🪖Dzień 810 (13 maja 2024) -1750

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

rosjanie nadal rozwijają swój szturm w obwodzie charkowskim. Zajęli wieś Łukjaniwka, Hłybokie i zbliżają się do wsi Łypci. Tam znajdują się już pierwsze poważne linie obrony Ukraińców. Trwają też walki na północnej granicy Wowczańska. Sama miejscowość jest już niemal kupą gruzu po 3 dniach bombardowania KABami i artylerią. Niepewność co do rozwoju wypadków w tym regionie trwa.

Nie jest też wiele pewniej na “starych” odcinkach frontu. Presja rosjan jest duża a ich straty przebijają rekord. Wczoraj Ukraińcy wyeliminowali 1740 żołnierzy federacji rosyjskiej oraz bardzo dużo sprzętu i tylko częściowo statystyki te pochodzą z obwodu charkowskiego. Mimo to – linia frontu zmienia się nieznacznie a w statystykach coraz częściej widać strącone samoloty i dawno nie widziany “Aligator”. To wynik dostaw amunicji i sprzętu. W ciągu dwóch tygodni Ukraińcy dostali z USA chociażby 100 Bradleyów, które uwielbiają za odporność na ostrzał, mobilność i siłę ognia. Jest też więcej “Bawełny”. Obrona Ukrainy powoli odżywa i wbrew pozorom rozpoczęcie ofensywy przez rosjan na odcinku charkowskim może okazać się dla nich niewygodnym krokiem.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 7%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:
Odcinek charkowski: Kolejny dzień szturmów i intensywnych bombardowań przez rosjan. rosjanie nacieraja na wsie Łypci, Starycia oraz na Wowczańsk. Linia frontu oraz szara strefa wokół niej poszerzyły się od wczoraj.


Odcinek kupiański – postępy rosjan koło wsi Jahidne.
Odcinek doniecki – postępy rosjan pod Pierwomajskim, Krasnohoriwką, Newelskim
Odcinek zaporoski: Postępy rosjan pod Werbowym

2️⃣ Naloty:

⚆ Brak masowych nalotów

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 139 miejscowości i 82 obiekty infrastruktury

⚆ Obwód czernihowski – rosjanie uderzyli bombami kasetowymi.

⚆ Charków – 1 ofiara

🌻Straty rosjan: -1740 (484 030) —31 czołgów, 15 systemów artyleryjskich. Dziś zestrzelono rosyjski helikopter szturmowy Ka-52 (koło Awdijiwki) i kolejny Su-25.

😼Bawełna:

⚆ W nocy 13 maja drony SBU aktywnie pracowały w obwodach lipieckim i białogorodzkim Federacji rosyjskiej, w wyniku czego składy ropy naftowej w pobliżu miasta Stary Oskoł i stacja elektroenergetyczna 500 kV Jeletska zostały spalone. Rozmówca dodał, że „Jeletska” zaopatruje podstacje trakcyjne Kolei rosyjskich, pompownię ropy „Stanova” oraz zapewnia tranzyt pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Lipiecką, Orelską i Briańską.

⚆ Sorokino – obwód łuhański, trafienie w rosyjski skład amunicji

⚆ Baza wojskowa obrony powietrznej na górze Ai-Petri na Krymie czasowo okupowanym przez rosję została tej nocy uszkodzona w wyniku ataku rakietowego, zginął dowódca jednostki wojskowej Oleksandr Kułakow oraz inny żołnierz.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ F-16 z Danii już za miesiąc będą do dyspozycji Ukrainy — premier kraju Frederiksen.

⚆ System przeciwlotniczy IRIS-T z Niemiec przyjedzie na Ukrainę w maju, dostawy takie będą realizowane w ciągu najbliższych dwóch lat. Według ambasadora wsparcie dla Ukrainy będzie rozwijać się zgodnie z potrzebami kraju. Obecnie Niemcy widzą największe zapotrzebowanie Ukrainy na systemy obrony powietrznej. Obecnie Ukraina posiada już dwa niemieckie systemy obrony powietrznej Patriot, a ma zostać dostarczony trzeci.

⚆ Doradca prezydenta Estonii ds. bezpieczeństwa narodowego Roll twierdzi, że rząd estoński „poważnie” rozważa możliwość wysłania wojsk na zachodnią Ukrainę, aby pomogli Kijowowi przeszkolić i odprawić rezerwy. Warto zaznaczyć, że estońscy urzędnicy już wcześniej wyrażali otwartość na pomysł wysłania wojsk zachodnich na Ukrainę.

⚆ WSJ pisze, że w porównaniu z poprzednimi sześcioma miesiącami ukraińska obrona powietrzna przechwyciła znacznie mniej rosyjskich rakiet. Tak więc w ciągu ostatnich 6 miesięcy obrona powietrzna zdołała zestrzelić 46% rakiet, a w ciągu poprzednich sześciu miesięcy – 73%.

⚆ Rząd Niemiec jest przeciwny udziałowi NATO w obronie nieba nad Ukrainą. Rzecznik rządu Steffen Gebeshreit odniósł się do dyskusji na temat stref zakazu lotów na Ukrainie, które miałyby zapewnić w szczególności kraje zachodnie. Gebeshreit powiedział, że teraz mówimy o wzmocnieniu obrony powietrznej Ukrainy. Według niego Niemcy robią to dostarczając kolejny system obrony powietrznej Patriot. Jak podano, wśród czołowych partii w Niemczech zdania na temat idei udziału sił NATO w „zamknięciu nieba” nad częścią Ukrainy były podzielone.

⚆ Kierownik Wowczańskiej administracji, Tamaz Gambarashvili, zapewnia, że ​​wokół miasta na granicy z rosją znajdowały się fortyfikacje, ale nie było łatwo je wznieść ze względu na rosyjski ostrzał.

⚆ Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Sullivan ogłosił w tym tygodniu kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

⚆ ISW: Ofensywa w obwodzie charkowskim jest konsekwencją zakazu uderzania Federacji rosyjskiej zachodnią bronią. „Ofensywne wysiłki rosji zmierzające do zajęcia Wowczańska (na północny wschód od Charkowa) są w dużej mierze wynikiem milczącej polityki Zachodu, zgodnie z którą siły ukraińskie nie mogą wykorzystywać systemów dostarczonych przez Zachód do uderzania w legalne cele wojskowe na terytorium rosji” – stwierdzili analitycy ISW w aktualnym podsumowaniu. Zdaniem analityków, zgoda Wielkiej Brytanii dla Ukrainy na użycie jej broni do ataków na Federację rosyjską nie wystarczy.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Szef Charkowskiej administracji regionalnej Sinehubow powiedział, że na jego polecenie ma się odbyć spotkanie, na którym wszyscy uczestnicy budowy obiektów fortyfikacyjnych w regionie złożą sprawozdanie z wykonanych prac. Obiecuje poinformować media o wynikach spotkania podczas konferencji prasowej, podczas której przedstawiciele mediów będą mogli zadawać nurtujące społeczeństwo pytania.

⚆ W obwodzie sumskim rozpoczęto ewakuację ludzi z 2 miast.

⚆ Zełeński odwołał Aleksiejenkę ze stanowiska pierwszego zastępcy szefa Służby Wywiadu Zagranicznego. Na jego miejsce mianowano Łuhowskiego.

⚆ Podczas drugiego lotu bojowego ukraiński dron dalekiego zasięgu „Luty” (“Wściekły”) wycelował w parking rosyjskich helikopterów w dzielnicy Adler w Soczi, dzień przed spotkaniem putina z tamtejszym prezydentem Kazachstanu Tokajewem. „putin znajdował się 12 kilometrów od miejsca, gdzie przyleciał drugi „Lutyj”. Potwierdzili to nam później” – poinformowali rozmówcy wywiadu. Jednocześnie rosjanie nawet nie wiedzieli, co to było.

⚆ Ministerstwo Energii planuje podwyżkę ceny prądu do 3,5-4 UAH/kWh – szef Związku Odbiorców Usług Komunalnych Popenko.

⚆ Agenci rosyjskiego wywiadu zaplanowali do 9 maja serię ataków terrorystycznych w Kijowie, gdzie zainstalowali ładunki wybuchowe w hipermarketach budowlanych znanej sieci oraz w pobliżu jednej z kawiarni. Wskazuje się, że wszystkie 15 urządzeń wybuchowych udających produkty spożywcze zostało w odpowiednim czasie wykrytych w stolicy i zneutralizowanych przez funkcjonariuszy organów ścigania. Według kontrwywiadu SBU kuratorem ataków terrorystycznych w Federacji rosyjskiej był pracownik rosyjskich służb specjalnych Jurij Syzow, który służy w jednostce wojskowej nr 92154.

⚆ Straż graniczna wyciągnęła z Cisy ciało jeszcze jednego martwego mężczyzny — to 29. mężczyzna, który utonął od początku masowej inwazji rosji na Ukrainę. Przez rzekę próbują przeprawić się mężczyźni uciekający przed mobilizacją.

⚆ Ukraina i Serbia zgodziły się na zorganizowanie pierwszego od 2013 roku posiedzenia komisji odpowiedzialnej za współpracę gospodarczą między krajami. Kułeba powiedział, że podczas spotkania z premierem Serbii Vuceviciem podziękował Serbii za pomoc humanitarną dla Ukrainy. Podczas spotkania omawiano także sposoby rozszerzenia dwustronnej wymiany handlowej i przywrócenia jej do poziomu przedwojennego.

⚡️Sytuacja energetyczna: Na dziś zaplanowany był rekordowy wolumen importu energii elektrycznej na Ukrainę z pięciu krajów europejskich w ilości 19,4 tys. MWh – Ukrenergo. Import będzie realizowany z Rumunii, Słowacji, Polski, Węgier i Mołdawii.

🌍Alianci:

⚆ Zełeński w najbliższych dniach złoży wizytę w Hiszpanii, podczas której Kijów i Madryt podpiszą dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie – hiszpańskie El Pais, powołując się na źródła.

⚆ Brytyjski rząd upiera się, że jego stanowisko w sprawie wsparcia Ukrainy w wojnie na pełną skalę z rosją nie uległo zmianie po opublikowaniu przez media dialogu brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Camerona z Trumpem, z którego wynikało coś przeciwnego. Według „The Times”, powołującego się na „wysokiej rangi źródło”, szef brytyjskiego MSZ powiedział Trumpowi, że nowa pomoc pomoże Ukrainie utrzymać linię frontu i zapewni jej „najlepsze możliwe warunki” zawarcia porozumienia między stronami. Słowa te znacząco odbiegają od oficjalnego stanowiska Wielkiej Brytanii, która publicznie deklaruje swoje wsparcie dla Ukrainy aż do zwycięstwa nad rosją. Poproszony o komentarz w sprawie artykułu w „The Times” brytyjski premier Sunak powiedział, że nie widział przedmiotowego artykułu, ale podkreślił, że stanowisko Londynu nie uległo zmianie i że „putina trzeba pokonać”.

⚆ Rumuński minister obrony Angel Tilvar „naprawdę nie chce” przekazywać Ukrainie systemu obrony powietrznej Patriot, powiedział rumuński premier Marcel Colacu.

⚆ Zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland wstrzymywała się od odpowiedzi, czy Waszyngton uważa za możliwe takie zwycięstwo Ukrainy, w którym odzyska ona wszystkie okupowane terytoria.

⚆ Komisja Prawna parlamentu Gruzji rozpatrzyła i poparła projekt ustawy „O przejrzystości wpływów zagranicznych” w ciągu minuty, w postępowaniu wzięło udział kilku członków większości parlamentarnej. Równolegle ze spotkaniem pod parlamentem odbyła się akcja protestacyjna. W Internecie pojawiło się nagranie przedstawiające brutalne pobicie zatrzymanego protestującego przez policję rankiem 13 maja. Jutro projekt powinien zostać poddany głosowaniu.

⚆ Szefowie spraw zagranicznych 12 państw członkowskich UE zwrócili się do Komisji Europejskiej o uwagi na temat tego, jak przyjęcie przez Gruzję skandalicznej ustawy o zagranicznych agentach wpłynie na jej integrację europejską. Ministrowie Francji, Niemiec, Holandii, Polski, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Szwecji, Finlandii, Danii i Irlandii zwrócili się do szefa dyplomacji UE Borrella oraz europejskiego komisarza ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivera Vargei.

💀 Ciemna strona:

⚆ W Biełgorodzie zakończono rozbiórkę gruzów. Zginęło 15 osób, 17 wyciągnięto z gruzów.

⚆ W ciągu ostatnich 4 dni rosjanom “wypadły” 4 bomby lotnicze FAB-500 na terenie obwodu biełgorodzkiego.

⚆ W Archangielsku w Federacji rosyjskiej statek „Łomonosow” płonie w suchym doku.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Walki w Wowczańsku

⚆ Kumulacja

⚆ Zrzuty z dronów – Terny

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *