🪖Dzień 728 (21 lutego 2024) – gadanie na czekanie

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie Ukraińcy nadal w obronie. Za Awdijiwką rosjanie próbują iść dalej w jednym punkcie, ale póki co mierne efekty. Goręcej robi się koło Nowomychjłówki oraz Biłohoriwki. Jest więcej doniesień z Robotyne gdzie rosjanie zintensyfikowali ataki i próbują nowych metod. Braki amunicyjne będą pogłębiać trudności w powstrzymywaniu rosjan. Czesi trzy dni temu ogłosili, że mają źródło dla 800 000 sztuk amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. Pierwszy sygnał o chęci zaangażowania się w ten pomysł zgłosiła dziś Kanada. Europejscy politycy zaś nadal głoszą, że sprawa jest poważna, że trzeba się brać do roboty, że trzeba rozkręcać zbrojenia. No, ale z tego gadania niewiele póki co wychodzi. Dobrze to ujął łotewski rysownik (poniżej) – Unia gada, Ukraina czeka.

Na froncie zbożowym sprawy jakoś zaczęły się ruszać. Jest propozycja spotkania UE-Ukraina-Polska na granicy aby temat omówić, niby jest dialog i opracowywanie rozwiązania oraz próba wyciszenia emocji.

Na 5 dronów FPV mam już od Was 67% potrzebnej kwoty. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zniszczone 13/19 Shahedów, rakiety: 0/4 Ch-22, 1/1 Ch-59. Część z 6 niezestrzelonych Shahedów nie dotarła do celu.

⚆ Ukraińcy zestrzelili rosyjski SU-34

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 166 miejscowości i 83 obiektów infrastruktury

⚆ rosjanie zaatakowali Kramatorsk wczoraj wieczorem, słychać było tam dwie eksplozje, wiadomo o trzech ofiarach

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – pod Iwaniwskim i Kliszczijiwką rosjanie nieco się przesunęli
Pod Awdijiwką – rosjanie szturmują intensywnie wieś Łastoczkine
Odcinek kupiański – pod samym Kupiańskiem bez zmian, a pod Łymanem zaczyna się nowa fala rosyjskich szturmów na Biłohoriwkę.
Nowomychajłówka – rosjanie opanowali wschodnią część wsi i próbują zdobyć centrum

2️⃣ Odcinek zaporoski: Większość szturmów pod Robotyne Ukraińcy odbili, ale pod Werbowym rosjanom udało się przesunąć.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień, ale są znaki, że coś wydarzy się jutro.

😼Bawełna:
⚆ Uderzenie w kolejny poligon rosjan – tym razem w okupowanym obwodzie chersońskim. Liczba ofiar nieznana. We wczorajszym uderzeniu miało zginąć 65 rosyjskich żołnierzy.

⚆ Mariupol

🌻Straty rosjan: -1130 (406 080 ) -53 systemów artyleryjskich -13 czołgów

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Pierwsi czterej ukraińscy piloci ukończą latem szkolenie na myśliwcach F-16 – CNN powołuje się na Gwardię Narodową Arizony.

⚆ Media: Kanada jest gotowa sfinansować masowe dostawy amunicji na Ukrainę. Chociaż szczegóły są wciąż opracowywane, kanadyjskie źródła obronne podają, że rząd mógłby przeznaczyć do 30 milionów dolarów na wdrożenie planu zaproponowanego na otwarciu Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium przez prezydenta Czech Pavla.

⚆ ​​rosja nie ma siły, aby osiągnąć swój główny cel strategiczny – zdobycie do końca tego roku obwodów donieckiego i ługańskiego, uważa szef GUR – Budanow.

⚆ Według stanu na luty Federacja rosyjska rozmieściła 48 wyrzutni kompleksu rakietowego Iskander wzdłuż granicy z Ukrainą, powiedział zastępca szefa Państwowej Administracji Spraw Wewnętrznych i Łączności Skibickij.

⚆ Od początku 2024 roku Iran wysłał do rosji już około 400 rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Fateh-110 w ramach porozumień o pogłębieniu współpracy między obydwoma krajami – Reuters. „Będzie więcej dostaw. Nie ma powodu, aby to ukrywać. Możemy eksportować broń do dowolnego kraju, jaki chcemy” – powiedział agencji anonimowy irański urzędnik. Dwa źródła amerykańskie i ukraińskie poinformowały Reuters, że nie odnotowały jeszcze użycia irańskich rakiet przez rosyjską armię. Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych oświadczył, że na razie informacji o przekazaniu rakiet rosji nie mają.

☢️ Elektrownie atomowe: Zaporoska Elektrownia Jądrowa (ZAEP), okupowana przez rosyjskich agresorów, pozostała na jednej linii energetycznej w związku z odcięciem w obwodzie zaporoskim linii przesyłowej wysokiego napięcia 330 kV w wyniku działań wojennych, – Ministerstwo Energii.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ 24 lutego wielu zagranicznych przywódców odwiedzi Kijów, a 25 lutego odbędzie się duża konferencja na temat przyszłej ścieżki Ukrainy, w której wezmą udział wszyscy najwyżsi urzędnicy. Według rzecznika prezydenta Nikiforowa będzie dotyczyć przyszłości armii i jej rozwoju, wprowadzenia nowoczesnych technologii, integracji z UE i NATO, gwarancji bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego, wsparcia biznesu itp.

⚆ W kontekście blokady granicy ukraińskiej przez polskich rolników Zełeński zaprosił polskiego premiera Donalda Tuska i Komisję Europejską do przybycia do granicy polsko-ukraińskiej do 24 lutego na spotkanie z ukraińskim rządem. „To jest bezpieczeństwo narodowe. Nie powinniśmy z tym zwlekać. Najbliższe dni dają nam szansę, aby to zrobić. Dość Moskwy na naszych ziemiach. Dość nieporozumień” – powiedział.

⚆ NYT opublikował artykuł, w którym stwierdził, że „setki ukraińskich żołnierzy mogło zostać schwytanych lub zaginęło” podczas wycofywania wojsk ukraińskich z Awdijiwki. Na źródło takich informacji wskazuje publikacja „Dwóch żołnierzy, którzy wiedzą o odwrocie wojsk ukraińskich”. Komentując te dane, ukraińska grupa wojskowa „Tavria” stwierdziła, że ​​autorzy NYT bezpodstawnie rozpowszechniali rosyjską narrację.

⚆ Ukraina i Polska rozpoczęły dyskusję na temat ewentualnego spotkania na szczeblu rządów i głów państw na granicy, które powinno rozwiązać problem blokowania przejść granicznych przez polskich rolników. Według sekretarza prasowego Zełeńskiego Nikiforowa sytuacja na granicy ukraińsko-polskiej „powinna być korzystna dla Ukrainy i Polski, a nie rosji i Moskwy”.

⚆ Białorusini, którzy zginęli za Ukrainę, będą mogli otrzymać tytuł Bohatera Ukrainy. Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy zaproponowali zmianę ustawy. Białorusini, którzy zginęli za Ukrainę, będą mogli otrzymać tytuł Bohatera Ukrainy. Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy zaproponowali wprowadzenie zmian w prawie.

⚆ 85% ankietowanych Ukraińców wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z rosją – badanie służby socjologicznej Centrum Razumkowa. 38% uważa, że ​​zwycięstwem będzie wypędzenie okupantów z terytorium Ukrainy i przywrócenie granic od stycznia 2014 roku. Za zwycięstwo 27% uznałoby zniszczenie armii rosyjskiej i propagowanie powstania/upadku w rosji. 13% uważa przywrócenie status quo od 23 lutego 2022 r. za zwycięstwo. 7% uzna wyparcie najeźdźców z całego terytorium Ukrainy z wyjątkiem Krymu zwycięstwem. 4% – koniec wojny, nawet jeśli armia rosyjska pozostanie na terytoriach zdobytych w wyniku inwazji na pełną skalę. 20% respondentów uważa, że ​​zwycięstwo nastąpi przed końcem tego roku. 40% respondentów uważa, że ​​zwycięstwo nadejdzie za 1-2 lata. Od 3 do 5 lat — odpowiednio 14%. W ciągu 5 lat — odpowiednio 3%. Zwycięstwo nastąpi „ledwie za mojego życia” – odpowiednio 1%.

🌍Alianci:

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen powiedziała, że ​​ramy negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE nie będą gotowe przed wyborami europejskimi, które odbędą się na początku czerwca.

⚆ Ambasadorowie UE zgodzili się zatwierdzić 13. pakiet sankcji wobec rosji, który powinien zostać ostatecznie zatwierdzony przed drugą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

⚆ Policja w Polsce wszczęła sprawę karną przeciwko rolnikowi, który podczas protestu na granicy z Ukrainą powiesił na swoim traktorze plakat z wezwaniem do putina, aby „naprawił sytuację”.

⚆ Wiceminister rolnictwa Michał Kołodzejczak nie wykluczył dalszych ograniczeń w ukraińskim imporcie. „Piłka jest po stronie Ukrainy. Albo będziecie negocjować z Polską, albo będziemy zmuszeni wprowadzić dalsze ograniczenia w imporcie ukraińskich towarów” – powiedział. Obecnie do Polski nie można importować pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak potwierdził, że ukraińskie zboże, z powodu którego polscy rolnicy blokują granicę, nie pozostaje w kraju i że „można by protestować na innej granicy”.

⚆ Konsul Generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz potępiła działania polskich rolników na granicy polsko-ukraińskiej, przeprosiła „walczącą Ukrainę”, wskazując, że nie wierzy, że jest to dzieło „prawdziwych” jej rodaków.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zaniepokojone prorosyjskim plakatem użytym przez jednego z uczestników protestu polskich rolników 20 lutego i wezwało protestujących do zdystansowania się od takich osób, gdyż szkodzi to reputacja kraju.

⚆ Podczas otwartych przesłuchań w Norymberdze w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych wyszło na jaw, że władze niemieckie zebrały ponad 500 materiałów dowodowych rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie i przesłuchały ponad 160 świadków – poinformował niemiecki minister sprawiedliwości Marko Buschmann.

⚆ Były premier Holandii Mark Rutte wygłosił poruszające przemówienie na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. “Europa musi więcej inwestować w zdolności obronne, zwiększać produkcję broni i robić więcej, aby wesprzeć Ukrainę. Nie wiemy, kto będzie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. To zależy od wyborców w USA. Musimy inwestować w wydatki na obronę, masowo zwiększyć produkcję broni i zrobić znacznie więcej, aby wesprzeć Ukrainę. To nie ma nic wspólnego z Trumpem. Ma to wszystko związek z USA, Kanadą, Islandią, Norwegią, Wielką Brytanią, UE i krajami NATO. Wszyscy musimy mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni, że nasze wartości są chronione, a nasza obrona pracuje na maksymalnych obrotach. Europa musi zwiększyć swoje wsparcie dla Ukrainy, gdyż leży to w jej interesie.” Podczas konferencji były premier powiedział także: „Wszystko, co teraz robimy, ma na celu zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie. I nie chcę rozważać innego wyniku”.

⚆ Pentagon nazwał wycofanie sił ukraińskich z Awdijiwki „strategicznym” – w celu zachowania własnej artylerii i pocisków, których krytycznie brakuje bez pomocy Stanów Zjednoczonych. Według zastępcy rzeczniczki Pentagonu Singh, armia ukraińska będzie zmuszona wybierać, które miasta utrzymać, jeśli Pentagon nie otrzyma funduszy od Izby Reprezentantów.

⚆ rosja wkracza w trzeci rok wojny na Ukrainie z bezprecedensową ilością gotówki w swoim skarbcu, napędzaną rekordową sprzedażą ropy naftowej do Indii w zeszłym roku o wartości 37 miliardów dolarów, jak podaje CNN, powołując się na analizę Centrum Energii i Czystego Powietrza Badania. Część ropy naftowej została rafinowana w Indiach, a następnie wyeksportowana do Stanów Zjednoczonych jako produkty naftowe o wartości ponad 1 miliarda dolarów. Ten napływ środków finansowych do Moskwy wynika ze znacznego wzrostu przez Indie zakupów rosyjskiej ropy, które wzrosły ponad 13-krotnie w porównaniu z poziomem przedwojennym.

⚆ Specjaliści ISW zakładają, że Kreml potrzebuje oświadczeń w sprawie zajęcia przyczółka na lewym brzegu obwodu chersońskiego, aby wzmocnić pożądany efekt informacyjny w przededniu wyborów prezydenckich.

⚆ Brytyjski sprzęt i maszyny o wartości setek milionów funtów w dalszym ciągu napływają do rosji przez kraje Kaukazu Południowego i Azji Środkowej, w tym Kirgistan, Armenię i Uzbekistan – twierdzi Sky News. Największą kategorią towarów wysyłanych z Wielkiej Brytanii do tych czterech krajów były „części samolotów, helikopterów lub bezzałogowych statków powietrznych” – czyli sprzęt podwójnego zastosowania – o wartości sześciu milionów funtów. Inne towary wysyłane przez brytyjskich eksporterów to maszyny do przetwarzania danych, sprzęt lotniczy i pomoce radionawigacyjne.

⚆ Prezydent Łotwy Rinkevičs zamieścił w X post z karykaturą zachodnich dostaw na Ukrainę. „Dokładnie tak jeden z najlepszych łotewskich rysowników Gatis Šliuka ocenia obecne wsparcie Zachodu dla Ukrainy. Niestety ma rację” – napisał Rinkēvičs.

⚆ Bloomberg: Stany Zjednoczone powiedziały sojusznikom, że rosja może wystrzelić broń nuklearną w przestrzeń kosmiczną do końca roku. Według szacunków ekspertów, na które powołuje się publikacja, istnieje ryzyko wypadku, w wyniku którego wybuch jądrowy może potencjalnie dotknąć około jednej trzeciej satelitów i spowodować uszkodzenia systemów łączności na Ziemi. Zagrożenie kosmiczne Federacji rosyjskiej może stać się tematem dyskusji ministrów spraw zagranicznych „Grupy Siedmiu” w kwietniu – dodaje Bloomberg.

⚆ Poparcie dla Ukrainy jest nadal powszechne wśród Europejczyków, ale prawie dwa lata po inwazji na pełną skalę tylko 10% uważa, że ​​może ona pokonać rosję, wynika z sondażu YouGov.

⚆ Wielka Brytania nałożyła sankcje na pracowników kolonii „Polar Wolf”, w której zginął przywódca rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny.

💀 Ciemna strona:

⚆ Jeden z rosyjskich blogerów zastrzelił się po tym jak otrzymał pogróżki po ujawnieniu rosyjskich strat w Awdijiwce.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ciekawa kampania w Tallinie

⚆ Jedno z pierwszych zastosowań amerykańskich bomb GLSDB (lewy brzeg chersońszczyzny)

⚆ Takie tam cuda w okopie

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 728 (21 lutego 2024) – gadanie na czekanie

  1. Ten rolnik który prosi putina o pomoc to pewnie też już był zmęczony tym gadaniem na czekaniem i zwrócił się do kogoś kto najskuteczniej działa bo ma i może. Ukraińcy mogli by gdyby mieli, my mielibyśmy gdybyśmy mogli. Przykre to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *