🪖 Podsumowanie sierpnia

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ Krótko:

Parafialne: Od dziś wracają podsumowania. Dziękuję wszystkim, którzy czekali i dopingowali. Jak po każdej przerwie – będzie kilka zmian w formule i formie, ale o tym napiszę jutro, bo dziś i tak czeka sporo informacji z całego sierpnia. Poniżej załączam “top” a dalej znajdziecie całe podsumowanie.

Jeśli po wakacjach zostało Wam nieco grosza na koncie, to gorąco zachęcam do wsparcia zrzutki. Tym razem zbieram na mobilne systemy energetyczne ECOFLOW. Link do zrzutki.

🎯 TOP 10 wydarzeń sierpnia:

Wjazd na Kursk – Ukraina zaskoczyła świat otwierając nowy front atakując rosję. Spowodowało to kilka dużych, początkowych zaskoczeń i euforii. Po pierwsze Ukraińcy pokazali, że w wojnie manewrowej radzą sobie o wiele lepiej niż w forsowaniu siermiężnych linii obrony rosyjskiej. Po drugie pokazali, że “czerwone linie” głoszone przez propagandę rosyjską albo nie istnieją albo są gdzie indziej. Rozbudzili też nadzieje, że wojna nie utknęła w niekorzystnym dla Ukraińców punkcie oraz, że są w stanie zorganizować i utrzymać w tajemnicy dobrze przygotowaną operację. Po początkowej euforii (i całym folklorze z otwieraniem punktów ukraińskich na zajętych terenach) trzeba jednak powiedzieć, że działania te nie spowodowały masowego wycofania sił rosyjskich z frontu w celu obrony obwodu kurskiego. Ukraińcy też wyraźnie zwolnili i nie zajęli jak dotąd kurczatowskiej elektrowni atomowej. Akcja ma jednak bardzo pragmatyczny wymiar – komplikuje rosji logistykę, odbiera kontrolę nad przepływem gazu do Słowacji i Węgier, oraz sieje ferment wewnętrzny.

Pokrowsk – to największy niepokój na froncie. Od czasu zdobycia Awdijiwki rosjanie nadal postępują z tego kierunku w stronę Pokrowska. A Pokrowsk to ważny węzeł logistyczny. To jedyny odcinek frontu na którym rosjanie przesunęli się więcej niż kilka km. Równie niepokojące są nieoficjalne doniesienia o przyczynach, wśród których Ukraińcy podają niezrozumiałe decyzje dowództwa polegające na dziwnych rotacjach oddziałów, wymianie dowódców i braku koordynacji. 

F-16 – Pod koniec lipca w końcu pojawiły się w Ukrainie pierwsze maszyny. Wraz z nimi makiety, infrastruktura, ekipy serwisowe i co najważniejsze – przeszkoleni piloci.  Kilka dni temu szefowa duńskiego rządu Mette Fredriksen zauważyła, że ​​Ukraina otrzymała zachodnie myśliwce później, niż powinna. Jej zdaniem Dania była gotowa przekazać je rok wcześniej. Trudno powiedzieć co miałoby być przyczyną tak dużego opóźnienia, ale być może winny jest tu długi okres szkolenia ukraińskich pilotów. Wedle wypowiedzi ekspertów przyspieszony kurs szkolenia to conajmniej 12 miesięcy. Niestety Ukraina ma pilotów mniej niż maszyn i na domiar złego 26 sierpnia straciła pierwszego z nich wraz z maszyną. Przyczyny nie zostały jeszcze oficjalnie podane, ale media zachodnie spekulują o “przyjacielskim ogniu” bo strata miała miejsce podczas odpierania ataku rosyjskich rakiet 26 sierpnia i niewykluczone, że Ukraińcy nie skoordynowali pracy swojej obrony z działaniami lotnictwa. Tym bardziej, że kilka dni później stanowisko stracił szef ukraińskiego lotnictwa wojskowego (oficjalnie pojawiło się niby dementi dla związku ze stratą F-16).

Dwa duże ataki rakietowe rosji – po miesiącach dość oszczędnych ataków rakietowych rosjanie przypuścili duży atak na Ukrainę 26 (rakiety i drony) i 27 (drony) sierpnia. Ponownie atakowane były głównie elementy infrastruktury krytycznej (ale zapewne i cele wojskowe). Nie zmienia to faktu, że rosja ma problemy ze zwiększeniem produkcji rakiet. Szczątki rakiet pokazują, że daty produkcji są bardzo świeże, co wskazywałoby, że rakiety zużywane są na bieżąco.

Palianycia – nowy ukraiński dron odrzutowy, który potrafi sięgnąć celów powyżej 1500km i jest trudniejszy do zestrzelenia dla rosjan. Zełeński ujawnił jego istnienie 24 sierpnia a kilka dni później ujawniono jego pierwsze, skuteczne zastosowanie. Czy Palianycia skomplikuje działania rosyjskiego lotnictwa i przemysłu tak jak Magury przetrzebiły rosyjską flotę na Morzu Czarnym? Oby. No i tak – Palianycia to to słowo, którego rosjanie nie są w stanie poprawnie wymówić. Oznacza mały chlebek…

Europejskie niepokoje – w europie częściej było słychać o wypadkach w zakładach przemysłu zbrojeniowego, podejrzeniach i dziwnych aktywnościach nad kluczowymi zakładami infrastruktury krytycznej. 

Sytuacja energetyczna – ta pozostaje krytyczną w Ukrainie. Wprawdzie były dni bez wyłączeń prądu a nawet ogłoszono wznowienie eksportu energii do Europy, to jednak system energetyczny Ukrainy jest niestabilny zarówno w produkcji jak i przesyle.

Opóźnienia – wedle szefa ukraińskiego MSZ część obiecanych baterii Patriot nie dotarła do Ukrainy zgodnie z deklaracjami. Nie doprecyzował o które obietnice chodzi. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy Landsbergis stwierdził też, że wiele krajów UE nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań dotyczących terminowego dostarczania obiecanej broni Ukrainie, a to komplikuje sytuację na froncie.

Durow i Telegram – W marcu Francja wydała nakazy aresztowania dyrektora generalnego Telegramu Pawła Durowa i jego brata współzałożyciela Nikołaja. Durowa zatrzymano w sierpniu we Francji z powodu odmowy współpracy Telegramu z francuską policją w śledztwie w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci. Nakazy aresztowania miały zostać wydane po tym, jak platforma nie odpowiedziała na wcześniejszy wniosek sądu o identyfikację użytkowników Telegramu. Durow wpłacił jednak kaucję (5 mln dolarów) i pozostaje pod nadzorem. Ruch ten wywołał jednak sporo paniki po stronie rosyjskiej administracji, która wydała swoim pracownikom nakaz usunięcia kont i korespondencji z komunikatora Telegram. Telegram stał się popularną platformą informacyjno-werbunkową dla obu stron wojny. Wykorzystywany jest też w innych regionach świata i również do organizacji działań przestępczych. Zatrzymanie Durowa i jego potencjalna współpraca mogłyby ujawnić do de-anonimizacji korespondencji w komunikatorze (choć, jest to podobno technicznie niemożliwe)

Wołyń/Akcja “Wisła” – debata ukraińskiego i polskiego szefa MSZ ponownie przywołała historyczne demony polsko-ukraińskie. Kułeba nie chcąc odpowiadać na pytanie o możliwość ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej zasłonił się tematem akcji “Wisła” jednocześnie dość niefortunnie określając tereny, którymi objęta była akcja jako “ukraińskie”. Relacje polsko-ukraińskie pozostają dość chłodne od conajmniej roku (solidnie schłodził je temat ukraińskiego zboża, a wcześniej upadek ukraińskiej rakiety). 

Wojna:

🚀 Ataki powietrzne ukraińskie:

⚆ 3 – Morozowsk (obwód rostowski) – zaatakowane składy paliwa, baterie przeciwlotnicze i skład amunicji lotniczej (KABy).  Dwa dni później Ministerstwo Obrony podało, że udało się zniszczyć wrogi myśliwiec bombardujący Su-34 oraz magazyn amunicji, prawdopodobnie dwa kolejne samoloty zostały uszkodzone odłamkami.

⚆ 3 – Krym – zatopiony [uszkodzony wcześniej] okręt podwodny “rostow nad Donem” w Sewastopolu. Prócz tego zniszczony kompleks S-400 i 4 wyrzutnie “Triumf”.

⚆ 4 – Łuhańsk – rosyjskie media donosiły o 12 rakietach

⚆ 9 – Lipieck – atak na rosyjskie lotnisko wojskowe i magazyny bomb lotniczych

⚆ 13 – Atak na rosyjskie lotnisko wojskowe w obwodzie niżnogorodzkim. Atakowane miały być jeszcze 3 inne lotniska.

⚆ 16 – rosjanie donosili o zbiciu 12 rakiet ATACMS nad mostem krymskim

⚆ 17 – uderzenie w bazę paliwową “Kaukaz”

⚆ 21 – atak na Moskwę. rosjanie mieli strącić 45 ukraińskich dronów.

⚆ 22 – atak na lotnisko w obwodzie wołgogradzkim oraz port w kraju krasnodarskim. Spłonął i zatonął prom rosyjski. Do ataku użyto rakiety “Neptun”

⚆ 24 – Ukraińcy po raz pierwszy zastosowali dron rakietowy “Palianycia”. Trafienie w skład amunicji w obwodzie woroneskim.

⚆ 26 – atak na rosyjskie miasta Engles i Saratow

⚆ 28 – uderzenia w trzy obiekty na terytorium rosji – trafiły w dwa składy ropy w obwodzie rostowskim i kirowskim oraz skład artylerii polowej grupy wojsk rosyjskich w obwodzie woroneskim. Cele w obwodzie kirowskim były oddalone o 1500km 

💨 Obrona nieba (zbite/wystrzelone):

⚆ 1 – 7/7 Shahedów

⚆ 3 – 24/29 Shahedów

⚆ 5 – 24/24 Shahedy, doniesienia o eksplozjach w Kijowie [Iskandery-M lub KN-23, nie stwierdzono uszkodzeń)

⚆ 6 – strącony rosyjski helikopter (KA-52), również odnotowano pierwsze uszkodzenie rosyjskiego helikoptera (Mi-28) przez ukraińskiego drona. 3 dni później pokazano kolejne nagranie z uderzeniem w rosyjski helikopter dronem (na terenie obwodu kurskiego)

⚆ 8 – 4/4 Shahedy, 2/2 rakiety Ch-59, 0/2 rakiety Iskander-M

⚆ 11 – 53/? Shahedy

⚆ 13 – 30/38 Shahedów, 0/2 Iskandery-M

⚆ 14 – zniszczony SU-34 w obwodzie kurskim

⚆ 15 – 29/29 Shahedów, 0/3 rakiety Ch-59

⚆ 16 – 3/3Shahedy i 2/? drony nieznanego typu, 0/3 rakiety balistyczne

⚆ 17 – 14/14 Shahedów, 0/1 Iskander-M

⚆ 18 – 8/8 Shahedów, 3/? rakiety balistyczne i 2/? rakiety KN-23

⚆ 19 – 11/11 Shahedów

⚆ 20 – 25/26 Shahedów, 1/2 Iskander-K, 2/2 rakiety Ch-59

⚆ 21 – 50/69 Shahedów + 16 miało zostać zakłóconych, 1/? rakieta Ch-59

⚆ 26 – 102/127 rakiet różnego typu i 99/109 Shahedów – ogromny nalot na Ukrainę, jeden z dronów wleciał na teren Polski. W Ukrainie zginęło 7 osób. Celem były obiekty infrastruktury krytycznej.

⚆ 27 – 5/10 rakiet, 60/81 Shahedów + 10 zagłuszonych lub straconych bez zestrzelenia

⚆ 28 – zbity rosyjski SU-25 koło Kramatorska

⚆ 29 – 60/74 Shahedy i 2/3 rakiety X-59/69. Ciekawostka: Na Białorusi prawdopodobnie po raz pierwszy wykorzystano lotnictwo do zestrzelenia rosyjskiego drona kamikadze, który ponownie wleciał na terytorium Republiki Białorusi — twierdzi projekt monitorujący „Białoruski Gajun”

⚆ 29 – Myśliwiec F-16, który Ukraina otrzymała latem, uległ zniszczeniu w wypadku w poniedziałek, 26 sierpnia — WSJ powołuje się na anonimowego urzędnika USA. Według wstępnych danych przytoczonych w publikacji F-16 nie został zestrzelony, a do katastrofy doszło najprawdopodobniej w wyniku błędu pilota. Wiadomo, że 26 sierpnia F-16 wzięły udział w odparciu jednego z najbardziej masowych rosyjskich ataków powietrznych na Ukrainę. Strona ukraińska oficjalnie nie potwierdziła faktu katastrofy myśliwca.

⚆ 30 – 12/18 Shahedów

◉  Inne:

⚆  9.08 – uderzenie rakietowe rosjan w market w Kostiantyniwce (zginęło 14 osób, 44 zostały ranne)

⚆ 9.08 – rosja nie chce przerzucać wojsk pod Kursk, aby nie zakłócać ofensywy – ISW.  „Wydaje się, że rosyjskie dowództwo wojskowe polega na istniejących jednostkach rozmieszczonych w strefie przygranicznej i łatwo dostępnych siłach na tyłach, z których większość to jednostki obsadzone poborowymi i formacjami nieregularnymi, aby przeciwdziałać sytuacji w obwodzie kurskim. 

Jednostki te prawdopodobnie zareagują jako pierwsze, nawet jeśli rosyjskie dowództwo wojskowe zdecyduje się na przerzucenie dodatkowych, bardziej doświadczonych jednostek z innych części teatru działań” – analizuje ISW. rosyjskie dowództwo wojskowe podobno przeniosło siły z nieokreślonych rezerw operacyjnych, dodatkowe jednostki obsadzone poborowymi, siły specjalne, siły operacji specjalnych, dodatkowe czeczeńskie siły specjalne „Achmat” działające pod patronatem rosyjskiego Ministerstwa Obrony, a także 1. Armię Korpus Donieckiego Ludu Republiki i były personel wojskowy „Grupy Wagnera” w obwodach obwodu kurskiego.

⚆ 10-11.08 – wielokrotne uderzenia rakietowe w Kramatorsk

⚆ 11.08 – Ukraińcy weszli 30 km w głąb Federacji rosyjskiej, rosjanie budują umocnienia w pobliżu elektrowni jądrowej Kursk — BBC.  W niedzielę Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej poinformowało, że rosjanie zapobiegli próbom przedostania się sił ukraińskich przez osady Tołpyne i Obszkij Kołodez w obwodzie kurskim, które znajdują się około 25 i 30 km od granicy rosyjsko-ukraińskiej. BBC nazywa to oczywistym uznaniem, że Siły Obronne Ukrainy wkroczyły w głąb przygranicznego regionu kurskiego. Tymczasem pojawiły się zdjęcia lotnicze przedstawiające ukraińskie czołgi używane w walkach na terytorium rosji – pisze BBC. Zdjęcia przeanalizowane przez BBC Verify pokazują także, że rosja buduje nowe linie obronne w pobliżu elektrowni jądrowej w Kursku. Zaznacza się, że siły ukraińskie zbliżyły się na odległość 50 km od obiektu.

⚆ 16.08 – Sirskyj podał, że w okresie od 24 lutego 2022 r. rosyjskie rakiety i drony trafiły w 11 879 obiektów na Ukrainie, z czego większość to obiekty cywilne – 6203, reszta to obiekty wojskowe – 5 676.

⚆ 27.08 – Sirskyj oświadczył, że rosjanie przerzucili do obwodu kurskiego około 30 tys żołnierzy. Ukraińcy mają mieć pod kontrolą niemal 1300km, 100 miejscowości oraz mieli wziąć 594 jeńców.

⚆ 27.08 – Ukraina pomyślnie przetestowała pierwszy rakietę balistyczną własnej produkcji – powiedział Zełeński podczas konferencji prasowej

⚆ 29.08 – Kanał CNN, powołując się na źródło w ukraińskim departamencie wojskowym, podał , że w katastrofie myśliwca F-16 zginął czołowy ukraiński pilot o znaku wywoławczym „Moonfish” Oleksij Mes. Źródło dodało, że Siły Zbrojne nie uważają błędu pilota za przyczynę zdarzenia.  „Obecnie trwa dochodzenie w sprawie katastrofy lotniczej i do udziału w nim zostaną zaproszeni międzynarodowi eksperci, dodało źródło”. – podaje CNN. Voice of America: Wśród wersji katastrofy F-16 jest „przyjazny ogień” jego obrony powietrznej. Ukraińskie dowództwo wojskowe rozważa różne wersje katastrofy myśliwca F-16 , uwzględniające zarówno błąd pilota, jak i „przyjazny ogień” z systemów obrony powietrznej. Wcześniej w oficjalnym zawiadomieniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy podano, że w czasie walki powietrznej z samolotem F-16 podczas podejścia do kolejnego celu „utracono łączność”.

⚆ 30.08 – uderzenie w Charków w budynki cywilne. Zginęło 7 osób, a niemal 100 zostało rannych.

🛡FRONT:

1️⃣ Odcinek charkowski:

Niestety Ukraińcom nie udało się w ciągu sierpnia wyprzeć rosjan z tego obszaru. Odzyskali oni niewiele terenu koło wsi Hłybokie (3km2). Nie oznacza to, że nic się tam nie dzieje. Dzieje się wiele – jak na tym filmie:

2️⃣ Odcinek kupiański:

Na jednym fragmencie frontu są widoczne postępy rosjan. Są to okolice wsi Piszczane niedaleko Kupiańska. rosjanie rozwinęli tu strefę kontroli wokół miejscowości. Reszta frontu nie odnotowała w sierpniu większych zmian.

3️⃣ Odcinek Kreminna – Czasiw Jar:

Tu wbrew obawom rosjanie nie dokonali spektakularnych postępów. Zmiany w przebiegu linii frontu są niewielkie.

4️⃣ Odcinek doniecki:

⚆ rosjanie przede wszystkim zbliżyli się do Pokrowska. 20 sierpnia Ukraińcy ogłosili przymusową ewakuację tego miasta. Oznacza to, że rosyjskie wojska pokonały w sierpniu 15-20km w pasie o podobnej szerokości. Zdobyli około 220km2. Aktualnie znajdują się 10km od Pokrowska a to istotny dla Ukrainy węzeł logistyczny. Część informacji z nieoficjalnych źródeł ukraińskich donosi o fatalnie przeprowadzanych rotacjach a nawet o opuszczony liniach obrony i braku koordynacji działań po stronie ukraińskiej.

⚆ Na linii Horliwka – Toreck również rosjanie odnotowali postępy zajmując praktycznie wieć Niu-Jork. Okolice Horliwki to był ostatni punkt w którym Ukraińcy trzymali obronę na liniach granicznych z DNR od 2016 roku. 

5️⃣ Odcinek zaporoski:

⚆ 6.08 – GUR poinformował, że siły specjalne jednostki „Artan” i Centrum Morskiego GUR przeprowadziły operację na mierzei Tendriwskiej, podczas której zniszczyli okupantów, ich wyposażenie i fortyfikacje.

⚆ 9.08 – Ukraińcy zrealizowali rajd na mierzeję Kinburn

⚆ 15.08 – doniesienia o nowych atakach rosjan w okolicach Krynek

⚆ 26.06 – pożar wież “Bojka”

6️⃣ Morze Czarne:

⚆ W nocy z 8 na 9 sierpnia w pobliżu osady Czornomorskie na okupowanym Krymie żołnierze jednostki specjalnej GUR Ministerstwa Obrony Ukrainy „Grupa 13” zniszczyli rosyjską jednostkę projektu KS 701 „Tuniec”. Jednostka rosjan została trafiona przez morski dron szturmowy MAGURA V5.

⚆ 10.08 – Siły morskie i Generalna Dyrekcja Wywiadu zaatakowały wieżę gazową, do której dzień wcześniej przywieziono rosjan i sprzęt.  W komentarzu dla „Ukraińskiej Prawdy” rzecznik Marynarki Wojennej Dmytro Pletenczuk zauważył, że to „nie pierwsza taka operacja”. Według niego wróg wykorzystał tę wieżę w szczególności do zakłócenia normalnego funkcjonowania „korytarza zbożowego”.

7️⃣ rosja:

⚆ 6 sierpnia Ukraińcy wtargnęli do obwodu kurskiego. W kilka dni Ukraińcy zajęli szeroki ale niezbyt głęboki pas terenów przygranicznych po stronie rosji. W kolejnych dniach Ukraińcy zajmowali kolejne tereny, w tym stację gazową “Sudża” (9 sierpnia), która kontroluje przepływ gazu między innymi do Węgier i Słowacji. Równocześnie niszczyli oni nadchodzące kolumny posiłków rosyjskich oraz zniszczyli szereg mostów i węzłów komunikacyjnych rosjan utrudniając im dostarczenie posiłków. Pod koniec sierpnia strefa kontroli w obwodzie kurskim wynosiła między 860 a 1200km2. Jednocześnie pod koniec sierpnia Ukraińcy weszli do obwodu biełgorodzkiego zajmując około 11km2. 

⚆ 10.08 – pojawiają się doniesienia o wkroczeniu Ukraińców do wsi Poroz w obwodzie biełgorodzkim [3km od granicy].

⚆ 12.08 – Pełniący obowiązki gubernatora obwodu kurskiego Federacji rosyjskiej oleksij smirnow poinformował putina, że ​​28 osiedli w regionie „jest pod kontrolą wroga”. Tego samego dnia przedstawiciele projektu monitorującego mapę zmagań “DeepState” oświadczyli, że ZSU kontroluje około 44 osady w obwodzie kurskim. „Szacunki są niezwykle konserwatywne. Teraz prawie nikt nie zna prawdziwej liczby, ale są wioski, w pobliżu których znajdowało się zdjęcie naszych żołnierzy, ale kontrola nie należała do nas. Dlatego szacunki również są konserwatywne”. Tego dnia Zełeński potwierdził działania sił ukraińskich. Pod kontrola Ukraińców miało być tego dnia około 1000km2 (Syrskij).

⚆ 13.08 – Ukraina kontroluje 74 osady w obwodzie kurskim – oznajmił Zełeński po raporcie Naczelnego Wodza Syrskiego.  ISW skomentowało, że ocenia liczbę niżej.

⚆ 13.08 – “rosja wycofała część wojsk z Zaporoża i obwodu chersońskiego do obrony obwodu kurskiego” — Politico. Tego samego dnia potwierdził to WSJ.

⚆ 14.08 – Ministerstwo Reintegracji uruchomiło całodobową infolinię dla mieszkańców obwodu kurskiego, którzy potrzebują pomocy humanitarnej lub chcą ewakuować się na Ukrainę.

⚆ 15.08 – Od początku dnia siły zbrojne odnotowały postępy o półtora kilometra w różnych kierunkach w obwodzie kurskim i kontrolują już 82 osady Federacji rosyjskiej, powiedział Syrskij.

⚆ 19.08 – Ukraina kontroluje 1250km2 obwodu kurskiego i 92 miejscowości

🌻 Straty rosjan:

  • żołnierze  -36 810 (w lipcu 35 680)
  • systemy artyleryjskie  -1 517 (w lipcu -1 520)
  • czołgi  -193 (w lipcu -300)
  • pojazdy opancerzone  -557 ( w lipcu -653)
  • okręty  0 (0 w lipcu)
  • samoloty -5 (-3 w lipcu)
  • helikoptery -2 (0 w lipcu)
  • rakiety -150 (w lipcu -74)
  • systemy przeciwlotnicze – 33 (w lipcu -33)

🎗️Wsparcie militarne:

⚆ 4.08 – putin był gotowy przekazać broń Huti i odwrócić Zachód od wsparcia Ukrainy – ISW. Według CNN, powołując się na urzędników amerykańskich i inne źródła zaznajomione ze sprawą, rosja przygotowywała się do dostarczenia Huti rakiet i innego sprzętu wojskowego pod koniec lipca 2024 r., ale zrezygnowała z tego planu po wysiłkach dyplomatycznych USA i Arabii Saudyjskiej. Zdaniem analityków plany rosji dotyczące wsparcia Huti w pośredniej konfrontacji z Zachodem i grożenia dalszą eskalacją są spójne z kilkoma rosyjskimi operacjami wywiadowczymi i hybrydowymi, których celem jest nakłonienie Zachodu do zdystansowania się od wspierania Ukrainy.

⚆ 4.08 – Ukraina otrzymała już dziesięć F-16.Reszta samolotów, obiecana przez tzw. koalicję F-16 na czele z Danią i Holandią , dotrze partiami w 2025 roku. 

Według Bena Hodgesa, byłego dowódcy sił amerykańskich w Europie, frustracja związana z opóźnieniem dostaw samolotów na Ukrainę jest ogromna. Jedną z przyczyn opóźnienia w dostarczeniu wystarczającej liczby F-16, aby wywrzeć wpływ [na polu walki], podaje „godny ubolewania” brak miejsc na szkolenia dla ukraińskich pilotów – „polityczna decyzja administracji”. Wpływ miał także brak znajomości języka angielskiego przez pilotów oraz złożoność samolotu w porównaniu do MiG-29 i Su-27 z czasów sowieckich, do których byli przyzwyczajeni. Kolejnym czynnikiem jest czas potrzebny na stworzenie infrastruktury do ich odbioru. 

⚆ 9.08 – Departament Obrony USA ogłosił udzielenie Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej o wartości do 125 mln dolarów, która obejmuje amunicję do systemów HIMARS, amunicję artyleryjską 155 mm i 105 mm, rakiety Stinger, systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4 oraz TOW przeciwpancerne rakiety kierowane.

⚆ 9.08 – W sierpniu Litwa przekaże Ukrainie nową partię pomocy wojskowej, która obejmie między innymi systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu, 14 wozów opancerzonych M113 oraz sprzęt przeciwdronowy.

⚆ 12.08 – Wedle mediów brytyjskich rząd brytyjski ponownie odmówił możliwości wykorzystywania rakiet Storm Shadow na terytorium rosji.

⚆ 13.08 – Łotwa przekazała Ukrainie 500 dronów własnej produkcji, powiedział minister obrony Andris Spruds.

⚆ 19.08 – Niemcy poinformowały o przekazaniu na Ukrainę systemu IRIS-T krótkiego zasięgu. Majnowsza partia pomocy dla Ukrainy objęła :

▪️ przeciwlotniczy kompleks rakietowy IRIS-T SLS;

▪️14 tysięcy amunicji 155 mm;

▪️10 dronów naziemnych;

▪️26 dronów rozpoznawczych VECTOR z częściami zamiennymi;

▪️środki do usuwania przedmiotów wybuchowych;

▪️6 wysoce mobilnych koparek inżynieryjnych;

▪️opancerzony pojazd naprawczo-ewakuacyjny Bergepanzer 2 z częściami zamiennymi;

▪️55 tysięcy apteczek;

▪️700 karabinów szturmowych MK 556;

▪️10 precyzyjnych karabinów HLR 338 wraz z amunicją;

▪️50 karabinów CR 308

⚆ 19.08 – Dania planuje przeznaczyć ponad 100 milionów dolarów na zakup broni dla Ukrainy.

⚆ 20.08 – Niemcy obiecały jeszcze 4 zestawy przeciwlotnicze IRIS-T

⚆ 23.08 – Norwegia udzieliła Ukrainie licencji na produkcję pocisków kal. 155 mm i zgodziła się sfinansować ten proces.

⚆ 29.08 – Dostawy w ramach czeskiej inicjatywy dotyczącej amunicji odbywają się zgodnie z planem – powiedział szef czeskiego MSZ Lipawski. Praga ogłosiła już, że dzięki czeskiej inicjatywie amunicyjnej Ukraina otrzyma w okresie lipiec-sierpień 100 000 sztuk amunicji. Do końca roku na Ukrainę może dostarczyć łącznie 500 tys. sztuk amunicji wielkokalibrowej.

⚆ 30.08 – Niemiecki producent dronów Quantum-Systems uruchomił na Ukrainie fabrykę do produkcji bezzałogowych systemów Vector. Zakład rozpoczął działalność wiosną 2024 roku i już dostarcza drony rozpoznawcze dla Sił Obronnych Ukrainy. Obecnie drony składane są z komponentów pochodzących z Niemiec, jednak firma stopniowo lokuje produkcję, wykonując skrzydła i anteny na Ukrainie.

⚆ 30.08 – UE przygotowała dla Ukrainy około 700 000 pocisków artyleryjskich z obiecanego miliona, a produkcja nadal nabiera tempa, powiedział główny dyplomata UE Borrell.

⚆ 31.08 – Holandia przekaże Ukrainie 28 pojazdów gąsienicowych Viking Bandvagn S10, zapowiedział minister obrony Ruben Breckelmans. Viking Bandvagn S10 to opancerzony amfibia terenowa, która składa się z dwóch połączonych ze sobą części. Samochody o masie około 11 ton mogą poruszać się po wodzie z prędkością pieszego.

🌍 Świat:

⚆ 2.08 –  Turcja ratyfikowała umowę o strefie wolnego handlu z Ukrainą podpisaną na początku 2022 roku. Umowa przewiduje zniesienie przez Turcję ceł importowych na około 93,4% towarów przemysłowych i 7,6% towarów rolnych. Ukraina z kolei zniesie cła importowe na ok. 56% towarów przemysłowych i 11,5% towarów rolnych.

⚆ 2.08 – Kamala Harris oficjalnie została kandydatką w wyborach prezydenckich Partii Demokratycznej USA.

⚆ 4.08 – Republika Mali ogłosiła, że ​​zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą w związku z rzekomym wsparciu Kijowa dla działań rebeliantów Tuaregów, którzy niedawno rozbili kolumnę malijskich wojskowych i rosyjskich najemników wywodzących się z grupy „Wagnera”. Dwa dni później ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało decyzję tymczasowego rządu Mali o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Ukrainą „krótkowzroczną i pochopną” i obiecało zareagować na szczeblu polityczno-dyplomatycznym. Departament podkreślił, że tymczasowy rząd Mali nie przedstawił żadnych dowodów dotyczących zaangażowania Ukrainy w działania rebeliantów Tuaregów.

⚆ 5.08 – Grupa 67 eurodeputowanych chce wyrzucić Węgry z Schengen w związku z decyzją Budapesztu o złagodzeniu reżimu wizowego dla obywateli rosji i białorusi.  „Jeśli rząd węgierski nie zgodzi się na zmianę swojej polityki, przedstawiciele UE będą musieli wprowadzić nowe środki kontroli na węgierskich granicach” – napisali posłowie w piśmie do przewodniczącej Komisji Europejskiej von der Leyen.

⚆ 5.08 – Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej zwróciło się do Sekretarza Obrony USA Lloyda Austina, aby przekonał Ukrainę, aby 28 lipca w rosji [rosja świętowała „Dzień Marynarki Wojennej”] nie przeprowadziła operacji. Według Federacji rosyjskiej ukraińskie służby specjalne przygotowywały atak w „Dzień Marynarki Wojennej”, kiedy putin i biełousow występowali na paradzie w Petersburgu. Według zastępcy szefa rosyjskiego MSZ Ryabkowa Austin był niezwykle zaskoczony tymi wiadomościami, ale potraktował je dość poważnie. Następnie Waszyngton rzekomo skontaktował się z Kijowem i poprosił, aby nie robić tego, co zaplanowano. NYT zauważa, że ​​nadal nie jest jasne, czy Ukraina faktycznie planowała tę operację. Według riabkowa, gdyby operacja została przeprowadzona, rzekomo doprowadziłaby do „nierozwiązywalnego konfliktu” między Federacją rosyjską a USA.

⚆ 6.08 – Niger zerwał stosunki dyplomatyczne z Ukrainą po Mali – Al Arabiya. Nowy rząd wojskowy kraju uzasadnił swoją decyzję faktem, że Kijów rzekomo wspiera „grupy terrorystyczne”.

⚆ 7.08 –  Amerykańscy urzędnicy chcą skontaktować się ze swoimi ukraińskimi kolegami, aby poznać okoliczności tego, co dzieje się w obwodzie kurskim w rosji, powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Kirby. Dodał, że Waszyngton nie zmienił swojej polityki dotyczącej zezwolenia Ukrainie na użycie amerykańskiej broni „w celu zwalczania bezpośrednich zagrożeń za granicą”. Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział , że Waszyngton nie otrzymał od Kijowa żadnych ostrzeżeń o jakichkolwiek operacjach w rosyjskim obwodzie kurskim.  „To wojna, którą prowadzą. Zapewniamy im środki i doradzamy. Ale jeśli chodzi o codzienną taktykę, jeśli chodzi o codzienne uderzenia, czasem się z nimi komunikujemy, czasem nie. I jest to właściwe aby sami podejmowali właściwe decyzje” – powiedział. Podkreślił także, że rzekome działania sił ukraińskich w Kursku nie naruszają polityki USA dotyczącej uderzeń amerykańskiej broni na terytorium rosji.

⚆ 8.08 – W publikacji Bloomberg nazwano ukraińskie przełamanie granicy rosyjskiej w obwodzie kurskim pierwszym od drugiej wojny światowej, kiedy armia innego kraju najechała rosję. Według środków masowego przekazu w obwód kurski wkroczyło nawet tysiąc ukraińskich żołnierzy. W publikacji sugeruje się także, że sytuacja ta najprawdopodobniej wzmocni argument Kijowa, że ​​amerykańscy i europejscy sojusznicy nie powinni bać się groźby Kremla związanej z eskalacją, lecz powinni pozwolić Ukrainie na podjęcie wszelkich możliwych działań w celu przyspieszenia zakończenia wojny.

⚆ 12.08 –  Ministrowie spraw zagranicznych Włoch i Szwajcarii Antonio Tajani i Ignazio Cassis podpisali wspólną deklarację wzywającą do zwołania drugiego Światowego Szczytu Pokojowego „przy zaangażowaniu wszystkich stron”

⚆ 13.08 – Komisja Europejska przekazała Ukrainie niemal 4,2 mld Euro w ramach programu Ukraine Facility.

⚆ 13.08 – W armii rosyjskiej brakuje żołnierzy do prowadzenia wojny z Ukrainą, co może zmusić rosję do rozpoczęcia nowej fali mobilizacji – pisze Bloomberg, powołując się na swoje źródła. Rozmówca publikacji stwierdził, że skala strat rosyjskich i niewystarczający poziom ich odbudowy coraz bardziej utrudnia utrzymanie strategii wojennej.

⚆ 14.08 – Rząd Niemiec: Śledztwo w sprawie wysadzenia Nord Stream nie zaszkodzi stosunkom Berlina i Kijowa. Ani kierownictwo rządu, ani Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie skomentowały wydanego nakazu aresztowania podejrzanego Ukraińca, kierując wszystkie pytania do prokuratury.

⚆ 23.08 –  Ministerstwo Skarbu USA ogłosiło sankcje wobec ponad stu osób fizycznych i prawnych w 16 różnych krajach zamieszanych w uchylanie się przez rosję od zachodnich sankcji. Nowe amerykańskie ograniczenia dotyczą kilkunastu sieci ponadnarodowych, które w szczególności uczestniczą w zakupach broni i sprzętu dla rosji, ułatwiają unikanie sankcji oraz wspierają rosyjską bazę wojskowo-przemysłową.

⚆ 27.08 – Przedstawiciele Służb Bezpieczeństwa siedmiu krajów europejskich ogłosili groźbę sabotażu ze strony rosji w obiektach energetycznych Norwegii, która jest obecnie największym dostawcą gazu ziemnego w Europie

⚆ 28.08 Stała Izba Sądu Arbitrażowego w Hadze ogłosiła przeprowadzenie rozpraw merytorycznych w sprawie Ukrainy z 2016 roku, w której zarzuca się rosji naruszenie Konwencji ONZ o prawie morza na Morzu Azowskim i cieśninie Kerczeńskiej. Jak wynika z zapowiedzi, rozprawa w postępowaniu arbitrażowym wszczętym przez Ukrainę przeciwko rosji odbędzie się w dniach 23 września – 5 października 2024 r.

⚆ 28.08 – Założyciel i dyrektor generalny Telegramu Pavel Durov został zwolniony z aresztu. Aby móc wyjść na wolność pod dozorem sądowym, Durov musiał wpłacić kaucję w wysokości 5 milionów euro. Obecnie Durov znajduje się pod nadzorem sądowym: dwa razy w tygodniu będzie miał obowiązek meldować się na policji. Objęcie sprawy formalnym dochodzeniem we Francji nie oznacza winy i niekoniecznie prowadzi do wszczęcia procesu, ale wskazuje, że sędziowie uważają, że w sprawie znajdują się wystarczające dowody, aby kontynuować dochodzenie.

⚆ 30.09 –  Część polskich polityków zaatakowała Kułebę za jego słowa na temat akcji “Wisła” podczas dyskusji panelowej z szefem polskiego MSZ Sikorskim. Ukraińskiego ministra zapytano, kiedy Kijów zniesie zakaz ekshumacji osób poległych podczas wydarzeń na Wołyniu w latach 1943-45. 

W odpowiedzi Kułeba zapytał, czy słuchacz wiedział o akcji „Wisła” z 1947 r. mającej na celu przymusowe przesiedlenie Ukraińców i stwierdził, że tereny objęte akcją to ziemie ukraińskie.  „Szef MSZ Ukrainy nazwał tereny Lubelszczyzny, Podkarpacia i Małopolski „terytoriami ukraińskimi”, to coś bez precedensu” – oburzyła się była premier „PiS” Beata Szydło, dodając, że wygląda na to, że obraza po całej pomocy, jakiej udzieliła nam Polska. Poseł „PiS” Janusz Kowalski nazwał słowa Kułeby „skandalicznymi i rewizjonistycznymi” i stwierdził, że ukraińskiemu ministrowi należy zakazać wjazdu do Polski. Burmistrz Chełma Jakub Banaszek, także przedstawiciel „PiS”, powiedział, że darzy Ukrainę wielką sympatią, ale po słowach Kułeby poczuł, że „w prawdzie całkowitego pojednania nie będzie”.  „Akcja „Wisła” to coś, co nie powinno mieć miejsca, ale utożsamianie jej z ludobójstwem na Wołyniu i mówienie w tym kontekście o terytoriach ukraińskich jest niegodziwe” – stwierdził burmistrz.

⚆ 30.09 – Polski premier Donald Tusk skrytykował słowa Kułeby w sprawie akcji “Wisła” i stwierdził, że Ukraina nie zostanie członkiem UE bez rozwiązania problematycznych kwestii historycznych. 

🇺🇦 Ukraina:

⚆ 1.08 – Zwycięzcą przetargu na remont dziecięcego szpitala onkologicznego „Ochmatdyt” została mało znana firma „Bud-Technologia”, której propozycja była trzecią najdroższą spośród 14 uczestników konkursu i wyniosła 307 mln UAH. Kilkunastu innych uczestników zaoferowało wykonanie prac znacznie taniej – od 42 do 286 mln UAH. Klient jednak z żadnym z nich nie negocjował, nie tłumacząc w żaden sposób swojej decyzji. Po tych doniesieniach Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do organów ścigania z prośbą o przeprowadzenie dodatkowych kontroli przetargu na remont szpitala „Ochmatdyt” – powiedział Minister Zdrowia Wiktor Laszko. Dzień później Minister zdrowia Wiktor Laszko zapowiedział , że za pośrednictwem Prozorro [oficjalna, publiczna platforma przetargowa]  odbędzie się nowy przetarg na odbudowę szpitala „Ochmatdyt”. W radzie nadzorczej zasiądą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, administracji „Ochmatdyt” i sześciu dobroczyńców, którzy przekazali największą kwotę na renowację.

⚆ 2.08 – W Turcji zwodowano drugą korwetę klasy „Ada” „Hetman Iwan Wyhowski”, która została zbudowana dla Ukrainy. Korwety klasy Ada są uzbrojone w działo 76 mm, zdalnie sterowane stanowiska STAMP kal. 12,7 mm, systemy EW i systemy zakłócania dipola Mk 36 SRBOC [Żadna z tych korwet nie wpłynie jednak na Morze Czarne do zakończenia działań wojennych]

⚆ 2.08 – Agencja Bloomberg napisała artykuł o działalności Jermaka jako szefa Kancelarii Prezydenta — w szczególności o jego rosnących wpływach, obawach z tym związanych wśród sojuszników Ukrainy oraz o decyzjach personalnych, w które mógł być zaangażowany.  Sam Jermak w rozmowie z agencją zaprzeczył swoim rosnącym wpływom.

⚆ 2.08 – Ukraina odzyskała ciała 250 swoich poległych żołnierzy

⚆ 3.08 – kolejny brutalny mord na ukraińskim jeńcu. W sieci pojawiło się zdjęcie ukraińskiego jeńca z odciętą głową i kończynami.

⚆ 4.08 – Zełeński polecił dyplomatom, aby w ramach Rady Ukraina-NATO pracowali nad możliwością utworzenia koalicji między sąsiednimi państwami, która pomogłaby zestrzeliwać rosyjskie rakiety nad terytorium Ukrainy. Jego zdaniem ta decyzja jest „prawdopodobnie trudna dla partnerów, bo oni zawsze boją się niepotrzebnej eskalacji”.

⚆ 4.08 – Śmiertelność na Ukrainie w 2024 roku będzie trzykrotnie wyższa niż liczba urodzeń. W pierwszej połowie 2024 roku na Ukrainie urodziło się 87 655 dzieci – to o 9% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym samym czasie odnotowano w tym okresie 250 972 zgonów – podaje Opendatabot. Dla porównania w pierwszej połowie 2021 roku na Ukrainie urodziło się 132 595 dzieci. Teraz wskaźnik ten spadł o 1,5 razy

⚆ 5.08 –  Ukraina otrzymała pierwszą transzę wsparcia finansowego ze Stanów Zjednoczonych w formie dotacji z zatwierdzonego wiosną pakietu pomocowego o wartości 60 miliardów dolarów, powiedział minister finansów Marczenko.

⚆ 6.08 – Rząd przyjął uchwałę, zgodnie z którą harmonogramy odłączeń prądu nie będą dotyczyły odbiorców korzystających z co najmniej 80% własnego prądu.  „W ten sposób państwo stymuluje autonomię energetyczną biznesu. To ważny element naszego zrównoważonego rozwoju energetycznego” – zauważył Szmyhal.

⚆  7.08 – Zełeński podpisał ustawy o przedłużeniu stanu wojennego na Ukrainie, a także wydłużeniu okresu mobilizacji powszechnej o 90 dni – do 9 listopada.

⚆ 7.08 – USA ostrzegły Turcję przed „konsekwencjami”, jeśli Ankara nie zaprzestanie eksportu do rosji amerykańskiego sprzętu, który może zostać wykorzystany do celów wojskowych — FT. Od 2022 roku Turcja zwiększa wymianę handlową z Federacją rosyjską, pomimo sankcji nałożonych na Moskwę przez USA, UE i innych zachodnich partnerów. Stany Zjednoczone są szczególnie zaniepokojone faktem, że Turcja stała się kluczowym węzłem komunikacyjnym, przez który zachodnia elektronika, w tym procesory, karty pamięci i wzmacniacze, przedostaje się do Federacji rosyjskiej, a następnie jest znajdywana w rosyjskich rakietach i dronach.

⚆ 7.08 –  Obwód sumski ogłosił obowiązkową ewakuację 23 miejscowości w 5 gminach obwodu sumskiego graniczącego z rosją – poinformował szef OVA Artiuk. Według niego mówimy o ewakuacji około 6 tysięcy osób, w tym 425 dzieci.

⚆ 8.08 – Na Ukrainie uruchomiono aplikację mobilną „Armia+”, dzięki której żołnierze będą mogli przesyłać dowódcom elektroniczne raporty. Zełeński zaznaczył, że celem aplikacji jest uwolnienie armii ukraińskiej od formalności, aby dowódcy i żołnierze nie tracili czasu na „przestarzałą i niepotrzebną” biurokrację. Z czasem w aplikacji powinny pojawić się kolejne funkcje, które pomogą żołnierzom realizować wszystkie niezbędne potrzeby społeczne i komunikacyjne.

⚆  8.08 – Zaproszenie na drugi Szczyt Pokojowy przedstawiciela rosji, któremu zostanie przekazany opracowany plan działań na rzecz pokoju, nie należy interpretować jako rozpoczęcia negocjacji z Federacją rosyjską – Jermak. Dodał, że Ukraina chce odbyć drugi Szczyt Pokojowy nie wcześniej niż po zakończeniu prac nad wspólnym planem realizacji każdego punktu „formuły pokojowej”.

⚆ 11.08 – obyło się bez wyłączeń prądu

⚆ 11.08 – rosjanie wywołali pożar w elektrowni zaporoskiej.  „Enerhodar. Z Nikopola mamy informację, że rosyjscy okupanci wzniecili pożar na terenie elektrowni atomowej w Zaporożu. Obecnie wskaźniki promieniowania są w normie. Ale dopóki rosyjscy terroryści utrzymają kontrolę nad elektrownią jądrową, sytuacja nie jest i nie może być normalna”. – Zełeński. Wcześniej szef Nikopola RVA Jewhen Jewtuszenko powiedział, że ZNPP działa normalnie, a rosjanie prawdopodobnie podpalili dużą liczbę opon samochodowych w chłodniach kominowych.

⚆ 13.08 – Podczas oficjalnej wizyty w Kijowie ponadpartyjna delegacja z USA wsparła działania Sił Obronnych Ukrainy w obwodzie kurskim w Federacji rosyjskiej, nazywając tę ​​operację „historyczną” i dającą nadzieję.  „Co sądzę o Kursku? Odważny, genialny, piękny. Tak trzymaj! putin zaczął, skop mu tyłek” – powiedziała republikańska senator Lindsey Graham.

⚆  13.08 – Ukraina nie jest zainteresowana „aneksją” terytorium obwodu kurskiego Federacji rosyjskiej, ale chce chronić życie swoich obywateli, powiedział rzecznik MSZ Heorhij Tychyj. Wskazał, że tylko od początku lata  z obwodu kurskiego odnotowano ponad 2000 uderzeń wroga, 255 KABów i ponad 100 rakiet. Operacja nie pozwala także na przerzucenie przez wroga dodatkowych jednostek w obwód doniecki i komplikuje ich logistykę.

⚆ 21.08 – Od lutego 2022 r. Kanada przekazała Ukrainie bezpośrednie wsparcie budżetowe o wartości ponad 5 miliardów dolarów

⚆ 22.08 – Rada Najwyższa ratyfikowała zmiany do Umowy o współpracy politycznej, wolnym handlu i partnerstwie strategicznym między Ukrainą a Wielką Brytanią, które przewidują bezcłowy handel dwustronny do 2029 roku.

⚆ 23.08 –  Premier Indii Narendra Modi przybył na Ukrainę. Była to pierwsza oficjalna wizyta premiera Indii na Ukrainie od czasu uzyskania przez nią niepodległości. W ramach wizyty Modiego na Ukrainie uzgodniono umowy o współpracy Ukrainy i Indii w sferze medycznej, rolniczej, humanitarnej i kulturalnej.

⚆ 23.08 – Od 25 sierpnia Ukraina wznowi eksport energii elektrycznej do Europy w związku z nadwyżką mocy w systemie energetycznym.

⚆ 24.08 – Ukraina obchodziła swoją 33-cią rocznicę uzyskania niepodległości.

⚆ 24.08 –  Prezydent Wołodymyr Zełeński podpisał ustawę zakazującą Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Teraz organizacje religijne powiązane z Federacją rosyjską muszą w ciągu 9 miesięcy zerwać więzi z krajem agresorem.

⚆ 24.08 – Ukraińcy wymienili 115 jeńców w formule 1 za 1.

⚆ 27.08 – Ukraina przekaże administracji Bidena listę celów głęboko na terytorium rosji, próbując przekonać USA do zniesienia ograniczeń w użyciu amerykańskiej broni – Politico. Jak wynika z publikacji, nie jest to pierwsza taka lista przygotowana przez Kijów, ale będzie bardziej szczegółowa. Na liście znajdzie się kilka bardzo „tłustych” celów, które mogłyby zostać trafione amerykańskimi rakietami dalekiego zasięgu, a Kijów ma nadzieję ostatecznie przekonać Bidena do zniesienia ograniczeń. W Białym Domu – oprócz obaw przed eskalacją – swoje stanowisko argumentują faktem, że z takiego pozwolenia będzie „mało korzyści taktycznych”, bo rosja usuwa ważne cele ze strefy możliwych zniszczeń.

⚆ 28.08 – Szef MSZ Kuleba powiedział, że największym problemem Kijowa w wojnie z rosją jest obawa sojuszników przed zwiększeniem wsparcia dla Ukrainy w obawie przed eskalacją konfliktu. Według jego oceny „gdyby strach przed eskalacją nie był głównym czynnikiem wpływającym na decyzje sojuszników, Ukraina byłaby obecnie w znacznie lepszej sytuacji i znacznie wcześniej otrzymałaby niezbędną broń”.

⚆ 30.08 – Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśniło słowa Kułeby dotyczące „terytoriów ukraińskich”, które oburzyły polskich polityków. Departament podał, że minister mówił o tysiącach Ukraińców, którzy w wyniku akcji “Wisła” zostali przymusowo przesiedleni z tych obszarów Polski, gdzie żyli jako zjednoczona społeczność.  „W tym duchu należy rozumieć jego słowa o „terytoriach ukraińskich” (w oryginale angielskim „terytoria ukraińskie”), czyli o terytoriach Polski, na których Ukraińcy historycznie żyli jako zwarta społeczność” – oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

⚆ 30.08 – Gabinet Ministrów podjął decyzję o rozwiązaniu Porozumienia między rządami Ukrainy i rosji w sprawie organizacji bezpośredniej tajnej linii telefonicznej między Kijowem a Moskwą z dnia 27 lutego 1998 r. 

⚆ 30.08 – Zełełski zwolnił Mykołę Olesczuka ze stanowiska dowódcy Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

👹 rosja i spółka:

⚆ 1.08 – rosja uwolniła dziennikarza „Wall Street Journal” Evana Herszkowicza i byłego amerykańskiego żołnierza piechoty morskiej Paula Whelana w ramach wielonarodowej wymiany więźniów – Bloomberg. Wedle Fox News prezydent białorusi łukaszenka zdecydował się ułaskawić obywatela Niemiec Rico Kriegera, skazanego na karę śmierci za rzekomą pracę dla „ukraińskich służb specjalnych”. Nie podano powodów takiego posunięcia, ale ułaskawienie Kriegera wiąże się także z wymianą więźniów. Trwająca obecnie wymiana więźniów pomiędzy rosją, Stanami Zjednoczonymi, Niemcami i trzema innymi krajami dotyczy 24 osób, w tym trzech uwięzionych Amerykanów i rosyjskiego mordercy Wadima Krasikowa – podało CBS News powołując się na źródło w Białym Domu. Wywiad Turcji podał,  „największa w ostatnim czasie” operacja wymiany więźniów między rosją a krajami zachodnimi miała miejsce w Ankarze. W ramach operacji uwolniono 26 więźniów, którzy przetrzymywani byli w więzieniach w siedmiu krajach – USA, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, rosji i Białorusi. 10 więźniów przewieziono do rosji, 13 do Niemiec, 3 do USA i 3 do Turcji. Po wymianie, Jake Sullivan – doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA powiedział, że zmarły w rosji lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny miał być również objęty wymianą. Wedle Reuters negocjacje w sprawie wymiany więźniów miały trwać od ponad 2 lat.

⚆ 1.08 – Sekretarz prasowy putina – pieskow powiedział, że rosja najwyraźniej jest „otwarta” na negocjacje w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie, ale nie ufa władzom ukraińskim i obecnie nie przewiduje w najbliższym czasie szczytu pokojowego z udziałem Federacji rosyjskiej.

⚆ 6.08 – Władze rosyjskie powiadomiły wszystkich głównych operatorów telekomunikacyjnych w kraju o zmniejszeniu prędkości odtwarzania filmów z YouTube do 128 kilobitów na sekundę – The Moscow Times. Jak wynika ze źródeł publikacji, władze na razie zdecydowały się „nie wyłączać całkowicie, a znacznie spowolnić” YouTube w domowym internecie.

⚆ 10.08 – łukaszenka rozkazał wysłać „Iskandery” i rakiety przeciwlotnicze na granicę z Ukrainą. łukaszenka wydał polecenie wzmocnienia zgrupowania wojsk na kierunkach taktycznych homelskiego i mozyrskiego, graniczących z obwodami kijowskim i czernihowskim. Wcześniej łukaszenka powiedział, że nad krajem zestrzelono „kilka celów”, które przyleciały z Ukrainy. Jednocześnie „Białoruski Gajun” twierdzi , że 9 sierpnia podczas lotów białoruskiego lotnictwa, wbrew oświadczeniom łukaszenki, nie wykryto żadnych dronów.  „Z myśliwca Su-30 i śmigłowca Mi-24 nie doszło do wystrzelenia rakiety. Z czego wynika, że ​​kolejne głośne wypowiedzi samozwańczego Łukaszenki to zwykła bzdura”. – projekt monitorujący „Białoruski Gajun”

⚆ 11.08 – białoruś oświadczyła, że rozpoczęła wysyłanie sprzętu wojskowego na granicę z Ukrainą. Według Ministerstwa Obrony białorusi pododdziały jednej z jednostek zmechanizowanych „zostały doprowadzone do gotowości do wykonywania powierzonych zadań”.  Państwowa Służba Graniczna Ukrainy nie odnotowała jednak transferów ani gromadzenia sprzętu wojskowego ani personelu armii białoruskiej w pobliżu granicy z Ukrainą – poinformował Demczenko, rzecznik Państwowej Straży Granicznej.

⚆ 13.08 – Pełniący obowiązki gubernatora obwodu kurskiego Federacji rosyjskiej oleksij smirnow powiedział, że uchodźcy ewakuowani z obwodu kurskiego zostaną przesiedleni na terytorium obwodu zaporoskiego czasowo okupowanego przez rosjan.

⚆ 15.08 – łukaszenka stwierdził, że aby zakończyć wojnę na Ukrainie, trzeba usiąść przy stole negocjacyjnym, bo „nikt jej nie potrzebuje”. łukaszenka uważa, że ​​„wysokie osobistości” „pochodzenia amerykańskiego” chcą kontynuacji wojny.

⚆ 19.08 – ławrow wykluczył możliwość negocjacji z Ukrainą po rozpoczęciu ofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie kurskim. Ławrow powiedział, że putin „wyraźnie stwierdził, że po inwazji na obwód kurski nie ma mowy o jakichkolwiek negocjacjach z Kijowem”. Również szef rosyjskiego MSZ odniósł się do pogłosek o jakichkolwiek kontaktach w sprawie negocjacji z Kijowem.

⚆ 20.08 – rosjanie rozpoczęli budowę tymczasowej nitki mostu wzdłuż mostu krymskiego.

⚆ 21.08 – rosja odwołała wybory w 7 rejonach obwodu kurskiego.

⚆ 23.08 –  Kolonia więzienna nr 19 w Surowikino w obwodzie wołgogradzkim Federacji rosyjskiej – podczas posiedzenia komisji dyscyplinarnej pracownicy Federalnej Służby Więziennej zostali wzięci jako zakładnicy, jeden z pracowników FSVP został zabity – podały media rosyjskie.

⚆ 27.08 – ławrow powiedział na konferencji prasowej, że rosja „obecnie wyjaśnia” swoją doktrynę użycia broni nuklearnej

_______________________________________

💧Źródła z których korzystam: 

Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: DeepState map

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. 

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

“Bawełna” –  działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *