🪖Dzień 776 (9 kwietnia 2024, 23:10) – protezowanie

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie pełzające postępy rosjan trwają. Prócz Bachmutu, okolic Awdijiwki i Nowomychajłówki to nieciekawie również jest pod Robotyne.

W Ukrainie jest szansa na zakończenie ścieżki legislacyjnej dla ustawy mobilizacyjnej. Przechodzi ona ciągłe zmiany, ale powoli zmierza do finału. Daleko od finału jest sytuacja w USA jak i rozruch produkcji broni w Europie na potrzeby Ukrainy. Nie jest więc zdziwieniem, że 2/3 ostatnio straconych przez rosjan czołgów to efekty polowań ukraińskich dronów. Nadal nie ma ich wystarczająco dużo, ale na nich aktualnie spoczywa główny ciężar obrony. To protezowanie braku artylerii, lotnictwa i braku zarówno ludzi jak i ciężkiego sprzętu ma jednak swoje granice. Drony wszystkiego nie zrobią.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 8 607,50 zł czyli 54% celu. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ Zniszczone 20/20 Shahedów.

⚆ Ostrzały w 13 obwodach a w nich ostrzelanych 115 miejscowości i 155 obiektów infrastruktury.

⚆ Charków był atakowany KABami. 4 osoby zostały ranne.

⚆ Atakowana była Odesa (ponownie Iskander-M)

⚆ W obwodzie połtawskim rosjanie zaatakowali budynek mieszkalny, zginęła jedna osoba, a 5 zostało rannych, w tym 3 dzieci.

⚆ 4 osoby zginęły, 8 zostało rannych w wyniku ataku rakietowego na Zaporoże

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – postępy zarówno w Iwaniwskim, Bohdaniwce jak i przestrzeni między nimi


Pod Awdijiwką – rosjanie zajęli do końca wieś Pierwomajskie
Odcinek kupiański – brak zmian
Nowomychajłówka – spore postępy rosjan w samej wsi jak i w kierunku Krasnohoriwky

2️⃣ Odcinek zaporoski: postępy rosjan w Robotyne i między Robotyne a Werbowym

3️⃣ Krym i Morze Czarne: W nocy w Sewastopolu wyły syreny

🌻Straty rosjan: -850 (449 250) -30 systemów artyleryjskich -23 czołgi

😼Bawełna:

⚆ W nocy 9 kwietnia dwa drony zaatakowały edukacyjne centrum lotnicze Borysoglib w obwodzie woroneskim Federacji rosyjskiej. Jak podaje „Baza”, pierwszy dron uderzył w fasadę budynku na poziomie 4. piętra około godziny 3 w nocy. A godzinę później drugi dron wycelował w to samo miejsce. Astra pisze, że oba drony eksplodowały. Z doniesień wynika, że ​​nie ma ofiar. Według źródła „Ukraińskiej Prawdy” w GUR, jest to operacja wywiadu wojskowego Ukrainy. Jeśli chodzi o konsekwencje, według wstępnych danych dotyczy to głównego warsztatu produkcyjnego.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Niemiecki rząd zlecił koncernowi zbrojeniowemu Rheinmetall dostarczenie na Ukrainę 20 dodatkowych bojowych wozów piechoty Marder. Dostawę tej partii zaplanowano na rok 2024. Do tej pory Rheinmetall przekazał Siłom Zbrojnym Ukrainy trzycyfrową liczbę BMP Marder w ramach dostaw bezpośrednich i programów wymiany okrężnej. [większość to wyremontowane egzemplarze wyciągnięte ze stanu magazynowania]

⚆ Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie przechwyconą partię broni strzeleckiej i amunicji przeznaczonej dla wspieranych przez Iran rebeliantów Huti w Jemenie. W pakiecie jest 5000 karabinów szturmowych AK-47, karabinów maszynowych, karabinów snajperskich, ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 i ponad 500 000 nabojów kal. 7,62 mm.

⚆ NATO uważa, że ​​w ostatnich miesiącach Ukraina zniszczyła większość rosyjskich czołgów (2/3) za pomocą dronów. Jak wynika z artykułu Foreign Policy, drony FPV wykorzystywane przez Siły Zbrojne charakteryzują się niską wydajnością. Są wyposażone w tanie kamery, co utrudnia celowanie w nocy lub przy pochmurnej pogodzie, i często przenoszą improwizowaną amunicję, która czasami eksploduje w locie lub w ogóle nie wybucha. Analitycy, z którymi rozmawiał „Foreign Policy”, uważają, że ataki dronów FPV na rosyjskie czołgi przynoszą niejednoznaczne rezultaty.

☢️ Elektrownie atomowe: MAEA zgłosiła atak dronów na ośrodek szkoleniowy znajdujący się na terenie okupowanej przez rosję elektrowni jądrowej. „Tym razem nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa nuklearnego, ale ostatni incydent po raz kolejny uwypuklił niezwykle poważną sytuację” – powiedział dyrektor generalny MAEA Grossi.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Komisja Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony przygotowała ostateczną wersję projektu ustawy mobilizacyjnej do drugiego czytania. Postanowienia merytoryczne:

 • Pozostaje zasada prawa do demobilizacji osób niepełnosprawnych;
 • Demobilizacja w związku ze zwolnieniem z niewoli;
 • Osoby uznane za osoby o ograniczonych zdolnościach do służby będą musiały poddać się ponownemu badaniu w ciągu 12 miesięcy;
 • Personel wojskowy w przypadku zawarcia pierwszej umowy ma prawo do rekompensaty w wysokości 50% pierwszej raty kredytu zabezpieczonego hipoteką;
 • Osoby, które po 24 lutego 2022 r. otrzymały stopień niepełnosprawności 2-3, podlegają powtórnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do służby;
 • Miesięczne wynagrodzenie za szczególne cechy służby w wysokości 10 000 hrywien.
 • 70 000 hrywien miesięcznych wypłat dla tych, którzy biorą udział w działaniach wojennych na linii “zerowej”;
 • Ograniczenia w prowadzeniu pojazdów dla mężczyzn w odpowiednim wieku na wniosek komisji wojskowej.
  Ustawa wchodzi w życie miesiąc po jej przyjęciu.

⚆ Premier Szmyhal polecił opracować zaktualizowaną i bardziej sprawiedliwą uchwałę w sprawie firm i instytucji, których pracownicy mogą być zwolnieni z mobilizacji oraz określić listę obiektów infrastruktury krytycznej. „Nie powinno tu być żadnych spekulacji ani manipulacji” – podkreślił.

⚆ Demobilizacja została wyłączona z projektu ustawy o mobilizacji, będzie rozpatrywana osobno – źródła Ukraińskiej Prawdy w komisji obrony. Wyłączenie kwestii demobilizacji z projektu ustawy zostało zainicjowane przez Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy Syrskiego.

⚆ rosyjskie siły okupacyjne po raz kolejny symulowały atak na ZNPP przy pomocy dronów, Ukraina nie prowadzi wobec elektrowni żadnych działań militarnych ani prowokacji – powiedział Jusow, przedstawiciel Rządu Ukrainy. Jusow przypomniał, że Federacja rosyjska jest państwem agresorem, które nielegalnie zajęło obiekt nuklearny, nielegalnie go utrzymuje, rozmieściło personel i sprzęt wojskowy, zaminowuje terytorium stacji, regularnie używa dronów, w tym szturmowych i kamikaze, a także prowadzi ogień moździerzy i przeciwlotniczy.

⚆ Ukraina opracowała plan nowej kontrofensywy – Zełeński w rozmowie z BILD. Odnosząc się do prawdopodobieństwa negocjacji, prezydent zauważył „putinowi nie można ufać… na wszystko można się dogadać, pytanie tylko, czy będzie się tego trzymał”. A tak zwane „zamrożenie konfliktu” da rosji jedynie szansę „zwiększenia produkcji i zapasów sprzętu wojskowego, rakiet, dronów”. Zełeński nie wierzy, że odmowa Sholza dostarczenia Ukrainie rakiet Taurus „ochroni świat przed zagrożeniem nuklearnym ze strony rosji”

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa do wprowadzenia sankcji wobec rosyjskiego sektora nuklearnego w kontekście sytuacji w elektrowni atomowej Zaporoże. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oskarżyło rosję o kampanię dezinformacyjną wokół elektrowni, która ma na celu tuszowanie militaryzacji tego obiektu i próby jego kradzieży. „Wzywamy wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe ceniące normy i zasady bezpieczeństwa nuklearnego do zdecydowanego potępienia rosyjskich prowokacji w ZNPP i włączenia się w realizację formuły pokojowej Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego, której jednym z ważnych punktów jest przywrócenie bezpieczeństwa nuklearnego i radiologicznego.” Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało także partnerów do zwiększenia presji na rosję, „w szczególności presji sankcyjnej w dziedzinie energetyki jądrowej”, aby zapobiec dalszym prowokacjom ze strony Moskwy.

⚆ W Prokuraturze Generalnej toczy się 27 postępowań karnych w sprawie rozstrzelania ukraińskich jeńców wojennych przez rosjan, chodzi o zamordowanie 54 ukraińskich żołnierzy – poinformował szef Wydziału ds. Zwalczania Przestępstw Popełnionych w Warunkach Konfliktu Zbrojnego Biełousow.

⚆ NABU przeprowadziło przeszukanie byłego szefa administracji obwodowej w Dniepropietrowsku Walentina Rezniczenki w sprawie trenerki fitness, której firma w czasie pełnej inwazji na Federację rosyjską otrzymała 1,5 miliarda hrywien na naprawę dróg w obwodzie.

🌍Alianci:

⚆ Niedawne ataki Ukrainy na rosyjskie rafinerie mogą mieć wpływ na światowe rynki energii, w związku z czym wzywaliśmy Ukrainę, aby skupiła się na obiektach wojskowych, — Bloomberg, powołując się na Sekretarza Obrony USA. Dodał, że dla Ukrainy lepiej jest realizować cele taktyczne i operacyjne, które mogą bezpośrednio wpłynąć na bieżącą walkę.

⚆ Konflikt w Europie na pełną skalę nie jest już fantazją, dlatego Europejczycy muszą znaleźć nowe sposoby finansowania przygotowań do potencjalnie szerszej wojny na kontynencie, powiedział główny dyplomata UE Borrell.

⚆ Minister spraw zagranicznych Niemiec Baerbock wezwała świat do przyspieszenia dostaw systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainę: „Federacja rosyjska ściera Charków na pył”. „Niestety, nasze własne systemy Patriot są na wyczerpaniu” – dodała. Niemcy rozważają możliwość zakupu systemu obrony powietrznej Patriot od krajów trzecich w związku z wyczerpywaniem się zapasów UE.

⚆ Unia Europejska wysłała do Ukrainy pomoc nadzwyczajną w postaci 167 generatorów po rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną.

⚆ Minister spraw zagranicznych Francji Stéphane Séjourné: Rozmowy z rosyjskimi urzędnikami nie są już w naszym interesie. Według Séjourné „w naszym (Francji – red.) interesie nie leży obecnie dyskusja z rosyjskimi urzędnikami, ponieważ publikowane komunikaty i przekazywane wiadomości są kłamstwami”. Zasugerował, że aby wznowić dialog z Moskwą, „być może trzeba najpierw zbudować zaufanie, a może przede wszystkim przyjrzeć się rozwojowi wydarzeń na froncie wojskowym na Ukrainie, aby możliwe było odbudowanie stosunków”. „Na razie czegoś takiego nie ma” – stwierdził szef francuskiego MSZ.

⚆ Pierwsze jednostki armii niemieckiej przybyły na Litwę, aby chronić przed możliwym atakiem rosji, — Reuters. Brygada będzie stacjonować na stałe jako gwarancja bezpieczeństwa NATO. Pełne wdrożenie zaplanowano na rok 2027. Stacjonować tam będzie łącznie 4800 żołnierzy i 200 cywilów z Niemiec.

⚆ UE ujawniła szczegóły ograniczeń wolnego handlu z Ukrainą. Umowa przewiduje, że zawieszenie ceł i kontyngentów importowych na ukraiński eksport do UE zostanie przedłużone do 5 czerwca 2025 roku. Jednocześnie zawiera dwa mechanizmy ochronne mające chronić rynek UE. Pierwszy mechanizm to wzmocniona wersja istniejących ograniczeń, która będzie stosowana na podstawie regularnego monitoringu przez Komisję Europejską. Drugi, nowy mechanizm zobowiąże Komisję Europejską do ponownego wprowadzenia kontyngentów taryfowych na import mięsa drobiowego, jaj, cukru, a także owsa, kukurydzy, zbóż i miodu z Ukrainy, jeżeli przekroczy on średnią wartość importowanych wolumenów w drugiej połowie 2021, 2022 i 2023 roku. Następnie odpowiednie rozporządzenie zostanie przyjęte przez Radę UE, podpisane przez przedstawicieli Rady i Parlamentu Europejskiego, zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 6 czerwca.

⚆ UE pracuje nad 14. pakietem sankcji wobec rosji. „Prawdopodobnie będzie zawierać szeroki zakres środków ograniczających ze szczególnym naciskiem na zwalczanie uchylania się od płacenia podatków – na przykład w sektorze morskim, ponieważ rosja w dalszym ciągu próbuje przekroczyć pułap cenowy na eksport ropy”. – dodał Dombrovskis. Ponadto, jak zauważył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, departament bada sposoby przeciwdziałania obchodzeniu sankcji za pośrednictwem spółek zależnych krajów zachodnich działających poza Europą.

⚆ Niemiecki kanclerz Scholz odwiedzi w tym tygodniu Chiny, gdzie planuje omówić wojnę na Ukrainie z chińskimi urzędnikami, – Tagesschau

⚆ Szef brytyjskiego MSZ David Cameron podczas swojej wizyty w USA spotka się we wtorek z Trumpem, sekretarzem stanu Blinkenem, a także będzie rozmawiał z legislatorami w Kongresie z prośbą o zatwierdzenie pakietu pomocowego dla Ukrainy. Po spotkaniu z Trumpem Cameron po raz kolejny wezwał amerykańskich legislatorów do odblokowania pakietu pomocowego dla Ukrainy. Komentując spotkanie z Trumpem w jego rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie Cameron powiedział, że dotyczyło to kwestii geopolitycznych – sytuacji na Bliskim Wschodzie i Ukrainie, ale nie chciał wdawać się w szczegóły.

⚆ W Tbilisi odbywa się marsz, którego uczestnicy sprzeciwiają się skandalicznej ustawie o „zagranicznych agentach”, której zatwierdzenie zagraża konfliktowi Gruzji z UE. Uczestnicy marszu wyszli z plakatami „Nie dla prawa rosyjskiego”, nawiązującymi do projektu ustawy „O przejrzystości wpływów obcych”, zwanej „rosyjską” ze względu na naśladownictwo rosyjskiego ustawodawstwa.

⚆ Szef dyplomacji UE Borrell po ataku dronów na elektrownię atomową w Zaporożu stwierdził, że rosja powinna ją opuścić.

⚆ Ukraina i Portugalia planują rozpocząć w najbliższej przyszłości negocjacje w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o bezpieczeństwie. „Rozmówcy zgodzili się na rozpoczęcie w najbliższej przyszłości negocjacji w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o bezpieczeństwie w celu realizacji Wspólnej Deklaracji Grupy Siedmiu w sprawie wsparcia dla Ukrainy”. – poinformowała służba prasowa.

💀 Ciemna strona:

⚆ Komitet Śledczy Federacji rosyjskiej oskarżył ukraińską spółkę naftowo-gazową Burisma Holdings, w której pracował syn prezydenta USA Huntera Bidena, o finansowanie ataków terrorystycznych na terytorium rosji.

⚆ W Moskwie dwóch mężczyzn pokłóciło się na temat wojny na Ukrainie. Jeden z nich zabił drugiego wtryskując mu pianę montażową do gardła i odbytu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Odparcie rosyjskiego szturmu pod Krasnohoriwką (i jest tu żółw)

⚆ FAB (1500 kg) wypadł rosjanom nad okupowanym od 2014 roku Jenakijewem.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *