Podsumowanie 32. Szczytu Ligii Państw Arabskich, Dżudda 19.05.2023

Ekonomia i Geopolityka Podsumowania
Udostępnij artykuł

Zakończył się 32. Szczyt Ligii Państw Arabskich. W saudyjskiej Dżuddzie pojawił się zarówno prezydent przywróconej w prawach członka 7 maja br Syrii Baszar al-Asad, jak i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński (jako gość honorowy). Obaj panowie przemawiali na forum Szczytu. Prezydent Zełeński poprosił zgromadzonych o wsparcie dla ukraińskiej wizji pokojowej. Wyraził również wdzięczność Arabii Saudyjskiej za mediacje przy wymianach więźniów między Kijowem a Moskwą. Powiedział jednak także, że część Krajów Arabskich „woli przymykać oko na nielegalną aneksję ukraińskich ziem przez Rosję”. Podczas swojej wizyty w Królestwie, spotkał się także osobiście z księciem koronnym i jednocześnie premierem Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem, jak też z szefami delegacji Iraku, Omanu, Kuwejtu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Gospodarz Szczytu wyraził gotowość Rijadu do mediacji między Ukrainą a Rosją.

Z kolei syryjski prezydent w swoim przemówieniu zawarł m in twierdzenie o „historycznej szansie przemodelowania polityki Państw Arabskich z minimalną ingerencją obcych krajów”. Wymienił także zagrożenia dla wspólnej przyszłości, mówiąc, że „nie rozpoczynają się one na zbrodniach syjonistycznego podmiotu, ani nie kończą na niebezpieczeństwie otomańskiej mentalności ekspansjonistycznej”. Podziękował również zgromadzonym za wsparcie dla jego państwa. On także spotkał się osobiście z Mohammedem bin Salmanem.

Szczyt opuścił wcześniej emir Kataru Tamim bin Hamad Al Sani (podczas przemówienia Baszara al-Asada). Na koniec Liga Państw Arabskich wydała wspólne oświadczenie. Znalazły się w nim punkty dotyczące sytuacji izraelsko-palestyńskiej (powtórzono konieczność rozwiązania pokojowego dwupaństwowego z utworzeniem niepodległej Palestyny w granicach z 1967 roku ze stolicą we wschodniej Jerozolimie; potępiono również działania wymierzone w Palestyńczyków), Syrii (wysiłki nad stabilnością i jednością Syrii), Sudanu (odrzucono wszelkie wpływy zewnętrzne eskalujące sytuację oraz zagrażające regionalnemu bezpieczeństwu i stabilności, wezwano również do dialogu między zwaśnionymi stronami), Jemenu (podkreślono wparcie dla wszelkich inicjatyw dla rozwiązania politycznego przedłużającej się wojny), Libanu (wezwano libańskie partie do dialogu w celu jak najszybszego wyboru prezydenta). Odrzucono także zewnętrzną ingerencję w wewnętrzne sprawy Państw Arabskich. Co ciekawe, oświadczenie nie zawiera punktów dotyczących Iranu (Arabia Saudyjska znormalizowała 10 marca br stosunki z tym krajem).


Na podstawie: Reuters, Al Arabiya, MiddleEastMonitor, MiddleEastEye, The Cradle, SANA, Saudi Press Agency

Autor podsumowania: Ar

 


Udostępnij artykuł
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *