Kazachstan liczy na dalszy wzrost eksportu zbóż do Chin

Ekonomia i Geopolityka
Udostępnij artykuł

W zeszłym roku Kazachstan wysłał do Chin o 260 procent więcej zboża niż w 2022 r., ale władze nadal uważają, że można osiągnąć lepszy wynik. W 2023 roku z Kazachstanu do Chin dostarczono łącznie 2,1 mln ton zboża, co oznacza wzrost o 1,3 mln ton rok do roku.

15 lutego w izbie niższej parlamentu minister transportu Marat Karabajew powiedział, że do Chin dostarczono 2,1 mln ton zboża, co oznacza wzrost o 1,3 mln ton. Masę przewieziono pociągiem – ważny szczegół, ponieważ Kazachstan planuje zwiększyć przepustowość swoich kolei. 

„Po stronie chińskiej powstaje specjalny terminal do odbioru zboża, ale jego budowa trwa już od wielu lat i nie została ukończona. Jeśli budowa zakończy się w tym roku, umożliwi nam to szybsze przemieszczanie naszych wagonów” – powiedział Karabajew parlamentarzystom. Minister dodał, że trwają negocjacje z chińskimi urzędnikami w celu przyspieszenia budowy tego terminalu.

Karabajew podczas swojej prezentacji dla parlamentu zauważył, że towary eksportowane z Chin do Kazachstanu przyjeżdżają w kontenerach, które w drodze powrotnej są ładowane zbożem. W rezultacie w 2023 r. w kontenerach przewieziono o 630 tys. ton zboża więcej w porównaniu z rokiem poprzednim – powiedział minister, podkreślając wzrost efektywności stosowania tej metody.

Należy wziąć pod uwagę jeszcze jedno wąskie gardło. Kazachstan boryka się z niedoborem lokomotyw. Krajowy operator kolejowy Kazachstan Temir Zholy (KTZh) wpadł w szał zakupów, aby to naprawić. W ubiegłym roku zakupił 119 lokomotyw, a w tym roku zakupione zostaną kolejne 194. W 2025 roku KTZh zakupi kolejnych 245 lokomotyw, co powinno w pełni zaspokoić potrzeby kraju – powiedział Karabajew.

Chiny są szczególnie pożądanym rynkiem dla producentów rolnych Kazachstanu. Spośród zwykłych importerów zboża jedynie Chiny dysponują technologią umożliwiającą przetwarzanie zepsutego ziarna, czyli ziarna, które wcześnie wykiełkowało z powodu dużej wilgoci. Rozwiązanie to uratowało życie rolnikom, których zbiory w zeszłym roku ucierpiały z powodu przedłużających się ulewnych opadów. Co więcej, rynek chiński jest atrakcyjny ze względu na swój wolumen. Producenci rolni są przekonani, że obecny eksport mógłby potencjalnie zostać podwojony.


Udostępnij artykuł
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *