🪖Dzień 708 (1 lutego 2024) – Odkorkowanie

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś krótko i na szybko:

  1. Kolejny rosyjski okręt (korweta czy kuter rakietowy, ale kawał okrętu) został zatopiony przez ukraińskie drony na morzu czarnym. Drony były conajmniej 4.
  2. We wczorajszym ataku na rosyjskie lotnisko na Krymie udało się uderzyć w punkt w którym mieli znajdować się rosyjscy piloci i dowódcy.
  3. Dotychczasowe ataki na rafinerie rosyjskie mają wpływ na sprzedaż paliw przez rosję
  4. UE uchwaliła plan wsparcia Ukrainy w wysokości 50mld Euro

UE pokazała dziś, że faktycznie wspiera Ukrainę i dąży do jej wygranej. Pozostaje jeszcze odzyskanie USA i przekonanie Chin. Z gorszych wieści to mamy nadal drobny postępy rosjan na kilku odcinkach frontu.

80% na drona już jest! Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ w nocy zestrzelono 2/4 rosyjskie Shahedy

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 157 miejscowości i 136 obiektów infrastruktury

⚆ rosjanie trafili z KAB-ami w szpital we wsi. Wielki Burluk z okręgu kupiańskim. Ewakuowano 38 osób, w tym pięć to pracownicy placówki, czterem udzielono pierwszej pomocy na miejscu. Uszkodzona została elewacja budynku, okna i dach. Również w Charkowie trafiony został obiekt infrastruktury cywilnej obwodu osnowiańskiego.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański: Bachmut – walki w tych samych punktach (Kliszczijiwka, Bohdaniwka, Iwaniwskie, Wesełe, Spirne) i bez zmian w linii frontu. Awdijiwka – w kilku punktach wokół miasta rosjanie mieli drobne postępy. Odcinek kupiański – Tabajiwka bez zmian, ciężkie walki bliżej Łymanu czyli lasy serebriańskie, Biłohoriwka, Terny, Makijiwka i niestety w dwóch ostatnich rosjanie mają postępy. Nowomychajłówka – znowu rosjanom udało się przejść 100 metrów

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak doniesień o zmianach

3️⃣ Krym i Morze Czarne: W nocy żołnierze jednostki specjalnej „Grupa 13” GUR Ministerstwa Obrony Narodowej zniszczyli łódź rakietową „Iwanowiec” Floty Czarnomorskiej Federacji rosyjskiej. Według wywiadu wartość statku utraconego przez państwo-agresora wynosi około 60–70 milionów dolarów. Według wstępnych informacji akcja poszukiwawczo-ratownicza prowadzona przez rosjan na Donuzławie nie zakończyła się sukcesem. Iwanowiec był jedną z trzech tego typu jednostek na Morzu Czarnym i obsługiwało go od 30 do 45 marynarzy. 56-metrowy statek został złapany w pułapkę 1 lutego, 9 km od wejścia do jeziora Donuzlav, w pobliżu wsi Okuniwka. Pierwsze uderzenie bezzałogowej łodzi w statek miało miejsce o godzinie 03:42, drugie o 03:44, trzecie o 03:47. Około godziny 04:00 załoga przestała walczyć o przetrwanie statku i rozpoczęła ewakuację. A o 04:46 statek zatonął.
Według oficjalnych danych załoga została ewakuowana.

😼Bawełna:

⚆ Humeniuk: wczoraj „przybyło” na Krym pięć rakiet. rosjanie przyznali, że przed atakiem nie mieli czasu na rozproszenie załogi lotniczej w bazie lotniczej Belbek.

⚆ Donieck

⚆ Kursk

🌻Straty rosjan: -1000 (386 230 ) -33 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Ukraina poinformowała swoich sojuszników, że stoi w obliczu „krytycznego” niedoboru pocisków artyleryjskich, gdyż rosja każdego dnia zużywa na froncie trzykrotnie większą siłę ognia – Bloomberg powołuje się na list Umierowa do kolegów z UE.„Zwykle wygrywa ta strona, która ma więcej amunicji do walki” – cytuje treść listu agencja Umierowa. Z dokumentu wynika, że ​​Ukraina potrzebuje 200 000 sztuk amunicji 155 mm miesięcznie.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Ukraina spodziewa się otrzymać pierwszą transzę wsparcia makrofinansowego z UE w wysokości 4,5 miliarda euro w ramach programu Ukraine Facility, powiedział Minister Gospodarki Swyridenko.

⚆ Zdjęcia satelitarne Planet Labs z 31 stycznia pokazują, że ślad pozostawiony przez samolot Ił-76 po upadku rozciąga się na około 500 metrów. Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej poinformowało, że na pokładzie samolotu rzekomo znajdowało się 65 wziętych do niewoli żołnierzy ukraińskich, których zabrano na wymianę. Jednocześnie GUR podkreśla, że ​​rosja nie przedstawiła dotychczas dowodów na to, że na pokładzie Ił-76 znajdowali się ukraińscy jeńcy.

⚆ W artykule dla CNN Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Załużnyj nakreślił trzy główne cele, na których powinny koncentrować się wysiłki w wojnie z rosyjską agresją. Zdaniem Załużnego w 2024 roku główne wysiłki powinniśmy skoncentrować na trzech obszarach:
▫️ Stworzenie systemu zaopatrzenia Sił Zbrojnych w najnowocześniejsze środki technologiczne;
▫️Wdrożenie nowej filozofii szkolenia i prowadzenia działań wojennych, która uwzględnia ograniczenia środków i metod ich stosowania;
▫️Najszybsze możliwe opanowanie nowych możliwości bojowych.
Według niego Ukraina ma już możliwości zniszczenia wroga i zapewnienia istnienia państwowości

▫️Musimy uznać znaczącą przewagę, jaką ma wróg w mobilizacji zasobów ludzkich i jak to koreluje z niezdolnością instytucji rządowych na Ukrainie do poprawy obsady naszych sił.
▫️Nasze doświadczenie bojowe, zwłaszcza od 2022 roku, jest wyjątkowe – jednak w trosce o zwycięstwo musimy stale znajdować nowe możliwości.
▫️Nowe operacje mogą obejmować utworzenie pola cyfrowego, kontrolę sytuacji radioelektronicznej lub operację połączoną z wykorzystaniem dronów uderzeniowych i zasobów cybernetycznych. Działania te będą koordynowane i prowadzone według jednej koncepcji i planu.
▫️Drony to dla Ukrainy najlepszy sposób na uniknięcie wciągnięcia w wojnę pozycyjną, w której nie mamy żadnej przewagi.
▫️Priorytetem numer jeden jest opanowanie całego arsenału tanich, nowoczesnych i wysoce wydajnych UAV oraz innych środków technologicznych.
▫️Musimy poradzić sobie z cięciami wsparcia wojskowego ze strony kluczowych sojuszników, jednocześnie radząc sobie z naszymi własnymi napięciami politycznymi.
▫️rosja, biorąc pod uwagę odwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej przez wydarzenia na Bliskim Wschodzie, może próbować prowokować nowe konflikty gdzie indziej.

🌍Alianci:

⚆ Premier Tusk powiedział, że intuicja podpowiada mu, że w końcu kraje UE znajdą argumenty, które przekonają Orbána do odblokowania dla Ukrainy 50 miliardów euro. „Nie ma tak zwanego problemu zmęczenia Ukrainą, ale jest problem zmęczenia Viktora Orbana” – dodał.

⚆ Przywódcy UE zgodzili się na przyznanie Ukrainie pomocy makrofinansowej w wysokości 50 miliardów euro, powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

⚆ Departament Stanu USA zaprzeczył, jakoby administracja Bidena sprzeciwiała się członkostwu Ukrainy w NATO. „Te doniesienia są nieprawdziwe. Słyszeliście, jak sam prezydent, a także sekretarz stanu wielokrotnie powtarzali, że Ukraina będzie członkiem NATO” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

⚆ Chiny grożą Ukrainie w związku z umieszczeniem krajowych firm na liście „sponsorów wojny” – Reuters. NAZK umieściło 14 chińskich firm na liście „międzynarodowych sponsorów wojny”. Chiny mają największą liczbę firm na tej liście spośród wszystkich krajów na świecie. W szczególności na liście znajdują się tacy giganci jak:
•Grupa Alibaba;
• Korporacja Xiaomi;
• Chińska Krajowa Korporacja Nafty Morskiej;
• Chińska Korporacja Budowy Kolei.

Według źródeł Reuters ambasador Chin poinformował o negatywnych konsekwencjach dla stosunków dwustronnych praktyki umieszczania chińskich firm na liście sponsorów wojny.

⚆ Na nadzwyczajnym szczycie przywódcy krajów UE nie podjęli decyzji o utworzeniu specjalnego funduszu na rzecz wojskowego wsparcia Ukrainy, ale przewodniczący Rady Europejskiej Michel twierdzi, że postęp został osiągnięty. Kwestia utworzenia funduszu o wartości 20 miliardów euro na cztery lata ma zostać rozstrzygnięta do marca.

⚆ Reuters: Udane ataki dronów SBU na główne rafinerie ropy naftowej zmniejszyły rosyjski eksport produktów naftowych o prawie jedną trzecią. W styczniu eksport benzyny spadł o 37%, eksport oleju napędowego o 23%.

⚆ ​​W Londynie zatrzymano byłego rosyjskiego tzw. gubernatora okupowanego Sewastopola Dmytro Owsjannikowa. Owsjannikow jest podejrzany o naruszenie przepisów dotyczących sankcji. Został aresztowany. Owsjannikow stał na czele okupowanego przez rosję miasta w latach 2017–2019. Wcześniej i później był rosyjskim wiceministrem przemysłu i handlu. W 2020 roku został usunięty ze stanowiska i wyrzucony z rządu, rzekomo w związku ze skandalem związanym z nieprzyzwoitym zachowaniem na lotnisku w Iżewsku.

⚆ Ukraina może otrzymać od Turcji nowe rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400, – Defence Express. W 2019 roku Ankara otrzymała od rosji 4 dywizje tego typu systemów obrony powietrznej.

⚆Prognozy dyrektora CIA na 2024 rok:

Ukraina:
🔹 Rok będzie trudny na polu bitwy dla Ukrainy, sprawdzian jej sił
🔹 Kluczem do sukcesu jest utrzymanie zachodniej pomocy dla Ukrainy – jeśli będziecie kontynuować dostawy broni, Ukraina będzie w lepszej sytuacji, gdy pojawi się szansa na negocjacje
🔹W tym przypadku Ukraina zachowa suwerenność i odzyska siły

rosja:
🔺 Wojna Putina okazała się już dla rosji porażką na wielu płaszczyznach – zginęło lub zostało rannych 315 tys. rosyjskich żołnierzy, 2/3 rezerw czołgów uległo zniszczeniu
🔺 rosyjska gospodarka doświadcza długotrwałych niepowodzeń, a kraj staje się wasalem gospodarczym Chin

Świat:
🔸 USA utraciły swoją „niekwestionowaną przewagę” na świecie na rzecz Chin i rosji
🔸 CIA postrzega Chiny jako znacznie większe zagrożenie dla USA niż rosję, dlatego agencja podwoiła swój budżet skupiony na Chinach
🔸 Era postzimnowojenna ostatecznie zakończyła się wraz z inwazją rosji na Ukrainę
🔸 Stany Zjednoczone przeżywają dziś moment nie mniej znaczący niż okres wydarzeń z 11 września

💀 Ciemna strona:

⚆ Brak doniesień

📺 Materiał bonusowy:

⚆ “Iwanowiec” – reportaż rosysjkiej TV na temat okrętu

⚆ Tak tonie rosyjska flota

⚆ a jednak można zbić drona kijem

⚆ Mad Max czyli jak się osłania rosyjskie czołgi przed dronami

⚆ rosyjska piechota vs ukraińskie drony

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *