🪖Dzień 826 (29 maja 2024) – dynamiki

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

rosjanie mocniej aktywizowali się na odcinku donieckim, ale nie na całym odcinku frontu. Nadal próbują przede wszystki poszerzać strefę kontroli, którą wypracowali po zdobyciu Awdijiwki. Punktem wyłomu stało się kilka tygodni temu Oczeretyne i od tego momentu Ukraińcom nie udaje się rosjan tu zatrzymać. Prócz tego jest kilka innych punktów, które rosjanie uparcie szturmują nie szczędząc ludzi i sprzętu. Wyraźniej zaś widać wyhamowanie rosjan w obwodzie charkowskim do którego Ukraińcy musieli przerzucić sporo doborowych jednostek. Zatem rosjanie jednocześnie nie odnieśli sukcesu terytorialnego, ale odnieśli sukces bo spowodowali rozproszenie sił ukraińskich.

Na arenie politycznej widać pośpiech UE w organizowaniu wsparcia UE przed 6 miesięcznym okresem przewodnictwa Węgier. To będzie trudny czas dla UE bo i bez przewodnictwa Węgrzy potrafią skutecznie opóźniać pomoc dla Ukrainy.

Wsparcie wojskowe jakby przyspiesza i trudno nie odnotować gigantycznej pomocy Szwecji. Latający radar to dla Ukraińców ogromna pomoc. Klaruje się też sytuacja ze zgodami na użycie broni na terytorium rosji. Z krajów europejski w zasadzie zabraniają tego Włochy i Niemcy. Zgodę Ukraina ma od Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Estoni, Łotwy, Litwy, Czech, Francji, Holandii no i Polski.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 39%. Dziękuję!

Parafialne: Między 30 maja a 2 czerwca podsumowania mogą pojawiać się nieregularnie i nie zawsze w wersji pełnej.

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: Ukraińcy odzyskali część pozycji w rejonie wsi Łukjanci.

Odcinek kupiański: Walki koło Semeniwki i w okolicy Pierwomajskiego. rosjanie niestety idą dalej od strony niedawno zdobytego Netajłowego w stronę zbiornika karłowskiego. W Krasnohoriwce walki w centrum miejscowości. Widać więcej rosyjskich ataków na innych odcinkach frontu.

Odcinek zaporoski: Widoczne nowe siły rosyjskie w kilku punktach frontu.

2️⃣ Naloty:

⚆ W nocy z czwartku na piątek siły obrony zestrzeliły 13 z 14 Shahedów

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 12 obwodach a w nich ostrzelanych 89 miejscowości i 171 obiektów infrastruktury

⚆ Krasnopilla (obwód sumski) – zginęły 2 osoby

⚆ Nikopol – 2 ofiary

⚆ Odesa

🌻Straty rosjan: -1300 (505 100) -37 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ Donieck

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Szwecja ogłosiła 16. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 1 miliarda euro – obejmował on samoloty do wykrywania i kontroli radarów dalekiego zasięgu ASC 890 (na zdjęciu) w celu wzmocnienia obrony powietrznej, wszystkie szwedzkie transportery opancerzone Pansarbandvagn 302, artylerię amunicję, a także środki na utrzymanie przekazanego wcześniej sprzętu.

⚆ Radarowy samolot rozpoznawczo-kontrolny ASC 890, który Szwecja ma przekazać Ukrainie w ramach pomocy wojskowej, znacząco wzmocni zdolności Sił Powietrznych do prowadzenia walki powietrznej z rosyjskim agresorem, służba prasowa Sił Powietrznych Dowództwo stwierdziło w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy. Jak wiadomo, rosja ma na wyposażeniu samoloty DRLV A-50, ale dwa tego typu samoloty zostały już skutecznie wyeliminowane przez Ukrainę.

⚆ Rząd Litwy zatwierdził przeznaczenie 13,5 mln euro na zakup radarów obserwacji powietrznej, które zostaną przekazane kierowanej przez Niemcy koalicji do poszukiwania środków obrony powietrznej na Ukrainie.

⚆ Departament Stanu USA oświadczył, że nie zmienił swojego stanowiska w sprawie zakazu ataków Ukrainy z amerykańskiej broni na cele na terytorium rosji. Jednocześnie media informują, że Biden rozważa udzielenie Ukrainie pozwolenia na użycie amerykańskiej broni do ataków na terytorium tzw. rosji, — WP. W publikacji uważa się, że może to być odpowiedź na dostawy przez Chiny zaawansowanych technologii do rosji.

⚆ Finlandia zezwoliła Siłom Zbrojnym Ukrainy na użycie fińskiej broni na terytorium rosji, powiedziała szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Elina Valtonen. Jej zdaniem państwo prowadzące wojnę obronną może uderzyć w obiekty wojskowe na terytorium agresora, jeśli jest to konieczne w celu samoobrony.

⚆ Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly oświadczyła, że ​​jej kraj nie postawił Kijowowi żadnych warunków użycia przekazanej broni.

⚆ Polska nie ogranicza terytorialnie użycia broni przekazanej Ukrainie. Odpowiadając na pytanie, czy przekazany Ukrainie polski sprzęt wojskowy może zostać użyty na terytorium rosji, wiceminister obrony Tomczyk zauważył, że Ukraińcy „mogą walczyć, jak chcą”. Jego zdaniem kraje zachodnie powinny także usunąć ewentualne ograniczenia w użyciu broni na terytorium rosji.

⚆ Minister obrony Niemiec Pistorius wypowiedział się przeciwko niemieckim instruktorom szkolącym ukraińskich żołnierzy na terytorium Ukrainy. Zauważył, że zdaniem Berlina szkolenie ukraińskiego wojska na terytorium Ukrainy jest nieuzasadnione.

⚆ Media: rosjanie budują hangary dla samolotów 300 km od granicy z Ukrainą. Na zdjęciach satelitarnych na lotnisku Marinovka, które znajduje się w obwodzie wołgogradzkim w Federacji rosyjskiej, 300 km od granicy z Ukrainą, zaobserwowano budowę nowych hangarów. Na zdjęciu widać 12 nowych hangarów, które zapewniają schronienie bombowcom frontowym Su-24 i myśliwsko-bombowym Su-34. Jak pisze „Militaryny”, rosjanie liczą, że hangary powinny zapewniać ochronę samolotów przed uderzeniami dronów szturmowych, a także przed pociskami rakietowymi balistycznymi ATACMS.

⚆ Ukraińska korweta „Iwan Mazepa” przeszła pierwsze testy. Korwety tego typu przeznaczone są do prowadzenia działań w strefie przybrzeżnej, zdolne do prowadzenia działań przeciw okrętom podwodnym i patrolowania na otwartym morzu. Został zbudowany przez Turcję dla Ukrainy – umowa została podpisana jeszcze w 2021 roku.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Według stanu na 29 maja 1,3 miliona poborowych Ukraińców zaktualizowało swoje dane rejestracyjne do wojska. MON podaje, że obecnie około 25-28,5% z nich ma odroczenia lub zastrzeżenia. Jednocześnie rzecznik protokołu ustaleń Łazutkin zauważył, że nikt nie będzie zmobilizował jednocześnie tak dużej liczby osób.

⚆ 710 000 Ukraińców bez powodu miało status „poszukiwanego” w rejestrze. Ministerstwo Obrony Narodowej stwierdziło, że błąd ten został naprawiony dzięki aplikacji „Rezerwa+” i zaleciło ponowną autoryzację, aby zobaczyć zaktualizowany status.

⚆ Szmyhal mówił o wynikach negocjacji z sojusznikami Ukrainy w Pradze. Według premiera uczestnicy spotkania omówili czeską inicjatywę zaopatrzenia Ukrainy w amunicję artyleryjską, w ramach której zebrano już ponad 1,6 mld euro, i zgodzili się co do konieczności jak najszybszej dostawy pocisków. Drugą kwestią było dostarczenie Ukrainie systemów obrony powietrznej, w szczególności systemów Patriot oraz dostawa myśliwców F-16, które Kijów spodziewa się otrzymać już latem. Sojusznicy Ukrainy rozmawiali także o pomocy dla ukraińskiego kompleksu obronno-przemysłowego, w szczególności o tworzeniu wspólnych przedsięwzięć, „transferze technologii, budowie nowych przedsiębiorstw na Ukrainie i finansowaniu ukraińskich produkcji”.

⚆ W aplikacji urzędowej „Dija” rozpoczęto testowanie rejestracji małżeństwa – do beta testów można zapisać się poprzez specjalny link. System poda wolne terminy na ceremonię poprzez łącze wideo, jednak nie wcześniej niż pięć dni wcześniej. Akt rejestracji małżeństwa zostanie automatycznie pobrany do aplikacji, a para będzie mogła zamówić dokument fizyczny za pośrednictwem poczty. Usługa będzie odpowiednia dla par na odległość i wojska.

⚡️Sytuacja energetyczna: Od 1 czerwca rząd planuje podwyżkę taryfy za energię elektryczną dla odbiorców w gospodarstwach domowych zużywających miesięcznie więcej niż 100 kW z 2,64 UAH do 4,8 UAH/kW. Jak wynika z publikacji, taryfa pozostanie niezmieniona dla odbiorców zużywających mniej niż 100 kW

🌍Alianci:

⚆ Premier Szwecji Kristersson komentując przyznanie Ukrainie największego pakietu pomocy wojskowej, stwierdził, że Ukraina walczy nie tylko o własną wolność i bezpieczeństwo, „ale także o naszą i waszą”. „Wczoraj rozmawiałem przez telefon z Prezydentem Ukrainy Zełenskim. Powiedziałem to, co mówiłem już wiele razy: walka Ukrainy jest walką Szwecji. Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba” – podkreślił.

⚆ Na spotkaniu ambasadorów UE 29 maja Węgry blokują zatwierdzenie projektu ram negocjacyjnych w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej ze względu na kwestię praw mniejszości narodowych, poinformował redaktor Radia Swoboda Europa Jozwiak. UE zamierza rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią do końca czerwca, ale wymagana jest do tego jednomyślność. Czerwiec to kluczowy miesiąc, gdyż w lipcu rozpoczyna się sześciomiesięczne przewodnictwo Węgier w Radzie UE, co mogłoby potencjalnie wykorzystać władzę przewodniczącego do zablokowania decyzji w sprawie Ukrainy.

⚆ W Polsce chcą czasowo zamknąć strefę przygraniczną z Białorusią. Decyzja polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych określa szereg powiatów województwa podlaskiego, które sąsiadują z granicą z Białorusią, do których będzie wprowadzony zakaz wjazdu. Takie działanie tłumaczy się wzrostem presji migracyjnej, która w ostatnich tygodniach nasiliła się pomimo istniejącej bariery. Agencja dodaje, że krok ten zapewni bezpieczeństwo polskiej straży granicznej na granicy z Białorusią i „ograniczy obecność osób postronnych w obszarze działań służbowych”.

⚆ Przedstawiciele partii lewicowych w hiszpańskim rządzie premiera Sancheza skrytykowali go za obietnicę zapewnienia Ukrainie miliarda euro pomocy wojskowej w ramach dwustronnej umowy o bezpieczeństwie. Semper, przedstawiciel hiszpańskiej prawicowej opozycji Partii Ludowej, również potępił Sáncheza za niepoinformowanie parlamentu o treści porozumienia o bezpieczeństwie.

⚆ Według źródeł brytyjskiego wydania „The Telegraph” prezydent Zełenski otrzymał w tym roku ostrzeżenie, aby nie kontaktował się z poszczególnymi członkami NATO w sprawie poparcia dla członkostwa Ukrainy w sojuszu. Wynika to z obaw części członków NATO, że zaproszenie Ukrainy do sojuszu może skutkować wciągnięciem ich w wojnę z rosją. Źródło zaznajomione z poglądami Bidena powiedziało The Telegraph, że Niemcy i Stany Zjednoczone są „bardzo sceptyczne wobec dalszych postępów Ukrainy na drodze do pełnego członkostwa w NATO w tym roku”.

⚆ Mechanizm wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów jako zabezpieczenia zwiększenia pomocy dla Ukrainy jest w dalszym ciągu przedmiotem dyskusji na szczeblu G7, a konkretne kroki można spodziewać się na czerwcowym szczycie grupy. Zastępca sekretarza skarbu USA Adeyemo przypomniał, że Unia Europejska podjęła już decyzję o zastosowaniu odsetek od nadmiernych zysków z zamrożonych aktywów, jednak w ramach „Grupy Siedmiu” idea bardziej aktywnego wykorzystania tych nadmiernych zysków „zyskuje coraz większe wsparcie”.

⚆ Podczas jednej ze zbiórek na kampanię Trump powiedział, że zbombarduje Moskwę i Pekin, jeśli rosja napadnie na Ukrainę lub Chiny rozpoczną okupację Tajwanu podczas jego prezydentury – WP. W publikacji zauważono, że były prezydent USA tymi słowami zaskoczył część darczyńców.

⚆ ​​​​Na spotkaniu przywódców NATO w Waszyngtonie nastąpią istotne zmiany w sformułowaniach dotyczących perspektywy członkostwa Ukrainy w Sojuszu, powiedział ambasador USA przy NATO Julian Smith.

⚆ Minister spraw zagranicznych Węgier Szijarto powiedział, że nie wydali ambasadora rosji Stanisławowa w związku z zakrojonym na szeroką skalę cyberatakiem z 2022 roku, za którym – jak niedawno pojawiły się media – stoją prorosyjscy hakerzy. Dzień wcześniej szef MSZ Węgier po raz pierwszy odniósł się do raportu o cyberataku, stwierdzając, że „mógł go przeprowadzić każdy”.

💀 Ciemna strona:

⚆ rosyjski rząd utajnił dane dotyczące produkcji paliw w związku z atakami dronów na rafinerie. Ponadto rosyjskie Ministerstwo Energii w komentarzu dla RBC poinformowało, że biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną, ujawnienie takich informacji może stać się powodem manipulacji na rynku przez pozbawionych skrupułów uczestników rynku.

⚆ Sprzęt AGD marek Bosch, Delonghi i Philips, produkowany na rynek ukraiński, zaczął być dostarczany do Federacji rosyjskiej i sprzedawany na targowiskach i sieciach sklepów z elektroniką – podaje rosyjski „Kommersant”. Jak wynika z publikacji, w celu utrzymania pozycji w Federacji rosyjskiej przesyłki przechodzą przez tureckie, polskie i bałtyckie struktury zagranicznych dostawców. Eksperci uważają, że zagraniczne fabryki przekierowały przepływy ze względu na spadek popytu na sprzęt na Ukrainie w czasie wojny.

⚆ rosja ogłosiła, że ​​wstrzymuje wymianę więźniów z Ukrainą na „kilka miesięcy” – twierdzi Reuters. Komisarz Praw Człowieka Federacji rosyjskiej oskarżył Ukrainę o „daleko naciągane żądania”, które rzekomo „ciągle się zmieniają”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ryś – platforma do ewakuacji z frontu

⚆ Wowczańsk – zdjęcia

⚆ Zniszczenie rosyjskiej kolumny na odcinku łymańskim

⚆ Tak, dobrze widzicie…

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *