🪖Dzień 450 (19 maja 2023) – 999f

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

999 – tyle w 2021 roku było w Europie (plus Izrael) myśliwców F-16. Najwięcej, bo 250 ma ich Izrael, kilka mniej Turcja, około 153 Grecja (Polska około 48). Ukraina potrzebuje 5% tej ilości czyli 50 sztuk. Niby niewiele, ale jednak szansa, że Turcja i Izrael podzielą się nimi jest nikła i wówczas mowa o 500 sztukach i to już jest 10%. Póki co niewiele krajów się otwarcie w tym zakresie deklaruje. No ale może nie F-16? Może niech Ukraińcy wybiorą coś innego? Na europejskim rynku nie ma aż tak dużego wyboru na szybko. Oprócz F-16 mamy jeszcze:

  • Eurofighter Typhoon – ok 320 sztuk
  • Rafale – około 200 sztuk
  • Grippen – 130 sztuk
  • Tornado – do 300 sztuk

Koncentracja na F-16 daje Ukraińcom większą swobodę w doborze amunicji i najsłabiej procentowo uszczuli siły europejskie.

Linia frontu z pozytywnymi zmianami wokół Bachmutu.

👍 Dobre wieści:
⚆ Portugalia dołączy do tzw. koalicji myśliwców, pomoże w szkoleniu ukraińskich pilotów i mechaników – powiedział Kuleba po spotkaniu z szefami portugalskiego MSZ i MON

⚆ Rheinmetall wyśle pierwszą partię amunicji dla Sił Zbrojnych Gepard już jesienią – Wojskowych. Oznacza to, że Szwajcaria nadal zezwalała na reeksport technologii wojskowej na Ukrainę.

🌻+660 (201 760)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie

⚆ Informacje o zdolnościach produkcyjnych rosji w zakresie rakiet mimo sankcji

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – trudniej pod Biłohoriwką, poza tym – bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – Wokół Bachmutu Ukraińcy kontynuują wypieranie rosjan. rosjanie zaś przerzucili kilka tysięcy kolejnych najeźdźców na kierunek Bachmut, bardzo ciężkie walki trwają. W mieście Ukraińcom udaje się jedynie spowalniać postępy rosjan. Pod kontrolą Ukrainy pozostało kilka procent terenu miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – skuteczna obrona dziś miała miejsce

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):

⚆ Wojska rosyjskie pokryły piaskiem pas wody między lądem a wyspą Dżaryłgacz, łącząc go w ten sposób z okupowanymi terytoriami obwodu chersońskiego. Siły Zbrojne wyjaśniły, że zrobiono to w celu intensywniejszego wykorzystania obszaru parku narodowego do celów wojskowych. W szczególności okupanci utworzyli na wyspie poligon wojskowy.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
Toreck – rosyjskie siły okupacyjne zrzuciły bombę lotniczą FAB-250, dwie osoby zostały ranne.
Pod ostrzałem znalazło się także 16 innych miejscowości w obwodzie donieckim

🛸W nocy na Ukrainę poleciały 22 Shahedy i 6 Kalibrów. Ukraińcy zbili 16 Shahedów i 3 Kalibry. Wszystko co leciało na Kijów zostało strącone. Pociski trafiły zaś w Krzywy Róg, obwód riwneński, wołyński, Lwów, Mikołajów i Odesę.

😼 Mariupol (lotnisko pod miastem, kilka godzin wcześniej rosjanie przenieśli tam helikoptery z Briańska), pod Donieckiem zniszczono 10 czołgów T-90 kierowanych na Marijinkę, Hoła Prystań (17 maja),
☢️ W ostatnich tygodniach rosyjscy najeźdźcy wzmacniali pozycje obronne w elektrowni jądrowej Zaporoże i wokół niej, ale też przygotowują się do ewakuacji z niej — Reuters

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Szef MSZ Kułeba stwierdził, że wszelkie mediacje między Ukrainą a Federacją rosyjską w sprawach zakończenia wojny muszą być zgodne z dwiema zasadami: przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i braku zamrożenia konfliktu.

⚆ 25-30 tys. pocisków dziennie – tyle obecnie zużywają rosjanie w wojnie z Ukrainą. Wcześniej okupanci zużywali do 60 000 pocisków różnych kalibrów dziennie.  NATO nie było logistycznie przygotowane do zaopatrzenia Sił Zbrojnych Ukrainy w wystarczającą ilość amunicji podczas wielkiej wojny — Reznikow

⚆ Udało się wyciągnąć z rosji deportowaną przez rosjan 14-letnią Ukrainkę.

⚆ Zełeński przybył do Arabii Saudyjskiej – prezydent będzie przemawiał na szczycie Ligi Państw Arabskich i spotka się z księciem koronnym Muhammadem bin Salmanem al-Saudem.

⚆ Federacja rosyjska atakuje Ukrainę pociskami, które wyprodukowała w pierwszym kwartale 2023 roku – świadczą o tym fragmenty zestrzelonych pocisków – powiedział zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa Państwowego Skibicki w komentarzu dla RBC-Ukraine. „Teraz rosjanie są w stanie wyprodukować około 25 Kalibrów miesięcznie, 35 sztuk Ch-101, dwie sztuki Kindżałów miesięcznie, pięć sztuk pocisków balistycznych 9M723 do Iskander-M. Tym samym udaje im się importować komponenty do produkcji broni rakietowej, pomimo międzynarodowych sankcji” – wyjaśnił.

⚆ Zełeński podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi za wsparcie „międzynarodowej koalicji myśliwców”.

⚆ rosjanie próbują pokrzyżować plany i przygotowania do aktywnych działań militarnych w okresie kampanii wiosenno-letniej. Według Wadyma Skibickiego agresor próbuje uderzyć rakietami w magazyny broni i obiekty wojskowe. Jeśli chodzi o broń rakietową, rosjanie używają jej obecnie do uderzeń w punkty decyzyjne, trasy zaopatrzenia i punkty koncentracji amunicji, sprzętu, magazynach paliwa, a także w obszarach koncentracji wojsk i obrony przeciwlotniczej. Ponadto lotnictwo operacyjno-taktyczne rosjan codziennie używa około 20-25 bomb lotniczych KAB-500 i uderza na linię frontu i tereny przyfrontowe.

🌍Świat:

⚆ Wspólne oświadczenie państw G7 na szczycie w Hiroszimie:
▫️Pokoju na Ukrainie nie da się osiągnąć bez całkowitego wycofania wojsk rosyjskich.
▫️Uczestnicy zobowiązują się do dalszego udzielania Ukrainie pomocy w zakresie bezpieczeństwa.
▫️Przywódcy G7 wsparli program wsparcia finansowego dla Ukrainy na kolejny rok.
▫️ rosja musi zapłacić za długoterminową odbudowę Ukrainy, do tego czasu G7 zamierza zamrozić rosyjskie aktywa.

⚆ Biden poinformował przywódców G7, że Stany Zjednoczone będą wspierać wspólne międzynarodowe wysiłki na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów na nowoczesnych myśliwcach, w tym F-16, poinformowało CNN, powołując się na wysoko postawionego urzędnika administracji. „Ponieważ ćwiczenia będą odbywały się przez najbliższe miesiące, nasza koalicja krajów biorących udział w tych wysiłkach zdecyduje, kiedy faktycznie dostarczyć samoloty, ile ich dostarczymy i kto je dostarczy” – dodał rozmówca CNN.

⚆ Zełeński pojedzie do Hiroszimy, by osobiście dołączyć do szczytu przywódców państw G7 – Bloomberg. Ukraińcy w ciągu dnia prostowali tę informację, twierdząc, że Zełeński weźmie udział w szczycie ale on-line.

⚆ Ukraińskie wojsko użyło kompleksu Patriot do zestrzelenia rosyjskiego bombowca – powiedzieli o tym CNN przedstawiciele Pentagonu i Kongresu USA. Inne media wspominają nie o bombowcu a o myśliwcu.

⚆ Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosi na szczycie G7 zakaz importu rosyjskich diamentów, miedzi, aluminium i niklu. Londyn wprowadzi też sankcje wobec kolejnych 86 osób i firm z kompleksu wojskowo-przemysłowego Federacji rosyjskiej.

⚆ Wielka Brytania ogłosiła nowe sankcje wobec rosji. Lista sankcyjna obejmowała w szczególności:
▫️organizacje związane z rosyjskim „rosatomem”, w szczególności UMATEX i TRINITI
▫️Oleg Romanenko, mianowany rosyjskim „dyrektorem” Zaporizhzhya NPP, 13 członków rady dyrektorów Gazpromu-Niefti i 5 członków rady dyrektorów Transniefti
▫️miliarder Igor Altushkin i jego „Russian Copper Company”, a także osiem firm związanych z produkcją metali
▫️Państwowa Korporacja Zbożowa i jej dyrektor Nikita Busela zamieszani w kradzież ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych
▫️20 szefów sektora obronnego i firm wspierających działania militarne rosji, w szczególności dyrektorzy „Koncernu Kałasznikow”
▫️Pięć instytucji finansowych, w szczególności „Dom. RF”, który działa w imieniu rosyjskiego rządu oraz Metalurgiczny Bank Inwestycyjny, który wspiera rosyjski eksport przemysłowy

⚆ Stany Zjednoczone dodały 71 firm do czarnej listy w ramach rozszerzenia sankcji wobec rosji — 69 z nich to firmy rosyjskie, jedna z Armenii i jedna z Kirgistanu. Sankcje skierowane są przeciwko wsparciu rosyjskiego wojska i rozszerzają zakres kontroli eksportu projektów naftowych i gazowych Federacji rosyjskiej i Białorusi.

⚆ Wojska ukraińskie przejęły inicjatywę taktyczną i odniosły taktycznie znaczące sukcesy w rejonie Bachmutu podczas operacji kontrofensywy 18 maja — ISW.

⚆ Wybuch linii kolejowej na okupowanym przez rosję terytorium Krymu, do którego doszło 18 maja, może zakłócić dostawy broni, w szczególności pocisków Kalibr, dla Floty Czarnomorskiej – wywiad brytyjski.

⚆ Sejm Litwy rozważa zmianę nazwy “rosja” na “moskowia”.

⚆ Brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział, że przed końcem dekady może wybuchnąć większy globalny konflikt. Mówił o ryzyku szerszego konfliktu z rosją, a także zagrożeniu, jakie niesie ze sobą „powstanie Chin” i rozprzestrzenianie się ekstremizmu w Afryce.

⚆ Przywódcy G7 ogłosili plany ograniczenia handlu diamentami z rosją w celu zmniejszenia dochodów, które finansują wojnę rosji z Ukrainą. rosja jest największym na świecie producentem diamentów. Handel kamieniami szlachetnymi jest ważną gałęzią przemysłu i znaczącym źródłem dochodów Federacji rosyjskiej. Dokładne szczegóły tego, jak będą działać sankcje wobec rosyjskich diamentów, nie są znane.

⚆ Kijów rozważy zezwolenie na tranzyt rosyjskiego amoniaku przez swoje terytorium w celu eksportu, pod warunkiem, że niedawno odnowiona „umowa zbożowa” zostanie rozszerzona o więcej ukraińskich portów i szerszą gamę towarów, powiedział agencji Reuters źródło ukraińskiego rządu.

⚆ Obywatele 5 krajów popierają zaproszenie Ukrainy do NATO do końca wojny, — Kantar. We Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii i USA istnieje społeczne poparcie dla rozpoczęcia procesu akcesyjnego Ukrainy do NATO, nawet w czasie trwania wojny.

⚆ W Polsce odkryto głowicę rosyjskiego pocisku manewrującego Ch-55, który kilka miesięcy temu spadł pod Bydgoszczą. W głowicy nie było ładunku wybuchowego – rakieta była wabikiem.

💩rosja i białoruś:

⚆ Premier rosji Michaił Miszustin odwiedzi Chiny w dniach 23-24 maja, gdzie spotka się z Xi Jinpingiem – Reuters

⚆ Gruzja wydała zezwolenie na lot rosyjskim liniom lotniczym Red Wings, które obsługiwały loty na Krym. Spółka została trzecim przewoźnikiem lotniczym dopuszczonym do połączeń lotniczych między Federacją rosyjską a Gruzją – wcześniej zezwolenia otrzymały Georgian Airways i Azimut.

⚆ Samolot rosyjskich linii lotniczych „Azimut”, który po 4-letniej przerwie wykonał pierwszy bezpośredni lot z Moskwy, wylądował w Tbilisi. Pasażerowie na pokładzie samolotu zostali poczęstowani szampanem na cześć tego wydarzenia. W tym samym czasie na lotnisku odbywa się protest gruzińskiej opozycji i innych przeciwników wznowienia bezpośrednich lotów do rosji.

⚆ Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rosji ogłosiło poszukiwania Karima Khana, prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania putina i rzecznika praw dziecka Federacji rosyjskiej w związku z uprowadzeniami dzieci z Ukrainy.

⌛ Rok temu (85):

⚆ Kongres USA ostatecznie zatwierdził przeznaczenie 40 mld USD pomocy dla Ukrainy (Lend-lease)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Animacja zmian na mapie od kwietnia 2022 (od Aryo)

⚆ M270 – ładowanie amunicji

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *