Banki Kazachstanu i Armenii blokują płatności rosyjskich firm za elektronikę dostarczaną przez import równoległy

Ekonomia i Geopolityka
Udostępnij artykuł

Banki w Armenii, Kazachstanie i Hongkongu zaczęły blokować płatności od rosyjskich firm za procesory, mikroukłady i inną elektronikę dostarczaną przez import równoległy.

Blokowanie płatności występuje w dostawach sprzętu telekomunikacyjnego najnowszej generacji, a także systemów przechowywania danych i serwerów.

Blokada płatności może wiązać się z obawą przed objęciem przez banki w Armenii, Kazachstanie i Hongkongu wtórnymi sankcjami USA za współpracę z rosyjskimi obywatelami i firmami, które zostały objęte zachodnimi sankcjami.

Rosyjskie firmy mogą obejść kontrole bankowe, wykorzystując alternatywne kody nomenklatury towarowej do zakupu komponentów elektronicznych, a także inne metody płatności lub kupując cały sprzęt. Zaostrzenie kontroli przez banki może doprowadzić do niedoboru produktów na rynku rosyjskim. Niemożliwe jest kupowanie komponentów, części zamiennych, komputerów itd. bezpośrednio z kraju produkcyjnego i staje się to coraz trudniejsze w krajach trzecich, więc za sześć miesięcy lub rok Rosja może stanąć w obliczu niedoboru produktów objętych sankcjami.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę kraje zachodnie nałożyły sankcje na rosyjskie przedsiębiorstwa obronne, zakazując dostaw zagranicznych komponentów do rosyjskiego sprzętu wojskowego. Rosyjscy producenci broni znajdują jednak sposoby na obejście sankcji, organizując dostawy niezbędnych komponentów przez państwa trzecie, głównie państwa Azji Centralnej.


Udostępnij artykuł
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *