🪖Dzień 702 (26 stycznia 2024, 22:30) – ciemne chmury

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Nad frontem ponownie zbierają się czarne chmury. Z różnych źródeł napływają informacje o koncentracji i planowanym dużym uderzeniu na Awdijiwkę. Wedle różnych szacunków rosjanie mieli zgromadzić od 40 do 70 tys. żołnierzy by w końcu zdobyć miasto. Miasto, które niewiele rosjanom da (bo dalej Ukraińcy mają kolejne silnie ufortyfikowane pozycje). Daleko rosjanom do zajęcia całego obwodu donieckiego, ale definitywnie nie ma podstaw do optymizmu. putin zrobi wszystko by na wybory prezydenckie ogłosić jakikolwiek sukces, a rosyjska armia ma swoje momentum aktualnie. Mimo sankcji i ograniczeń, mimo kolosalnych strat jest w stanie osiągać ograniczone postępy na froncie. rosja na to nie była gotowa dwa lata temu. Nie zbankrutowała jednak i z trudnościami rozkręca produkcję wojskową, co kosztuje putina i hołdy przed Iranem, Chinami i Koreą Pn. Te sukcesy na froncie dzieją się zatem przy maksymalnej mobilizacji rosji i zaniżonym wsparciu militarnym Ukrainy. Ukraińcy mają i braki kadrowe i braki w amunicji. Pra-przyczyna kłopotów to paraliż decyzyjny w USA, gdzie temat Ukrainy wpadł w tryby przedwyborczych rozgrywek. Aktualne wyniki sondaży wskazują na przewagę Trumpa, ale jego wybór to też nie koniec świata. Nie mniej – sytuacja w USA daleka jest od stabilizacji – aktualnie trwa zamieszanie w stanie Teksas gdzie USA skierowały gwardię narodową do zahamowania napływu emigrantów wbrew decyzjom stanowym. No ale prócz USA jest szereg krajów europejskich, które mogłyby bardziej wesprzeć Ukrainę. No właśnie. Europa oduczyła się wojny i zbrojeń a i wola polityczna skłania się (patrząc na czyny) ku próbom wygaszenia wojny niż zapewnienia Ukrainie zwycięstwa. Europa cierpi też na trudność decyzyjną ze względu na anty-ukraińskie działania rządu Węgier i częściowo Słowacji oraz ma trudność w podjęciu trudnych decyzji o rozkręceniu produkcji wojskowej na dużą skalę. To daje rosji poczucie, że tę wojnę wygrywa.

Jest na tym ciemnym firmamencie kilka przebłysków. Ukraińcy po pierwsze zaczęli się nieco odgryzać w kilku punktach frontu. Na razie nie są to duże zmiany, ale od dawna nie widać było w zasadzie żadnych uzysków sił ukraińskich. Po drugie – coraz częściej widać efekty zbrojeń inicjowanych przez Ukrainę. Głównie jest to widoczne w obszarze dronów (polecam sekcję bonusową). Po trzecie – wsparcie militarne dla Ukrainy nadal płynie – aczkolwiek jak na potrzeby frontu są to ilości homeopatyczne. Bardzo sprawdzają się amerykańskie Bradleye, które w połączeniu z atakami dronów pozwalają Ukraińcom modyfikować taktykę działań na froncie (też w bonusowej dość brutalny film pokazujący jak to działa). Ukraińcy też konsekwentnie, punktowo uderzają dronami w tyły rosjan – rafinerie i fabryki. Po czwarte – ataki rakietowe na Ukrainę są słabsze i mniej skuteczne niż rok temu.

I w samym środku tego jest Awdijiwka w której koncentruje się te wszystkie problemy naszego świata i która czeka czy te chmury rozgoni wiatr czy też będzie burza.

66% na drona z termowizją już mam. Dziękuję za wpłaty!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 102 miejscowości i 106 obiektów infrastruktury.

⚆ W wyniku nocnego ostrzału miasta Myrhorod w obwodzie donieckim i Chersoniu rannych zostało 7 osób, w tym dzieci, uszkodzone zostały wieżowce, centrum handlowe, szkoła, przedszkole, a także zniszczony budynek administracyjny.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański: 👎Bachmut – rosjanie nadal maja postępy, szturmy trwają niemal bez przerw. Awdijiwka – nieco lepsza sytuacja na południowym łuku obronnym – rosjanie wyraźnie wolniej postępują. Na północy jednak nadal sytuacja nie jest do końca pod kontrolą Ukraińców i rosjanie mają drobne postępy. 👎Odcinek kupiański – część Synkiwki jest pod kontrolą rosjan. Więcej szturmów rosjan w kierunku Kysliwki i bardzo trudne walki koło 👎Makijiwki. 👎Nowomychajłówka – rosjanie przesunęli się o 100-200m na południow-zachód i na północy. 👍Ukraińcy za to poprawili swoją sytuację pod Zawitnym Bażanniam.

2️⃣ Odcinek zaporoski: 👍Pod Werbowym Ukraińcy odbili nieco terenu

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

😼Bawełna:
⚆ Wyborg (obwód leningradzki) – wybuch

🌻Straty rosjan: -990 (380 600 ) -15 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ 👍Belgia i Ukraina podpisały 6 dokumentów o rozpoczęciu współpracy w przemyśle obronnym. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 33 firm ukraińskich i 8 belgijskich, Stowarzyszenia Belgijskiego Przemysłu Bezpieczeństwa i Obrony (BSDI), a także przedstawiciele rządowego sektora obronności i bezpieczeństwa obu krajów.

⚆ 👍W zeszłym tygodniu rząd francuski stojący na czele koalicji artyleryjskiej zapowiedział dostawę na Ukrainę kolejnej partii rakiet dalekiego zasięgu SCALP i bomb manewrujących AASM HAMMER. Jak wyjaśnił francuski minister obrony Sebastien Lecornu, chodzi o dostarczanie Siłom Obronnym Ukrainy do 50 sztuk takich bomb lotniczych miesięcznie, począwszy od stycznia. AASM Hammer to wysoce precyzyjna modułowa broń powietrze-ziemia opracowana przez francuską firmę Safran Electronics & Defense. Jest to specjalny zestaw wyposażenia instalowany na standardowych bombach lotniczych, zamieniający je w precyzyjną broń o zwiększonym promieniu ataku. „Smart Bomb” jest wyposażona w zestaw naprowadzania z przodu i zestaw zwiększający zasięg z tyłu. Zasięg trafienia w cel wynosi do 70 km i może się różnić w zależności od wysokości amunicji. Broń ma charakter modułowy, gdyż integruje różne typy zespołów naprowadzających montowanych na różnych typach bomb lotniczych o masie od 250 kg do 1 tony. System opiera się na zasadzie „strzel i zapomnij”. Podstawowa wersja zestawu posiada hybrydowy system naprowadzania inercyjno-satelitarnego, który w celu zwiększenia dokładności można dodatkowo wyposażyć w termowizyjny lub laserowy system naprowadzania. Dzięki temu amunicja jest autonomiczna i niewrażliwa na zakłócenia elektroniczne. Co najważniejsze: System może być zintegrowany z radzieckimi platformami, w tym bombowcami taktycznymi MiG i Su.

⚆ Ukraina odzyskała ciała 77 swoich poległych żołnierzy.

⚆ 👍Ukraińskie Siły Morskie zamierzają w najbliższej przyszłości przedstawić projekt Pierwszej Ukraińskiej Marynarki Robotycznej FURY (Pierwszej Ukraińskiej Marynarki Robotycznej), który skupi się na wykorzystaniu podwodnych dronów, jak podaje branżowa publikacja Naval News.

⚆ Według stanu na dzień 26 stycznia 2024 r. jednostki saperów Państwowej Specjalnej Służby Transportu dokonały przeglądu 55 068,85 ha terenu i zniszczyły 100 945 obiektów wybuchowych, – Centrum Koordynacyjne Monitoringu Bezpieczeństwa Wybuchowego na Wyzwolonych Terytoriach Ukrainy.

⚆ W rosji powstają jednostki służby granicznej FSB w celu wzmocnienia umocnień granicznych – przechwycenie GUR. Utworzone jednostki mają zostać rozmieszczone na terenach przygranicznych w obwodach briańskim, kurskim i biełgorodzkim.

⚆ 👍Ukraina potrzebuje 2 milionów dronów rocznie, twierdzi były dyrektor generalny Google Eric Schmidt – The Messenger. Inna publikacja, „Forbes”, podaje, że Eric Schmidt pracuje obecnie nad wojskowym start-upem „White Stork” (Biały Bocian), którego zadaniem jest tworzenie dla Ukrainy dronów ze sztuczną inteligencją, jednak za cenę nie przekraczającą kosztów obecnych platform FPV. Sam biznesmen nie komentuje tych informacji.

🇺🇦 Ukraina

⚆ ​​Premier Szmyhal powiedział, że wszystkie 27 państw członkowskich UE uzgodniło wcześniej czteroletni program wsparcia Ukrainy za 50 miliardów euro.

⚆ ​​Ukraina zaprasza chińskiego przywódcę Xi Jinpinga do udziału w światowym „szczycie pokojowym” w Szwajcarii, powiedział zastępca szefa biura prezydenta Ihor Żółkiew.

⚆ Prezydent Zełeński ogłosił wczoraj, że w Brukseli oficjalnie rozpoczął się proces selekcji, który stanowi podstawę negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE. „Przed nami żmudna praca polegająca na ocenie zgodności ukraińskiego ustawodawstwa z normami UE, powołania ukraińskiej delegacji i naszego stanowiska negocjacyjnego. Liczę na maksymalną mobilizację ekipy rządowej i zorganizowanie pierwszej konferencji międzyrządowej już wiosną tego roku”
– powiedział Zełeński.

⚆ Ukraina nie została poinformowana o transporcie swoich jeńców wojennych samolotem Ił-76, który rozbił się w obwodzie Biełgorodskim – Zastępca Stałego Przedstawiciela Ukrainy przy ONZ. Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ Kristina Hajowiszyn stwierdziła, że ​​istnieją fakty wskazujące na możliwość wykorzystania Ukraińców jako żywych tarcz do osłony transportu amunicji, która służy do uderzania w ukraińskie miasta. Według Hajowiszyna kolejna wymiana więźniów między Ukrainą a rosją miała nastąpić 24 stycznia, ale do niej nie doszło. Jednocześnie strona ukraińska szybko dostarczyła jeńców w umówione miejsce, gdzie bezpiecznie czekali na wymianę.

⚆ Komenda Koordynacyjna ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi podała, że ​​rosja po długiej przerwie przekazała listę ukraińskiego personelu wojskowego, który według propagandy znajdował się na pokładzie zestrzelonego samolotu Ił-76. Jak podaje agencja, przesłuchani bliscy żołnierzy ze wspomnianej listy zapoznali się z nagraniem wideo rzekomo pochodzącym z miejsca wraku samolotu i nie znaleźli na pokazanych fragmentach nagrań ciał żadnych specjalnych znaków wskazujących na ich bliskich. Szef sztabu Kyryło Budanow podkreślił, że obecnie nie ma wiarygodnych informacji na temat tego, kto faktycznie mógł znajdować się na pokładzie samolotu.

⚆ W Charkowie na sesji rady miejskiej radni zatwierdzili zmianę nazw 65 ulic, alejek, wejść i pasaży miasta — w szczególności ulica Puszkinska będzie teraz nosić imię Hryhorija Skoworody.

⚆ rosja nie przedstawiła Radzie Bezpieczeństwa ONZ dowodów na to, że na pokładzie Ił-76 znajdowali się ukraińscy jeńcy wojenni i odrzuca żądanie wszczęcia śledztwa przez międzynarodową komisję – przedstawiciel HUR Jusow. Federacja rosyjska powinna była przekazać Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża informacje na temat ukraińskich jeńców wojennych, którzy rzekomo znajdowali się na pokładzie wojskowego samolotu Ił-76, ale jeszcze tego nie zrobiła – stwierdził GUR.

⚆ W Charkowie liczba osób zabitych w wyniku ostrzału 23 stycznia wzrosła do 11. W szpitalu zmarła 61-letnia kobieta.

⚆ ​​👍Szef MSZ Danii Lars Lücke Rasmussen podczas swojej wizyty w Mikołajowie omawiał zorganizowanie dwustronnego forum przemysłu obronnego z Kułebą. „Zwrócimy szczególną uwagę na rozwój wspólnych projektów produkcji dronów” – powiedział ukraiński minister.

⚆ ​​Wicepremier ds. reintegracji Wereszczuk powiedziała, że należy zoptymalizować płatności na rzecz osób wewnętrznie przesiedlonych – tego domagają się partnerzy. Powiedziała, że ​​w 2022 roku Ukraina przeznaczyła 57 miliardów hrywien na płatności dla przesiedleńców. W 2023 roku kwota ta wzrosła do 73 miliardów hrywien. Planuje się, że w 2024 roku kwota ta ponownie wyniesie około 57 miliardów hrywien.

⚆ Od dziś oficjalnie można brać ze sobą psy i koty do schronów na Ukrainie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy uchyliło przepis dotyczący zakazu zwierząt w strukturach ochronnych ochrony ludności.

🌍Alianci:

⚆ 👍UE planuje w nadchodzących dniach przeznaczyć dla Ukrainy 5 miliardów euro na pomoc, — Borrell.

⚆ 👍 W Brukseli rozpoczął się proces analizy ukraińskiego ustawodawstwa w kontekście przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

⚆ UE przygotowuje się na to, że wygasająca z końcem roku umowa w sprawie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę nie zostanie przedłużona. Zdaniem rozmówców Komisja Europejska przemawia za tym faktem, że nawet kraje najbardziej uzależnione od rosyjskich dostaw, jak Austria i Słowacja, będą musiały znaleźć alternatywne źródła w przypadku zaprzestania dostaw.

⚆ Były sekretarz generalny NATO Lord Robertson wezwał brytyjskiego premiera Sunaka do ogłoszenia długoterminowych zobowiązań na rzecz wsparcia Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. Według byłego Sekretarza Generalnego NATO Wielka Brytania powinna umieścić Ukrainę na pierwszym miejscu w swoim programie działań, „ponieważ Ukraińcy tam za nas walczą”. Wielka Brytania nie ogłosiła wieloletniego planu wsparcia, ale jako pierwsza zawarła z Ukrainą dwustronne porozumienie w sprawie zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa.

⚆ 👍Minister Obrony Niemiec zapowiedział dostawę na Ukrainę w 2024 roku następującej broni:
▪️systemy obrony powietrznej IRIS-T SLM;
▪️ Instalacje „Gepard”;
▪️ dodatkowe systemy artyleryjskie z ponad 230 000 sztuk amunicji;
▪️ponad 80 czołgów „Leopard” 1 A5;
▪️dodatkowe BWP;
▪️ dodatkowe maszyny inżynieryjne i układarki mostów;
▪️450 pojazdów opancerzonych;
▪️ systemy odminowywania;
▪️ drony;
▪️ systemy radarowe i systemy wywiadowcze.
W tym roku Niemcy planują także przeszkolić 10 tys. ukraińskich żołnierzy.

⚆ Scholz waha się przed przekazaniem Ukrainie rakiet Taurus w obawie, że Ukraina może zaatakować cele w Moskwie – Bild.

⚆ ​​Przywódcy UE gotowi pozbawić Węgry prawa głosu, jeśli Orbán zablokuje zgodę na pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro na szczycie 1 lutego — Politico.

⚆ Urzędnik UE: Negocjacje w sprawie 50 miliardów euro dla Ukrainy komplikują Węgry. Według urzędnika, który uczestniczy w przygotowaniach szczytu UE w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy, w związku z tym, że stanowisko Węgier „nie było elastyczne w tej sprawie”, „negocjacje stają się nieco trudniejsze”. Dodał, że wśród innych państw członkowskich UE, które chcą udzielić większej pomocy Ukrainie, rośnie poziom rozczarowania Węgrami, a alternatywne pomysły węgierskiego premiera Orbána – takie jak udzielanie pomocy pod warunkiem corocznej jednomyślnej zgody – są nie do przyjęcia do innych członków.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg oczekuje, że Węgry będą mogły ratyfikować wejście Szwecji do Sojuszu i zakończyć ten proces pod koniec lutego.

⚆ ​​Premier Szwecji Kristersson powiedział, że nie będzie omawiał z Węgrami szwedzkiego wniosku o członkostwo w NATO, mimo że Budapeszt jest obecnie jedynym blokującym członkostwo.

⚆ Przedstawiciele ONZ nie mogą zweryfikować informacji na temat okoliczności katastrofy rosyjskiego wojskowego samolotu transportowego Ił-76 pod Biełgorodem, powiedziała zastępca sekretarza generalnego ONZ rosemary DiCarlo.

⚆ Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że nie będzie brał udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, odnosząc się do krytyki jego decyzji. Szef Rady Europejskiej wskazał, że jego zapowiedź udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego „wywołała duże zainteresowanie mediów i spekulacje”, których części nie był w stanie przewidzieć – choć podkreślił, że nie widzi w tym nic sprzecznego w tej decyzji.

⚆ 👍Na Słowacji tysiące ludzi protestowało przeciwko rządowi prorosyjskiego premiera Roberta Fico. W różnych miastach Słowacji zebrało się około 27 tys ludzi, co ma być liczbą rekordową.

⚆ Dochodzenie w Niemczech: 50 000 rosyjskich botów w samym X, dawniej Twitterze, pisze co miesiąc ponad milion tweetów w języku niemieckim przeciwko wsparciu wojskowemu dla Ukrainy.

💩Ciemna strona:

⚆ Moskwa – pożar

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​👍Rafineria Tuapsin wstrzymała pracę po ataku ukraińskich dronów 25 stycznia. Rafineria jest jedyną na wybrzeżu Morza Czarnego w Federacji rosyjskiej, należy do dziesięciu największych w kraju i przerabia do 9 mln ton surowców rocznie. Według źródeł agencji remont może potrwać mniej więcej do końca lutego – początku marca. Reuters.

⚆ Czarne skrzynki samolotu Ił-76, który został zestrzelony przedwczoraj, zostały dostarczone do Moskwy do specjalnego laboratorium w celu zbadania. rosja nie zaprasza także ONZ ani OBWE do zbadania katastrofy Ił-76.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Rzekome nagranie załadunku Ił-76 z załądunkiem ukraińskich jeńców (wedle rosjan)

⚆ Walki o Stepowe – nowa taktyka Ukraińców [krwawe kadry]

⚆ Niemal jak Wall-E – dron przejechał 4km by wysadzić rosjanom most

⚆ A tu inny rozstawia miny

⚆ Wy”Buchanka”

⚆ Prawdziwe rozmiary Shaheda

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *