Dzień 282 (2 grudnia 2022, 23:00) – Mariupol musiał być pięknym miastem.

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Rok temu w Mariupolu uruchomiono przepiękną iluminację świąteczną (znajdziecie łatwo wideo z tego). Pruszył śnieg, nad morzem azowskim “mruczał” Azowstal, słychać było syreny statków i okrzyki mew. W centrum działało lodowisko, a na bulwarach spacerowali mieszkańcy. Bo turystów w Mariupolu podobno wielu nie było. Dziś to miasto duchów. Z 500 000 w ruinach pozostaje około 100 000 mieszkańców. Demolowane są pozostałości wieżowców, znikają całe osiedla – bardzo podobnych do naszych PRL-owskich blokowisk. Rozrasta się tylko cmentarz. Przybywa dużo nowych grobów, ale części ciał rosjanie nie fatygowali się by wydobyć z ruin zbombardowanych domów.

Dwie ulice obok mnie pojawiła się w marcu lodziarnia, którą prowadziła Daryna z Mariupola. Jakiś dobry człowiek udostępnił jej swój ogródek i sprzęt. Latem pokazała mi kilka filmów z Mariupola – również ten z świątecznymi iluminacjami. Ujęcia z dronów kręcił jej brat. Ona miała dwie restauracje (coś a’la nasze punkty kebabowe) nad morzem i generalnie fajne życie. Ledwo uciekła w podziurawionym kulami aucie. Dzień później na jej dom spadła rosyjska bomba. I takich historii są miliony. Życia ludzkie wyrwane brutalnie z rzeczywistości.

Mariupol musiał być pięknym miejscem rok temu, a zło nienawidzi piękna i światła.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Zełeński: „Obecnie podjęliśmy pewne kroki, aby zagwarantować duchową niezależność naszego narodu. Widzę, że ludzie popierają te kroki i to bardzo mocno. I to nie wszystko. Będzie więcej kroków. Ukraina już nigdy nie zatrzyma się w połowie drogi”.

⚆ Nowa misja szkoleniowa Unii Europejskiej dla wojska Sił Zbrojnych Ukrainy (EUMAM Ukraina) osiągnęła pełną gotowość operacyjną – poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

⚆ Ponad 90 090🌻(+650)

⚆ Ukraina otrzymała już pierwsze systemy obrony przeciwlotniczej Hawk z Hiszpanii. W dodatku liczba ukraińskich żołnierzy którzy przechodzą szkolenia w Hiszpanii zostanie powiększona – powiedział minister obrony Ukrainy  Reznikow po spotkaniu ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem w Odesie.

⚆ Bułgaria ogłosiła, że ​​w ramach pomocy wojskowej przekaże Ukrainie „broń strzelecką i trochę amunicji”. „Pomagamy dokładnie z taką kwotą, na jaką w danej chwili możemy sobie pozwolić, aby bułgarscy obywatele się nie martwili” – powiedział minister gospodarki Stojanow.

⚆ USA negocjują z krajami Bliskiego Wschodu w sprawie transferu systemów NASAMS na Ukrainę – Politico. Dziś zauważono transport z krajów arabskich ukraińskim An-124 do Rzeszowa.

⚆ Ukraina i Niemcy rozpoczęły negocjacje w sprawie rozmieszczenia systemów Patriot – Dmytro Kuleba. Biorą w nich udział także Stany Zjednoczone. „Popieramy polski pomysł rozmieszczenia Patriotów na Ukrainie, bo to najlepszy sposób na ochronę nie tylko Ukrainy, ale także Polski i innych krajów europejskich oraz NATO. Rozpoczęliśmy negocjacje z Niemcami w tej sprawie. problemy ze Stanami Zjednoczonymi, bo mają technologię Patriot” – deklaruje szef MSZ.

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)

rosjanie donoszą o silniejszych atakach Ukraińców wokół Kreminnej. Ukraińcy milczą.

Pod Bachmutem – bez zmian, nadal ciężko, presja rosjan rośnie.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
Tu stała mantra – pojedynki artyleryjskie i potyczki.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥W nocy rosjanie zaatakowali Zaporoże w wyniku czego zapalił się budynek obiektu infrastrukturalnego. Również w nocy rakieta uderzyła w wieżowiec w Czuhujewie.
W ciągu dnia uderzenia odnotowano słup dymu nad Dniprem, ale okazuje się, że to pożar koksu.

W Odesie doszło do eksplozji na parkingu budynku administracyjnego Obwodowego Państwowego Oddziału Ratunkowego — rannych zostało osiem osób, w tym pięciu stróżów prawa. Policja poinformowała, że ​​podczas patrolu policjanci zatrzymali samochód Dodge. Zobaczyli w bagażniku ładunek wybuchowy i wezwali ekipę śledczą. Kiedy przybyła, obiekt eksplodował.

🛸Szef mikołajowskiej administracji obwodowej Witalij Kim poinformował, że ukraińskie wojska na południu uderzyły na wroga: “Coś nowego poleciało na rosjan”.

🏝Wszystkie okręty rosyjskie zdolne do wystrzeliwania rakiet Kalibr z wyjątkiem jednego, są zacumowane do brzegu – mówi ekspert OSINT MT Anderson.

Badacz Open Source Intelligence, Anderson, zauważa, że na dzień 1 grudnia 13 z 14 okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, z których można wystrzelić pociski manewrujące dalekiego zasięgu, znajdowało się nie na morzu, ale w porcie.
😼Uderzenia w punkt koncentracji rosjan w okupowanym Szachtarsku


⚡️Przerwy w dostawach energii elektrycznej w Kijowie w dzielnicach Darnytskyi i Dnipro są nieco dłuższe niż w pozostałej części miasta, ponieważ na lewym brzegu jedna z dwóch elektrowni nie może zapewnić wystarczającej mocy – prezes Yasno Kovalenko.

⚡️W przypadku całkowitego braku prądu w Kijowie w wyniku nalotów wroga, ruch pociągów metra zostanie wstrzymany, a stacje metra będą pełnić funkcję punktów czasowego pobytu ludzi oraz schronienia w sytuacjach awaryjnych – Kliczko

⚡️Ukraińcy opracowują system nieprzerwanej komunikacji mobilnej w Kijowie w przypadku przerwy w dostawie prądu w wyniku ostrzału, Serhij Popko, szef KDVA. W tym celu władze planują wykorzystać Internet ze Starlink oraz sieć łączy światłowodowych. Spróbują też podłączyć do generatorów kolejne mobilne wieże.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński spotkał się z ukraińskimi obrońcami uwolnionymi z rosyjskiej niewoli i wręczył ukraińskim wojskowym odznaczenia państwowe. „Nagrody dla tych, którzy reprezentują ukraińską niezłomność: dla naszych oficerów, sierżantów, żołnierzy i marynarzy, których cieszę się, że są na wolności”. Od 24 lutego z rosyjskich obozów i obozów zagłady uwolniono 1331 ukraińskich jeńców.

⚆ Rada Bezpieczeństwa Narodowego nałożyła sankcje na duchownych posła UPC, w szczególności na wikariusza Ławry Kijowsko-Peczerskiej Pawło (Lebeda) i byłego Nardeputa Wadyma Nowińskiego — źródło UP w ekipie prezydenta

⚆ Minister obrony Reznikow poparł inicjatywę Czechów odcięcia prądu w budynkach należących do ambasady rosji. „Ta inicjatywa może stać się dobrym przykładem dla naszych krajów partnerskich w Europie i na świecie” – zaznaczył Reznikov.

⚆ Ukraina otrzymała pierwszą dotację w wysokości 1,5 miliarda dolarów od USA. Środki zostaną przeznaczone na wypłaty emerytur i pomocy społecznej. W szczególności na opłacenie usług mieszkaniowych i komunalnych, wsparcie dla rodzin o niskich dochodach, dzieci niepełnosprawnych i niepełnosprawnych od dzieciństwa, przesiedleńców wewnętrznych, a także na opłacenie usług medycznych w ramach programu gwarancji medycznych itp.

⚆ Po wybuchu w ambasadzie w Madrycie 8 ambasad i konsulatów Ukrainy otrzymało zakrwawione paczki ze zwierzęcymi oczami – podało ukraińskie MSZ

⚆ W ciągu dwóch tygodni w zwolnionym Chersoniu zginęło 19 ludzi w wyniku rosyjskich ostrzałów. Kolejnych 37 zostało rannych, w tym jedno dziecko.

⚆ Szef MSZ Kuleba powiedział, że ambasady Ukrainy otrzymały 17 bomb listowych lub listów zawierających części zwierząt, np. oczy krów i świń. „Ta kampania ma na celu sianie strachu i zastraszanie ukraińskich dyplomatów” – powiedział. Minister zapytany, kto jego zdaniem stoi za tymi listami, odpowiedział: „Kusi mnie, by od razu wymienić rosję, bo przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, kto na tym zyskuje?”. Dodał, że jego zdaniem albo bezpośrednio odpowiada za to rosja, albo ktoś, kto „sympatyzuje i stara się siać strach”.

⚆ Sąd skierował do 29 stycznia kapłana Ławry Kijowsko-Peczerskiej Zacharyego (Anatolija Wojtenoka) na areszt domowy. Na jego nabożeństwach gloryfikowano „ruski mir”. W ten sposób sąd przychylił się do wniosku prokuratury i śledczych SBU.

⚆ Ławra Kijowsko-Peczerska, z której korzysta cerkiew prawosławna patriarchatu moskiewskiego, została oficjalnie zarejestrowana jako klasztor w ramach Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

⚆ SBU poinformowała o podejrzeniu metropolity eparchii kirowohradzkiej UPC (MP), który uzasadniał zajęcie Krymu. Biskup należał do ścisłego kręgu patriarchy moskiewskiego Cyryla, z którym koordynował szerzenie prokremlowskich poglądów w regionie. Polecenia z Moskwy napływały w formie pisemnych okólników, a także podczas osobistych spotkań na terenie Federacji Rosyjskiej.

⚆ Superjacht „Royal Romance”, należący do Wiktora Medwedczuka, zostanie wystawiony na aukcję na rzecz Ukrainy po jego zatrzymaniu w Chorwacji. The Guardian pisze, że superjacht jest wart 200 milionów dolarów. Statek ma wymiary 29 metrów wysokości, składa się z 6 pięter i jest wyposażony w 2 windy. Jacht posiada między innymi 4 pokłady, kino, siłownię, basen, strefę spa i gabinet kosmetyczny oraz około 50 pokoi o różnym przeznaczeniu.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​⚆ W Hostomelu wandale wycięli graffiti słynnego brytyjskiego artysty ulicznego Banksy’ego – policja zatrzymała sprawców w pościgu. Zatrzymani tłumaczyli, że chcą sprzedać dzieło sztuki i przekazać pieniądze na potrzeby Sił Zbrojnych. Policja wyjaśniła, że ​​odpowiedzialność za zachowanie i ochronę takich dóbr kultury spoczywa na władzach lokalnych.

⚆ Zdjęcia satelitarne firmy Maxar pokazały, że w ostatnich miesiącach rosja znacznie zwiększyła liczbę grobów na głównym cmentarzu okupowanego Mariupola – Starokrymskiego. rosjanie demolują też wieżowce, które były uszkodzone w trakcie walk o miasto.

🌍Świat:

⚆ putin nie wykazuje żadnych oznak gotowości do zakończenia wojny, którą rozpoczął na Ukrainie w drodze negocjacji – mówi koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby. „Czyny mówią więcej niż słowa. A ich czyny świadczą o ponurej determinacji rosjan do dalszego zabijania Ukraińców” – podkreślił Kirby.

⚆ Unia Europejska zgodziła się na ustalenie maksymalnej ceny rosyjskiej ropy na poziomie 60 dolarów za baryłkę – Bloomberg powołując się na polskiego dyplomatę.

⚆ Dyrektor generalny MAEA Grossi powiedział, że „poczyniono poważne postępy” w negocjacjach w sprawie strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni jądrowej Zaporoże, a odpowiednie porozumienie może zostać osiągnięte do końca roku.

⚆ Niemcy poparły militarną drogę odzyskania Krymu – powiedział szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen w rozmowie z Deutsche Welle.

⚆ W Polsce dwukrotnie listy z pogróżkami otrzymał Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie, a raz Ambasada Ukrainy w Warszawie.  Odpowiednie polskie służby wszczęły postępowanie i gromadzą dowody popełnienia czynu zabronionego. „Krwawa przesyłka” przyszła także do Ambasady Ukrainy w Hiszpanii – Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy .

⚆ Rozmowa telefoniczna Sholza i putina. Kanclerz Niemiec zaapelowała do prezydenta rosji o jak najszybsze znalezienie rozwiązania dyplomatycznego, między innymi poprzez wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. Scholz potępił rosyjskie naloty na infrastrukturę cywilną i podkreślił determinację Niemiec we wspieraniu Ukrainy w zapewnieniu jej zdolności obronnych przed rosyjską agresją.

⚆ Na Łotwie przeciwko kanałowi „Deszcz” wszczęto śledztwo z powodu słów gospodarza o „pomocy” rosyjskiej armii. Państwowa Służba Bezpieczeństwa kraju zauważyła, że na tle zbrodni wojsk rosyjskich na Ukrainie „niedopuszczalne są wszelkie formy wspierania agresora”, w szczególności bezpośrednie lub pośrednie zbieranie lub przekazywanie pieniędzy lub innego mienia. Kanał “Deszcz” był uznawany za opozycyjny wobec władzy putina i po inwazji na Ukrainę jego redakcja wyniosła się z rosji.

⚆ Minister obrony Łotwy Artis Pabriks opowiedział się za cofnięciem koncesji rosyjskiemu kanałowi telewizyjnemu „Deszcz”, który przeniósł się do Rygi od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę. „Uważam, że „Deszcz” powinien iść do pracy w rosji, a pozwolenia na pobyt powinny zostać anulowane” – napisał na Twitterze. Pabriks dodał później, że „proces minął”. Wcześniej łotewski regulator NEPLP ukarał „Dożda” grzywną w wysokości 10 tysięcy euro za mapę z okupowanym Krymem jako częścią Federacji Rosyjskiej i nazwanie rosyjskiej armii „naszą”

⚆ ęgierski premier Orbán powiedział, że nie będzie dalej wspierał unijnego planu udzielenia Ukrainie 18 mld euro pomocy w przyszłym roku. Stwierdził, że konieczne jest dzielenie kosztów wspierania Ukrainy i że każdy kraj płaci osobno ze swoich budżetów.

⚆ Ukraińskie wojsko ma znacznie większe szanse na rozwinięcie ofensywy tej zimy niż rosyjski agresor — litewski minister obrony Arvydas Anushauskas.

⚆ Sejm RP nie mógł podjąć uchwały uznającej Federację Rosyjską za państwowego sponsora terroryzmu z powodu poprawki zgłoszonej przez partię rządzącą, której przyjęcie zostało zablokowane przez opozycję. W nowelizacji stwierdzono, że Federacja Rosyjska ponosi odpowiedzialność za katastrofę samolotu Sił Powietrznych RP pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński.

⚆ Eksperci wojskowi uważają, że rosja planowała przejąć Ukrainę w ciągu 10 dni, ale plan ten nie powiódł się z powodu nadmiernej tajemnicy i złego wyszkolenia rosjan – wynika z badań brytyjskiego Royal Joint Forces Institute. Dzięki zachowaniu tajemnicy Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej zyskały przewagę nagłości na poziomie operacyjnym, ale na poziomie taktycznym Siły Zbrojne Ukrainy lepiej wiedziały, co robić, ponieważ przygotowywały się do odparcia atak armii rosyjskiej przez 8 lat.

⚆ Siedem dział przeciwlotniczych Gepard, które faktycznie miały trafić do utylizacji, jest obecnie remontowanych przez monachijską firmę zbrojeniową Krauss-Maffei Wegmann (KMW), a wiosną powinny zostać dostarczone na Ukrainę, – Der Spiegel. To już ostatnie egzemplarze z magazynów.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosja jest gotowa do opuszczenia terytorium okupowanej elektrowni jądrowej Zaporoże w zamian za nieprzerwany tranzyt ropy i gazu przez Ukrainę – rosZMI. Rozmówcy „Meduzy” twierdzą, że zarówno Kreml, jak i rząd „są gotowe do porozumienia”, bo „pompowanie i sprzedaż ropy i gazu jest bardzo ważne dla rosyjskiego budżetu”. Jednocześnie pieskow w komentarzu do „Meduzy” odrzucił możliwość takiego porozumienia

⚆ Kreml odpowiedział na warunki negocjacji Bidena, że ​​rosjanie nie opuszczą Ukrainy. „Biden powiedział, że putin powinien opuścić Ukrainę. Stany Zjednoczone, jak poprzednio, nie uznają nowych terytoriów w ramach Federacji Rosyjskiej, co oczywiście znacznie komplikuje poszukiwanie podstaw do wzajemnej dyskusji. Specjalna operacja wojskowa trwa. Ale jednocześnie – to ważne – putin był, jest i pozostaje otwarty na kontakty i negocjacje. Najlepszym sposobem realizacji naszych interesów są pokojowe środki dyplomatyczne” – podsumował pieskow

⚆ łukaszenka wypowiada się o zagrożeniu ze strony NATO, aby podkreślić potrzebę ochrony i uniknąć zaangażowania w wojnę na Ukrainie — ISW

⚆ Myśliwiec MiG-31 rozbił się na dalekim wschodzie rosji.

⚆ W Moskwie płonie zakład mięsny Mikojanowski.

⚆ putin powiedział kanclerzowi Niemiec, że „ataki rakietowe na niektóre cele na terytorium Ukrainy” są „wymuszoną i nieuniknioną reakcją na prowokacyjne ataki Kijowa na rosyjską infrastrukturę cywilną, w tym most krymski i obiekty energetyczne”. Ponadto putin nazwał „destrukcyjną” linię państw zachodnich, które zaopatrują Kijów w broń i szkolą ukraińskie wojsko. Według Moskwy „wszystko to, jak również wszechstronne wsparcie polityczne i finansowe Ukrainy, prowadzi do tego, że Kijów całkowicie odrzuca ideę jakichkolwiek negocjacji”.

⚆ Mobilizowani rosjanie w Kazaniu po prostu opluli dowódców i opuścili teren jednostki w szyku. Teraz są poszukiwani.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Fotorelacja z Sołedaru

⚆ Zdobycze rosjan na Donbasie w listopadzie

⚆ Nowa broń Ukraińców 🧌


💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *