🪖Dzień 706 (30 stycznia 2024, 22:05) – “Chce się wierzyć”

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Może za długo już piszę i za dużo czytam, ale jakoś odczuwam deficyt nadziei na zakończenie wojny zwycięstwem Ukrainy. Przez niemal 2 lata nie było Ukraińcom łatwo, ale po rozpoczęciu inwazji wyszło na świat dużo dobra od ludzi i dużo deklaracji od państw co napawało nadzieją, że ze wsparciem zachodu Ukraina wypędzi rosjan ze swoich ziem. Wolno i mozolnie za tymi deklaracjami szły czyny i to nie zawsze zgodnie z deklaracjami, ale jednak. Było widać rozwój wsparcia i jego pozytywne skutki. Od pół roku dużo z tego się posypało, zastygło, zniknęło. Nie będę wymieniać wszystkiego, ale chociażby kilka: wczorajsze przejawy konfliktu Zełeński-Załużny, skutecznie utrudniająca funkcjonowanie UE postawa Węgier, paraliż USA oraz rozwój zbrojeń w rosji, zadyszka militarna Europy. Wszystko to zaowocowało dramatycznym spadkiem dostaw dla Ukrainy i efekty tego da się odczuć na froncie. Oczywiście Ukraińcy się nadal dzielnie bronią i można rzec to jedyna kwestia, która nie zawodzi. Obrona ta mogłaby być jednak bardziej efektywna, gdyby nie musieli racjonować amunicji i gdyby mogli paraliżować dostawy rosjan zanim te dojadą na front. No i dziś pojawia się taka informacja, która (jeśli się potwierdzi) da taką możliwość Ukraińcom. Nie udało mi się wyjaśnić z którego rzutu pomocy amerykańskiej będzie pochodzić dostawa bomb szybujących (GLSDB). Bomby te (wyposażone w skrzydła i systemy namierzania) to kolejny (po francuskim o którym pisałem wczoraj) system, który umożliwi Ukraińcom uderzać głębiej w infrastrukturę i logistykę rosjan. Te amerykańskie mają mieć zasięg do 150km. To lepiej niż klasyczne rakiety dla HIMARS (70-80 km) ale mniej niż Storm Shadow (250km), z tym, że tych ostatnich Ukraina ma mało oraz ma ograniczoną liczbę samolotów, z których może je wystrzeliwać. Czy zasilenie arsenału Ukraińców tymi systemami zmieni kierunek wojny. I tak i nie. Nie – ponieważ od samego użycia tych bomb rosjanie nie zrezygnują z inwazji. Tak – bo przy umiejętnym wkomponowaniu w swoje plany Ukraińcy mogą silniej uderzyć w logistykę rosyjskiego sprzętu i ludzi. Gdy na froncie zabraknie tychże to i Ukraińców zginie mniej i może uda im się coś przełamać…

Zatem, zgodnie z tym co powiedział Budanow w wywiadzie – “Chce się wierzyć”, że świat jest właśnie w końcówce kryzysu i uda się do wiosny wyprostować solidny filar wsparcia od świata.

76% na drona jest. Dziękuję.

A szczególnie dziękuję zespołowi Berehyni z Rzeszowa, który przeznaczył środki z świątecznego kolędowania na tego drona (ponad 1000zł)!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ W nocy Ukraińcy zestrzelili 15 z 35 Shahedów. Jest niuans – „rosjanie skierowali część Shahedów na tereny linii frontu, próbując uderzyć w infrastrukturę sektora paliwowo-energetycznego, obiekty cywilne i wojskowe w pobliżu linii frontu” – podały Siły Powietrzne. Jeden z dronów miał trafić w bazę paliwową w obwodzie charkowskim.

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 150 miejscowości i 111 obiektów infrastruktury. Silne eksplozje miały miejsce ponownie w Charkowie i Kremeńczuku.

⚆ Zestrzelony rosyjski SU-34 w obwodzie łuhańskim (wczoraj)

⚆ rosjanie wczoraj ostrzelali w Myrnograd w obwodzie donieckim. Zginął mężczyzna, a wydobyta spod gruzów kobieta jest ranna. W mieście uszkodzone zostały co najmniej trzy domy, uszkodzony został także budynek hotelowy.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański: Pod Bachmutem rosjan odrzucono o 500m pod Iwaniwskim, koło Bohdaniwki rosjanie zaś mają postępy rzędu 200m. Koło Spirnego rosjanie przejęli część szarej strefy. Awdijiwka – tu rosjanie nieco poszerzyli obszar kontroli na południowej linii obrony.

2️⃣ Odcinek zaporoski: drobne postępy rosjan pod Pryjutnym.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak nowych informacji

😼Bawełna:

⚆ Doniesienia o eksplozjach w pn części Krymu (stanowisko rosyjskich stacji radiolokacyjnych)

⚆ Aktywna rosyjska obrona przeciwlotnicza w Tangorogu

🌻Straty rosjan: -960 (384 140 ) -31 systemów artyleryjskich -10 czołgów

🛡Inne wątki militarne:

⚆ 👍Na Ukrainę dotarła bateria najnowszych systemów przeciwlotniczych Skynex. Kompleks przeciwlotniczy Skynex to zaawansowany technologicznie system obrony powietrznej, wyposażony w radar o zasięgu 50 km, stanowisko dowodzenia i cztery działa, z których każde jest wyposażone w czujniki elektrooptyczne i radar śledzący. Kiedy zbliża się cel, amunicja systemu zostaje wystrzelona, ​​uwalniając setki małych cylindrów z wolframem, które tworzą niszczycielską chmurę.

⚆ 👍Politico, powołując się na źródła, poinformowało, że Pentagon pomyślnie przetestował nową, precyzyjną bombę dalekiego zasięgu GLSDB, która może dotrzeć na Ukrainę już w środę. Amerykański urzędnik powiedział Politico pod warunkiem zachowania anonimowości, że GLSDB o promieniu uderzenia większym niż 150 kilometrów będzie stanowił „znaczący potencjał dla Ukrainy” i umożliwiłby uderzenie głębiej w tył sił rosyjskich.

⚆ Budanow udzielił nowego wywiadu. Krótko o najważniejszej rzeczy:

 • Ofensywa rosjan zakończy się bliżej wiosny. Ofensywna operacja Federacji rosyjskiej rozpoczęła się w listopadzie 2023 roku. Mają pewien postęp na polach i w okolicach Awdijówki, ale nie na to liczyli, gdyż ich celem było dotarcie do granic administracyjnych obwodów donieckiego i łuhańskiego.
 • KRLD będzie w stanie w pełni zaopatrzyć rosję w broń artyleryjską. Jest wystarczająco dużo przedsiębiorstw, duży zasób ludzki, a oni też pracują znacznie wydajniej niż rosjanie. Na pewno nastąpi zwiększenie dostaw broni artyleryjskiej.
 • putin podczas swojej kolejnej wizyty w Korei Północnej będzie negocjował dalszą współpracę w zakresie technologii rakietowych.
 • “bawełny” będzie więcej, nasza branża zwiększa wolumeny. Chce się wierzyć, że Most Krymski zostanie w tym roku zniszczony.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy poczyniły postępy w przechodzeniu na standardy NATO, wynika z raportu Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Od grudnia 2023 r. do stycznia 2024 r. Ukraina wdrożyła ponad 18 standardów Sojuszu Północnoatlantyckiego. W szczególności dotyczące ochrony personelu, szkolenia komunikacyjnego sił morskich, metod pracy z systemami informacyjnymi i transportowymi.

⚆ GUR ogłosił, że cyberatak przeprowadzony przez jego specjalistów „powalił” specjalny serwer komunikacyjny Ministerstwa Obrony rosji. GUR zauważa również, że oprogramowanie na zaatakowanym serwerze zostało zatwierdzone przez FSB Federacji rosyjskiej jako spełniające państwowe standardy ochrony informacji, odpowiednie oprogramowanie zostało zainstalowane na różnych strategicznych obiektach rosyjskiego sektora publicznego, w szczególności – wojskowych.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Gabinet Ministrów finalizuje nową wersję projektu ustawy o mobilizacji, po wprowadzeniu pewnych poprawek dokument w najbliższym czasie zostanie przedłożony Radzie – rozmówcy Ukraińskiej Prawdy w rządzie. Według źródeł dokument trafił już do sekretariatu rządu do finalizacji, a następnie trafi do parlamentu. Jak wyjaśnił jeden z rozmówców UP, „to dosłownie kwestia dnia, dwóch”.

⚆ Wieczorem Gabinet Ministrów zatwierdził i przedłożył Radzie zaktualizowaną wersję projektu ustawy o mobilizacji. Uwagi i uwagi do projektu ustawy zostały uwzględnione wspólnie ze Sztabem Generalnym, rządem i deputowanymi ludowymi – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Projekt ustawy określa przejrzyste zasady procesu mobilizacyjnego, a także niezbędne uregulowanie praw personelu wojskowego i poborowych. Główne założenia:

 • Ustalony czas służby podczas stanu wojennego
 • Mobilizacją nie będą objęte osoby z jakąkolwiek grupą inwalidzką
 • Ochotnicy będą mieli dwa miesiące na załatwienie spraw osobistych i przygotowanie się do służby
 • 15 dni wolnych na rok kalendarzowy
 • Obowiązkowe 2-3 miesięczne szkolenie
 • Obniżenie wieku poboru z 27 do 25 lat
 • Osoba nie musi udawać się do centrum mobilizacyjnego, aby zaktualizować dane. Można to zrobić online.

⚆ Kułeba: Ze spotkania z Sijarto wyciągnęliśmy maksimum. Ukraiński minister powiedział, że on i jego węgierski kolega omawiali „wzajemne obawy dotyczące intencji”. „Węgrzy nie ufają nam, my nie ufamy im – z różnych powodów jest to zrozumiałe. A fakt, że o tym wszystkim rozmawialiśmy we trójkę, myślę, że to bardzo ważne” – zauważył. Kułeba dodał, że rozmowy dotyczyły głównie trzech tematów: mniejszości węgierskiej, wojny i logiki działań putina oraz spotkania Zełeńskiego z Orbanem. Szef MSZ zauważył, że Sijarto wyjaśnił także, „dlaczego Węgrzy spotykają się z rosjanami i jak widzą drogę do pokoju”.

⚆ rosjanie nie wykazali gotowości przekazania Ukrainie ciał więźniów, którzy rzekomo znajdowali się na pokładzie rosyjskiego Ił-76, który rozbił się 24 stycznia w obwodzie biełgorodzkim Federacji rosyjskiej. Istnieje możliwość, że samolot przewoził zarówno amunicję, jak i więźniów, których używano jako żywych tarcz – powiedział przedstawiciel GUR Jusow.

⚆ 👍W Doniecku miejscowi partyzanci podnieśli ukraińską flagę.

⚆ ​​👍Ukraina dostała 3 punkty do Indeksu Percepcji Korupcji — to jeden z najlepszych wyników za ostatni rok na świecie. W sumie Ukraina uzyskała 36 punktów na 100 możliwych i obecnie zajmuje 104. miejsce na 180 krajów. Kluczowym wyznacznikiem Indeksu jest liczba punktów, a nie miejsce w rankingu. Wynik minimalny (0 punktów) oznacza, że ​​korupcja faktycznie zastępuje państwo, maksymalny (100 punktów) oznacza, że ​​korupcja jest prawie nieobecna. Indeks ocenia korupcję wyłącznie w sektorze publicznym.
Dla porównania Albania ma 37 punktów, Turcja 35 punktów, Albania 37 punktów, rosja – 26 punktów. Liderzy Indeksu Percepcji Korupcji nie zmienili się. Na czele listy znajduje się Dania z 90 punktami. Na kolejnych miejscach plasują się Finlandia (87), Nowa Zelandia (85) i Norwegia (84).

⚆ W rozmowie z węgierskim portalem Telex minister spraw zagranicznych Kuleba stwierdził, że Sijarto i Orbán nie są politykami prorosyjskimi, ale prowęgierskimi. „Gdyby były prorosyjskie, Piotr nie oświadczyłby na obecnym spotkaniu, że szanuje integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy” – powiedział ukraiński minister.

⚆ Pomiędzy kijowskimi stacjami metra „Łybidska” i „Demiiwska” powstanie nowy odcinek tunelu, który zastąpi ten uszkodzony – powiedział prezes holdingu MS Capital, w skład którego wchodzi firma Autostrada, która realizuje te prace. Firma zaangażowała do pracy ponad 500 specjalistów. Obecnie nad projektem przebudowy tunelu pracują 3 grupy projektantów. Wszyscy ci specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w budowie metra.

🌍Alianci:

⚆ Przedstawiciele Holandii, Niemiec i Polski podpisali porozumienie mające na celu zmniejszenie biurokratycznych przeszkód w szybkim przemieszczaniu wojsk i broni z Morza Północnego na wschodnią flankę NATO. Przedstawiciele trzech państw członkowskich NATO podpisali list intencyjny w sprawie zacieśnienia współpracy w ramach projektu mobilności wojskowej Unii Europejskiej podczas forum Europejskiej Agencji Obrony w Brukseli.

⚆ 👍Prezydent Francji Macron powiedział, że zwycięstwo rosji na Ukrainie jest dla Europy nie do przyjęcia, dlatego europejskie stolice powinny być gotowe wspierać Ukrainę „w takim stopniu, w jakim będzie to konieczne”, nawet bez udziału USA. Prezydent wymienił szereg decyzji już podjętych w kwestii zwiększenia produkcji obronnej, ale podkreślił, że pozostaje jeszcze [wiele] do zrobienia. Kontynuował, że w tym celu należy podjąć szereg decyzji na poziomie poszczególnych krajów i na poziomie UE.

⚆ 👎Ambasadorowie krajów G7 spotkali się z ukraińskimi dziennikarzami w związku z obawami dotyczącymi ograniczania wolności prasy na Ukrainie. Ukraińska społeczność medialna skarżyła się na systematyczne naciski po serii kampanii dyskredytujących, często wspieranych przez anonimowe, prorządowe kanały Telegramu. „Wolność mediów jest podstawową gwarancją skutecznej demokracji” – napisała grupa G7 w X po spotkaniu.

⚆ Przywódcy UE na czwartkowym szczycie potwierdzą swoją determinację w dalszym zapewnianiu Ukrainie „terminowego, przewidywalnego i trwałego wsparcia wojskowego” – Reuters, odnosząc się do projektu komunikatu.

⚆ 👍Kuwejt może przesłać na Ukrainę ponad 100 czołgów M-84AB przez Chorwację, raport tvfront i military-wiki. Okazało się, że władze tego kraju rozważają możliwość wysłania do Chorwacji dostępnych ponad 100 czołgów M-84AB w celu remontu i modernizacji w zakładzie lokalnego holdingu maszynowego Đuro Đaković w mieście Slavonski Brod i ich kolejny transfer na Ukrainę. Niewykluczone, że oprócz czołgów kuwejckich na Ukrainę wejdą także czołgi armii chorwackiej. A chorwackie czołgi prawdopodobnie zostaną zastąpione szwajcarskimi czołgami Pz 87 (Leopard 2A4).

⚆ Dolar na Ukrainie powinien być wart 19,33 UAH według indeksu Big Mac, – The Economist. Hrywna zajęła 8. miejsce od końca na liście niedowartościowanych walut świata w zaktualizowanym indeksie Big Mac. Big Mac kosztuje na Ukrainie 110 hrywien, w USA 5,69 dolara. Kurs ukraińskiej waluty jest zaniżony o 48,4%. Również najbardziej niedowartościowane waluty Tajwanu, Indonezji, Indii, Republiki Południowej Afryki, Egiptu, Malezji i Filipin

⚆ Szef Pentagonu i Sekretarz Generalny NATO rozmawiali o zwiększeniu produkcji broni dla Ukrainy. „Austin i Stoltenberg uznali, że szybki wzrost produkcji obronnej ma kluczowe znaczenie dla dalszego wsparcia Ukrainy, uzupełnienia amunicji i sprzętu Sojuszu, stwierdził w oświadczeniu Departament Obrony USA. Podkreślili znaczenie utrzymania jedności NATO dla stałego wsparcia Ukrainy w wojnie z Federacją rosyjską.

⚆ Odrzucenie pomocy dla Ukrainy będzie największym „golem samobójczym” w historii USA, dyrektor CIA William Burns. Podkreślił, że rok 2024 będzie dla Ukrainy najtrudniejszym rokiem w całej wojnie, gdyż USA praktycznie wycofują się z konfliktu, ryzykując zdobyciem jednej z najsilniejszych bramek samobójczych w swojej historii.

⚆ Sytuacja związana z zawieszeniem dostaw amerykańskiej pomocy na Ukrainę już w pewnym stopniu wpłynęła na sytuację na polu bitwy, powiedział sekretarz stanu USA Blinken. Podkreślił, że kluczowa jest akceptacja wsparcia Ukrainy w najbliższej przyszłości.

⚆ Szef MSZ Węgier Sijarto powiedział, że do spotkania Orbána z Zełenskim „długa droga”, a nastąpi ono po spełnieniu przez Kijów warunków Budapesztu. Sekretarz stanu w węgierskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Mentser dodał, że jeśli zostanie ustalony termin spotkania, będzie to oznaczać, że Zakarpaci Węgrzy odzyskali swoje prawa. Sijjártó potwierdził także, że Budapeszt jest otwarty na wykorzystanie budżetu UE na pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro, jeśli będzie on poddawany corocznemu przeglądowi.

⚆ Orban oświadczył, że jest gotowy nie wetować przyznania Ukrainie 50 miliardów euro pomocy budżetowej z UE, pod warunkiem, że co rok będą powtarzane głosowania, a decyzja musi być jednomyślna. Program przewidziany jest na cztery lata. Jednocześnie Orbán powiedział, że w dalszym ciągu nie zgadza się na zmiany w budżecie i przeznaczenie 50 miliardów euro, bo to „ogromna kwota”.

⚆ Kraje UE w dalszym ciągu nie zgadzają się z warunkami Orbána dotyczącymi zniesienia weta w sprawie 50 miliardów dla Ukrainy — Reuters. W rozmowie z dziennikarzami wysoki urzędnik UE powiedział, że koledzy Węgier w UE nie chcą zgodzić się na coroczny przegląd wsparcia Kijowa, gdyż dawałoby to Orbánowi prawo do wetowania rozwiązania za każdym razem.

⚆ Na konferencji prasowej polski premier Tusk ostro skomentował stanowisko Orbána po stronie węgierskiej, które utrudnia przyjęcie decyzji w sprawie dodatkowej pomocy dla Ukrainy na szczeblu UE. Według Tuska od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę „wiele się zmieniło w Europie”: „Orban zostaje sam na polu bitwy, jest jedynym tak wyraźnie antyukraińskim politykiem”. Polski premier uważa, że ​​europejscy przywódcy są obecnie zdeterminowani wspierać Ukrainę.

💀 Ciemna strona:

⚆ W rosji padł mobilny Internet na całym terytorium. Media donoszą o awarii DNSSEC, w wyniku której Internet jest niedostępny u prawie wszystkich dostawców i operatorów komórkowych. Tymczasem Institute of Warfare donosi, że rosyjskie siły powietrzne przebudowują elementy swojego głęboko tylnego systemu obrony powietrznej w związku z regularnymi atakami ukraińskich dronów. Możliwe, że rosjanie testują nowe narzędzia walki elektronicznej i odłączają usługi internetowe z wyprzedzeniem, aby uniknąć nagłych przerw. W ciągu ostatnich kilku dni w obwodach leningradzkim, nowogrodzkim i pskowskim odnotowano przerwy w komunikacji 4G.

⚆ Według białoruskich obserwatorów w dniach 8-11 stycznia na Białoruś przyleciał samolot z Chin, najprawdopodobniej z ładunkiem wojskowym. Nie wiadomo dokładnie, co przywieziono na Białoruś, a samolot lądował w strefie VIP, z której korzysta łukaszenka. Od początku roku ładunki wojskowe z Chin docierały na Białoruś czterokrotnie, – Białoruś Gayun. W ciągu czterech dni Boeing 747-4FTF rzekomo wykonał cztery loty na trasie Urumczi–Mińsk.

⚆ Pożar w moskiewskiej siedzibie rosyjskiej partii komunistycznej.

⚆ Pożar w rosyjskiej elektrociepłowni.

⚆ Rano na południu Moskwy (Podolsk) coś eksplodowało w podstacji elektrycznej. Identyczne rozbłyski miały miejsce wczoraj w Czelabińsku, po czym połowa miasta została pozbawiona prądu.

Pod Moskwą
Pod Moskwą
Czelabińsk wczoraj

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nocne walki pod Gorłówką (okupowana od 10 lat)

Miejsce akcji powyższego nagrania

⚆ Opór jest daremny

⚆ Buchanka jak Lamborghini

⚆ Drone wars

⚆ Nieudana teleportacja rosjanina

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *