🪖Dzień 815 (18 maja 2024, 23:00) – paraliż charkowski

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Wprawdzie rosjanie doszli do połowy Wowczańska i rozwój ich pola kontroli w obwodzie charkowskim może budzić niepokoje, to faktycznie punktem o który powinniśmy się martwić to obwód doniecki (mapka w wersji pro). W ciągu miesiąca rosjanie mocno posunęli się tu naprzód wykorzystując sukces po zdobyciu Oczeretyne. Dodatkowo, co lepsze ukraińskie jednostki z tego odcinka i innych zostały przekierowane na odcinek charkowski. Pod tym względem odcinek charkowski paraliżuje możliwości Ukraińców na innych odcinkach. To oznacza również, że dodatkowym wysiłkiem Ukraina jest w stanie jedynie spowolnić rosjan w wielu punktach, ale nie ich zatrzymać. Tu pokutuje bardzo późne wprowadzenie mobilizacji i pomocy amerykańskiej. O ile amunicja już dotarła na front (jak i sporo innego sprzętu) to mobilizacja ruszyła dziś a jej efekty zobaczymy za kilka miesięcy. Cieszy jedynie, że na nagraniach widać, że Ukraińcy częściej używają już artylerii i robią to bardzo celnie.

Okolice Awdijiwki wczoraj i miesiąc temu:

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 12 %. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:
Odcinek charkowski: rosjanie zajęli wieś Buhruwatka na pd-zach od Wowczańska.

Odcinek kupiański: Drobne sukcesy rosjan pod Berestowym

Odcinek doniecki: Netajłowe praktycznie w rękach rosjan, najcięższe walki w Krasnohoriwce, na reszcie linii jest nieco lepiej, stabilniej. Dziś odparto spory szturm na Czasiw Jar.

Odcinek zaporoski: Odparty spory szturm rosjan na kierunku pokrowskim.

2️⃣ Naloty:

⚆ W nocy ukraińska obrona zniszczyła 13/13 Shahedów

⚆ rosyjskie drony uszkodziły infrastrukturę energetyczną w obwodzie połtawskim.

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 12 obwodach a w nich ostrzelanych 100 miejscowości i 123 obiektów infrastruktury

⚆ Popołudniu rosjanie zaatakowali Charków. Zniszczono kilka domów prywatnych, pięć osób zostało rannych. Wśród nich jest dwójka dzieci w wieku 13 i 16 lat z lekkimi obrażeniami.

⚆ rosjanie ostrzeliwali Słowiańsk w obwodzie donieckim pociskami kasetowymi. Brak ofiar.

🌻Straty rosjan: -1210 (491 080) -36 systemów artyleryjskich, -13 czołgów. A dziś – strącony kolejny rosyjski Su-25.

😼Bawełna:

⚆ W Noworosyjsku spłonęła podstacja elektryczna

🛡Inne wątki militarne:

⚆ białoruś zwiększa dostawy paliwa do Federacji rosyjskiej w związku z deficytem spowodowanym remontami w zniszczonych rafineriach, – Centralna Agencja Informacyjna. W sektorze rafinacji ropy naftowej na Białorusi następuje gwałtowny wzrost produkcji paliwa lotniczego do silników odrzutowych i jego dostaw do rosji transportem kolejowym.

⚆ Brytyjski wywiad odnotował sukces ukraińskich ataków na Krymie. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii uważa, że ​​niedawne udane ataki Ukrainy doprowadziły do ​​ogólnego pogorszenia zdolności rosji do obrony przestrzeni powietrznej wokół Krymu. 14 maja ukraińskie wojsko uderzyło w rosyjskie obiekty wojskowe, w wyniku czego zniszczone zostały elementy baterii rakiet przeciwlotniczych C-400 na lotnisku Belbek. Ponadto co najmniej dwa samoloty MiG-31BM zostały zniszczone na ziemi. To czwarty przypadek w ciągu ostatniego miesiąca, kiedy rosyjska obrona przeciwlotnicza na Krymie poniosła straty.

⚆ Uderzenia Ukrainy wyłączyły 14% rosyjskich mocy produkcyjnych w zakresie rafinacji ropy naftowej – Pentagon. Utrata części mocy rafineryjnych w rosji doprowadziła do wzrostu cen krajowych o 20–30% do połowy marca i spowodowała wstrzymanie eksportu w celu skupienia się na zaspokajaniu popytu krajowego.

⚆ Kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy formatu „Ramstein” odbędzie się 20 maja.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Weszła w życie nowa ustawa o mobilizacji: jakie są główne zmiany i kogo dotyczą:

  • wszyscy poborowi muszą w ciągu 60 dni zaktualizować swoje dane w odpowiednich jednostkach administracyjnych lub w aplikacji mobilnej
  • wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat muszą zawsze mieć przy sobie wojskowy dokument rejestracyjny.
  • tym, którzy uchylają się od mobilizacji, grożą kary w wysokości od 17 000 do 25 000 Hrywien
  • osoby uznane za osobę o ograniczonej zdolności muszą ponownie przejść weryfikację

⚆ Rankiem 18 maja 1944 roku mieszkańców Krymu pochodzenia tatarskiego zaczęto wypędzać z domów, pakować do wozów i wysyłać tysiące kilometrów od ojczyzny. Prawie 200 000 osób ucierpiało w wyniku ludobójstwa narodu Tatarów krymskich i dopiero po kilkudziesięciu latach udało im się wrócić na Krym. Wielu nie dożyło tej chwili.

⚆ Czwarta osoba zmarła w wyniku wczorajszego rosyjskiego bombardowania Charkowa. 33-letni mężczyzna zmarł w szpitalu.

⚆ Rząd zatwierdził nową formę wojskowego dokumentu rejestracyjnego. Wojskowe dokumenty rejestracyjne wydane przed 16 maja uważa się za ważne do czasu wydania nowego wzoru dokumentu.

⚆ Do aplikacji Rezerwa+ zapisało się już 150 000 Ukraińców, a kolejne setki tysięcy czekają. Od rana po uruchomieniu aplikacji do aplikacji Rezerwa+ pomyślnie zalogowało się już 150 000 obywateli. Departament podkreśla, że ​​aplikacja jest zabezpieczona przed atakami DDOS i próbami włamania się do niej przez wroga, dlatego funkcja autoryzacji może nie działać u wszystkich jednocześnie.

⚆ Wołodymyr Zełeński uważa, że ​​rosyjskie natarcia w obwodzie charkowskim to dopiero pierwsza z kilku fal ofensyw. Stwierdził, że sytuacja w obwodzie charkowskim jest „kontrolowana”, ale „nie ustabilizowana”. Wojska rosyjskie przeszły od pięciu do dziesięciu kilometrów wzdłuż północno-wschodniej granicy, zanim zostały zatrzymane przez siły ukraińskie.

⚆ Samochód z cywilami podczas ewakuacji znalazł się pod ostrzałem wroga w Wowczańsku, dwie osoby zginęły. Jak wynika ze śledztwa, 16 maja czterech cywilów próbowało opuścić Wowczańsk samochodem. W drodze przez miasto trafili pod ostrzał wroga – 70-letni kierowca samochodu i 83-letnia pasażerka zginęli na miejscu.

⚡️Sytuacja energetyczna: Ukrenergo poinformował, że jutro, 19 maja, planuje wyłączyć światła zarówno dla przemysłu, jak i konsumentów tylko w obwodach charkowskim i połtawskim. Ma to związek z awarią i pracami remontowymi w obiektach energetycznych, które 18 maja zostały uszkodzone w wyniku rosyjskiego ostrzału.

🌍Alianci:

⚆ Partia Scholza wezwała do ochrony nieba Ukrainy przed terytorium NATO. W Socjaldemokratycznej Partii Niemiec kanclerza Olafa Scholza zaczęły pojawiać się głosy za wzięciem wojsk zachodnich w obronie przed rosyjskimi nalotami na Ukrainę. „W obecnej sytuacji militarnej uważam za konieczne i odpowiedzialne rozmieszczenie niemieckich sił rakiet przeciwlotniczych na terytorium NATO przy granicy z Ukrainą w celu ochrony przestrzeni powietrznej nad zachodnią Ukrainą – między innymi przy pomocy systemów Patriot, – powiedział ekspert ds. obrony SPD Joe Weingarten.

⚆ putin wprowadza w rosji permanentny stan wojenny. „The Times” pisze, że ostatnie przetasowania w rosyjskim rządzie mogą wskazywać, że putin planuje radykalną zmianę kraju i przekształcenie go w stale zmobilizowane państwo, toczące ciągłe wojny z wewnętrznymi konsekwencjami dla reszty świata.

⚆ Austria utworzyła fundusz o wartości 500 mln euro na wsparcie inwestycji na Ukrainie.

⚆ Chorwacki parlament zatwierdził w piątek rząd, na którego czele stoi proeuropejski i proukraiński premier Andrij Plenkovic, który sprawuje tę funkcję przez trzecią kadencję. Rządząca partia HDZ – Chorwacka Unia Demokratyczna – utworzyła koalicję ze skrajnie prawicowym ruchem „Batkiwszczyna”. Dlatego w Chorwacji przynajmniej do wyborów prezydenckich, które powinny odbyć się pod koniec 2024 roku, pozostanie rząd przyjazny Ukrainie, a prezydent pozostanie prorosyjski.

⚆ Biały Dom pozostawia Francji decyzję odnośnie zaproszenia przedstawiciela rosji na uroczystości związane z 80. rocznicą lądowania aliantów w Normandii podczas II wojny światowej, jednak nie popiera tego pomysłu.

⚆ Prezydent Gruzji zawetowała „rosyjską” ustawę o „zagranicznych agentach”. Salome Zurabiszwili oświadczyła w sobotę, że zawetowała „rosyjskie prawo”, jak nazywa się ustawę o „zagranicznych agentach” ze względu na jej podobieństwo do ustawodawstwa rosyjskiego. „Ta ustawa w swej istocie, w swoim duchu jest ustawą rosyjską, która jest sprzeczna z naszą konstytucją i wszelkimi standardami europejskimi oraz stanowi przeszkodę na europejskiej drodze. Weto jest prawidłowe z prawnego punktu widzenia i dzisiaj trafi do parlamentu. Ustawa nie podlega żadnym zmianom, żadnym ulepszeniom. To prawo powinno zostać uchylone” – stwierdziła Prezydent Gruzji.

💀 Ciemna strona:

⚆ Pożar w magazynie przedsiębiorstwa przemysłowego w Petersburgu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Co zostało z rosyjskiego czołgu po ataku “Wampira” (“Baby Jagi”)

⚆ Zbombardowany przez Ukraińców szpital w Wowczańsku w którym było sporo rosjan i amunicji.

⚆ Odparcie rosyjskiego szturmu pod Czasiw Jarem (widać, że amunicji artyleryjskiej Ukraińcy już nie oszczędzają)

⚆ Walki pod Pokrowskiem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *