Turkmenistan pierwszy raz od 17 lat ujawnia wielkość populacji

Ekonomia i Geopolityka
Udostępnij artykuł

Wyniki spisu ludności przeprowadzonego w grudniu ubiegłego roku zostały ogłoszone 14 lipca w Gabinecie Ministrów Turkmenistanu. Według raportu szefa Państwowej Komisji Statystycznej wyniki spisu wykazały, że całkowita liczba ludności Turkmenistanu na dzień 17 grudnia 2022 r. osiągnęła 7 mln 57 tys. 841 osób.

Około 50 proc. populacji to mężczyźni, ponad 50 proc. to kobiety, 47,1 proc. całkowitej populacji kraju to miasta, 52,9 proc to wieś. Turkmenistan od ponad 16 lat nie publikuje oficjalnych danych dotyczących ogółu ludności. 

Wcześniej ostatnie oficjalne statystyki dotyczące ludności Turkmenistanu opublikowano w 2006 roku. Wtedy władze kraju twierdziły, że w kraju mieszka ponad 6,7 miliona ludzi. Turkmenistan również przeprowadził spis ludności w 2012 roku, ale nie upublicznił wyników. Nie wyjaśniono przyczyn ukrywania danych o populacji z ostatnich 10 lat. Jednocześnie w styczniu 2020 r. na jednej z konferencji poświęconych neutralności turkmeńscy urzędnicy wspomnieli, że ludność Turkmenistanu liczy ponad 6,2 mln osób.

Prawdopodobnie władze powstrzymały się od opublikowania wyników poprzedniego spisu, ponieważ rzeczywista populacja kraju jest znacznie mniejsza niż oczekiwano. W maju 2019 roku media informowały, że w ciągu ostatnich 10 lat Turkmenistan opuściło około 1,9 miliona osób.  Tuż przed rozpadem Związku Radzieckiego i ogłoszeniem niepodległości przez Turkmenistan władze sowieckie pisały, że ludność Turkmenistańskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej wynosiła 3,7 mln.

Następnie Narodowy Instytut Statystyki i Informacji Państwowej dostarczył dane o populacji Turkmenistanu w 1995 roku. Według tych danych było to 4,5 miliona osób.


Udostępnij artykuł
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *