Dzień 273 (23 listopada 2022) – Ostatni sojusznik rosji

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie: Dziś rosja ponownie ostrzelała krytyczną infrastrukturę Ukrainy doprowadzając do braku prądu w całym kraju. Mimo, że Ukraińcy strącili ponad 70% pocisków, to te które doleciały wyrządziły realne zniszczenia w 16 obiektach. Na sam Kijów wycelowano najwyższą dotąd falę 31 rakiet z czego 10 osiągnęło cel. Zginęło 6 osób a 36 jest rannych.

Mróz i zima to ostatni “sojusznik” rosji. To on przyczynił się do klęski Napoleona, to on zatrzymał operację Barbarossa. Czy w tym przypadku mróz pomoże rosji pokonać Ukrainę? Trudno w to uwierzyć patrząc na dotychczasową niezłomność Ukraińców oraz ich rosnącą wściekłość. Jednak brak prądu, wody i ogrzewania to realne problemy, które mogą mieć poważne konsekwencje humanitarne. Uderzenia w infrastrukturę są jak widać dla rosjan priorytetowe, a dla Ukraińców uciążliwe do usunięcia. Jednak Ukraińcy wydają się być na to przygotowani – mentalnie i organizacyjnie. “Ukraiński system energetyczny zostanie przywrócony po uderzeniu rosyjskich rakiet w ciągu godzin, a nie dni czy miesięcy” – wiceszef biura prezydenta Tymoszenko. I faktycznie – kilka godzin później prąd zaczął wracać do zachodnich obwodów Ukrainy a w Kijowie zaczęto przywracanie prądu i wody około 22:00.

Pytanie co zrobi z tym świat?
Chwilę przed atakami Parlament Europejski przyjął rezolucję uznającą rosję za państwo sponsorujące i stosujące terroryzm. Zełeński zażądał zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ i przemówił na nim o godzinie 16:00 czasu lokalnego w Nowym Jorku (o godzinie 23:00 czasu kijowskiego).

Wow? Zobaczymy, bo dyplomacją nie ogrzeje się ukraińskich domów ani nie ocali szpitali przed uderzeniami rosyjskich rakiet. O wiele lepszą opcję zaproponował Kaczyński [sic!], który zaproponował by Niemcy, które wczoraj zadeklarowały przekazania Patriotów do obrony Polski, przekazały te systemy Ukrainie bo to byłaby najlepsza obrona przed rosyjskimi rakietami.

Późnym wieczorem Zełeński przemówił na pilnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. “Potrzebujemy systemów obrony przeciwlotniczej, więc czas wesprzeć ukraińską formułę pokojową” – powiedział Zełenski na pilnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie dzisiejszego ostrzału. Prezydent wezwał też do potępienia terroru energetycznego i pozbawienia Federacji rosyjskiej jej praw.

Czy rosja chce tymi atakami zmusić Ukraińców do rozmów? Czy zabić ich jak najwięcej? – Nie ma to znaczenia dla samych Ukraińców. Oczywiście zima bez prądu i wody i kolejne uderzenia rakietowe w miasta przyniosą Ukrainie kolejne tragiczne ofiary, ale to nie pokona Ukrainy. Każdy Ukrainiec ma w głowie obrazy z Buczy, Mariupola, Borodianki i innych miejscowości gdzie zawitał “ruski mir”. To skutecznie pozwala przetrwać niedogodności. Wkurzenie Ukraińców jest tu silniejsze niż mróz i pokazują to od 9 lat.

Protesty w Kijowie 9 lat temu.

Faktyczna wojna odbywa się na froncie, a tam bez zmian. Front zaporoski stoi, na odcinku donieckim Ukraińcy trzymają obronę, na łuhańskim – różnie, ale na sporym kawałku inicjatywa jest po stronie ukraińskiej.

👍 Dobre wieści:
⚆ Pentagon ujawnił szczegóły nowego pakietu pomocy militarnej dla Ukrainy. W menu znajdziemy: • dodatkową amunicję dla NASAMS; • 150 wielkokalibrowych karabinów maszynowych z celownikami termowizyjnymi do zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych; • amunicja do HIMARS; • 200 precyzyjnych pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm; • 10 tys. pocisków moździerzowych kalibru 120 mm; • rakiety przeciwradarowe HARM; • 150 wysoce mobilnych wielozadaniowych pojazdów kołowych HMMWV; • ponad 100 lekkich pojazdów taktycznych; • ponad 20 mln naboi do broni strzeleckiej; • ponad 200 generatorów; • części zamienne do haubic 105 mm i innego sprzętu

⚆ Siły Powietrzne Sił Zbrojnych zestrzeliły 51 z 70 wrogich pocisków manewrujących i pięć dronów kamikaze. Terroryści wystrzelili rakiety z rejonów obwodu rostowskiego Federacji rosyjskiej, a także z wód Morza Kaspijskiego i Czarnego.

⚆ Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przekaże Ukrenergo 372 mln euro na naprawę obiektów energetycznych uszkodzonych przez rosyjskie pociski.

⚆ Wielka Brytania po raz pierwszy przekaże Ukrainie trzy helikoptery Sea King, powiedział minister obrony Ben Wallace. Zapowiedział również, że Wielka Brytania dostarczy dodatkowe 10 000 pocisków artyleryjskich.

⚆ 85 410 🌻(+410)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Uderzenia rakietowe w infrastrukturę krytyczną oraz obiekty cywilne

Kijów nocą bez prądu:

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijanka, Awdijewka, Wołnowacha)

Na odcinku Swatowe-Kreminna inicjatywa jest po stronie Sił Zbrojnych – oświadczył szef łuhańskiej administracji Serhij Hajdaj “W obwodzie łuhańskim nadal panuje niesprzyjająca pogoda, nasi obrońcy nie mogą szybko się poruszać. Ale są też „plusy” – orkowie nie mogą też atakować Biełohoriwki. Czekamy na przymrozki, wtedy „sprawy wyludnienia” pójdą szybciej”

Pod Bachmutem – bez zmian. Trwa obrona i “sianie słoneczników”.

Eksplozje w centrum Doniecka.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
Sytuacja bez zmian. rosjanie mają kończyć rotację wojsk na tym odcinku.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał miast i infrastruktury krytycznej Ukrainy.
Ostrzelany Krupiańsk (sektory cywilne)
Ostrzelany Wilniańsk – rakieta uderzyła w szpital w którym zginął noworodek
Ostrzelany Cherson☢️Elektrownia w Enerhodarze przeszła w stan całkowitego odłączenia. Po atakach pozostałe elektrownie atomowe przeszły na tryb gotowości do czasu podłączenia do sieci przesyłowych.
🛸Obrona przeciwlotnicza strąciła 51 z 70 rosyjskich rakiet (nad Odesą, Dniepropietrowskiem, Krzywym Rogiem)
😼W rejonie kachowskim Ukraińcy zniszczyli 3 składy amunicji,
⚡️Ukraina od około 13:00 borykała się z brakiem prądu i wody w wyniku uderzeń rosyjskich rakiet. Od 20:00 prąd zaczął wracać do głównych miast Ukrainy.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ “Nie mogąc pokonać Sił Zbrojnych Ukrainy, wróg prowadzi wojnę przeciwko ludności cywilnej, elektrowniom cieplnym, szpitalom, a nawet niemowlętom. Podczas dzisiejszego ataku przeciwnik wystrzelił 67 rakiet manewrujących odpalanych z powietrza („Ch-101 / Ch-555”) i z morza („Kalibr”). Siły i środki Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy we współpracy z innymi jednostkami sił obronnych zniszczyły 51 rakiet manewrujących, a także 5 dronów kamikadze typu „Lancet”. Na Kijów wystrzelono 30 rakiet, 20 zostało zniszczonych – zaznaczył Załużnyj.

⚆ „Zdecydowana większość ataków rakietowych wroga była w ostatnim czasie skierowana na obiekty infrastruktury energetycznej. To są ataki przede wszystkim na ludność cywilną, która jest równie niezłomna jak nasze wojsko. Ataki na sektor energetyczny nie pomogą rosji wzmocnić pozycji w tej wojnie – oświadczyła wiceministra obrony Hanna Maliar.

⚆ Ukraina przeprowadziła wymianę jeńców. Do domu powrócił jeden cywil i 35 wojskowych, w tym obrońcy Mariupola i Elektrowni Czarnobylskiej.

⚆ SBU zakończyła kontrole na terenie Ławry Kijowsko-Peczerskiej, Koreckiego Klasztoru Świętej Trójcy oraz na terenie eparchii Sarnensko-Polyskiej UPC w obwodzie rówieńskim. W szczególności odkryli literaturę prorosyjską, ponad dwa miliony hrywien, ponad sto tysięcy dolarów i kilka tysięcy rubli. Departament powiedział, że ponad 50 osób przeszło „dogłębną ankietę”. Na terenie Ławry w Kijowie wykryto również obywatela Ukrainy, który według SBU może być zamieszany w działalność prorosyjskiej agencji „Antwan”.

⚆ rosja znacznie wyczerpała swoje zapasy rakiet, ale nadal je produkuje – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat. Ihnat dodał, że Federacja rosyjska dysponuje dużą liczbą pocisków przeciwlotniczych S-300, których używa do terroryzowania ukraińskich miast frontowych.

⚆ rosjanie budują pasy obronne na podejściach do Krymu i na północy półwyspu — Andrij Czerniak, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji Ukrainy. „Widzimy, że aktywnie przygotowują się do obrony. Tworzą pas obronny zarówno na lewym brzegu Dniepru, jak i na granicy administracyjnej z Krymem, na północy półwyspu”.

⚆ SBI zablokowała pracę ukraińskiego koncernu, który nawet po inwazji kontynuował zaopatrywanie rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego — skonfiskowano mienie o wartości 1 miliarda hrywien. Według źródła UP w organach ścigania chodzi o koncern NICMAS, który należy do byłego deputowanego III i IV kadencji Grigorija Daszutina.

⚆ „Negocjacji nie będzie” – odpowiedział rosjanom sekretarz RBNiO Daniłow, bo najwyraźniej uważa, że ataki rakietowe są próbą zmuszenia Ukrainy do uzgodnienia czegoś z Moskwą.

🌍Świat:

⚆ “Dla bezpieczeństwa Polski byłoby lepiej, gdyby Niemcy zaoferowały systemy obrony przeciwlotniczej Patriot nie jej, ale Ukrainie” – powiedział szef rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński.

⚆ W Mołdawii doszło do przerwy w dostawie prądu z powodu skoku częstotliwości we wspólnej sieci z Ukrainą – z tego powodu Mołdawia straciła możliwość odbioru energii z europejskiej sieci energetycznej – wyjaśniło Ukrenergo i przypomniało, że Ukraina od 11 października nie eksportuje energii. Z tego powodu mołdawskie MSZ wezwało rosyjskiego ambasadora, a prezydentka Sandu po raz kolejny wyraziła poparcie dla Ukrainy w obliczu nowych rosyjskich ostrzałów.

⚆ Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson twierdzi, że Francja do końca nie wierzyła, że ​​putin przeprowadzi inwazję na pełną skalę, a w Berlinie na pewnym etapie uznali, że lepiej będzie, jeśli Ukraina szybko upadnie.

⚆ Niemcy ze złością odrzuciły oświadczenia Johnsona, że ​​w przededniu rosyjskiej inwazji Berlin uznał za lepsze dla Ukrainy będzie złożenie broni. „Wiemy, że niezwykle interesujący były premier zawsze ma wyjątkowy stosunek do prawdy i ten przypadek nie jest wyjątkiem” – powiedział rzecznik Scholza.

⚆ Prezydent Chorwacji Zoran Milanovych zgodnie z obietnicą odmówił wyrażenia uprzedniej zgody na udział chorwackiego wojska w misji UE, która organizuje szkolenie i edukację ukraińskiego wojska.

⚆ W miejscu uderzenia rakiety w Polsce zebrano wszystkie dowody. „Dowody rzeczowe zostały zebrane, teraz będą badane przez biegłych. Oprócz prowadzenia badań, działania dochodzeniowe będą koncentrować się w szczególności na uzyskiwaniu informacji w ramach międzynarodowej pomocy prawnej. Trwają również uzgodnienia pomiędzy stroną polską i ukraińską dotyczące wzajemnej współpracy w tym postępowaniu” – poinformowała Prokuratura Krajowa RP. Rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński zaznaczył, że na tym etapie śledztwa trudno jeszcze powiedzieć, czy jego wyniki będą znane do końca tego roku.

⚆ Obywatele Litwy zebrali 750 000 $ na trzy szturmowe drony morskie dla Ukrainy, które będą się nazywać PEACE дец (“diec”), PEACE да (“da”), PEACE дюк (“djuk”) – dziennikarz Andryus Tapinas.

⚆ Komisja Europejska może zawiesić przyznanie Węgrom części środków unijnych, ponieważ kraj ten nie przyjął ustaw mających na celu walkę z korupcją i wzmocnienie praworządności — Bloomberg

​⚆ Serbska opozycja złożyła w serbskim parlamencie projekt sankcji wobec rosji – N1 Zdaniem wiceprzewodniczącego parlamentu serbskiego Borko Stefanovicia, który przedstawił tę propozycję, Serbia nie powinna znajdować się „po drugiej stronie wirtualnego muru berlińskiego, który jest odbudowywany”.

​⚆ rosja może przeprowadzić atak Ukrainy na obwód biełgorodzki, uważają eksperci Instytutu Studiów Wojennych Analitycy zauważają, że rosyjskie wypowiedzi o zbliżającym się ataku Ukrainy na obwód biełgorodzki są absurdalne i mają na celu jedynie zastraszenie opinii publicznej do wspierania wojny. „Ukraina nie ma strategicznego interesu w inwazji na rosję i nie ma możliwości zrobienia tego na taką skalę” – przekonują eksperci ISW. Instytut zauważa również, że poparcie dla bezsensownej rosyjskiej inwazji spada wśród rosyjskich mieszkańców regionów przygranicznych i reszty kraju w następstwie mobilizacji i niepowodzeń militarnych.

⚆ Niemcy planują do lata wyszkolić 5000 ukraińskich żołnierzy

💩rosja i białoruś:

⚆ Łukaszenka wyraźnie boi się rozpadu OUBZ: „Jeśli (rosja) wygra, OUBZ przeżyje. Jeśli nie wygra, OUBZ nie będzie istnieć. Czuję, że doszliśmy do wspólnej opinii, że jeśli nie daj Boże rosja się rozpadnie, to pod tymi gruzami jest nasze miejsce”. Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym zrzesza rosję, białoruś, Kazachstan, Taadżykistan, Armenię i Kirgistan. W 1999 organizację opuściły Gruzja, Azerbejdżan i Uzbekistan.

⚆ rosyjska FSB zabiła 3 osoby w regionie Woroneża w rosji, oskarżając ich o bycie ukraińskimi sabotażystami planującymi ataki na infrastrukturę energetyczną

⚆ miedwiediew oświadczył, że rosja ma tyle rakiet, że „starczy dla każdego”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Azovstal (wideo)

⚆ Skład uszkodzonego rosyjskiego sprzętu w obwodzie biełgorodzkim (Film za duży na bloga)

https://t.me/Tsaplienko/21266

⚆ Siły specjalne SBU zniszczyły wrogi BMP za pomocą Javelin-a. Odległość do celu wynosi około czterech kilometrów. To przekracza oficjalnie zadeklarowane cechy kompleksu Javelin.


💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *