🪖Dzień 711 (4 lutego 2024) – 2/3 zimy

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Luty się rozpędza i sytuacja na froncie prosi się o krótki przegląd. Największe zmartwienie to Awdijiwka, która pochłania dużo zasobów, uwagi i żyć ukraińskiej armii. Mimo kosztownych i powolnych postępów rosjanom udało się zacisnąć okrążenie. Najpierw na południu złamali linię obrony jeszcze z 2014 roku, potem wykorzystali tunele by zrobić pierwszy wyłom (Ukraińcom udało się go solidnie zredukować) a teraz zrobili kolejny wyłom od strony wschodniej – koło kamieniołomów. rosjanie roztoczyli też olbrzymie flanki wokół miasta. Trudno je będzie Ukraińcom zlikwidować. To niczego nie przesądza, ale pokazuje, że rosjanie są coraz bliżej. Drugim punktem obaw jest Kupiańsk. Wprawdzie Forbes podał dziś nieco niepokojące (i moim zdaniem przesadzone) informacje o siłach zebranych przez rosjan na tym odcinku, to sam Kupiańsk jest na mojej liście “zmartwień” od późnej jesieni. To logistycznie najbardziej dogodny odcinek frontu dla rosja i zwiększający zagrożenie dla Charkowa i zajęcie “mitycznego” Słowiańska o którym rosjanie marzyli w drugiej fazie wojny (po wycofaniu się z okolic Kijowa). Po zdobyciu Marijinki Nowomychajłówka to zagrożenie dla logistyki Wuhłedaru, który również bezskutecznie próbują rosjanie zdobyć od wielu miesięcy. A to miejsce szczególne, bo umożliwiające ostrzał głównego szlaku transportowego rosjan między Donieckiem a Mariupolem. Reszta frontów trzyma się w miarę stabilnie. Na deser są Krynki i Morze Czarne. Krynki (czyli wyłom Ukraińców na lewym brzegu okupowanej chersońszczyzny) to solidny wrzód dla rosjan i pochłania spore ich zasoby. Wyłom jest za mały na zrobienie tu aktualnie desantu, ale… Morze Czarne – tu w zasadzie pozamiatane. rosjanie regularnie otrzymują przypomnienia o tym, że Ukraińcy zarządzili tu zakaz pływania. Zatem w 2/3 zimy można powiedzieć, że rosjanom nie udało się zająć żadnego miasta i miasteczka, a licznik ich strat wzrósł niemożebnie.

No i na koniec tego dnia i tygodnia cieszę się, że mogę ogłosić, że na drona jest 102% potrzebnej kwoty. Dziękuję każdej osobie, która wsparła finansowo lub duchowo. Szczególnie dziękuję gościom pewnego jubilata, który na swoje 50 urodziny zażyczył sobie by wesprzeć zakup tego drona.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 110 miejscowości i 121 obiektów infrastruktury. Silnie ostrzelany Nikopol (bez ofiar), Toreck (1 ofiara)

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:

Bachmut – 👍tu Ukraińcom udało się nieco wycofać rosjan koło Kliszczijówki.

Punkty pod Bachmutem gdzie miały miejsce ukraińskie kontry.

Awdijiwka – 👎rosjanom udało się wejść do miasta ze strony kamieniołomu, korzystając z gorszej pogody. Ominęli ukraińskie formacje bojowe i okopali się w budynkach. Oznacza to, że znajdują się setki metrów od głównej arterii logistycznej ukraińskich obrońców.

Porównanie mapy z dwóch dni. Widać wyłom rosjan idący z przesmyku między stawami kamieniołomu.

Odcinek kupiański – tu bez zmian, walki trwają koło Tabajiwki i Berestowego. Pod Łymanem nieco gorzej pod ternami i w lasach serebriańskich. Nowomychajłówka – dziś stabilniej

2️⃣ Odcinek zaporoski: Bez zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Nic poza bawełną w Sewastopolu.

😼Bawełna:

⚆ Sewastopol – wybuchy

⚆ Łysyczańsk – uderzenie w restaurację w której przebywali rosjanie. Miało zginąć 30 osób.

🌻Straty rosjan: -810 (388 750) -31 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ W okolicy Sum żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zatrzymali i zniszczyli kolejną grupę dywersyjno-rozpoznawczą rosjan.

⚆ Wywiad brytyjski uważa, że ​​w tej chwili na terytorium Białorusi przebywa mniej niż tysiąc najemników PMK „Wagner” i są oni wykorzystywani w charakterze instruktorów. Analitycy uważają, że jest mało prawdopodobne, aby prezydent Białorusi łukaszenka chciał rozszerzyć wykorzystanie najemników „Wagnera” np. w ramach działań białoruskich sił bezpieczeństwa na terenie kraju lub w celu ochrony granicy . „Dalsza obecność wagnerystów na Białorusi prawie na pewno sprzyja rosji w prowadzeniu działań wojennych, zmuszając Ukrainę do utrzymywania pozycji obronnych i pozostawienia personelu na granicy z Białorusią” – czytamy w raporcie.

⚆ 👍Siły Zbrojne Ukrainy odcięły rosyjskie okręty rakietowe od bazy logistycznej i zapasów rakiet „Kalibr” w okupowanym Sewastopolu – powiedział rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Pletenczuk. „Wrogie statki zmuszone są szybko dopłynąć do brzegów, szybko załadować jedną rakietę i szybko się stamtąd wydostać. Zostali odcięci od Sewastopola, gdzie znajduje się ich główna baza logistyczna na Morzu Czarnym, gdzie zlokalizowana jest cała infrastruktura. A najważniejsze, że “Kalibry” pozostały w Sewastopolu” – powiedział.

⚆ rosjanie coraz częściej sięgają po tzw. poncza antytermiczne, czyli koce utrudniające wykrycie personelu wojskowego za pomocą urządzeń termowizyjnych. Ukraiński snajper demonstruje jeden z takich momentów bojowych na nagraniu [wersja “zła”]. Wyjaśnia: „Tylko dzięki pewnemu kontrastowi na tle nieba i «odkrytym» kończynom dolnym udało się zidentyfikować wroga”.

⚆ 🤙 rosja zebrała ogromną armię, aby zaatakować Kupiańsk – „Forbes”. Według publikacji rosja zgromadziła około 500 czołgów, ponad 600 wozów bojowych i do 40 000 żołnierzy. Celem jest odzyskanie terytorium obwodu charkowskiego, z którego w 2022 roku wypędzono rosjan.

⚆ 👎rosjanie podwoili liczbę ostrzałów artyleryjskich na odcinku łymańsko-kupiańskimw porównaniu z ostrzałem przed Nowym Rokiem, — Iwan Szewcow, szef służby prasowej oddziału granicznego „Stalowa Granica”. „Obecnie 700–800 pocisków artyleryjskich dziennie… przed nowym rokiem było ich 400–500. „Warunki pogodowe pozwalają na intensywne wykorzystanie zarówno artylerii, jak i dronów uderzeniowych” – zauważył.

⚡️Sytuacja energetyczna:
Atak na infrastrukturę energetyczną w Krzywym Rogu jest jednym z największych w tym roku — Ukrenergo. Wyjaśnia się, że prace renowacyjne nie były łatwe: ponieważ po atakach spada niezawodność zasilania uszkodzonej elektrowni, ekipy naprawcze musiały dwa razy dziennie przywracać energię konsumentom w regionie. Obecnie nadal trwają prace zarówno w sieci magistralnej, jak i dystrybucyjnej, ale zasilanie zostało już przywrócone. „Właściwie były to pierwsze awarie po atakach lotniczych od początku sezonu grzewczego, który mamy za sobą w dwóch trzecich” – relacjonuje Ukrenergo.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Prezydent Wołodymyr Zełeński powiedział, że „rozważa” zmianę Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Walerego Załużnego i zmianę kierownictwa kraju. Opowiedział o tym w wywiadzie dla włoskiej telewizji Rai1.

⚆ Wczoraj : biuro prezydenta ogłosiło finalizację porozumienia o bezpieczeństwie z Francją

⚆ Burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow został mianowany szefem zaporoskiej administracji terenowej.

⚆ Rodziny przetrzymywanych przez rosję żołnierzy „Azow” wybrały się na cotygodniowy wiec do centrum Kijowa. W zeszłym tygodniu wiec nie odbył się ze względu na zestrzelenie samolotu rzekomo z ukraińskimi jeńcami.

🌍Alianci:

⚆ 👍Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron wezwał zachodnich polityków i media do porzucenia pesymistycznych wypowiedzi na temat perspektyw wojny na Ukrainie. Minister podkreślił, że gospodarka Zachodu jest 25 razy większa niż rosja. Dodał też, że Federacja rosyjska poniosła już strategiczną porażkę.

⚆ 👍Po wypowiedzi w sprawie Krymu Duda podkreślił, że Ukraina musi wygrać. „Ta wojna nie może zakończyć się zwycięstwem rosji. rosyjski imperializm musi zostać zatrzymany, pokonany i zablokowany na przyszłość. Ukraina musi wygrać, ponieważ wolny świat musi wygrać tę wojnę. Wszyscy stoimy ramię w ramię z wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainą przeciwko agresji i brutalnemu imperializmowi!” – podkreślił polski prezydent.

⚆ Polska ogłosiła ostrzeżenie nawigacyjne dla pilotów w związku z możliwymi „nieplanowanymi działaniami wojskowymi mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa narodowego”. Terytorium, na którym obowiązuje ostrzeżenie, graniczy z Federacją rosyjską i Białorusią. Ten system zostanie zastosowany jutro.

⚆ Ukraina może podpisać gwarancje bezpieczeństwa z Niemcami w Monachium w dniach 16–18 lutego – Frankfurter Allgemeine.

⚆ Biały Dom sprzeciwia się projektowi ustawy o wspieraniu Izraela bez pomocy dla Ukrainy. Administracja Bidena podkreśla, że ​​bezpieczeństwo Izraela nie powinno być „grą polityczną”.
„Zdecydowanie sprzeciwiamy się temu wyczynowi, który nie zabezpiecza granicy, nie pomaga narodowi Ukrainy w obronie przed agresją Putina i odmawia pomocy humanitarnej palestyńskim cywilom. Republikanie w Izbie Reprezentantów muszą pracować nad tymi palącymi kwestiami bezpieczeństwa narodowego w trybie ponadpartyjnym w takim samym formacie, jak administracja i Senat” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre. Przypominamy, że spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Mike Johnson obiecał w sobotę, że w przyszłym tygodniu Izba Reprezentantów będzie głosować nad projektem ustawy przyspieszającej alokację 17,6 miliarda dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Izraela bez żadnych innych warunków, w tym pomoc dla Ukrainy.

⚆ Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Stany Zjednoczone nie powinny ingerować w kwestię ewentualnego odwołania Walerego Załużnego. Według niego jest to suwerenne prawo Kijowa i prawo Prezydenta Ukrainy do podejmowania własnych decyzji personalnych. „Daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​nie będziemy uczestniczyć w tej konkretnej decyzji. Powiedzieliśmy o tym bezpośrednio Ukraińcom” – zauważył Sullivan.

⚆ 👎Kreml podwaja wsparcie dla Iranu – ISW. W raporcie wskazano, że Kreml zwiększa swoje wsparcie dla Iranu, w miarę jak Stany Zjednoczone przeprowadzają ataki, aby zapobiec atakom wspieranych przez Iran bojowników w Iraku, Syrii i Jemenie na USA i inne cele. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ maria zacharowa stwierdziła, że ​​amerykańskie naloty zostały „specjalnie zaprojektowane” w celu dalszego zaognienia konfliktu na Bliskim Wschodzie. Ponadto skrytykowała Wielką Brytanię za udział w nalocie i stwierdziła, że ​​Wielka Brytania „jeszcze nie odpowiedziała” za swoją „wytrwałość” we wspieraniu prowokacyjnej polityki USA. rosja zażądała zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z amerykańskimi uderzeniam i zaplanowano je na 5 lutego.

⚆ ​​Sony zabroniło aktywacji swoich gier na platformie Steam użytkownikom z Federacji rosyjskiej i Białorusi. rosyjskie i białoruskie konta Steam nie umożliwiają już aktywowania gier tworzonych przez Sony.

⚆ 👍“Najpierw zażądają od rosji spłaty długu”: Financial Times ujawnił plan Zachodu dotyczący wycofania zamrożonych aktywów Federacji rosyjskiej. Aktywa służą jako zabezpieczenie obligacji, z których dochód zostanie przekazany Ukrainie. Wtedy kraje sojusznicze będą żądać od rosji spłaty zadłużenia z tytułu obligacji. W przypadku odmowy zamrożone aktywa państwowe zostają skonfiskowane. Teraz jest to jedna z głównych opcji przekierowania aktywów Federacji rosyjskiej na rzecz Ukrainy.

⚆ 👎W parlamencie Wielkiej Brytanii stwierdzono, że jej armia nie jest gotowa na wojnę o dużej intensywności. Parlamentarzyści stwierdzili, że są coraz bardziej zaniepokojeni kryzysem w rekrutacji i zatrzymywaniu zarówno żołnierzy regularnych, jak i rezerwistów, ponieważ wymagania operacyjne utrudniają powrót do zdrowia i szkolenie. W rezultacie, jak zauważa komisja profilowa, „nie jest zaskakujące, że więcej osób opuszcza siły zbrojne, niż do nich dołącza”. Posłowie zwrócili się do MON o dokonanie przeglądu i zestawienie alokacji środków obiecanych w budżetach na jesień 2022 i wiosnę 2023 roku. Ministerstwo Obrony zamierza zwiększyć wydatki na obronność do 2,5% PKB. Komisja wezwała również do usprawnienia procesów zamówień publicznych w celu zwiększenia potencjału przemysłowego Wielkiej Brytanii i produkcji amunicji zarówno w kontekście wojny na Ukrainie, jak i wszelkiej przyszłej wojny.

💀 Ciemna strona:

⚆ Braki prądu w Biełgorodzie

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Odparcie ataków pod Krasnohoriwką

⚆ Awdijiwka – o mały włos!

⚆ Zełeński pod Robotyne

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *