🪖Dzień 712 (5 lutego 2024, 23:30) – drogi czas

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Wygląda na to, że cyrk w USA może potrwać długo i w 2024 Ukraina nie dostanie nic z USA. Taki scenariusz dociera przynajmniej do europejskich polityków i wygląda na to, że obserwujemy aktualnie kolejne “przebudzenie” Europy. Może więc ten “Rzym” nie upadnie i uda się obronić wolność i inne wartości na tym kontynencie. Europa wydaje się widzieć, że rosja na Ukrainie się nie zatrzyma. Z powodu dodatkowego zamieszania w USA mamy więc “podciśnienie”, które mobilizuje Europę. No dobra, może jeszcze nie mobilizuje ale na pewno w tym kierunku te ruchy idą. To nie będzie łatwe przebudzenie, ale o tym wiadomo nie od dziś…

Oprócz mentalnych barier w dopuszczeniu do siebie myśli o wojnie do rozpracowania są bardzo konkretne problemy jak produkcja broni. Nie mam pod ręką statystyk, ale Europa nie jest gotowa dziś do produkcji broni i amunicji w trybie wojennym. Nie jest tak łatwo ją zwiększyć czy wznowić (w niektórych przypadkach). Dlatego Borrell zaproponował ciekawy pomysł – przekazanie Ukrainie całej aktualnej produkcji, która była realizowana w ramach kontraktów dla innych krajów. Ciekaw jestem jak zmieniłoby to kwestię dostaw dla Ukrainy.

Nie tylko produkcja jest wyzwaniem. Na Ukrainie piszą się nowe rozdziały prowadzenia wojny. Artylerię powoli zastępują drony – amunicja, która dziś w rękach sprawnego operatora potrafi zdziesiątkować piechotę i sprzęt wroga. Dziś kieruje nią operator ale z czasem będą to robić inne maszyny. Ani Europa ani USA takich doświadczeń nie mają za wiele. Nawet jeśli produkcja pójdzie właśnie w te rodzaje broni to i tak podstawowym dostawcą komponentów są dziś Chiny.

Patrząc zatem na 2024 z perspektywy lutego to Ukrainę czeka rok improwizacji, innowacji i wewnętrznego sprzątania. Improwizacji – bo żadnej broni Ukraińcy nie będą mieli w nadmiarze. Innowacji bo Ukraińcy nie raz i nie dwa pokazali, że można uzyskać przewagę myśląc nieszablonowo. Sprzątania – bo bez zwalczenia korupcji ten wysiłek finansowy i organizacyjny aliantów i własnych obywateli będzie miał niewystarczający wpływ. To kolejny czas dla Europy, który Ukraina funduje krwią swoich obywateli. Oby Europa go wykorzystała sensownie…

Na froncie ciemne chmury nad Awdijiwką. Jej obrońcy muszą pilnie załatać wyłom w obronie miasta i jeśli nie zrobią tego w ciągu kilku najbliższych dni to sytuacja Ukraińców dramatycznie się tam pogorszy (przez zagrożenie dostaw i ryzyko przecięcia miasta). Niepokoi tez sytuacja pod Ternami na odcinku kupiańskim.

Wracając do dronów – jeszcze raz dziękuję za wszystkie wpłaty. Dron kupiony wraz z dodatkową baterią. Cel 4 niebawem wybiorę.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 114 miejscowości i 44 obiektów infrastruktury.

⚆ W wyniku rosyjskiego ostrzału centrum Chersona zginęły cztery osoby, a jedna została ranna.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański: Bachmut – rosjanie z postępami pod Chromowym i Bohdaniwką. Ukraińcy dalej w ataku pod Kliszczijiwką i tfu tfu dobrze im póki co idzie. Awdijiwka – niestety walki są już na niektórych ulicach miasta. Ukraińcy próbują załatać wyłom w linii obrony na pn-wschodzie. Odcinek kupiański – stabilniej pod Synkiwką. Pod Łymanem nadal ciężko zatrzymać postępy rosjan pod Ternami i Biłohoriwką. Szczególnie Terny martwią bo tych “nieznacznych” postępów rosjan jest tam sporo. Nowomychjłówka – tu na północy rosjanie mieli postępy ale pod Krasnohoriwką Ukraińcom udał się kontratak.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne: “Na Morzu Czarnym i Azowskim nie ma wrogich statków, wróg wybiera nową taktykę” – Marynarka Wojenna Ukrainy. rosjanie ukryli swoje statki w bazach. Zdecydowali się na takie działania, ponieważ nie wyjaśnili jeszcze wszystkich okoliczności utraty łodzi rakietowej „Iwanowiec”.

😼Bawełna:

⚆ „Minister ds. Sytuacji Nadzwyczajnych LNR” Oleksij Poteleszczenko zginął podczas ostrzału piekarni w Łysyczqńsku w obwodzie łuhańskim, okupowanym przez Federację rosyjską – media rosyjskie.

🌻Straty rosjan: -810 (389 560 ) -18 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ 👍Myśliwce F-16 zostaną dostarczone na Ukrainę wraz z rakietami o zasięgu 300-500 kilometrów, — Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Serhij Najew. „Pozwoli to Siłom Obronnym Ukrainy osiągnąć jeszcze większy sukces na polu walki i wyzwolić nasze terytorium od wroga” – dodał.

⚆ 👍Ministerstwo Obrony Holandii przygotowuje się do dostarczenia na Ukrainę 6 kolejnych myśliwców F-16 oprócz 18 samolotów, które zaczęto przygotowywać wcześniej. Tym samym łączna liczba F-16, które Amsterdam przekaże Kijowowi, wzrosła do 24. „Przewaga powietrzna Ukrainy jest ważna dla przeciwstawienia się rosyjskiej agresji” – powiedział minister obrony Ollongren.

⚆ Norwesko-fińska firma Nammo Lapua planuje w tym roku pięciokrotnie zwiększyć produkcję amunicji.
Firma złożyła wniosek o udział w unijnym projekcie Asap mającym na celu zwiększenie produkcji amunicji na tle wojny rosyjskiej na Ukrainie Wzrost produkcji w fabryce w mieście Sastamala (ok. Finlandii), która produkuje pociski do pocisków artyleryjskich, jest związany z wojną na Ukrainie, ponieważ pociski artyleryjskie odgrywają kluczową rolę w fińskiej pomocy dla Ukrainy – stwierdził regionalny dyrektor firmy Ilkka Heikkilä.

⚆ 👍Ukraińscy producenci stworzyli taktyczny dron uderzeniowy „Shoolika mk6” – Minister Cyfryzacji Fiodorow. Dron może wyprowadzać precyzyjne uderzenia i jest ważny w działaniach taktycznych, szczególnie w nocy, posiadając systemy nocne. Wojsko przetestowało już drona i przekazało opinie. UAV również został dopuszczony do eksploatacji i jest w trakcie kodyfikacji NATO. Zasięg działania to aż 10 km, dron może unieść ładunek do 6 kg, posiada wysoce precyzyjny system sterowania, a Shoolika mk6 jest także odporna na systemy walki elektronicznej.

⚆ Budanow wezwał Kanadę do przekazania Ukrainie 80 000 wycofanych ze służby rakiet CRV7, które mają tam zostać zutylizowane. Według niego Ukraina omawiała tę kwestię z Kanadą, ale wciąż czeka na decyzję. Kanadyjscy urzędnicy oświadczyli, że rozważają tę prośbę, ale ostrzegli, że CRV7 są już przestarzałe i mogą być niebezpieczne w użyciu i transporcie.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Zełeński przekazał Radzie Najwyższej projekty ustawy o przedłużeniu stanu wojennego i powszechnej mobilizacji z 14 lutego na 90 dni, tj. do 13 maja.

⚆ Zełeński myśli o zastąpieniu nie tylko Naczelnego Wodza Załużnego, ale także Szefa Sztabu Generalnego Serhija Szaptały, źródła UP w kręgach władzy. „Wszystkie te wydarzenia (wymiana Załużnego i Szaptały) mogą nastąpić w środku tygodnia” – dodał jeden z rozmówców. Rozmówca z biura prezydenta podkreśliła także, że w rozmowie z włoskim Rai1 Zełeński nie mówił wyłącznie o dymisji Załużnego, ale o ponownym uruchomieniu różnych sektorów i zmianach na stanowiskach różnych resortów, bo „zastąpienie jednej osoby nie przyniesie potrzebnej zmiany”.

⚆ W styczniu 2024 r. Ukraina osiągnęła rekordowy wolumen fizycznego eksportu w czasie inwazji na dużą skalę — krajowi producenci wyeksportowali 12 mln ton produktów.

⚆ ​​Komisja Europejska nie doda nowych zakazów importu do swojego 13. pakietu sankcji wobec rosji – Reuters. UE chce szybko przyjąć nowy pakiet środków z okazji drugiej rocznicy inwazji rosji na Ukrainę na pełną skalę, która odbyła się 24 lutego. Pomimo wezwań niektórych państw członkowskich do zakazania większej liczby rosyjskiego eksportu, np. aluminium, KE zaproponuje pakiet, który wywoła minimalną debatę.

⚆ Minister do spraw weteranów Julia Łaputina złożyła do Rady rezygnację ze stanowiska – poinformowała przedstawicielka Gabinetu Ministrów w parlamencie Melnyczuk. Wniosek zostanie rozpatrzony na kolejnym posiedzeniu Rady.

⚆ W wieczornym przemówieniu Zełeński odniósł się do dymisji Ministra ds. Weteranów Ukrainy Łaputiny. „Z całym szacunkiem dla ministra, jest to wyłącznie kwestia zarządzania. Ukraina potrzebuje siły, świeżej energii i wystarczającego przywództwa w każdej sferze. Musimy wygrać tę wojnę. I w tym roku zrobić wszystko, co w naszej mocy, czyli nawet więcej niż to możliwe. „

⚆ Komisja antykorupcyjna Rady Najwyższej uznała zaktualizowany projekt ustawy o mobilizacji za zawierający ryzyko korupcji. Zdaniem członków komisji Sjumar wszystko, co jest napisane w projekcie ustawy, „znowu jest niejasne i budzi wątpliwości pod względem zgodności z Konstytucją… Zaproponowaliśmy, jak to sfinalizować”.

⚆ ​​Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Portugalii Joao Gomes Cravinho przybył z wizytą na Ukrainę wraz z Ministrem Edukacji Joao Costą. Ich wizyta potrwa dwa dni, a do omówienia jest wojna i odbudowa Ukrainy – podało portugalskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

🌍Alianci:

⚆ 👍Francuskie media donoszą, że Ukraina ma nadzieję osiągnąć porozumienia w sprawie dostaw myśliwców Mirage 2000D podczas zbliżającej się wizyty Macrona w Kijowie. Premier Francji powiedział także: Francja jest gotowa dostarczyć Ukrainie broń najnowszej generacji, a obowiązek ten będzie wzrastał nie tylko z punktu widzenia przeznaczonych środków finansowych, ale także z punktu widzenia charakteru broni – musi ona być najwyższej standard niezbędny, aby Ukraińcy mogli się obronić.

⚆ Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że nie wyklucza żadnych scenariuszy dalszego rozwoju wojny rosji z Ukrainą i Polska powinna być na nie przygotowana. Zauważył, że sytuacja jest bardzo napięta nie tylko w regionie europejskim, ale także na Bliskim Wschodzie i w regionie Pacyfiku.

⚆ 👍Wstrzymanie dostaw broni przez Unię Europejską do innych krajów to najskuteczniejszy sposób na zwiększenie dostaw amunicji na Ukrainę, Josep Borrell. Borrell prawdopodobnie jutro przybędzie do Kijowa, zgodnie z zapowiedzią swojej wizyty na Ukrainie.

⚆ ​​Senat USA przedstawił ponadpartyjny projekt ustawy o bezpieczeństwie granic na kwotę 118 miliardów dolarów, który przewiduje pomoc dla Ukrainy, Tajwanu i Izraela. W szczególności na pomoc dla Ukrainy przeznaczono 60,1 miliarda dolarów, a na wsparcie Izraela – ponad 14 miliardów dolarów. Biden oświadczył, że „zdecydowanie” popiera ponadpartyjne porozumienie i wezwał do jak najszybszego głosowania w jego sprawie. Jednocześnie spiker Izby Reprezentantów Johnson zapowiedział, że nie podda projektu ustawy pod głosowanie. „Ta ustawa jest gorsza, niż się spodziewaliśmy i nawet nie zbliża się do położenia kresu katastrofie granicznej, którą spowodował prezydent” – stwierdził. Dla Ukrainy przewidziano ponad 60 miliardów dolarów, które są rozdzielane w następujący sposób:
▪️19,85 miliarda dolarów na amerykańską broń i sprzęt dostarczony Ukrainie z rezerw Pentagonu;
▪️13,8 miliarda dolarów na zakup broni i amunicji od amerykańskiej bazy przemysłowej obronnej;
▪️14,8 miliarda dolarów na dalsze szkolenie ukraińskiego wojska, wymianę danych wywiadowczych i inne środki wsparcia;
▪️7,85 mld dolarów na bezpośrednie wsparcie budżetowe Ukrainy;
▪️1,58 miliarda dolarów na wsparcie rozwoju ukraińskiej gospodarki w priorytetowych sektorach.
Głosowanie zaplanowano pierwotnie na 7 lutego w Senacie.

⚆ Trump nalegał, aby nie głosować w Senacie za kompromisowym porozumieniem w sprawie regulacji migracji, które zawiera dodatkowe środki na pomoc dla Ukrainy. Zdaniem byłego prezydenta USA „tylko głupiec lub radykalny lewicowy Demokrata głosowałby za straszliwą ustawą graniczną”.

⚆ ​​G7 i UE omawiają plan wykorzystania ponad 250 miliardów dolarów z zamrożonych rosyjskich aktywów jako zabezpieczenia w celu pomocy w sfinansowaniu ożywienia gospodarczego na Ukrainie – Bloomberg. Obecnie plan jest omawiany na poziomie technicznym. Innymi słowy, decyzja polityczna nie została jeszcze podjęta. Jednocześnie jeden z rozmówców Bloomberga zauważył, że niektóre kraje chcą zająć się tą sprawą „szybciej niż inne”.

⚆ Pomimo sankcji nałożonych na Federację rosyjską, do Wielkiej Brytanii nadal importowane są miliony baryłek paliwa z rosyjskiej ropy – BBC. Z dwóch raportów uzyskanych przez publikację wynika, że ​​regulacje rafineryjne pozwalają na wprowadzanie do Wielkiej Brytanii produktów wytwarzanych z rosyjskiej ropy naftowej. Ta „luka rafinacyjna” oznacza, że ​​kraje takie jak Indie i Chiny mogą legalnie importować rosyjską ropę i przetwarzać ją na produkty naftowe, takie jak paliwo do silników odrzutowych i olej napędowy. Kraje te następnie eksportują te produkty do Wielkiej Brytanii lub krajów UE.

⚆ Gruzińska służba bezpieczeństwa poinformowała, że ​​na granicy z rosją zatrzymała ładunek materiałów wybuchowych, które rzekomo przywieziono z Odessy – część z nich miała zostać dostarczona do Woroneża. Według służb specjalnych proces zorganizował obywatel Ukrainy, kandydat na deputowanych obwodu odeskiego w 2020 roku z ramienia partii Sługa Narodu Andrij Szaraszydze, pochodzący z Batumi.

⚆ ​​Generał dywizji Christian Freuding, który stoi na czele Sztabu Specjalnego Ukrainy w niemieckim Ministerstwie Obrony i koordynuje wsparcie dla Kijowa, uważa, że ​​Ukraina potrzebuje mobilizacji, aby uzupełnić straty na polu bitwy i odbudować jednostki bojowe.

⚆ Premier Wielkiej Brytanii Sunak powiedział, że kraj jest gotowy na możliwą agresję rosyjską i nie zgodził się z deficytem środków finansowych, który dzień wcześniej był krytykowany w parlamentarnym raporcie o zdolnościach obronnych. Sunak przypomniał, że jeszcze jako minister finansów rząd brytyjski zwiększył fundusze dla Ministerstwa Obrony do najwyższego poziomu od czasów zimnej wojny i teraz do wojska należy decyzja, jak przeznaczyć te inwestycje, aby jak najlepiej chronić.

⚆ ​​Posłowie Orbana zbojkotowali posiedzenie parlamentu w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO, które zwołała węgierska opozycja. Następna okazja do ratyfikacji będzie 26 lutego, kiedy węgierski parlament powróci z zimowej przerwy. Ustawodawcy z partii Fidesz Orbána zapowiedzieli opóźnienie ratyfikacji do czasu wizyty szwedzkiego premiera w Budapeszcie, która ich zdaniem jest konieczna, aby Sztokholm odpokutował za rzekomą krytykę wycofywania się Węgier z demokracji.

💀 Ciemna strona:

⚆ Sekretarz prasowy putina pieskow powiedział, że jeśli Zachód zdecyduje się na wykorzystanie zamrożonych aktywów Federacji rosyjskiej, będzie to głęboko nielegalne i spowoduje bardzo długie perspektywy sądowe. Wykorzystanie przejętych rosyjskich aktywów nazwał „wtargnięciem na cudzą własność”, co podważa fundamenty całego systemu gospodarczego, w szczególności tych, którzy takie decyzje będą realizować.

⚆ wczoraj rozbił się rosyjski mi-8. Materiał filmowy z miejsca katastrofy rosyjskiego śmigłowca Mi-8 na zamarzniętym jeziorze Onega. Wrak odkryto 11 kilometrów od wybrzeża, na głębokości 50 metrów.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Frontowe przeciągi

⚆ wagnerowcy schwytani w Sudanie zeznają, że zostali wysłani do obalenia rządu

⚆ Taki prezencik

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *