🪖Dzień 838 (10 czerwca 2024, 23:05) – błędy i ograniczenia

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na lądzie rosjanie nadal napierają i mają sukcesy. Jest ich odczuwalnie więcej i w zasadzie na każdym odcinku frontu coś zdobywają. Niestety, po stronie ukraińskiego sztabu pojawiła się brzydka maniera do zatajania informacji o utracie pozycji. I nie mam tu na myśli mediów i obserwatorów. Te informacje również nie są przekazywane sąsiednim oddziałom i dowództwom. To niestety zły nawyk, który robi podwójnie złą robotę. Ukraińcy popełniają błędy w obronie i niektóre pojawiają się powtórnie – np. wyłom rosjan w Oczeretyne był możliwy między innymi przez słabe przygotowanie stanowisk obronnych i brak sił wspierających za główną linią obrony. Te same błędy pojawiają się na innych odcinkach frontu (Nowoołeksandriwka, Wołodymirówka). Częściowo winna na pewno jest zawierucha wojenna i dysproporcja sił. Część to jednak złe nawyki i ukrywanie problemów przed przełożonymi.

Na polu “bawełny” widać dziś więcej informacji – niektóre z nich odwołują się do poprzednich uderzeń Ukraińców. Przy tej okazji polecam skrót z analizy ISW, który pokazuje, że zezwolenie na używanie zachodniej broni na terytorium rosji w ograniczonym zakresie nie rozwiązuje Ukraińcom rąk do uderzenia tam gdzie rosję zaboli najbardziej.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 53%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek sumski:
rosjanie pokazali propagandowe nagranie z zawieszenia flagi rosyjskiej na budynku we wsi Ryżiwka w obwodzie sumskim. Wieś znajduje się kilkaset metrów od granicy i wielokrotnie była “odwiedzana” przez rosjan. rosjanie zostali ostrzelani po czym wycofali się. Rannych zostało 21 rosyjskich żołnierzy. rosyjską flagę zdemontowano za pomocą drona kamikaze ponieważ była zaminowana. W działaniach tych po stronie rosjan brali udział kadyrowcy.

Odcinek charkowski:
ISW: Siły ukraińskie przeprowadziły kontratak na północ od Charkowa. „9 czerwca według doniesień siły ukraińskie przeprowadziły kontratak na północ i północny wschód od Charkowa w ramach trwających rosyjskich operacji ofensywnych w tym rejonie” – podają analitycy ISW. Rezultaty tych działań są niejasne. Wiadomo tylko, że Ukraińcy mieli odnieść “ograniczone sukcesy.”

Odcinek doniecki:
Trwa rozwijanie przez rosjan strefy kontroli wokół Oczeretyne (Sokił, utracona Nowoołeksandriwka,
Bachmut – rosjanie zajęli Iwaniwskie
Czasiw Jar – mimo komunikatów Sztabu rosjanie mieli tu postępy +100m w jednej ze skrajnych dzielnic miasta. Oprócz tego na północ od Czasiw Jaru mieli kolejne 100m postępów w kierunku wsi Kałyniwka.

Odcinek zaporoski:
postępy rosjan koło Wołodymirówki (koło Wuhłedaru) i koło Staromajorskiego.

Krym i Morze Czarne:
Personel wojskowy Sił Obrony Powietrznej Sił Zbrojnych Federacji rosyjskiej otrzymał rozkaz ewakuacji rodzin z Krymu – ruch partyzancki „ATESZ”. Rzekomo rosjanie mają przemieścić swoje systemy obrony powietrznej w inne części rosji.

2️⃣ Naloty:

⚆ Brak

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 78 miejscowości i 50 obiektów infrastruktury

⚆ Charków – rosjanie zaatakowali conajmniej 3 KABami, 7 osób rannych

⚆ Myrhorod

⚆ Mikołajów i Odesa

🌻Straty rosjan: -1190 (519 750 ), -51 systemów artyleryjskich, -10 czołgów -1 samolot

😼Bawełna:

⚆ Donieck

⚆ W rosyjskim mieście Jarosławl miały miejsce wybuchy w pobliżu rafinerii ropy naftowej.

⚆ W nocy Ukraińcy uderzył w dywizję rakiet przeciwlotniczych S-400 rosjan w rejonie Dżankoj oraz dwie dywizje rakiet przeciwlotniczych S-300 w pobliżu Czornomorskiego i Eupatorii, które znajdują się na okupowanym Krymie – Sztab Generalny. Sztab Generalny dodał, że rosyjskim okupantom nie udało się przechwycić żadnej z wystrzelonych rakiet.

⚆ ​​5 czerwca jednostki Sił Obronnych skutecznie zaatakowały za pomocą ukraińskich środków fabrykę ropy naftowej w Nowoszachty w obwodzie rostowskim. Według danych wywiadu, w wyniku pożaru rosjanie stracili 1,5 mln ton ropy i produktów naftowych, co stanowi kwotę około 540 mln dolarów.

⚆ Wieczorem 8 czerwca ukraińskie drony zaatakowały barkę i holownik w zatoce Taganrog. Holownik „Inżynier Smirnov” i barka „Sekcja-179” zostały uszkodzone.

⚆ Siły Zbrojne zniszczyły budynek rosyjskiego dowództwa wojskowego w obwodzie Biełgorodskim, był to sztab koordynacyjny Północnej Grupy Sił Zbrojnych rosji , która przeprowadziła operację szturmową Wowczańska. Informacja pochodzi z rosyjskich mediów. Atak miał mieć miejsce wczoraj. Prawdopodobnie był to efekt ataku ukraińskiego lotnictwa [pierwszego w historii] o którym donosiła wczoraj redakcja SkyNews. rosyjskie media piszą o poszukiwaniu 8 oficerów w ruinach. Brak informacji o stratach.

⚆ “Informacja o tym, że Przedwczoraj Siły Obronne uderzyły na Morzu Azowskim w duży okręt desantowy wroga, jest nieprawdziwa” – powiedział szef Centrum Łączności Strategicznej Sił Obronnych Południowej Ukrainy Dmytro Pletenczuk.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Następne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (format „Ramstein” ) odbędzie się 13 czerwca w siedzibie NATO w Brukseli. Zgodnie z programem spotkanie w formacie Ramstein oraz posiedzenie Rady Ukraina-NATO na szczeblu ministerialnym odbędą się 13 czerwca. Jednocześnie 15 czerwca ministrowie obrony państw Sojuszu odbędą spotkanie Rady Północnoatlantyckiej i Grupy Planowania Nuklearnego.

⚆ “W ciągu ostatniego miesiąca zmobilizowaliśmy prawdopodobnie tylu mężczyzn, co przez ostatnie sześć miesięcy” – sekretarz Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Rady Najwyższej Kostenko.

⚆ Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosiły, że pewna liczba myśliwców F-16, które partnerzy przekażą Ukrainie, będzie przechowywana w bezpiecznych bazach lotniczych za granicą, aby nie stać się celem ataków rosjan. Szef komisji obrony Dumy Państwowej Federacji rosyjskiej kartapołow powiedział, że rosja uzna dostarczone Ukrainie samoloty, które będą stacjonować za granicą, za uzasadnione cele, jeśli samoloty wezmą udział w lotach bojowych.

⚆ Ukroboronprom i Rheinmetall otworzyły pierwszy wspólny warsztat naprawy i produkcji pojazdów opancerzonych na Ukrainie. W ramach partnerstwa JSC „Ukraiński Przemysł Obronny” i światowego giganta obronnego Rheinmetall, w ramach utworzonego wspólnego przedsięwzięcia na Ukrainie rozpoczął pracę pierwszy warsztat naprawy i produkcji pojazdów opancerzonych. Głównym celem nowego zakładu jest naprawa i produkcja sprzętu wojskowego modeli niemieckich w celu przyspieszenia procesu wysyłania go na front.

⚆ Finlandia ogłosiła naruszenie jej przestrzeni powietrznej przez rosyjski samolot wojskowy. W poniedziałek rano samolot znajdował się w fińskiej przestrzeni powietrznej przez około dwie minuty – podało w oświadczeniu ministerstwo obrony kraju. Do zdarzenia doszło we wschodniej części Zatoki Fińskiej, a samolot wtargnął 2,5 km w głąb terytorium Finlandii.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy mogą trafić zachodnią bronią jedynie 16% terytorium rosji, — ISW. Większa część zaplecza rosjan znajduje się nadal w bezpiecznej strefie. W ocenie ISW nie będzie to w stanie zmniejszyć skali dalszych ataków rosjan na granicę Ukrainy.

⚆ Nieznani hakerzy włamali się do ponad 50 rosyjskich stron internetowych, w tym oficjalnych, na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy i umieścili na nich reklamy Bota Głównego Zarządu Wywiadu.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Gabinet Ministrów zatwierdził wyjątek od mobilizacji dla 100% pracowników przemysłu obronnego i energetyki — Ministerstwo Gospodarki. Wydłużono także okres wyjątku dla przedsiębiorstw krytycznych z 6 do 12 miesięcy oraz wydano zezwolenie dla poborowych rezerwy z niedoborem wojskowych specjalności.

⚆ Szefowa Ministerstwa Obrony Holandii Kaisa Ollongren przybyła z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa. „Podziękowałem za wsparcie we wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej. Odnotowałem inicjatywę Holandii dotyczącą wspólnych dostaw na Ukrainę systemu obrony powietrznej Patriot wraz z jej partnerami. Oczekujemy także jak najszybszego przekazania samolotów F-16, które pomogą chronić ludzi i infrastrukturę” – powiedział premier Shmyhal.

⚆ Umerow spotkał się z holenderską delegacją. Według Ministra Obrony Ukrainy z przedstawicielami Holandii rozmawiano o możliwościach zakupu broni na potrzeby wojskowe Kijowa i współpracy w zakresie produkcji obronnej na Ukrainie. Strony zwróciły także uwagę na inicjatywę F-16, której współprzewodniczy Holandia, aktualną sytuację na froncie oraz inne potrzeby wojskowe Ukrainy – w szczególności pociski 155 mm.

⚆ Zastępca Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Wadym Sucharewskyj został mianowany dowódcą Sił Systemów Bezzałogowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Mustafa Najem odchodzi ze stanowiska szefa Agencji Odbudowy. „Decyzję podjąłem sam, ze względu na przeszkody systemowe, które nie pozwalają mi efektywnie wykonywać swoich uprawnień. Począwszy od listopada ubiegłego roku zespół Agencji zaczął mierzyć się z ciągłym sprzeciwem, oporem i tworzeniem sztucznych przeszkód.” – powiedział Najem.

⚆ Dowództwo koordynacyjne będzie przesyłać za pośrednictwem platformy „Dija” powiadomienia o zaginionych i schwytanych żołnierzach wojskowych i cywilach najbliższym. Krok ten ma na celu walkę z dezinformacją – podało Ministerstwo Statystyki.

⚆ SBU zatrzymała agenta FSB, który przygotowywał rosyjski atak rakietowy na wojskowe placówki oświatowe i szpitale w Żytomierzu i Odesie. Zgodnie z poleceniem zrekrutowany mieszkaniec Odesy codziennie odwiedzał kilka lokalizacji na terenie ośrodka regionalnego, aby dowiedzieć się, czy przebywają tam ukraińscy żołnierze.

⚡️Sytuacja energetyczna: Według stanu na maj 2024 r. szkody i straty sektora energetycznego Ukrainy w wyniku inwazji rosji wynoszą 56,2 miliarda dolarów.

🌍Alianci:

⚆ Po dźgnięciu polskiego strażnika granicznego włócznią domowej roboty Polska wprowadza strefę buforową na granicy z Białorusią, – Premier Donald Tusk. „Przyjęliśmy uchwałę, której praktycznym skutkiem jest rozporządzenie MSWiA i Administracji w sprawie utworzenia strefy buforowej na granicy z Białorusią” – powiedział.

⚆ Prezydent Francji Macron zapowiedział przedterminowe wygaśnięcie uprawnień parlamentu po fiasku wyborów europejskich – jego lista uzyskała 15,2%, zaś „Unia Narodowa” Marine Le Pen – 31,5%. „Nie mogę zachowywać się tak, jakby nic się nie wydarzyło… Dlatego po przeprowadzeniu konsultacji przewidzianych w art. 12 naszej Konstytucji zdecydowałem, że w drodze głosowania jeszcze raz oddam Państwu wybór co do naszej parlamentarnej przyszłości” – dodał. Pierwsza tura odbędzie się 30 czerwca, druga 7 lipca.

⚆ Premier Belgii Alexander de Croix oficjalnie ogłosił , że złoży rezygnację. Przyznał się do porażki swojej partii i pogratulował zwycięzcy wyborów, konserwatywnej partii N-VA, wyznającej ideologię flamandzkiego nacjonalizmu. W wyborach krajowych N-VA zdobyła ponad 18%, a partia premiera, liberalna Otwarta VLD, niecałe 6%. W Belgii wybory do parlamentów krajowych odbyły się jednocześnie z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

⚆ 90 krajów i organizacji zarejestrowało się do udziału w „Szczycie Pokojowym” – ogłosił szwajcarski rząd.

⚆ Prezydent RP Duda podpisał nowelizację ustawy wydłużającej okres legalnego pobytu Ukraińców w Polsce. Zgodnie z nowelizacją okres legalnego pobytu ukraińskich uchodźców wojennych w Polsce zostaje wydłużony z 30 czerwca 2024 r. do 30 września 2025 r. Umożliwi to Ukraińcom dalszy dostęp do usług medycznych, świadczeń rodzinnych i socjalnych.

⚆ Szwajcarzy odnotowali wzrost liczby cyberataków i dezinformacji przed Szczytem Pokojowym, który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca. Minister spraw zagranicznych Ignatius Cassis powiedział, że istnieje wyraźne „zainteresowanie” zerwaniem rozmów, jednak na pytanie, czy rosja jest w to zaangażowana, uniknął wskazania, kto stoi za atakami.

⚆ W polskiej fabryce produkującej paliwo rakietowe doszło do eksplozji. Jedna osoba zmarła.

💀 Ciemna strona:

⚆ rosja zobowiązała się do przyjęcia migrantów zarobkowych z Afganistanu i zapewnienia im pracy w określonych regionach kraju — rosyjskie media. Według przedstawiciela talibów uzgodnił on tę kwestię z szefem Ministerstwa Pracy Federacji rosyjskiej Antonem Kotiakowem i innymi rosyjskimi urzędnikami na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu (PMEF). Omari sprecyzował, że w regionach mających status republik władze rosyjskie stworzą warunki do zatrudniania Afgańczyków. Według szacunków do 2030 roku niedobór pracowników w Federacji rosyjskiej wyniesie od 2 do 4 milionów, dlatego władze rosyjskie będą bardziej aktywne w pozyskiwaniu migrantów zarobkowych.

⚆ W rosji duży okręt do zwalczania okrętów podwodnych „Admirał Lewczenko” zapalił się na Morzu Barentsa. Strażacy próbują ugasić ogień — rzecznik Marynarki Wojennej.

⚆ Pożar w przedsiębiorstwie w Samarze w rosji. Świadkowie donoszą o eksplozji.

⚆ Niedaleko Noworosyjska od wczorajszego wieczora płonie wysypisko śmieci. Powierzchnia pożaru wynosi ~1000 metrów kwadratowych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Wysokiej jakości zdjęcie z lotniska „Achtubińsk”, na którym widać uszkodzony najnowszy rosyjski myśliwiec Su-57.

⚆ Nocny wjazd na pełnej

⚆ BUCHanka

⚆ 2 ukraińskie MI-24 pod Oczeretyne

⚆ Magic

⚆ Nowa metoda wyburzania i derusyfikacji

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *