🪖Dzień 781 (14 kwietnia 2024, 23:05) – 11 rok

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Równo 10 at temu Ukraina ogłosiła ATO czyli operację antyterrorystyczną po zajęciu przez rosjan Słowiańska. Dzięki ATO Ukraińcy odzyskali 70% terenów które zajęli tymczasowo “rebelianci”. Zginęło 2400 ukraińskich żołnierzy i od tamtego momentu giną nadal.

Dziś uwagę skradł (również Ukraińcom) największy (według NYT) atak powietrzny z użyciem dronów w historii. 185 dronów, 36 rakiet manewrujących i 110 rakiet ziemia-ziemia zostało wystrzelonych przez Iran w kierunku Izraela. W jego odparciu pomogły Izraelowi siły brytyjskie, jordańskie i USA. Stosunkowo niewielka liczba rakiet (3-7) przedarła się przez gęstą obronę i nie wyrządziła większych szkód. Naturalnie Ukraińcy zadają sobie dziś pytanie o to czym różnią się od mieszkańców Izraela, że nie mogą liczyć na tego typu obronę innych krajów? Różnica jest też w atakującym. Iran nie posiada arsenału nuklearnego.

Na froncie widać wyraźniejsze postępy rosjan w okolicach Bachmutu i Awdijiwki. Nieciekawie dzieje się też w okolicy Robotyne. Od strony Bachmutu rosjanie podeszli już pod Czasiw Jar i Ukraińcy reorganizują jego obronę. Po inspekcji okazuje się, że i w ich szeregach są wewnętrzne problemy, które powodują mniejszą efektywność obrony. Jedna z kluczowych jednostek postanowiła podzielić swoje siły na gorszą i lepszą “kastę” oraz wysyłać do działań obronnych tę gorszą.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was nadal 9 189,50 zł czyli 57% celu. Dziękuję!

Przypomnę, że na stronie zrzutki czekają nagrody, w tym i nadziane owce i książka Witolda Szabłowskiego, której licytację gorąco polecam.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zniszczone 10/10 Shahedów.

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 95 miejscowości i 109 obiektów infrastruktury.

⚆ Około godziny 18:00 w rejonie Dniepru zniszczono wrogi pocisk manewrujący, w wyniku spadających szczątków, w Dnieprze uszkodzone zostały domy, 12 osób zostało rannych, w tym trzech mężczyzn, kobieta i 15-letni chłopiec, który odniósł rany odłamkowe.

⚆ rosjanie zrzucili bombę na 5-piętrowy budynek we wsi Oczeretyne, jedna osoba zginęła, a dwie inne zostały ranne.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – rosjanie szturmują okolice Kałyniwki, mają postępy koło Iwaniwskiego, Wyjimkiw.
Pod Awdijiwką – postępy rosjan pod Umańskim, zaczęły się też walki we wsi Nowokałynowe. rosjanie przesunęli się również w kierunku Oczeretyne.
Odcinek kupiański – brak większych zmian
Nowomychajłówka – Ukraińcy mają pod kontrolą około 25% wsi.
Czasiw Jar – postępy rosjan na północ od miejscowości

2️⃣ Odcinek zaporoski: Ciężkie walki we wsi Robotyne, jest też więcej działań rosyjskich na odcinku wuhłedarskim

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -890 (453 650) -34 systemy artyleryjskie

😼Bawełna:

⚆ Wczorajsze eksplozje w Łuhańsku są efektem operacji sił ukraińskich. Zaatakowano rosyjski sztab.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Wiele dronów patroluje niebo nad linią frontu na Ukrainie, polując na jakiekolwiek oznaki ruchu, więc wojska ukraińskie i rosyjskie prawie nie mają możliwości poruszania się po polu bitwy bez wykrycia i ryzyka śmierci — Washington Post.

⚆ Litwa przeznaczy w tym roku 1,2 miliarda euro na pomoc wojskową dla Ukrainy. Fundusze zostaną przeznaczone na zakup amunicji i sprzętu wojskowego, a także pozwolą na poprawę systemu bezpieczeństwa w ukraińskich szkołach.

⚆ Naczelny wódz Syrski powiedział, że wojska rosyjskie mają za zadanie zdobyć Czasiw Jar w obwodzie donieckim do 9 maja. Według niego ukraińskie brygady w tym kierunku są wzmacniane amunicją, dronami i urządzeniami do walki elektronicznej.

⚆ W Ukrainie w 2024 roku wyprodukowano nową generację dronów morskich „Sea Baby-2024”. Nowy „Sea Baby” jest w stanie dostarczyć prawie tonę materiałów wybuchowych na odległość około 1000 kilometrów.

⚆ Ukraina dysponuje zasobami w wysokości 6 miliardów dolarów rocznie na zakup broni, — Kamyszyn. Cały budżet obronny na rok 2024 wynosi około 40 miliardów dolarów – z tej kwoty 30 miliardów dolarów przeznaczone jest na wynagrodzenia i wypłaty dla personelu wojskowego, z pozostałych 10 miliardów dolarów, nie licząc kosztów sprzętu wojskowego i mundurów, 6 miliardów dolarów pozostaje na zakup broni. Tyle mamy dziś w kontraktach dla naszych producentów, głównie ukraińskich, a to bardzo mało, bo nasze możliwości produkcyjne są trzykrotnie większe” – powiedział Kamyszyn.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ “Federacja rosyjska wystrzeliła nad Ukrainę 130 dronów, 80 rakiet i 700 rakiet przeciwlotniczych w ciągu zaledwie tygodnia” – Zełeński. “Teraz na Bliskim Wschodzie zachodnie systemy lotnictwa i obrony powietrznej udowodniły swoją skuteczność, niszcząc irańskie rakiety i drony. Ale cały świat zobaczył, że Izrael nie był sam. Każdy pocisk, który uderza w Ukrainę, zawiera co najmniej kilkadziesiąt komponentów – elektroniki, chipów – dostarczanych przez firmy z innych krajów i importowanych przez terytorium sąsiadów rosji. W „shahedach” – również.”

⚆ Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba został zapytany, czy możliwy jest scenariusz wykorzystania amerykańskich systemów obrony powietrznej w Polsce do osłony nieba nad zachodnią Ukrainą. „Teraz wszystko jest realne. Tak naprawdę chroniłoby to kraje NATO przed „przybyciem” dronów lub rakiet na ich terytorium” – odpowiedział.

⚆ Realizacja powtórnych badań lekarskich w celu stwierdzenia zdolności do służby przez obywateli, którzy zostali wcześniej uznani za „ograniczonych” rozpocznie się w połowie maja, powiedział wiceminister obrony Iwan Gawryliuk.

🌍Alianci:

⚆ Johnson potwierdził plany rozważenia przez Kongres USA pomocy dla Izraela. Jak wiadomo, wspólny projekt ustawy o finansowaniu pomocy dla Izraela, Ukrainy i innych partnerów USA oczekuje na rozpatrzenie w Izbie Reprezentantów USA. Jednak spiker Johnson od dawna wzbrania się przed poddaniem tej kwestii pod głosowanie. Obecnie nie jest jasne, jaki dokument dotyczący Izraela zamierza rozpatrzyć Izba Reprezentantów USA.

⚆ Republikański kongresman Mike Turner spodziewa się, że Izba Reprezentantów będzie głosować w tym tygodniu nad projektem zapewniającym pomoc wojskową Ukrainie i Izraelowi.

⚆ Spiker Mike Johnson potwierdził, że Republikanie planują rozważyć kwestię udzielenia Ukrainie pomocy w formie pożyczki.

⚆ Co drugi młodzieniec francuski byłby gotowy wstąpić w szeregi armii i walczyć na terytorium Ukrainy, gdyby zaszła konieczność ochrony Francji, wynika z badania Ipsos, które przeprowadzono latem 2015 r. 2023 wśród 2300 Francuzów w wieku 18–25 lat. Pytanie: „Gdyby obrona Francji wymagała jej udziału w wojnie na Ukrainie, czy byłbyś skłonny przyłączyć się do obrony swojego kraju”. 51% respondentów, zarówno chłopców, jak i dziewcząt, odpowiedziało twierdząco, z czego 17% udzieliło odpowiedzi najbardziej pewnej, a 34% odpowiedziało „prawdopodobnie tak”.

⚆ Scholz przybył do Chin z trzydniową wizytą, aby spotkać się z Xi Jinpingiem

⚆ Serbia odmówiła zakupu helikopterów – Financial Times. Nowym dostawcą myśliwców dla Serbii zostanie Francja. Uzgodniono z Paryżem umowę na „ponad 90%” zakupu 12 myśliwców Rafale za 3 miliardy, powiedział FT urzędnik serbskiego Ministerstwa Obrony. Według rozmówcy publikacji Serbia negocjuje zakup rosyjskich myśliwców od 2021 roku. Stwierdził, że wydarzenia z 24 lutego 2022 r. i nałożone na rosję sankcje zmieniły stanowisko Belgradu.

💀 Ciemna strona:

⚆ Brak doniesień

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nie posłuchał

⚆ pobiegane

⚆ i po BUKu


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *