🪖Dzień 703 (27 stycznia 2024, 22:40) – strategia niezdecydowania

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Jakiś czas temu w podsumowaniu pojawił się jako jeden z frontów punkt “Morze Czarne” a ja jakiś czas temu pisałem, że to jeden z tych obszarów, które trzeba bacznie obserwować. Kilka dobrych miesięcy później można powiedzieć, że to jedyny odcinek frontu na którym Ukraińcy trzymają rosjan “w szachu.” rosyjska flota praktycznie została wycofana z Krymu i boi się zapuszczać głębiej w morze by nie ryzykować spektakularnie bolesnych dla rosyjskiej marynarki uderzeń ukraińskich dronów. Mało tego – Ukraińcy udowodnili, że nie posiadając floty można przetrzebić solidnie flotę przeciwnika i nawet okręty znajdujące się w “chronionych” portach i dokach remontowych nie są bezpieczne. Ukrainie dało to wymierne korzyści w postaci zarówno uruchomienia własnego korytarza zbożowego jak i w postaci ograniczenia aktywności rosyjskich rakiet, które wcześniej wystrzeliwane były z rosyjskich okrętów. Tych ataków jest teraz zdecydowanie mniej. Krym i Morze Czarne to obszar w którym Ukraińcy mogli też pozwolić sobie na więcej. Wprawdzie do ataku na sztab rosyjskiej floty w Sewastopolu użyli zachodniej broni, ale większość działań wojskowych to efekt ich własnej broni. Tu zachód nie miał prawa limitować ich działań (poza Muskiem, który ograniczył działanie Starlinka) więc mogliśmy “podziwiać” pełną kreatywność Ukraińców i śmiałe akcje. Wszak Wyspę Węży ostrzelano z haubicy podholowanej na morzu na pokładzie barki, a zatopienie krążownika “Moskwa” to również ciekawa historia o sztuce podstępu. Nie inaczej było z wysadzeniem mostu krymskiego czy zatopieniem okrętu podwodnego w doku remontowym.

Pytanie czy takie działania możliwe są również na lądzie? No i tu wydaje się być “pies pogrzebany”. Atlantic Council twierdzi, że aktualny stan frontu to efekt niezdecydowania zachodu i polityki nieeskalacji wojny w obawie o atak nuklearny ze strony rosji. Na lądzie i w powietrzu Ukraina jest bardziej zależna od Zachodu niż na wodzie i to widać. Ukraińcom zachód pozwala się jedynie bronić licząc, że putinowi wojna się znudzi, a tu niestety nic na to nie wskazuje. putin i jego propaganda robią wszystko by przekonać wszystkich, że rosja nabiera rozpędu i przez najbliższe 3-4 lata będzie intensywnie się zbroić.

Na froncie nieco lepiej pod Nowomychajłówką i na odcinku kupiańskim. Krytycznie nadal wokół Awdijiwki i wokół Bachmutu.

Stan kasy na drona z termowizją: 66%

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zestrzelone 4/4 drony Shahed (rejon kirowogradzki). Wystrzelona również rakieta Iskander-M na obszar obwodu donieckiego. Wieczorem rosjanie wypuścili kolejne Shahedy. Conajmniej jeden z nich uderzył w obiekt infrastruktury miejskiej w Zaporożu. Są też doniesienia o eksplozjach w Kremeńczuku, Dnieprze i Charkowie.

⚆ Dziś około godziny 20.00 w Krzemieńczuku doszło do podwójnego ataku rakietowego. Dwa pociski uderzyły w obiekt przemysłowy w obwodzie kremenczuckim i trwa dogaszanie pożaru. Nie ma jeszcze informacji o ofiarach i ofiarach.

⚆ rosjanie ostrzelali Słowiańsk – poinformował burmistrz miasta. Wrogi pocisk trafił w warsztat ceramiczny. Jest prawie całkowicie zniszczony. Ucierpiały sąsiednie wieżowce przy ulicy Darwina, przedszkole, w którym znajduje się stołówka społeczna. Według władz w wyniku ataku nie było ofiar.

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 122 miejscowości i 92 obiektów infrastruktury.

⚆ W obwodzie sumskim jeden z rosyjskich oddziałów wtargnął przez granicę i w pobliskiej wsi rozstrzelał dwójkę cywilów (wieś Andrijiwka jest oddalona 5km od granicy)

⚆ W obwodzie donieckim spod gruzów domu odnaleziono ciała 5 osób. We wsi Nowy Jork w obwodzie donieckim spod gruzów domu zniszczonego w wyniku ostrzału 15 stycznia odnaleziono szczątki pięciu osób. 15 stycznia rosjanie zrzucili tu dwie kierowane bomby lotnicze na trzypiętrowy budynek w Nowym Jorku – wtedy trzy osoby zostały ranne, pięć pozostało pod gruzami.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański: 👎Bachmut: +200m dla rosjan na zachód od Chromowego, pod Iwaniwskim Ukraińcy nieco wyparli rosjan. Awdijiwka – tu jest nadal sytuacja alarmująca. Od wczoraj trwa nowa fala rosyjskich szturmów. Szczególnie trudno ukraińskim obrońcom w Pierwomajskim i na południowej linii obrony miasta. 👍Odcinek kupiański – Ukraińcom udało się odbić część utraconych wcześniej pozycji. 👍Nowomychajłówka – tu są symptomy stabilizacji frontu.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień.

😼Bawełna: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -770 (381 370) -3 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ putin będzie walczył przez co najmniej 3-4 lata, – The Telegraph. putin aktywnie stawia gospodarkę na wojskowe szyny i zamierza wynieść produkcję broni na nowy poziom kosztem infrastruktury cywilnej. rosja rozpoczęła na dużą skalę przekwalifikowanie magazynów, przedsiębiorstw przemysłowych, piekarni, centrów handlowych i innej infrastruktury cywilnej do produkcji wojskowej.

⚆ Ukraińcy prowadzą testy robotów do rozminowywania. Inżynierowie przetestowali go z minami przeciwpiechotnymi PMN-2, PMN-4, OZM-72 i miną przeciwpancerną TM-62. Zadaniem takiego kompleksu jest oczyszczenie terytorium i przygotowanie bezpiecznego podejścia do ataków szturmowych.

⚆ Ukraina i Litwa zdecydowały się na wspólne kroki w produkcji dronów na potrzeby armii ukraińskiej – poinformował Kułeba Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Według niego z Litwinami toczyły się rozmowy na temat zamrożonych aktywów Federacji rosyjskiej i sankcji, a także odblokowania pomocy dla Ukrainy z Europejskiego Funduszu Pokoju.

⚆ ​Hakerzy GUR skutecznie zaatakowali rosyjską firmę pracującą dla rosyjskiego przemysłu obronnego. W wyniku cyberataku w rosji zniszczona została cała infrastruktura informatyczna firmy IPL Consulting, specjalizującej się we wdrażaniu systemów informatycznych w rosyjskim przemyśle.Należy zauważyć, że firma ta zaprezentowała się jako jedno z najnowocześniejszych rosyjskich przedsiębiorstw, które udzieliło pomocy we wdrażaniu systemów informatycznych instytucjom zajmującym się projektowaniem, produkcją podzespołów samochodowych i lotniczych, inżynierią ciężką, produkcją sprzętu i urządzeń, w szczególności w interesie rosyjskiego przemysłu obronnego kompleksu.

🇺🇦 Ukraina

⚆ Żadna ze stron nie jest w stanie odpowiedzieć, co stało się z Ił-76, ale stanowisko rosjan jest dziwne – szef GUR. rosjanie będą w dalszym ciągu próbować zwalić za wszystko winę na Ukrainę. Ale jednocześnie nie przedstawiono żadnych dowodów na to, że na pokładzie rzeczywiście znajdowali się jeńcy wojenni, zauważył Kyryło Budanow. Jeżeli tak się stało, jak twierdzi Federacja rosyjska, to dlaczego rosja ukrywała zwłoki przez kilka dni i nadal je ukrywa? Musiała to pokazać całemu światu: „Spójrzcie, Ukraińcy to mordercy”. Ale nie ma trupów, nie ma nic” – stwierdził Kyryło Budanow.

⚆ Jestem pewien, że w najbliższej przyszłości nastąpi wymiana jeńców wojennych – robimy w tym celu wszystko – Kyryło Budanow.

⚆ SBU przeszukało urzędników Ministerstwa Obrony Narodowej i menadżerów „Lwowskiego Arsenału”.
Podejrzewa się ich o defraudację prawie 1,5 miliarda hrywien przy zakupie amunicji dla Sił Zbrojnych.
Wśród zatrzymanych jest były urzędnik Ministerstwa Obrony Narodowej, zatrzymany podczas próby ucieczki z Ukrainy na przejściu granicznym, obecny szef Departamentu Polityki Wojskowo-Technicznej, Rozwoju Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego Ministerstwa Obrony Narodowej, dyrektor i zastępca spółki-przykrywki, członek rady nadzorczej przedsiębiorstwa zarejestrowanego na Słowacji.

🌍Alianci:

⚆ “Sukces Ukrainy na Morzu Czarnym pokazuje głupotę mantry Zachodu o „nieeskalacji” – uważa amerykański ośrodek analityczny Atlantic Council. Autor artykułu, Peter Dickinson pracuje w Kijowie od wielu lat i lepiej niż inni zachodni koledzy rozumie sytuację na Ukrainie i wokół niej. Streszczenia artykułu:

▶️ Pomimo braku okrętów wojennych Ukrainie udało się zmusić flotę rosyjską do wycofania się z Krymu i przełamania blokady ukraińskich portów, a sukces ten może teraz stać się podstawą zwycięstwa nad rosją.

▶️ Ukrainie udało się zmienić układ sił na Morzu Czarnym dzięki pomysłowości swojego wojska i brakowi ograniczeń w użyciu zachodniej broni, które jawnie lub w tajemnicy narzucano w obliczu obawy przed możliwą eskalacją.

▶️ Z powodu tej samej obawy od samego początku inwazji na pełną skalę zachodni przywódcy wstrzymywali się z posiadaniem tego rodzaju broni, która mogłaby dać Ukrainie przewagę na polu bitwy. Bali się reakcji Moskwy. To samo podejście rozszerzono na Krym.

▶️Mimo zuchwałego ataku Ukrainy na obiekty na Krymie, putin nie zdecydował się na znaczącą eskalację, a wręcz przeciwnie, po cichu przesunął swoją flotę na wschodnią część Morza Czarnego. Wygląda to na kpinę z niezdecydowania krajów Zachodu, co jest ich strategią.

▶️ Bitwa na Morzu Czarnym, którą Ukraina wygrała dotychczas bez floty, stała się lekcją prowadzenia wojny, a w 2024 roku partnerzy Ukrainy powinni wyciągnąć logiczne wnioski z wydarzeń na Morzu Czarnym, aby stworzyć zwycięski i bardziej skuteczny przyszłą strategię.

⚆ ​​USA opracowują nową strategię pomocy Ukrainie – The Washington Post. W publikacji zauważono, że Waszyngton opracowuje „nową strategię, która nie będzie skupiać się na zwrocie terytoriów, ale skupi się na pomocy Ukrainie w odparciu nowych rosyjskich ofensyw, przy jednoczesnym dążeniu do długoterminowego celu, jakim jest wzmocnienie ukraińskich sił zbrojnych i gospodarki”. Według jednego ze źródeł pomysł jest taki, aby na razie utrzymać Ukrainę na polu bitwy, ale „sprowadzić ją na inną trajektorię, aby do końca 2024 r. być znacznie silniejszą… i skierować ją na bardziej zrównoważoną drogę”. Plany USA są częścią wielostronnych wysiłków prawie trzydziestu krajów, które wspierają Ukrainę, obiecując jej długoterminowe bezpieczeństwo i wsparcie gospodarcze.

⚆ rosja jest coraz bardziej pewna swojej zdolności do „podboju Zachodu”, a poparcie putina rośnie – The Washington Post. Jak czytamy w publikacji, rosja ma coraz większą pewność, że pogłębienie więzi gospodarczych i dyplomatycznych z Chinami i krajami Globalnego Południa pozwoli jej rzucić wyzwanie międzynarodowemu systemowi finansowemu zdominowanemu przez Stany Zjednoczone i „podkopać Zachód”. Według Moskwy wsparcie Stanów Zjednoczonych dla izraelskiej inwazji na Gazę zaszkodziło pozycji Waszyngtonu w wielu częściach świata. Zbieg okoliczności wywołał przypływ optymizmu co do globalnej pozycji rosji”. Urzędnicy w Moskwie wskazują na rosnący handel z Chinami, współpracę wojskową z Iranem, aktywność dyplomatyczną w świecie arabskim oraz ekspansję grupy BRICS, zrzeszającej największe gospodarki wschodzące.

⚆ Polska wprowadziła ograniczenia wizowe dla obywateli Białorusi. Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski poinformował, że Polska zaprzestała wydawania wiz Białorusinom w ramach programu Polska. Port Biznesowy. Rząd założył, że jest to krok tymczasowy.

⚆ Amerykańskie Archiwum Bezpieczeństwa Narodowego odtajniło 11 dokumentów związanych z wizytą 42. prezydenta USA Billa Clintona w rosji i jego spotkaniami z prezydentem Borysem Jelcynem 30 lat temu. Szczyt rosja-USA trwał od 12 do 15 stycznia 1994 r. Wśród opublikowanych dokumentów znajdują się stenogramy i relacje z bezpośrednich spotkań Jelcyna z Clintonem, w szczególności podczas kolacji w rezydencji w Nowo-Ogariowie. Po tych spotkaniach Moskwa, Waszyngton i Kijów ogłosiły, że osiągnęły porozumienie w sprawie wycofania arsenału nuklearnego z terytorium Ukrainy. 30 lat później Clinton powiedział, że żałuje tego, co się stało i czuje się „strasznie”, ponieważ przekonał, a w rzeczywistości zmusił Kijów do rezygnacji z broni nuklearnej, pozostawiając Ukrainę bezbronną.

⚆ Kraje bałtyckie zgodziły się na jednolite zastosowanie sankcji wobec Federacji rosyjskiej i Białorusi. Szefowie służb celnych Litwy, Łotwy i Estonii zgodzili się na jednolitą kontrolę podczas wdrażania sankcji Unii Europejskiej wobec rosji i Białorusi.

⚆ Tajwan w dalszym ciągu dostarcza rosji obrabiarki do produkcji broni, – środki masowego przekazu. Tajwan stał się najważniejszym dostawcą maszyn do obróbki metalu do rosji po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Są niezbędne do produkcji broni.

⚆ W związku z agresją Federacji rosyjskiej. Stany Zjednoczone po raz pierwszy od 15 lat rozmieszczą w Wielkiej Brytanii broń nuklearną, – Telegraph. Stany Zjednoczone planują rozmieścić w Wielkiej Brytanii broń nuklearną po raz pierwszy od 15 lat w związku ze wzrostem zagrożenia ze strony rosji.
Kontrakty na nowy obiekt w bazie sił powietrznych RAF Lakenheath w Suffolk potwierdzają, że USA zamierzają rozmieścić w bazie lotniczej głowice nuklearne. Są trzy razy silniejsze niż bomba zrzucona na Hiroszimę.

⚆ ​​USA zatwierdziły sprzedaż F-16 do Turcji. Całkowita kwota transakcji, o którą zabiegają tureckie przywódcy, to 23 miliardy dolarów. Obejmuje zakup 40 nowych F-16 w dwóch modyfikacjach oraz modernizację 79 istniejących samolotów, a także dodatkowe wyposażenie dla nich.

💀Ciemna strona:

⚆ Łukaszenko ponownie poleciał do putina. 27 stycznia putin i Łukaszenka będą obchodzić „80. rocznicę wyzwolenia Leningradu” w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Awdijiwka – rosyjski desant nie wróci już pojazdami

⚆ Dla sympatyków palenia rosyjskich czołgów

⚆ Wizualizacja projektu podwodnego drona FURY (Pierwsza Ukraińska Marynarka Robotyczna), która ma zostać zaprezentowana 28 stycznia podczas hackathonu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

⚆ Takiego dużego jeża – gdzieś pod Donieckiem i koniecznie z dźwiękiem

⚆ Zabójcze korki pod Awdijiwką

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *