🪖Dzień 833 (5 czerwca 2024, 23:30) – rozdroże

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Podsumowanie dziś tłuste i sporo nagrań. Zacznijmy jednak od tego, że wydają się prawdopodobne słowa Orbana, że “jesteśmy blisko rozdroża”. Z tym, że nie tego które miał na myśli…

Z jednej strony na froncie mamy sytuację w której rosyjska armia ma apogeum ilościowe, ale prawdopodobnie nie będzie w stanie go długo w takim stanie utrzymać. Ukraińcy zaś łapią stopniowo oddech. Zniesienie ograniczeń terytorialnych dla broni dalekiego zasięgu i rozkręcające się dostawy mogą solidnie rosjan zaboleć aczkolwiek trudno dziś wyobrazić sobie by zapewniły Ukrainie zwycięstwo. Pewne jest jednak (sądząc po niemrawej odpowiedzi putina), że rosja chyba nie była gotowa na taki rozwój wypadków.

Z drugiej strony nabierają kształtu wysiłki dyplomatyczne. Plan “pokojowy” Chin (niby 26 państw go popiera) próbuje być przeciwstawiany inicjatywie Zełeńskiego, która niebawem ma zaliczyć szczyt pokojowy w Szwajcarii. Co do tego szczytu jest nieco niejasności, które są tak samo prawdopodobne jak i nie. Ukraina miała pozostawić spory obszar negocjacyjny jako zachętę by wiele Państw wzięło udział w szczycie. Stoi to nieco w kontrze z narracją, którą Zełeński prowadził od miesięcy. Jeśli potwierdzą się pogłoski o dość sporej rozbieżności zaserwowanej przez Ukrainę to szczyt może obrócić się przeciwko oryginalnemu planowi Zełeńskiego. Po prostu większość krajów albo dogada plan, który będzie dla Ukrainy nie do akceptacji, albo nie zostaną ustalone punkty zgodne. W obu wariantach Ukraina nie uzyska tego co chciała czyli postawienia rosji przed solidnym murem krajów wspierających plan pokojowy Zełeńskiego.

Póki co niewyraźnie zarysowuje się rozdroże w ramach którego z jednej strony będzie kontynuacja konfliktu w sposób zbrojny a z drugiej powstanie jakaś ścieżka do rozwiązania dyplomatycznego.

Na froncie bez dramatycznych zmian. Ukraińcy odbijają powoli i z trudem Wowczańskie ulice, ale na odcinku donieckim rosjanie nadal mają drobne postępy. Goręcej zaczyna się również na odcinku kupiańskim. Martwi dłuższy brak doniesień z odcinka zaporoskiego.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 47%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: Można śmiało mówić o odbijaniu Wowczańska przez Ukraińców. Dziś znowu odbili kilka ulic.

Odcinek kupiański: tu sytuacja się komplikuje – rosjanie próbują przerwać ukraińską obronę z dwóch stron na wysokości Kupiańska.

Odcinek doniecki: Tu sytuacja wokół Oczeretynego się zaostrza. rosjanie nasilili szturmy i mają drobne postępy koło Archangielskiego, Nowopokrowskiego oraz nieco dalej na południe – koło Krasnohoriwki.

Krym i Morze Czarne: rosjanie budują na Krymie dodatkowe parawany wokół kluczowych tras oraz holują dodatkowe barki w okolice mostu krymskiego.

2️⃣ Naloty:

⚆ Zestrzelono 22 z 27 wystrzelonych przez rosję Shahedów. Shahedy zrobiły trochę szkó∂ w obwodzie sumskim w obiektach przemysłowych. Bez ofiar.

3️⃣ Ostrzały:

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 102 miejscowości i 129 obiektów infrastruktury

⚆ Odesa – część rekreacyjna miasta

🌻Straty rosjan: -1280 (513 700 ), -40 systemów artyleryjskich, -12 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Brak doniesień

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Estonia praktycznie wyczerpała swoje zapasy broni i amunicji do transportu na Ukrainę. Duneton, wicekanclerz ds. polityki obronnej w Ministerstwie Obrony Estonii, wyraził nadzieję, że ministerstwo otrzyma w przyszłorocznym budżecie dodatkowe sto milionów euro zaplanowane na wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Jej zdaniem wsparcie dla Ukrainy nie powinno odbywać się kosztem rozwoju zdolności obronnych Estonii.

⚆ rosjanie skoncentrowali na Ukrainie i na granicy 550 000 żołnierzy, – LIGA.net powołując się na źródło w GUR. [Dla porównania 24 lutego 2022 r. Ukrainę najechała 180-tysięczna grupa rosyjska]

⚆ Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Syrski powiedział, że rosyjscy okupanci starają się posuwać w czterech kierunkach, jednak pomimo trudnego czasu armia ukraińska ma szanse poprawić sytuację na swoją korzyść.

⚆ ISW: rosja prowadzi zakrojoną na szeroką skalę kampanię wojny hybrydowej przeciwko krajom NATO, równolegle z wysiłkami rosji mającymi na celu budowanie jej konwencjonalnych zdolności wojskowych w ramach przygotowań do potencjalnego konfliktu z NATO.

⚆ GUR przeprowadza zakrojony na szeroką skalę atak DDoS na instytucje państwowe i duże firmy Federacji rosyjskiej, podało źródło Ukraińskiej Prawdy. Obecnie zniknął dostęp do usług elektronicznych serwisu służb państwowych, a także do usług szeregu ministerstw. „United Aircraft Construction Company” ogłosiła brak dostępu do sieci. Doszło także do awarii w działaniu serwerów chmury obliczeniowej Federacji rosyjskiej „gosoblako”. Ponadto w wielu regionach rosji od kilku dni nie działa „jednolity rejestr państwowy Urzędu Stanu Cywilnego”: rosjanie masowo skarżą się na odwołane śluby, dodaje źródło Ukraińskiej Prawdy. Usługi niektórych instytucji bankowych, w szczególności „Sberbank” i „Alfabanka”, są niedostępne.

⚆ Armia ukraińska otrzymała 60 Gepardów odkupionych przez USA z Jordanii i wyremontowanych przez Niemcy.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Ukraińcy za granicą, którzy ukończyli 17 lat, muszą wrócić na Ukrainę i zarejestrować się do służby wojskowej w centrum mobilizacyjnym.

⚆ Wicepremier Werieszczuk poinformował, że Gabinet Ministrów przygotowuje uchwałę, która umożliwi odroczenie rejestracji 17-letnich Ukraińców przebywających za granicą do czasu ich powrotu na Ukrainę lub zakończenia stanu wojennego.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że wzięło pod uwagę słowa szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wang Yi, że chiński plan pokojowy rzekomo popiera 26 krajów, a Ukraina a Federacja rosyjska osobno „potwierdziła większość treści” swoich zasad. Departament zauważył, że na tle czterech szczytów Chin i Federacji rosyjskiej na szczeblu przywódców, które odbyły się od początku inwazji na pełną skalę, udział ChRL w Szczycie Pokojowym w Szwajcarii byłby ważnym sygnałem zrównoważonego stanowiska Pekinu, który „słusznie deklaruje” poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich krajów świata.

⚆ Prawie 2000 dzieci zostało rannych lub zabitych z rąk rosyjskich zabójców. Los kolejnych 2 tysięcy pozostaje nieznany – zaginęły. rosja deportowała też prawie 20 000 dzieci.

⚆ Zełeński przybył do Kataru na rozmowy z szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thanim – poinformował w Telegramie. Omówią kontynuację prac nad powrotem ukraińskich dzieci uprowadzonych przez rosję i przygotowania do Szczytu Pokojowego.Podczas spotkania omówione zostaną także dwustronne kwestie gospodarcze i bezpieczeństwa.

⚆ 50% Ukraińców jest przekonanych, że prezydent Zełeński nie spełnił żadnej lub spełnił niewielką część swoich przedwyborczych obietnic – wynika z badania KMIS. Wśród tych, którzy uważają, że Zełeński nie spełnił wszystkich swoich obietnic, 50% respondentów tłumaczy to obecnością w swoim zespole nieuczciwych, skorumpowanych osób. Następnie z mniej więcej takim samym wynikiem (26-32%) pojawiają się wyjaśnienia takie jak brak kompetentnych ludzi w zespole, wojna, własny brak doświadczenia i wpływy oligarchów.

⚆ W czasie wojny na pełną skalę, z wyłączeniem roku 2024, rosja zniszczyła na Ukrainie co najmniej 210 tys. budynków. Najbardziej zniszczony był Mariupol. Oprócz tego Charków, Maryinka, Rubiżne, Bachmut, Siewierodonieck, Łysyczańsk, Awdijiwka, Irpin, Zaporoże, Orihów, Chersoń, Nowa Kachowka, Oleszki, porty Reni i Izmail zostały częściowo lub całkowicie zniszczone przez wojska rosyjskie.

⚆ Rada Obrony rozpatrzy decyzję w sprawie przymusowej ewakuacji rodzin z dziećmi z Oleksandriwki, Timofijewki i Widrodeniwska gminy Złoczów. Miejscowości te znajdują się blisko granicy z Federacją rosyjską i codziennie są ofiarami ostrzałów.

⚆ Federacja rosyjska celowo niszczy infrastrukturę medyczną na terenach ukraińskiego frontu. Według stanu na maj 2024 r. uszkodzonych zostało 1740 placówek medycznych, z czego 203 uległy całkowitemu zniszczeniu.

⚆ Ukraina przeprowadziła konsultacje polityczne z Chinami na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych, podczas których poinformowano stronę chińską o przygotowaniach do Szczytu Pokojowego w Szwajcarii.

⚆ „Dija” ma nowy dokument cyfrowy dla swoich obrońców – zaświadczenie weterana. Dokument mogą wyrobić sobie uczestnicy działań wojennych, osoby niepełnosprawne w wyniku wojny, uczestnicy wojny, ranni uczestnicy Rewolucji Godności, a także członkowie rodzin poległych obrońców.

⚆ „Ukrhydroenergo” opracowało projekt tymczasowej elektrowni wodnej na terenie kachowskiej elektrowni wodnej. Według dyrektora generalnego firmy, gdy tylko terytorium obwodu chersońskiego zostanie zwolnione, firma będzie gotowa do rozpoczęcia prac budowlanych. Sirota powiedział także, że w związku z niewłaściwą reakcją społeczności światowej na atak terrorystyczny na elektrownię Kachowskaja, rosyjska agresja rozprzestrzenia się na inne obiekty hydroenergetyczne. W sumie przeprowadzono ponad 118 ataków rakietowych na różnego typu elektrownie wodne.

⚆ Charkowie rozebrano cokół pomnika Puszkina. W środę 5 czerwca w Charkowie pracownicy komunalni rozebrali cokół pomnika rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina. Poinformowała o tym Rada Miejska Charkowa. Popiersie rosyjskiego poety cesarskiego Aleksandra Puszkina, znajdujące się na Placu Poezji, zostało rozebrane w pierwszym roku inwazji Federacji rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę – 9 listopada 2022 r. Następnie na miejscu pomnika pozostał cokół obłożony workami z piaskiem.

🌍Alianci:

⚆ „Zwycięstwo rosji będzie nas kosztować więcej niż dotychczasowe wsparcie Ukrainy” – Pistorius wzywa do przygotowania się do wojny między Niemcami a Federacją rosyjską. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział, że jego kraj powinien być gotowy na wojnę z rosją do 2029 roku. „rosja już dawno przeszła na gospodarkę wojskową i nadal się zbroi. Nie powinniśmy wierzyć, że putin zatrzyma się na granicach Ukrainy, jeśli posunie się tak daleko. Musimy nadal wspierać Ukrainę. Musimy zrozumieć, że zwycięstwo rosji będzie nas kosztować więcej niż obecne wsparcie dla Ukrainy”.

⚆ ​​Szwajcaria i kraje Globalnego Południa naciskają na niekorzystną dla Ukrainy decyzję Szczytu Pokojowego. Jak się okazało, decyzja szczytu, jeśli zostanie zatwierdzona w wersji, z którą niektóre środki masowego przekazu miały okazję się zapoznać, z pewnością nie będzie odpowiadać ukraińskim ambicjom. Szwajcaria, która jest gospodarzem szczytu, wzięła pod uwagę projekty propozycji decyzji kluczowych graczy i rozesłała wnioski do stolic uczestniczących państw w celu wcześniejszej procedury ostatecznego zatwierdzenia. Obecnie mówi się, że uczestnicy szczytu opierają się na „ukraińskiej formule pokojowej i innych propozycjach pokojowych”, bez szczególnej roli któregokolwiek z nich. W ten sposób inicjatywy takie jak inicjatywa chińska, której indywidualne stanowiska przypominały formułę kapitulacji Ukrainy, uzyskują dokładnie taką samą legitymację, jak ukraiński „plan pokojowy”. Ponadto szczyt skupi się jedynie na trzech wąskich kwestiach (bezpieczeństwo nuklearne, bezpieczeństwo żywnościowe i uwolnienie więźniów), które wpisują się w ukraińską „formułę pokojową”, ale których realizacja nie jest związana z osiągnięciem pokoju.

⚆ Były szef Sztabu Generalnego Mołdawii Ihor Gorgan, który odszedł ze stanowiska w 2021 roku, przez lata był informatorem rosyjskiego wywiadu wojskowego i nadal kontynuuje tę działalność – podaje The Insider. Dziennikarze twierdzą, że uzyskali dostęp do korespondencji Gorgana na Telegramie z jednym z jego kuratorów, pułkownikiem Aleksiejem Makarowem. Stronę rosyjską interesowało zwłaszcza to, jaką broń Ukraina kupuje od Mołdawii. Gorgan ujawnił informację, że Ukraina próbuje kupić sześć MiG-29 pod przykrywką firmy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W innej korespondencji opowiedział, jak przedstawiciele Ukrainy „od trzech tygodni chodzą po naszym Ministerstwie Obrony i z rzędu proszą o wszystko, zwłaszcza o pociski dla artylerii”.

⚆ UE jest zaskoczona ustępstwami Ukrainy na nadchodzącym szczycie pokojowym – źródło. Jeśli Kijów zatwierdzi decyzję szczytu w jej obecnym kształcie, da to zielone światło dla promocji istniejących i pojawienia się nowych planów, które z pewnością w mniejszym stopniu będą uwzględniać interesy Ukrainy. Ukraina poszła na ustępstwa, by przyciągnąć na szczyt jak największą liczbę uczestników, jednak – jak czytamy w artykule – istnieją podstawy, by sądzić, że sam pomysł zorganizowania szczytu w 2024 roku był błędem. Nie można jednak teraz z tego zrezygnować, gdyż w wydarzenie włożono zbyt wiele wysiłku.

⚆ Pałac Elizejski potwierdził udział prezydenta Macrona w szczycie pokojowym w Szwajcarii, agencja AFP. Zaznacza się, że Francja planuje zwiększyć swoje wsparcie dla Ukrainy w wymiarze politycznym i dyplomatycznym.

⚆ USA są gotowe udzielić Ukrainie pożyczki w wysokości 50 miliardów dolarów, która zostanie spłacona zyskami z zamrożonych rosyjskich aktywów, jeśli UE będzie mogła przedłużyć sankcje wobec Moskwy na czas nieokreślony — FT. Waszyngton chce, aby UE przedłużyła do końca wojny sankcje wobec rosyjskich aktywów, które wygasają co sześć miesięcy. Jest to konieczne, aby Stany Zjednoczone nie pozostały wyłącznie odpowiedzialne za spłatę pożyczek udzielonych Ukrainie. Wszelkie zmiany w systemie sankcji UE wymagałyby jednak zgody wszystkich przywódców, w tym Orbána, który zaciekle broni swojego prawa do weta wobec sankcji.

⚆ UE ściśle współpracuje z Ukrainą, aby pomóc w przywróceniu dostaw energii elektrycznej, powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Tim McPhee. Według niego przedstawiciele ukraińskich władz centralnych i regionalnych pracują nad stworzeniem listy pilnych potrzeb, które powinna otrzymać Komisja Europejska.

⚆ Ambasada USA na Ukrainie ostrzegła, że ​​Ukraina anulowała wyjątek dotyczący „pobytu za granicą”, który wcześniej zezwalał niektórym ukraińskim mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat na opuszczenie kraju. Po tej zmianie mężczyźni posiadający podwójne obywatelstwo, w tym mieszkający w USA, nie będą już mogli opuszczać kraju.

⚆ Biden spotka się z Zełeńskim w tym tygodniu podczas pobytu we Francji w ramach wydarzeń poświęconych Dniu lądowania aliantów w Normandii, a za tydzień spotkają się we Włoszech w ramach szczytu G7, powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Sullivan.

⚆ We Francji Ukrainiec został zatrzymany w hotelu z materiałami wybuchowymi – mógł być agentem Federacji rosyjskiej. 26-letni obywatel Ukrainy i rosji pochodzący z Donbasu został zatrzymany dzień wcześniej, 4 czerwca, w gminie Roissy-en-France na północy Francji pod zarzutem „udziału w organizacji terrorystycznej”.

⚆ Minister Spraw Europejskich rządu Republiki Czeskiej zainicjował pismo, w którym wezwał belgijską prezydencję Rady UE do wspierania postępu w negocjacjach w sprawie akcesji Ukrainy i Mołdawii. Listy podpisało 11 innych państw członkowskich UE: Szwecja, Finlandia, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Estonia, Łotwa i Słowacja. Sygnatariusze zauważają, że Rada UE musi zatwierdzić ramy negocjacyjne dla Ukrainy i Mołdawii „nie później niż” w czerwcu, co umożliwi zwołanie konferencji międzyrządowych z obydwoma krajami do końca tego miesiąca.

⚆ Francuski MSZ wyraził oburzenie wypowiedziami rzecznika ambasady rosyjskiej Makogonowa, że ​​francuscy instruktorzy w przypadku ich przybycia na Ukrainę staną się „uzasadnionym celem” sił rosyjskich. „To oburzające oświadczenia, które nie pozostaną bez odpowiedzi” – BFMTV cytuje wypowiedź zastępcy rzecznika francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lemoine’a. Dodał, że francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych omawia obecnie odpowiedź, jakiej powinien udzielić Paryż, ale odmówiło podania szczegółów.

⚆ W związku z rosyjskim ostrzałem elektrowni na Ukrainie, zimą mieszkańcy kraju prawdopodobnie spędzą większość dnia bez prądu — FT.

⚆ “Węgry to jedyny kraj w Europie, którego obywatele giną w wojnie na Ukrainie”, powiedział Orbán. Wyjaśnił, że ma na myśli mniejszość węgierską w zachodniej części Ukrainy, która wstępuje do Sił Zbrojnych i ginie. Orbán przyznał, że rosja rozpoczęła wojnę, ale „musimy zadać sobie pytanie, co dalej”. „Jesteśmy na rozdrożu: albo odizolować konflikt i znaleźć drogę dyplomatyczną, albo zagłębić się w wojnę” – dodał Orbán.

💀 Ciemna strona:

⚆ putin groził, że może uderzyć w kraje dostarczające broń Ukrainie. Zaznaczył, że rosja będzie udoskonalać systemy obrony powietrznej ze względu na zagrożenie użyciem broni dalekiego zasięgu z terytorium Ukrainy. putin fantazjuje także, że USA powinny zaprzestać dostarczania Ukrainie broni, a wtedy „konflikt zakończy się za dwa–trzy miesiące”. – TASS

⚆ „Straty rosji w czasie wojny są kilkukrotnie mniejsze niż straty Ukrainy. Stosunek bezpowrotnych strat sił w rosji i na Ukrainie wynosi 1 do 5” – putin.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ i po TORze

⚆ przejazd po Wowczańsku

⚆ precyzja godna podziwu

⚆ Pocztówka z wakacji

⚆ Marny symulant

⚆ Odbity szturm pod Kurdiumiwką

⚆ Ghost rider w rogu

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *