🪖Dzień 827-830 (30 maja – 2 czerwca 2024) – linie

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie: 

Ponieważ wiadomości zebrało się sporo przez te 4 dni (dzięki za cierpliwość) to w wersji facebookowej pozwoliłem sobie ominąć mniej istotne informacje. Pełną wersją można przeczytać na warnewspl do czego zachęcam. Tradycyjnie – nowe na górze, stare na dole a z 🟢 to najważniejsze.

W ciągu ostatnich 4 dni rosjanie nieco przesunęli się na froncie na odcinku zaporoskim i w kilku punktach odcinka donieckiego. Nie udało im się jednak nic wskórać na odcinku charkowskim. Tyle na froncie.

Poza tym dość szybko klaruje się kwesto możliwości Ukrainy w używaniu zachodniej broni na terenie rosji. Zgodę na to wydały Niemcy, USA oraz kilka innych krajów europejskich. Tu jednak trzeba zastrzec, że USA nie dały zgody pełnej (podobnie jak UK). Trochę to kuriozalne – bo wystarczy sobie wyobrazić żołnierzy ukraińskich, którzy przed użyciem broni będą musieli sprawdzić z którego kraju pochodzi i gdzie mogą jej użyć. Fakt faktem, że linie ograniczające dotąd Ukrainę w uderzeniach na terytorium rosji znikają szybko. Kilka godzin po uzyskaniu pozwolenia USA Ukraińcy uderzyli na HIMARS na bazie okupantów w obwodzie biełgorodskim.

Ukraińcy demontują też ważne elementy wokół mostu kerczeńskiego i Krymu. Uderzenia w bazy naftowe i terminale to jedno, ale uderzają też w jednostki pływające, które są związane z obsługą transportu między Krymem a rosją.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 40%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: 70% Wowczańska jest w rękach ukraińskich i udało im się nieco rosjan z miasta wyprzeć. Miasto jest nadal intensywnie bombardowane i toczą się w nim ciężkie walki. W Łypciach rosjanie postępów nie mieli, ale ściągają posiłki.

Odcinek kupiański: więcej ataków rosjan w kierunku Newskiego.

Odcinek doniecki: Wokół Oczeretyne rosjanie nadal rozwijają strefę kontroli. W Czasiw Jarze sama obrona miasta jest ok, ale rosjanie rozwinęli północne skrzydło ataku na miasto. rosjanie mają też postępy w Krasnohoriwce. 

Odcinek zaporoski: rosjanie próbowali odbić wyspę Nestryha na Dnieprze. W okolicy Nesterianki rosjanie tworzą nowe ugrupowanie szturmowe. Mocno kurczy się wyłom w Robotyne – rosjanie stopniowo wypierają tu Ukraińców. Samo Robotyne jest w szarej strefie bo i rosjanom trudno by było utrzymać stertę gruzu.

2️⃣ Naloty:

⚆ Dziś w nocy Ukraińcy strącili 24 z 24 Shahedów.

⚆ Poprzedniej nocy Ukraińcy strącili 81 celów powietrznych ze 100 wystrzelonych przez rosję:

▪️46/47 „Shahedów”;

▪️30/35 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555;

▪️0/3 kierowane rakiety powietrzne Ch-59/Ch-69;

▪️0/4 Pocisk balistyczny „Iskander-M”.

▪️1/1 rakieta manewrująca „Iskander-K”;

▪️4/10 Pociski manewrujące Kalibr.

⚆ W sobotnią noc rosjanie zaatakowali obiekty energetyczne w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim, donieckim, kirowogradzkim i iwanofrankowskim. W obwodzie lwowskim 6 rakiet manewrujących trafiło w trzy obiekty infrastruktury krytycznej. Uszkodzono krytycznie dwie elektrownie wodne.

⚆ W nocy z czwartku na piątek Ukraińcy strącili 4/4 Shahedy i rakietę Iskander-K. W Kijowie w skutek ataku powstał pożar. Nikt nie zginął. 

⚆ W nocy z środy na czwartek Ukraińcy zbili 7 z 11 rakiet oraz 32/32 Shahedy

3️⃣ Ostrzały:

⚆ Dziś: Ostrzelana Odesa

Ostrzały (sobota) w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 108 miejscowości i 120 obiektów infrastruktury.  

Ostrzały (piątek) w 16 obwodach a w nich ostrzelanych 91 miejscowości i 120 obiektów infrastruktury.  Wieczorem ostrzelana infrastruktura portowa w Odesie. Brak ofiar. 

Ostrzały (czwartek) w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 81 miejscowości i 181 obiektów infrastruktury. Wieczorem ostrzelany Cherson i kilkukrotnie Charków (9 osób zginęło).

Ostrzały (środa) w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 86 miejscowości i 91 obiektów infrastruktury

Czwartek: Wieczorem ostrzelany Cherson i kilkukrotnie Charków (5 osób zginęło)

🌻Straty rosjan: 

sobota: -1080 (509 860) -49 systemów artyleryjskich, -25 czołgów

piątek: -1130, -44 systemy artyleryjskie, -12 czołgów

czwartek: -1390, -39 systemów artyleryjskich, -18 czołgów

środa: -1160, -35 systemów artyleryjskich, -10 czołgów

😼Bawełna: 

⚆ rosja: Szebekino (koszary rosyjskie)

⚆ rosja: W Komie doszło do pożaru w rafinerii ropy Lukoil, są ofiary śmiertelne. Lokalne kanały telegramowe podały, że zanim zbiornik stanął w płomieniach na terenie rafinerii, słychać było „kilka huków”. Dach jest częściowo zniszczony, ale władze odrzucają wersję z atakiem drona.

⚆ rosja: W piątek w tatarstanie zauważono drony (okolice fabryki Shahedów)

⚆ rosja: W nocy 31 maja w obwodzie Temriuk na terytorium Krasnodaru w rosji dron zaatakowały skład ropy, wybuchł pożar, w wyniku którego spłonęły trzy zbiorniki z paliwem.

⚆ Krym – Kercz (noc na 30 maja) – Siły Obronne Ukrainy pomyślnie w nocy uderzyły w przeprawę promową w Kerczu rakietami ATACMS. Według wojska, w wyniku ataku poważnie uszkodzone zostały dwa promy przewożące ruch kolejowy i drogowy. Jeden z nich osiadł na mieliźnie, blokując funkcjonowanie całej przeprawy przez Kercz. W piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych poinformował, że ataków na terminal naftowy w rejonie portu Kaukaz i przeprawy promowej dokonały rakiety Neptune.

⚆ Krym – rejon Eupatorii, Ukraińcy mieli trafić dwie rosyjskie łodzie typu KS-701 [również w nocy na czwartek)

⚆ W nocy z 29 na 30 maja drony SBU uderzyły w kompleks radarowy dalekiego zasięgu „Nebo” na czasowo okupowanym Krymie o wartości około 100 milionów dolarów – podają rozmówcy Służby Bezpieczeństwa Państwowego w służbie specjalnej. Ta stacja radarowa w pobliżu Armiańska kontrolowała 380-kilometrowy odcinek frontu, zapewniając ochronę obiektów wroga na terytorium Krymu.

🛡Inne wątki militarne: 

⚆ Rumunia jest gotowa przekazać Ukrainie system obrony powietrznej. “Może chronić terytorium Ukrainy i Rumunii”, powiedział premier kraju Marcel Čolaku. 

⚆  🟢Ukraina podpisała porozumienie o bezpieczeństwie z Norwegią. W tym roku Norwegia przekaże Ukrainie pomoc wojskową o wartości co najmniej 13,5 mld NOK (1,2 mld euro). W sumie Norwegia zainwestowała prawie 6,4 mld euro w długoterminowe wsparcie dla Ukrainy na lata 2023–2027. Wraz ze swoimi sojusznikami Norwegia pomoże Ukrainie rozwinąć zdolności w zakresie nowoczesnych samolotów bojowych, w szczególności poprzez transfer samolotów F-16. Ponadto wniesie znaczący wkład w rozwój zdolności morskich na Morzu Czarnym i Azowskim, będzie w dalszym ciągu dostarczać systemy NASAMS i sprzęt do nich oraz szkolić specjalistów. Ukraina i Norwegia będą pracować nad pogłębieniem współpracy obronno-przemysłowej.

⚆ 🟢Ukraina podpisała porozumienie o bezpieczeństwie z Islandią. W latach 2024-2028 Islandia przeznaczy co roku co najmniej 4 miliardy koron islandzkich (prawie 30 milionów dolarów). Wsparcie Ukrainy będzie kontynuowane przez cały okres obowiązywania umowy. Islandia jest również gotowa finansować, kupować i dostarczać materiały i sprzęt obronny. Ponadto Islandia będzie współpracować z Ukrainą w celu rozwoju jej przemysłu obronnego. Wyjątkowość umowy polega na tym, że Islandia zobowiązuje się do dalszego transportu ładunków i sprzętu wojskowego od sojuszników z NATO na Ukrainę czarterowanymi samolotami transportowymi.  Ponadto Islandia zwróci szczególną uwagę na wsparcie i wyposażenie Ukraińców w Siłach Zbrojnych.

⚆ 🟢Ukraina i Szwecja podpisały porozumienie o bezpieczeństwie w piątek. W latach 2024-2026 Szwecja przekaże pomoc wojskową o wartości 75 mld SEK (ok. 6,5 mld euro). W ciągu dziesięcioletniego okresu obowiązywania dokumentu wysokość pomocy będzie wzrastać. Wsparcie wojskowe Ukrainy obejmuje lotnictwo i obronę powietrzną, pojazdy opancerzone, artylerię, zwiększone bezpieczeństwo morskie, pomoc w rozminowywaniu i bezzałogowe statki powietrzne. Wyjątkową częścią umowy ze Szwecją jest dostawa specjalistycznych samolotów ASC 890, a także perspektywa transferu na Ukrainę samolotów JAS 39 Gripen wraz z odpowiednim przeszkoleniem. Szwecja będzie także wspierać rozwój nowoczesnego potencjału obronnego i przemysłowego Ukrainy oraz rozwijać dwustronną współpracę w zakresie lokalizacji, naprawy, konserwacji i produkcji szwedzkich produktów obronnych na Ukrainie.

⚆  Piątek: Sekretarz generalny NATO Stoltenberg nalega na prawo Ukrainy do uderzenia na terytorium rosji i twierdzi, że coraz więcej sojuszników się z tym zgadza. „Ukraina ma prawo do samoobrony, w tym uderzeń na cele na terytorium rosji. Staje się to jeszcze pilniejsze w kontekście otwarcia nowego frontu” – wyjaśnił.

⚆ Wzmocnienia dla rosyjskich wojskowych w obwodzie charkowskim wskazują, że prawdopodobnie podejmują one wysiłki mające na celu wycofanie sił ukraińskich z krytycznych obszarów linii frontu na wschodniej Ukrainie i utworzenie „strefy buforowej” na północy obwodu charkowskiego. W ten sposób rosjanie chcą rozpocząć drugą fazę ofensywy w obwodzie charkowskim – ISW

⚆ 🟢 Biden potajemnie pozwolił Ukrainie na uderzenie amerykańską bronią na terytorium Federacji rosyjskiej, ale tylko w pobliżu granic obwodu charkowskiego – podało w czwartek Politico. W piątek Wall Street Journal doprecyzował, że USA zezwoliły Ukrainie na uderzenie na terytorium Federacji rosyjskiej, z którego okupanci ostrzeliwują obwód charkowski za pomocą amunicji kierowanej GMLRS, systemów HIMARS i artylerii. Nie zezwoliły na użycie ATACMS. Biały Dom doprecyzował później, że zezwolenie na uderzenie bronią z USA na rosję nie dotyczy tylko obwodu charkowskiego. Dyrektor do spraw europejskich Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Carpenter zauważył, że ze względu na bezpieczeństwo operacyjne nie może ujawnić szczegółów warunków, na jakich Ukraina może przeprowadzać ataki na terytorium rosji. Na pytanie wyjaśniające potwierdził jednak, że nie chodzi tylko o tereny w pobliżu obwodu charkowskiego, ale także obwodu sumskiego. Potwierdzono, że zgoda nie obejmuje użycia ATACMS.

⚆ Belgia nie pozwala Ukrainie uderzyć swoją bronią w rosję – premier. De Croo przypomniał, że Belgia podpisała w zeszłym tygodniu dwustronną umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą, która obejmuje dostawę 30 myśliwców F-16, najwięcej wśród sojuszników Ukrainy.

⚆ 🟢 Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipawski, który jest obecnie gospodarzem spotkania ministerialnego NATO w Pradze, ogłosił listę kroków, jakie Sojusz powinien podjąć w stosunkach z Kremlem. „Przede wszystkim trzeba zaprzestać zachodniej retoryki strachu przed eskalacją. Przecież to rosja, a nie my, przekroczyła wszystkie „czerwone linie” i nie cofa się przed niczym. A po nowej inauguracji putin czuje się jeszcze potężniejszy” – wyjaśnił. Ponadto Lipawski podkreślił, że determinacji politycznej musi towarzyszyć niezbędny potencjał techniczny, a przemysł obronny krajów zachodnich musi zmobilizować wysiłki na rzecz zwiększenia produkcji. Jego zdaniem kolejnym zadaniem Zachodu jest wzmocnienie jego zdolności do przeciwstawienia się wojnie hybrydowej i stabilności gospodarczej.

⚆ Pistorius w Odesie w czwartek obiecał Ukrainie nowy pakiet broni o wartości 500 milionów euro. Materiał DPA cytuje wypowiedź Pistoriusa na temat zawartości pakietu pomocowego. Będzie obejmował „dużą liczbę rakiet” dla systemów obrony powietrznej Iris-T SLM średniego zasięgu i mniejszą liczbę dla systemów SLS krótszego zasięgu. Pakiet obejmuje drony rozpoznawcze, części zamienne do sprzętu, dodatkowe bojowe wozy piechoty Marder, bojowe wozy opancerzone, systemy przeciwlotnicze i sprzęt walki elektronicznej, kilkaset karabinów snajperskich i milion sztuk amunicji do broni strzeleckiej.

⚆ 🟢 Scholz opowiada się za zezwoleniem Ukrainie na uderzenia zachodnią bronią na terytorium Federacji rosyjskiej — Politico [czwartek]. Niemiecki rząd oficjalnie potwierdził w piątek , że zezwala Ukrainie na użycie dostarczonej przez nią niemieckiej broni do ataków na obiekty wojskowe na terytorium Federacji rosyjskiej.

⚆ Francja zezwoliła Ukrainie na wystrzelenie rakiet Storm Shadow/Scalp w kierunku lotnisk w obwodach kurskim i biełgorodzkim — BBC.

⚆  Szwedzki rząd wyjaśnił, że w ramach największego pakietu pomocowego Ukraina otrzyma dwa radarowe samoloty rozpoznawczo-kontrolne ASC 890. Dzień wcześniej premier Kristersson przekazał te samoloty ambasadorowi Ukrainy w Szwecji.

⚆ Le Monde: Macron rozważa utworzenie koalicji krajów, które wyślą instruktorów na Ukrainę. Źródła „Le Monde” spodziewają się, że konsultacje w tej sprawie mogą przyspieszyć w ciągu najbliższych dni „z możliwością ewentualnego ogłoszenia ich podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego we Francji z okazji 80. rocznicy lądowania w Normandii w dniach 6 i 7 czerwca”. .”

⚆  Litwa jest gotowa wysłać swój kontyngent wojskowy do pomocy w szkoleniu żołnierzy na terytorium Ukrainy, powiedziała premier Ingrid Šimonite.

⚆ Ogłoszona w lutym „czeska inicjatywa” będzie mogła dostarczać Siłom Zbrojnym od 50 000 do 100 000 pocisków dużego kalibru miesięcznie – podali przedstawiciele czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pierwsze pociski w ramach inicjatywy Sił Zbrojnych Ukraina otrzyma w czerwcu.

⚆  Szef spraw zagranicznych Norwegii Espen Bart Eide powiedział, że nie powinno być żadnych ograniczeń w użyciu broni dostarczanej Ukrainie przez zachodnich partnerów.

⚆ Stany Zjednoczone są zaniepokojone atakami Ukrainy na rosyjskie systemy wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym i nuklearnym, gdyż mogą one rzekomo „niebezpiecznie przeszkadzać” Moskwie w czasie, gdy Biały Dom ocenia zniesienie ograniczeń w użyciu amerykańskiej broni na terytorium Federacji rosyjskiej — Washington Post. „Ośrodki te nie były zaangażowane we wspieranie wojny rosji z Ukrainą” – powiedział amerykański urzędnik pod warunkiem zachowania anonimowości – „ale są to wrażliwe lokalizacje, ponieważ rosja może uważać swoje strategiczne siły odstraszające za cel, co mogłoby podważyć zdolność rosji do utrzymania odstraszania nuklearnego wobec USA”. Jednocześnie urzędnik ukraińskiego rządu w komentarzu do publikacji stwierdził, że rosja wykorzystuje radary do monitorowania wystrzeliwania ukraińskich dronów i rakiet.

⚆  Francja może wkrótce wysłać na Ukrainę instruktorów wojskowych, pomimo obaw części sojuszników i krytyki ze strony rosji – Reuters.

⚆ 🟢 Szef duńskiego MSZ Lars Lücke Rasmussen powiedział, że Ukraina będzie mogła wykorzystać duńskie myśliwce F-16 do ataków na cele wojskowe w rosji.

⚆ Według szacunków brytyjskich od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę straty sił rosyjskich przekroczyły 465 tysięcy żołnierzy [info z czwartku].

⚆ Ukraina otrzyma około 95 samolotów F-16 z potrzebnych 120-130.  

⚆ Wywiad USA pokazał dowody rosyjskich ataków na Ukrainę rakietami z Korei Północnej. Wywiad USA doszedł do tego wniosku po porównaniu zdjęć szczątków rakiet znalezionych w Charkowie po rosyjskich atakach 2 stycznia ze zdjęciami rakiet w północnokoreańskich mediach państwowych w 2023 roku. Analitycy Pentagonu odkryli między innymi podobieństwa w sekcjach silnika przedniego, silnika rufowego oraz korytku kablowym i łącznikach pierścieniowych na zdjęciu wraku rakiet w Charkowie i rakiety w fabryce w Pjongjangu.

⚆ Wielka Brytania nie dała 100% pozwolenia na użycie w rosji broni dalekiego zasięgu (Cień Burzy) – Zełeński.

⚆ Polska pracuje nad nowym, 45. pakietem pomocowym dla Ukrainy.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Około 1,5 mln poborowych zaktualizowało swoje dane – Ministerstwo Obrony Narodowej. Większość poborowych korzysta z aplikacji „Rezerwa+” w celu podania aktualnych danych. Wśród tych, którzy przebywają za granicą, od 18 maja ponad 14 000 poborowych w 124 krajach zaktualizowało swoje dane uwierzytelniające za pośrednictwem aplikacji „Rezerwa+”. Wśród wiodących krajów znajdują się Polska, Niemcy, Kanada, Czechy, USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Litwa, Holandia i Słowacja.

⚆ Chiny odradzają innym krajom udziału w Szczycie Pokojowym – Zełeński. „Dziś rosja podróżuje do wielu krajów świata, grożąc zablokowaniem produktów spożywczych, produktów rolnych lub chemikaliów, cen energii lub po prostu wywierając presję na inne kraje świata, aby nie uczestniczyły w szczycie”.  – powiedział prezydent.  „Stany Zjednoczone potwierdziły swoją obecność na wysokim szczeblu. Mamy szansę, że będzie tam prezydent Joe Biden. Jeśli chodzi o Chiny, nie potwierdziły one swojej obecności na żadnym szczeblu. A Stany Zjednoczone utrzymują kontakty z niektórymi krajami i zachęcają je do udziału w Szczycie Pokojowym. Wręcz przeciwnie, Chiny, niestety, starają się uniemożliwić krajom przybycie na Szczyt Pokojowy. Istnieje duża różnica pomiędzy tymi dwoma stanowiskami.”  – dodał Zełeński.

⚆ Wołodymyr Zełeński nazwał pomoc z USA powolną i wyjaśnił, że dotychczas napływające pieniądze nie wystarczą. „Z tej kwoty uważam, że na razie niewiele wyszło. Moim osobistym zdaniem. Nie mogę obsadzać brygad rezerwowych, żeby po prostu zmienić brygady, które stoją, tak aby była normalna rotacja. rosja doskonale to rozumie – co robią z Charkowem i dlaczego jadą na północ – aby rozciągnąć front. Wiedzą, że mamy niedobory kadrowe w rezerwie, wiedzą, że nie możemy wysłać rezerwy bez odpowiedniej broni – jak oni wysyłają swoją, np. mięso” – powiedział Zełeński.

⚆ W sobotę Zełeński poleciał do Singapuru i będzie przemawiał na forum bezpieczeństwa. W niedzielę ukraiński przywódca osobiście będzie przemawiał podczas „Dialogu Shangri-La”, kluczowej platformy poświęconej kwestiom bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku. Zełeński odbędzie także szereg spotkań, w szczególności z prezydentem Singapuru Tharmanem Shanmugaratnamem i premierem Lawrence’em Wongiem, prezydentem Timoru Wschodniego Jose Ramush-Ortą, sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, inwestorami z Singapuru. 

⚆ Ministerstwo Obrony Narodowej poparło w piątek projekt ustawy o utworzeniu Żandarmerii Wojskowej. Ministerstwo podkreśliło potrzebę wzmocnienia uprawnień śledczych dla Żandarmerii Wojskowej i oświadczyło, że planuje współpracować z posłami w celu udoskonalenia projektu ustawy.

⚆ 🟢 W piątek Ukraina odzyskała z rosyjskiej niewoli 75 swoich obywateli – są to żołnierze Sił Zbrojnych i Gwardii Narodowej, straż graniczna oraz czterech cywilów – powiedział Prezydent Zełeński. Udało się wrócić 19 obrońcom Wyspy Węży, 14 wojskowym pilnującym elektrowni jądrowej w Czarnobylu oraz 10 obrońcom Mariupola. Co najmniej jedna trzecia uratowanych ma obrażenia, poważne choroby lub niepełnosprawność.

⚆ W piątek Zełeński przybył do Sztokholmu na trzeci szczyt Ukraina-Europa Północna. Prezydent zapowiedział, że dzisiaj podpisze trzy nowe dwustronne umowy o bezpieczeństwie, a także spotka się z przywódcami Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Islandii, królem szwedzkim Karolem XVI oraz przedstawicielami firm obronnych.

⚆ Rząd wprowadza egzaminy z historii i Konstytucji dla uzyskania obywatelstwa ukraińskiego. 

⚆ Ze względu na dotkliwe braki kadrowe kijowskie metro zwiększa odstępy między pociągami o jedną minutę poza godzinami szczytu i o 45 sekund w godzinach szczytu. Powodem były przymusowe migracje, specyfika zawodu i mobilizacja. W szeregach Sił Zbrojnych znajduje się obecnie prawie 7% pracowników metra, a ich liczba stale rośnie – podała służba prasowa kijowskiego metra.

⚆ Gabinet Ministrów Ukrainy uzgodnił w czwartek tekst porozumienia między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi w sprawie pozyskania pomocy finansowej do budżetu Ukrainy w ramach pakietu pomocowego wynoszącego ponad 60 miliardów dolarów.

🔥Pożary: W obwodzie charkowskim trwa 9 pożarów lasów, w płomieniach stanęło ponad 3700 hektarów lasów. Według ratowników większość pożarów spowodowali rosjanie. Do tej pory udało się opanować 6 pożarów na obszarze około 2300 hektarów.

⚡️Sytuacja energetyczna: DniproHES [Dnieprowska Elektrownia Wodna] jest w stanie krytycznym, nie ma mowy o produkcji prądu. „Obecnie ruch z lewego brzegu na prawy jest całkowicie zablokowany, przez co ruch mieszkańców jest ograniczony. Do objazdu wykorzystywane są dwa mosty, gdzie zorganizowana jest logistyka w obu kierunkach. Podobnie będzie w weekend” – zauważył Iwan Fiodorow.

🌍Alianci:

⚆ Ukraińscy dowódcy spodziewają się, że nowe wojska przybędą źle przygotowane – Washington Post. Środki masowego przekazu po nawiązaniu kontaktu z ukraińskim wojskiem piszą, że dowódcy „od dawna” skarżyli się na niezadowalające wyszkolenie nowych poborowych w ośrodkach szkoleniowych. „Mieliśmy chłopaków, którzy nawet nie umieli rozkładać i składać broni” – powiedział żołnierz 93. Brygady Zmechanizowanej. Powiedział, że pierwszy tydzień spędził z żołnierzami przeniesionymi z tyłu, upewniając się, że każdy z nich wystrzelił co najmniej jedną skrzynkę amunicji – około 1500 sztuk – każdego dnia, zanim przejdzie do trudniejszych zadań. „Po prostu spędzamy dużo czasu na podstawowym szkoleniu” – powiedział żołnierz, dodając: „Jeśli, nie daj Boże, nastąpi przełom pod Czasiw Jarem i otrzymamy nową piechotę, która nie zna elementarnych rzeczy, to zostanie wysłana tam po prostu umrzeć.” Żołnierze twierdzą, że tegoroczny sukces rosji wynika w dużej mierze z faktu, że armia Ukrainy nie ma wystarczającej liczby żołnierzy do obrony przed ciągłymi atakami, a rząd nie spieszy się ze zwiększeniem wysiłków mobilizacyjnych.

⚆ Premier Estonii Kaia Kallas wezwała kraje zachodnie do zwiększenia wsparcia militarnego dla Ukrainy, uznając, że w przypadku zwycięstwa rosji jej kraj stanie się kolejnym celem agresji. „Nie mamy «planu B» na wypadek zwycięstwa rosji, bo wtedy przestaniemy skupiać się na planie A… Nie powinniśmy ulegać pesymizmowi. Zwycięstwo na Ukrainie to nie tylko terytorium. Jeśli Ukraina wejdzie do NATO nawet bez określonego terytorium będzie to zwycięstwo, ponieważ będzie pod patronatem NATO” – uważa Kallas.

⚆ Polska poinformowała, że miała „długą i pełną napięcia noc” podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę w nocy z piątku na sobotę. Dowództwo operacyjne Sił Zbrojnych RP poinformowało, że w nocy 1 czerwca zaangażowało swoje lotnictwo i lotnictwo sojusznicze w związku z groźbą rosyjskich ataków rakietowych na terytorium Ukrainy. Wojsko polskie odnotowało, że nocny atak rosji objął całe terytorium Ukrainy, w szczególności regiony przygraniczne z Polską, i został przeprowadzony przy użyciu rakiet manewrujących, dronów typu Shahed oraz rakiet balistycznych wystrzelonych z regionu Morza Czarnego.

⚆ Minister spraw zagranicznych Turcji Fidan oświadczył, że Ankara nie chce „udziału” NATO w wojnie na Ukrainie, ale popiera zapewnienie Kijowowi pomocy wojskowej. Szef tureckiego MSZ powiedział, że Turcja „popiera dalszą pomoc dla Ukrainy i [w] zdolność Ukrainy do powstrzymania” rosji.

⚆ Warszawa oferuje przeszkolenie w Polsce oddziału poborowych Ukraińców. „Doszliśmy do wniosku, że bezpieczniej i skuteczniej byłoby wyszkolić w Polsce jednostkę ukraińską utworzoną z Ukraińców w Polsce, którzy podlegają mobilizacji do armii ukraińskiej i byłby to skuteczniejszy sposób pomocy Ukrainie”.  – powiedział w piątek  szef polskiego MSZ Sikorski.

⚆ Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy uważa, że ​​Ukraina może uderzyć na Białoruś. Landsbergis uważa, że ​​w przypadku umieszczenia przez rosję na terytorium Białorusi legalnych celów wojskowych Ukraina ma prawo je uderzyć. Podkreślił, że Ukraina „musi mieć zdolność do samoobrony”.

⚆ NATO jest zdeterminowane osiągnąć konsensus w sprawie finansowania pomocy dla Ukrainy pomimo braku zgody Węgier, powiedział czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipawski. Według niego można zaproponować wyjątek dla poszczególnych państw, aby nie finansowały zakupu broni dla Sił Zbrojnych.

⚆ 🟢 W piątek Blinken powiedział, że lipcowy szczyt NATO w Waszyngtonie powinien zapewnić budowę „pomostu” do członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Zauważył także, że na szczycie zostanie przyjęty „silny pakiet wsparcia dla Ukrainy”.

⚆ Chiny potwierdziły, że nie wezmą udziału w Szczycie Pokojowym w sprawie Ukrainy, który w przyszłym miesiącu odbędzie się w Szwajcarii – Reuters. Pekin odrzucił zaproszenie, ponieważ nie zostały spełnione warunki jego obecności, w tym udziału rosji, – podają trzy źródła. W poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ powiedział, że ChRL popiera zorganizowanie uznanej przez obie strony konferencji pokojowej, przy równym udziale wszystkich stron.

⚆ Reuters: Sekretarz Generalny NATO będzie co roku oferować Ukrainie 40 miliardów euro na broń. Oczekuje się, że propozycja Stoltenberga zostanie omówiona na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych NATO w piątek 31 maja w ramach dyskusji na temat sposobów zapewnienia długoterminowego wsparcia Ukrainie. Wcześniej media podawały kwotę 100 miliardów euro pomocy wojskowej dla Ukrainy w ciągu pięciu lat, czyli 20 miliardów euro rocznie.

⚆ Zełeński i Biden we Włoszech podpiszą dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa w przededniu Szczytu Pokojowego, który odbędzie się 15–16 czerwca w Szwajcarii — twierdzi Financial Time.

⚆ Połowa mieszkańców Węgier jest przeciwna udzieleniu przez UE jakiejkolwiek pomocy Ukrainie. Dzień wcześniej okazało się, że na spotkaniu ambasadorów UE Węgry zablokowały zatwierdzenie projektu ram negocjacyjnych w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej ze względu na kwestię praw mniejszości narodowych.

⚆ Oficjalnie: rosja nie jest zaproszona na 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii. W krótkim komentarzu kancelarii prezydenta Francji stwierdzono, że warunki zaproszenia rosyjskiej delegacji „nie zostały spełnione, biorąc pod uwagę nasiloną w ostatnich tygodniach wojnę agresywną, którą rosja prowadzi przeciwko Ukrainie”.

⚆ Macron osobiście interweniował, aby przekonać premiera Kanady Trudeau do zwolnienia Airbusa i innych firm z branży lotniczej i kosmicznej z sankcji nałożonych na rosyjski tytan – Reuters. Francuski Airbus i inne firmy w dalszym ciągu polegają na rosyjskich dostawach strategicznego metalu dla fabryk zlokalizowanych w Kanadzie i innych krajach. Źródło bliskie francuskiemu prezydentowi powiedziało, że Macron poczynił „znaczące wysiłki”, aby przekonać Trudeau do zrobienia wyjątku dla europejskich firm.

⚆ ​​🟢NATO ma tylko 5% obrony powietrznej potrzebnej do odpowiedniej ochrony wschodniej flanki w przypadku prawdziwej wojny — FT. Jeden z dyplomatów Sojuszu zauważył, że zdolność do ochrony nieba uważana jest za jeden z najważniejszych elementów planu na wypadek scenariusza, w którym alianci będą musieli bronić krajów Europy Wschodniej, a „w tej chwili nie ma takich możliwości.”  Rozmówcy dowiedzieli się także, że zaktualizowane plany obronne NATO przewidują już znacznie wyższe niż dotychczas wymagania w zakresie gotowości do obrony powietrznej, a sojusznicy będą inwestować w te zdolności.

⚆ Na posiedzeniu parlament Mołdawii przyjął deklarację potępiającą ludobójczą politykę rosji wobec Ukrainy, w szczególności przymusowe przesiedlenia i deportacje ukraińskich dzieci na terytoria okupowane. Dokument potępia agresywną wojnę rosji przeciwko Ukrainie, która spowodowała liczne ofiary wśród ludności cywilnej, wysiedlenia milionów ludzi i uchodźców, a także potwierdza zaangażowanie Kiszyniowa w pomoc ukraińskim dzieciom i uchodźcom w Mołdawii.

⚆ UE chce dać Węgrom mniej znaczącą pozycję w kolejnym składzie Komisji Europejskiej, biorąc pod uwagę bliskie relacje Orbána z Federacją rosyjską i ciągłe blokowanie kluczowych decyzji dotyczących Ukrainy – Politico. W publikacji czytamy, że Budapeszt chciałby zachować stanowisko europejskiego komisarza ds. rozszerzenia, który ma znaczący wpływ poprzez unijne negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do bloku. Rządy krajowe nie chcą jednak, aby obecny komisarz Vargei ani jakikolwiek inny Węgrzy nadal pełnili tak ważną rolę.

💀 Ciemna strona:

⚆ rosja jest bliska uruchomienia nowej linii kolejowej z Doniecka do Mariupola. 

⚆ W czwartek  niemal doszczętnie spłonął jeden z budynków rezydencji putina w dzielnicy Ongudai w Republice Ałtaju. Po analizie zdjęcia dziennikarze ustalili, że na terenie rezydencji spłonęła konstrukcja. Oficjalnie jest to kompleks sanatoryjno-uzdrowiskowy „Ałtaj Yard”, należący do „Gazpromu”, ale zamknięty dla zwykłych rosjan. Media podają także, że na terenie kompleksu znajduje się specjalne gospodarstwo rolne z gospodarstwem, w którym pozyskiwany jest ekstrakt z poroża jelenia, w którym – jak już wcześniej pisały rosyjskie media – putin może się kąpać.

⚆  Obwód homelski na Białorusi jest gotowy do przeniesienia w stan wojenny, – Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Białorusi.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ A TAk wyglądają starty ATACMS

⚆ [18+] rosjanie po rosjanach

⚆ Po dwóch latach w rosyjskiej niewoli

⚆ Strzał w strzałę

⚆ Tak broni się amerykański MaxxPro

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV 
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

_______________________________________

💧Źródła z których korzystam: 

Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: DeepState map

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. 

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

“Bawełna” –  działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *