🪖Dzień 835 (7 czerwca 2024, 22:45) – kontrasty

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Zełeński przemawiał dziś przed Zgromadzeniem Narodowym Francji. Głównie mówił o anty-europejskości putinowskiej rosji. “To odwrócenie wolności, równości i braterstwa”. Ładnie to ujął kiedyś również Serhij Prytuła – właściciel jednej z największych fundacji organizujących pomoc ukraińskiemu wojsku. Powiedział, że rosja to kraj “na odwrót”, który wszystko robi odwrotnie samemu niczego nie wnosząc do świata. Nie zapędzając się jednak w obłęd próby opisania i zrozumienia rosji i jej motywacji do niszczenia cywilizacji metodami terrorystycznymi… Zełeński bezwzględnie i konsekwentnie idzie w polaryzację podczas czerwcowego tournee po Europie. Na ten moment, po kilku dobrych miesiącach kryzysu i niemocy Europy, wydaje się, że ten obraz malowany przez Zełeńskiego nabiera wyraźniejszego kształtu. Francja wydaje się być odważniejsza i bardziej sprawcza, a Niemcy chyba rozumieją, że doszli do ściany gdzie dłużej nie da się tak pomagać Ukrainie by wrócić do przyjacielskich relacji z putinnim. Jeśli obietnice wojskowe Francji i Niemiec z ostatnich tygodni zostaną zrealizowane to możemy znowu pokusić się o nadzieję, że stara Europa jednak faktycznie wzmoże wysiłki by Ukraina wygrała. Będąc jednak “adwokatem diabła” należy też mieć świadomość, że to wszystko gra i przed wyborami europejskimi i przed szczytem pokojowym po to by dojść do fazy negocjacji pokoju.

Z samego frontu dziś w zasadzie tylko konkret z Czasiw Jaru, ale pozytywny.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 49%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Czasiw Jar – Ukraińcom udało się odbić wieś Kałyniwka na północ od Czasiw Jaru, którą rosjanie dość raptownie zajęli tydzień temu.

2️⃣ Naloty:

⚆ W nocy rosjanie zaatakowali infrastrukturę krytyczną Ukrainy za pomocą 5 rakiet manewrujących i 53 dronów szturmowych „Shahed” – wszystkie rakiety i 48 dronów zostały zniszczone.

⚆ W wyniku dzisiejszego rosyjskiego ataku, drony uderzyły w dwa składy ropy na Ukrainie, powiedział Serhii Kujun, dyrektor Grupy Konsultacyjnej „A-95”. Jednocześnie uważa, że ​​takie ataki nie wpłyną na dostępność paliwa na Ukrainie.

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 74 miejscowości i 87 obiektów infrastruktury

⚆ Kostiantyniwka – uderzenia KABami

🌻Straty rosjan: -1080 (516 080 ), -64 systemy artyleryjskie, -6 czołgów

😼Bawełna:

⚆ 2 radary stacji radarowej zostały uszkodzone w wyniku nocnego ataku we wsi Mysowe na Krymie. Ranny został także jeden z żołnierzy.

⚆ W rejonie Temriuk na terytorium Krasnodaru w nocy zaatakowano dronami podstację elektryczną dostarczającą energię na Krym.

⚆ Władze okupacyjne w Łuhańsku poinformowały, że w mieście działała [koło południa] obrona powietrzna, która zestrzeliła sześć wystrzelonych rakiet ATACMS. W Internecie opublikowano wideo z eksplozji. Następnie tzw. władze lokalne poinformowały o zawaleniu się wejścia do apartamentowca – co najmniej 20 osób zostało rannych. Wedla ukraińskich danych wywiadowczych w budynku tym od 2015 roku znajdowała się baza wojsk rosyjskich / LNR.

⚆ Obwód kurski – podstacja energetyczna

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Biden przeprosił Zełeńskiego za wielomiesięczne opóźnienie w dostarczeniu pomocy wojskowej Ukrainie, – CNN.

⚆ Holandia przeznacza 400 mln euro na wspólny zakup CV90 dla Ukrainy. Wcześniej do tej inicjatywy dołączyły Szwecja i Dania. Znaczna część wozów bojowych, bo 180 z planowanych 230, powstanie w holenderskich zakładach produkcyjnych. Ponadto na rozbudowę mocy produkcyjnych drony przeznaczono 54 miliony dolarów.

⚆ NATO: Nie powinno być ograniczeń w zakresie zasięgu ataków zachodniej broni przeciwko rosji. Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO admirał Bauer poparł pozwolenie na uderzenie w rosję zachodnią bronią, tłumacząc to logiką wojskową. Szef Komitetu Wojskowego Sojuszu wyjaśnił, że zwiększenie zasięgu broni na Ukrainie utrudnia funkcjonowanie tyłów sił rosyjskich.

⚆ Biden ogłosił podczas spotkania z Zełeńskim nowy pakiet pomocowy o wartości 225 mln dolarów. Według mediów zapowiadany pakiet obejmie rakiety przeciwlotnicze, rakiety przeciwlotnicze Stinger, systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4, haubice 155 mm, pojazdy opancerzone, przyczepy, łodzie patrolowe, materiały budowlane i szeroką gamę innych części zamienne i wyposażenie.

⚆ Francusko-niemiecki koncern KNDS, produkujący działa samobieżne Cezar, ogłosił utworzenie spółki zależnej na Ukrainie. Przedstawiciele KNDS i ukraińskiej firmy ENMEK podpisali dwie deklaracje woli, z których jedna dotyczy stworzenia centrum serwisowego dział samobieżnych Caesar, a druga – druku 3D części zamiennych. Sformalizowano także umowę o przeniesieniu na Ukrainę licencjonowanej produkcji pocisków kal. 155 mm.

⚆ Macron: Przygotowania do szkolenia Ukraińców na Mirage 2000 rozpoczną się „w nadchodzących dniach”. Macron odmówił podania liczby Mirage 2000-5 i tego, w których krajach dyskutuje się o ich dostawach, dodał: „Myślę, że to zrozumiecie”. Prezydent Francji dodał, że następnie Paryż sprawdzi możliwości tego, co dokładnie może przekazać Ukrainie, a dyskusje na ten temat „rozpoczęły się już kilka miesięcy temu z kilkoma naszymi partnerami”.

⚆ Macron zasugerował, że organizuje koalicję krajów, która ma wysłać instruktorów na Ukrainę. Macron potwierdził, że uważa wniosek Ukrainy o przeszkolenie wojskowe na jej terytorium za uzasadniony, zwłaszcza biorąc pod uwagę wzrost liczby mobilizowanych do wojska. Prezydent Francji dodał, że Zachód ma pełne prawo wysyłać instruktorów na Ukrainę pomimo gróźb rosji, bo nie chodzi o wysłanie zachodnich wojsk „na linię frontu”, ale o „uznanie suwerenności Ukrainy na jej terytorium”.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ W przemówieniu przed Zgromadzeniem Narodowym Francji Zełeński podziękował Paryżowi za wsparcie i wezwał, aby w przyszłości o bitwie toczącej się na Ukrainie mówiono tak samo, jak o zwycięskim lądowaniu sojuszników w Normandii. „Bitwa o Ukrainę ma teraz dla Europy takie samo znaczenie egzystencjalne, jak bitwy wygrane przez poprzednie pokolenia Europejczyków. Ta bitwa jest rozdrożem” – podkreślił prezydent.

⚆ Według sondażu KMIS 55% Ukraińców negatywnie ocenia działalność prezydenckiej partii „Sługa Narodu”, a tylko 7% ankietowanych – raczej „bardzo dobrze”.

⚆ ​​Od maja 2022 r. poziom zaufania do prezydenta Zełeńskiego stopniowo maleje. Stanem na maj 2024 r. 59% respondentów ufa głowie państwa — KMIS. [na grafice niebieskie to ufający a pomarańczowe nie ufający]

⚆ Troje kolejnych dzieci, w tym 8-letni chłopiec, wróciło z czasowo okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego na kontrolowane terytorium Ukrainy – poinformował szef administracji regionalnej Prokudin. Według niego w powrót umożliwiła organizacja charytatywna Save Ukraine.

🌍Alianci:

⚆ Komisja Europejska pozytywnie, werbalnie oceniła postęp reform integracji europejskiej Ukrainy i Mołdawii, informuje redaktor Radia Swoboda Europa Rikard Jóźwiak. Oznacza to, że Ukraina osiągnęła niezbędne kryteria w niektórych obszarach – przeciwdziałaniu korupcji, kontroli lobbingu politycznego, przejrzystości majątku urzędników oraz w zakresie zapewnienia praw mniejszości narodowych – dlatego Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Kijowem.

⚆ Ambasadorzy UE po raz kolejny nie mogli podjąć decyzji w sprawie zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, po sprzeciwie Węgier. Według rozmówcy Interfax-Ukraina dyskusja będzie kontynuowana w przyszłym tygodniu.

⚆ Polscy rolnicy zakończyli protest przed punktem kontrolnym „Hrebenne” – „Rawa-Ruska” – poinformował rzecznik ukraińskich służb granicznych, Demczenko. Wiadomo o zniszczeniach i pożarach w Kijowie.

⚆ Macron i Zełeński podpisali umowy w sprawie finansowania infrastruktury krytycznej Ukrainy. „Podpisano umowę w sprawie funduszu w wysokości 200 mln euro przeznaczonego dla przedsiębiorstw, które zainwestują w infrastrukturę krytyczną Ukrainy na rzecz odbudowy. Ustaliliśmy także, że 60 mln euro z tego funduszu zostanie przeznaczone na sektor energetyczny i jego priorytety, „Zapowiedział Macron.

⚆ Rząd Szwajcarii przez cztery lata przeznaczył ponad 60 milionów euro na wsparcie Ukrainy w obszarze cyfryzacji i e-administracji. Finansowanie zostanie skierowane w szczególności na projekty w regionach Ukrainy, które bezpośrednio zostały dotknięte wojną i są ważne dla przyszłej odbudowy kraju. Do kluczowych kierunków należą opieka zdrowotna, edukacja i humanitarne rozminowywanie.

⚆ W przyszłym tygodniu Zełeński odwiedzi Niemcy, gdzie ma wygłosić przemówienie w Bundestagu – podają niemieckie media. We wtorek i środę w Berlinie odbędzie się konferencja na temat odbudowy Ukrainy.

⚆ Bloomberg: Niemcy mogą obiecać Ukrainie kolejny system obrony powietrznej Patriot. Nowa bateria systemów przeciwlotniczych Patriot z Niemiec ma uzupełniać trzy poprzednie, które Niemcy już dostarczyły lub obiecały dostarczyć Ukrainie wiosną, kiedy rosja wzmogła ataki rakietowe na Ukrainę. Źródła Bloomberga wyjaśniły jednak, że Berlin nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji.

⚆ Niemcy „denerwują” wielu sojuszników w NATO przeciwstawiając się słowu „misja” w nazwie nowego programu wsparcia dla Ukrainy – dpa. Chcą nazwać program NATO Misja Ukraina, a Niemcy sprzeciwiają się określeniu „misja” w obawie, że wywoła to fałszywe wrażenie na temat rzekomych zamiarów Sojuszu wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę, a rosyjska propaganda będzie to dodatkowo wykorzystywać do promować narrację o „bloku agresywnym”. Prawie wszystkim pozostałym sojusznikom te argumenty Berlina wydają się absolutnie „niezrozumiałe” i „niepotrzebne patrzenie wstecz na rosję”.

💀 Ciemna strona:

⚆ putin powiedział, że w Federacji rosyjskiej nie ma planów mobilizacji, bo rzekomo w zeszłym roku armia rosyjska podpisała kontrakty z ponad 300 tys. „ochotników”, a w 2024 r. – ze 160 tys.

⚆ putin ma nadzieję, że do wymiany ataków nuklearnych „nigdy nie dojdzie”. rosyjski przywódca stwierdził, że nawet bez broni nuklearnej Moskwa znacznie przewyższa liczebnością „wroga”, więc „nie ma potrzeby, abyśmy zastanawiali się nad tym tematem”.

⚆ Wygląda na to, że na Białorusi tworzy się nowa brygada wojskowa uzbrojona w „Iskandery”. Na zdjęciach satelitarnych widać, że na terenie jednostki wojskowej w Osypowiczach powstają dwa nowe hangary, na wzór wybudowanych rok temu schronów dla „Iskanderów”. Odbudowują się tam także opuszczone koszary i budynek administracyjny.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Walki we wsi Hłybokie w obwodzie charkowskim

⚆ Starcie Bradleya z rosyjskim BWP (kierunek pokrowski)

⚆ Niszczenie “oczu” armii rosyjskiej

⚆ “Tu może być Twoja reklama”

⚆ “The best of FPV”

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *