych imię hetmana Iwana Wyhowskiego. Podaje się, że korwetę nazwano tak, aby przywrócić historyczne tradycje armii narodowej, utrwalić pamięć o wybitnym ukraińskim mężu wojskowym, politycznym i stanu, hetmanie armii zaporoskiej Iwanie Wyhowskim. [Tu druga korweta po Mazepie]

⚆ Zełeński ogłosił, że rozpoczyna rozmowy z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Podziękował Turcji „za rzetelne wsparcie Ukrainy” i zauważył, że jednym z tematów dyskusji było stworzenie warunków dla „bezwarunkowego bezpieczeństwa” żeglugi na Morzu Czarnym. Wyraził także zainteresowanie Ukrainy wzmocnieniem dwustronnej współpracy i partnerstwa z tureckimi firmami obronnymi. „Potrzebujemy także pomocy Turcji w uwolnieniu naszych jeńców wojennych i wszystkich ludzi, w tym Tatarów krymskich, którzy znajdują się w niewoli rosyjskiej” – powiedział prezydent.

⚆ Erdogan ponownie zaproponował Turcję jako platformę do negocjacji pokojowych między Kijowem a Moskwą, w tym „szczytu pokojowego” z udziałem rosji. Powiedział, że podczas rozmowy z Zełeńskim podzielił się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat wojny oraz podkreślił, że Turcja wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz ustanowienie trwałego pokoju.

⚆ “Na takim szczycie nie widzimy przedstawicieli rosji. Nie widzimy, jak możemy zapraszać ludzi, którzy blokują, niszczą i zabijają wszystko. Chcemy uzyskać wynik – sprawiedliwy świat dla Ukrainy. Najpierw wypracują plan kraje cywilizowane, a dopiero potem zostaną zaproszeni przedstawiciele Federacji rosyjskiej” – Zełeński.

⚆ Szef MSZ Kuleba wezwał sojuszników, aby przestali być niezdecydowani i jak najszybciej i w jak największych ilościach dostarczyli Ukrainie całą broń potrzebną do zwycięstwa. „Ci, którzy nie wierzą, że wojna może wyjść poza granice Ukrainy i rozprzestrzenić się na obecne terytorium NATO – proszę, obudźcie się, przeczytajcie książki historyczne, posłuchajcie, co teraz mówi putin i znajdźcie 10 różnic. Nie znajdziecie ich.”

⚆ Na Ukrainie działa ponad 2200 firm IT, ponad 1600 z nich to firmy produktowe, czyli opracowujące własny produkt końcowy: aplikację mobilną, sztuczną inteligencję, oprogramowanie antywirusowe, CRM itp.

⚆ Marki Inditex – Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home – wracają na Ukrainę – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

🌍Alianci:

⚆ Biden rozpoczął swoje coroczne przemówienie w Kongresie USA od wsparcia dla Ukrainy. „Ukraina może powstrzymać putina, jeśli staniemy razem z Ukrainą i zapewnimy Ukrainie niezbędną broń. Pomoc dla Ukrainy blokują ci, którzy chcą wycofać się ze światowego przywództwa. Nie możemy się wycofać i narazić na atak całej Europy. Moja wiadomość do putina jest prosta: Nie odstąpimy. Teraz obserwuje nas historia. Historia obserwuje Izbę Reprezentantów” – podkreślił.

Biden nasilił wezwania do dalszej pomocy dla Ukrainy, mówiąc, że wolność i demokracja są zagrożone „zarówno w kraju, jak i za granicą”. „Jeśli ktoś tutaj myśli, że putin poprzestanie na Ukrainie, zapewniam, że nie przestanie. Musimy odpowiedzieć na jego wyzwanie” – powiedział amerykański prezydent.

Powtórzył też: „Ukraina nie prosi o naszych żołnierzy. Na Ukrainie nie ma ani jednego żołnierza i zdecydowanie zrobię wszystko, aby tak było. rosja nie zatrzyma się na Ukrainie, ale Kijów może zamiast tego powstrzymać Moskwę. Ukraina może powstrzymać putina, jeśli będziemy po jej stronie i zapewnimy jej potrzebną broń – i to wszystko, o co Ukraina prosi”.

„Prześlijcie mi ustawę o bezpieczeństwie narodowym, żebym mógł ją podpisać” – dodał amerykański przywódca.

⚆ Polski Sejm przyjął uchwałę w sprawie sankcji na produkty rolne z rosji i Białorusi, – Polskie Radio. W uchwale Sejm wskazuje, że import produktów rolnych z rosji i Białorusi w dalszym ciągu przynosi ogromne dochody producentom, handlowcom i budżetom tych krajów.

⚆ Premier Grecji Mitsotakis podczas swojego przemówienia na konferencji Europejskiej Partii Ludowej wysłał wiadomość na Kreml po tym, jak był świadkiem rosyjskiego ataku rakietowego na Odesę. „Nie zastraszajcie nas, będziemy nadal wspierać Ukrainę i jej wielkich obywateli tak długo, jak będzie to konieczne. I oczywiście pozostaniemy całkowicie zjednoczeni w tej decyzji” – powiedział Mitsotakis. Podkreślił, że UE wysyła wyraźny sygnał, że Europa nigdy nie zaakceptuje żadnego naruszenia prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej czy zmiany granic przy użyciu siły.

⚆ Szef polskiego MSZ Sikorski uważa, że ​​zainicjowana przez Macrona dyskusja na temat wojsk zachodnich na Ukrainie jest przydatna do wywierania wpływu na Federację rosyjską. Przypomniał, że podobny precedens istniał już w historii, a mianowicie podczas wojny koreańskiej w latach 1950-1953, kiedy koalicja państw wyruszyła na pomoc krajowi na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ. W związku z tym polski minister dodał, że „nie jest rzeczą nie do pomyślenia utworzenie tutaj koalicji państw członkowskich ONZ w celu powstrzymania agresji”. „Dlatego doceniam francuską inicjatywę z ostatnich dni. Bo moim zdaniem ma ona dobry cel, a mianowicie to, że rosyjski prezydent zada sobie pytanie, jaki będzie nasz następny krok, a nie to, że będzie pewien, że nie zrobimy nic twórczego, i wtedy będzie on mógł zaplanować swoje scenariusze” – podkreślił Sikorski.

☢️ Elektrownie atomowe: Rada MAEA zatwierdziła uchwałę w sprawie pilnego przywrócenia elektrowni jądrowej Zaporoże pod pełną kontrolę Ukrainy. W dokumencie wzywa się w szczególności rosję do pilnego wycofania całego nieuprawnionego personelu, w tym personelu wojskowego, z siłowni i natychmiastowego przywrócenia elektrowni pod pełną kontrolę właściwych władz Ukrainy. W uchwale wyrażono także poważne zaniepokojenie niestabilnym stanem bezpieczeństwa nuklearnego i ochrony w ZNPP.

⚆ Brytyjski minister obrony Shapps nagrał wideo z centrum Kijowa, w którym nawoływał do wsparcia Ukrainy w zwycięstwie w wojnie z rosją. „Jestem w Kijowie, aby podnieść alarm, bo co by to oznaczało, gdybyśmy pozwolili dyktatorowi takiemu jak putin przejąć władzę nad demokratycznym krajem? Co byście powiedzieli o naszych wartościach, takich jak wolność i demokracja?” – zauważył.

⚆ Estonia wzorem innych państw również zamierza podpisać umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z Ukrainą, powiedział szef MSZ Margus Tsahkna

⚆ Stosunki Ukrainy z USA mogą znaleźć się w impasie – NYT. W publikacji napisano, że między krajami doszło do wzajemnego „rozczarowania”. Władze ukraińskie są zawiedzione opóźnieniami w pomocy, Pentagon jest zaś zawiedziony niechęcią Ukrainy do słuchania rad w sprawie działań na froncie.

⚆ Macron jest gotowy wysłać wojska na Ukrainę, jeśli front przedostanie się do Odesy lub Kijowa, – L’Independent.

⚆ Ukraińscy żołnierze brali udział w ewakuacji głowy Sudanu ze stolicy, która była otoczona przez lokalnych rebeliantów wspieranych przez rosjan. Sudan potajemnie dostarczał także broń Siłom Obronnym, — WSJ. Lokalnych rebeliantów w Sudanie wspierają najemnicy grupy „wagnera”. rosja od lat zajmuje się tu aktywnym wydobyciem złota, które służy finansowaniu między innymi wojny z Ukrainą.

⚆ Stany Zjednoczone przystąpiły do ​​Międzynarodowej Koalicji na rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci Nielegalnie Deportowanych przez rosję. „Wspieranie bezpiecznego powrotu wszystkich ukraińskich dzieci nielegalnie deportowanych lub przymusowo przesiedlonych przez rosję oraz zapewnienie, że osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności” – stwierdził w oświadczeniu Departament Stanu USA. Wcześniej Ukraina i Kanada utworzyły międzynarodową koalicję na rzecz zwrotu ukraińskich dzieci. Pracę rozpoczęła w lutym tego roku.

⚆ Samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi muszą opuścić Finlandię do 16 marca. Jeżeli samochód nie zostanie usunięty w wyznaczonym terminie, funkcjonariusze organów ścigania rozpoczną dochodzenie. Dowiedzą się, dlaczego samochód nadal znajduje się w kraju, jak długo tu przebywa, czy dopełniono niezbędnych formalności.

⚆ Łotwa, Kanada, Szwecja i Korea Południowa również wzywają swoich obywateli do opuszczenia rosji ze względu na możliwe ataki terrorystyczne.

⚆ Lider skrajnie prawicowej Słowackiej Partii Ludowej (SNS), wchodzącej w skład koalicji rządowej Andrij Danko, powiedział, że rosja „nie jest agresorem” w wojnie na pełną skalę z Ukrainą, ale „chroni swoje interesy”.

💀 Ciemna strona:

⚆ W nocy w Kirowie spłonął sklep meblowy. Powierzchnia pożaru wynosi 700 metrów kwadratowych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ odbity atak rosjan na zaporożu

⚆ It’s a match!

⚆ Walki pod Robotyne

⚆ Walki pod Awdijiwką

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *