🪖Dzień 817 (20 maja 2024, 21:10) – prawo do użycia

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś niewiele doniesień z frontu – głównie z rejonu charkowskiego. Niepokoi gromadzenie sił rosyjskich pod obwodem sumskim, co wskazywało by na dalsze próby gry w “whac a mole” ze strony rosjan.

Tymczasem trwa kolejny “Ramstein” i jak rzadko – mało wokół niego deklaracji kolejnych dostaw od krajów wspierających Ukrainę. Wyczuwa się kryzys lub tajność w tych obradach, chociaż amerykanie dość stanowczo deklarują dalszą ciągłość wsparcia militarnego. Sporo dyskusji w tle na temat dania Ukrainie prawa do uderzeń na terytorium rosji. To bardzo ważna dyskusja, ale niestety, na ten moment USA (których broń ma tu największy potencjał) nie wykazują chęci do wyrażenia zgody. Prawo do użycia broni amerykańskiej dałoby wymierne korzyści Ukraińcom. Wprawdzie już dziś drony uderzają w rafinerie rosyjskie, ale taki dron leci kilka dobrych godzin do nieruchomego celu, a rakieta przebywa ten dystans w minuty. To pozwoliłoby Ukraińcom szybciej reagować na dane z wywiadu i szybciej niszczyć cele, które są też mobilne – np. transporty wojskowe.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 14%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:
Odcinek charkowski: Nie ma potwierdzenia rosyjskich postępów w kierunku wsi Lipci w obwodzie charkowskim, – ISW. rosjanie kontrolują jakieś 20% Wowczańska, 60% jest pod kontrolą Ukrainy a reszta to szara strefa wokół rzeki dzielącej miasto. Ataki rosjan nie ustają, ale Ukraińcy wydają się kontrolować sytuację ale nie mają jeszcze inicjatywy.

Czasiw Jar – mniej rosyjskich szturmów

Obwód sumski: Trwa gromadzenie sił rosyjskich przy granicy z obwodem sumskim.

Krym i Morze Czarne: Trwa weryfikacja informacji o zniszczeniu rosyjskiego statku „Cyklon”, istnieje duże prawdopodobieństwo” – Dmytro Pletenczuk. Jeśli te informacje się potwierdzą, będzie to oznaczać, że na Krymie nie ma ani jednego nosiciela rakiet manewrujących – powiedział rzecznik Marynarki Wojennej.

2️⃣ Naloty:

⚆ W nocy zniszczono 29/29 rosyjskich Shahedów

⚆ Popołudniu zarejestrowano szybko przemieszczającą się rakietę lecącą prze obwód sumski w kierunku obwodu połtawskiego.

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 107 miejscowości i 102 obiektów infrastruktury.

⚆ W nocy z 19 na 20 maja okupanci zaatakowali Izyum. Według informacji Charkowskiej Prokuratury Okręgowej rosjanie użyli rakiety Iskander. Szef władz wojskowych miasta Wołodymyr Matsokin powiedział, że rosyjska rakieta zniszczyła zabytek architektury.

🌻Straty rosjan: -1400 (493 690) -50 systemów artyleryjskich, -14 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Łuhańsk

⚆ W Rafinerii Nafty w Słowiańsku na terytorium Krasnodaru Federacji rosyjskiej potwierdzono, że co najmniej jedna instalacja została uszkodzona w wyniku ataku ukraińskich dronów z 19 maja.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ USA będą dostarczać Ukrainie broń do czasu wycofania swoich wojsk przez Federację rosyjską – przedstawiciel USA przy ONZ.

⚆ Sekretarz obrony USA Lloyd Austin otworzył 22. spotkanie formatu Rammstein i stwierdził, że od początku inwazji na Federację rosyjską na pełną skalę sojusznicy przeznaczyli dla Ukrainy ponad 95 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa. Tematem przewodnim będzie obrona przeciwlotnicza. „Nadchodzące tygodnie i miesiące będą decydujące… Tydzień po tygodniu będziecie świadkami stałego napływu amerykańskiej pomocy na Ukrainę” – powiedział. Według Austina obecnie osiem sił koalicyjnych pracuje nad zaspokojeniem pilnych potrzeb Ukrainy. W szczególności dotyczy to dostaw pocisków artyleryjskich, amunicji dla HIMARS, a także systemów przeciwlotniczych i przeciwpancernych.

⚆ USA nie planują wysyłać na Ukrainę swoich instruktorów wojskowych. Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów Stanów Zjednoczonych gen. Brown po wynikach spotkania „Ramstein” stwierdził, że Stany Zjednoczone nie zamierzają obecnie wysyłać na Ukrainę swoich instruktorów w celu szkolenia ukraińskiej armii. Według niego, jeśli przed zakrojoną na szeroką skalę inwazją Federacji rosyjskiej na Ukrainę byli instruktorzy wojskowi z USA, to „teraz tak nie jest”.

⚆ Premier Estonii Kaia Kallas powiedziała, że ​​niektóre kraje wysłały już swoich instruktorów na Ukrainę, aby szkolili ukraińskie wojsko.

⚆ W jednej z brygad lotnictwa taktycznego piloci Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy ćwiczą już misje bojowe na dostarczonym przez Czechy symulatorze lotniczym F-16 – poinformowały Siły Powietrzne.

⚆ Była zastępca sekretarza stanu USA Nuland, której kariera była związana z Ukrainą i rosją, uważa, że ​​Kijów ma prawo uderzać w cele wojskowe na terytorium rosji i że Waszyngton i jego sojusznicy powinni w tym pomóc. Jej zdaniem nie doprowadzi to do eskalacji ze strony Moskwy i „jeszcze większego zaangażowania Stanów Zjednoczonych” w wojnę, gdyż to rosja jest za tę eskalację odpowiedzialna, a teraz „zyskuje bezpośrednią przewagę w tę wojnę z naszego wahania.”

⚆ Hiszpania wysyła na Ukrainę drugą partię czołgów Leopard i amunicję 155 mm.

⚆ Holandia zapewni siłom zbrojnym YPR BMP ze zdalnie sterowanymi stanowiskami.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Gabinet Ministrów zatwierdził Procedurę poboru obywateli do służby wojskowej. Przedstawiciele służb mobilizacyjnych będą mogli doręczać wezwania przez całą dobę. Zgodnie z dokumentem wezwania rezerwistów i poborowych można doręczać:
▪️ pod adresem miejsca zamieszkania;
▪️pod adresem zadeklarowanego/zarejestrowanego miejsca zamieszkania;
▪️w miejscu pracy/nauki;
▪️w miejscach publicznych, domach i budynkach;
▪️w miejscach masowego gromadzenia się ludzi;
▪️ w centrach mobilizacyjnych i ośrodkach pomocy społecznej;
▪️ w punktach kontrolnych;
▪️na punktach kontrolnych na granicy państwowej Ukrainy.

⚆ Ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarova ma nadzieję na „odważne decyzje” ze strony Stanów Zjednoczonych w oczekiwaniu na tak potrzebne systemy obrony powietrznej Patriot do ochrony przed rosyjskimi atakami powietrznymi.

⚆ Do 20 maja 300 000 mężczyzn w wieku poborowym zaktualizowało swoje dane wojskowe w aplikacji mobilnej „Rezerwa+”. Aplikacja jest już dostępna dla Ukraińców za granicą. ​​Aplikacja mobilna może nie być dostępna w niektórych krajach, ponieważ poszczególne kraje potrzebują kilku dni na przetworzenie zmian. Zespół Ministerstwa Obrony Narodowej pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

⚆ ​​Liczba ofiar rosyjskich „Iskanderów” na terenie rekreacyjnym w Czerkaskiej Łozowej w obwodzie charkowskim wzrosła do 7 – w zbiorniku znaleziono ciało kolejnego zmarłego.

⚡️Sytuacja energetyczna: W wyniku masowego rosyjskiego ostrzału Ukraina straciła aż 90% mocy elektrowni cieplnych, powiedział zastępca Ludowy Kuczerenko.

🌍Alianci:

⚆ Premier Gruzji Kobachidze skrytykował słowa uczestników protestów przeciwko działaniom władz, że „zazdroszczą Ukraińcom”, i w odpowiedzi postanowił wymienić problemy Ukrainy. „Specyficznym wskaźnikiem statystycznym jest to, że 2/3 młodych ludzi w wieku 19–24 lat albo opuściło kraj, albo zmarło. Mówimy o zniszczeniu puli genowej Ukrainy. Tego właśnie zazdroszczą naszym przeciwnikom” – powiedział, bez podania, skąd wziął takie liczby.

⚆ Premier Narendra Modi ogłosił, że Indie wezmą udział w Światowym Szczycie Pokojowym w Szwajcarii.

💀 Ciemna strona:

⚆ rosja uderzyła 4 FAB-y na rosyjskie Szebekino, zamiast na Wowczańsk.

⚆ Pali się dach szwalni w Nogińsku w obwodzie moskiewskim.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Prawie jak Szaranowicz

⚆ i po triceratopsie

⚆ “Królowa szerszeni” w akcji

⚆ Co on trzyma???

⚆ Mangusta – nowy dron naziemny

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *