🪖Dzień 690 (14 stycznia 2024) – 46

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na początek parafialne – od poniedziałku do czwartku planuję przerwę w podsumowaniach, ale jeśli wydarzy się coś znaczącego – napiszę.

Nad morzem azowskim rosja “zgubiła” dwa samoloty w tym jeden A-50. Ten A-50 to cenna maszyna (podobna do tej, która zaatakowano na lotnisku w Białorusi) i rosja ma ich niewiele. Poczekamy na potwierdzenie pewnie do rana, bo jeśli się potwierdzi to nie dość, że będzie to największa porażka lotnicza rosji w tej wojnie, a dodatkowo będziemy musieli sobie odpowiedzieć na pytanie jak się to Ukraińcom udało. rosjanie już piszą o F-16…

Mija rok od uderzenia rosyjskiej rakiety w jeden z budynków w Dnieprze. Zginęło 46 osób. Ukraińcy uszanowali pamięć zmarłych – polecam film w sekcji bonusowej.

Linia frontu z drobnymi, niekorzystnymi zmianami pod Bachmutem, Awdijiwką i Makijiwką.

👍 Dobre wieści:
⚆ Szwecja podpisała porozumienie o zwiększeniu własnej produkcji amunicji artyleryjskiej 155 mm dla Ukrainy. Ponadto Szwecja buduje dwa okręty podwodne „Blekinge” i „Skåne”, które mają patrolować wschodnie państwa NATO na Morzu Bałtyckim, a także kontrolować rosję na morzu i przeciwdziałać jej.

⚆ Dwa zestrzelone rosyjskie samoloty specjalne nad morzem azowskim [niepotwierdzone przez stronę ukraińską jeszcze].

🌻-840 (370 000 ) -19 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ rosjanie zniszczyli hangary ze zbożem w Wowczańsku. Dwie kierowane bomby lotnicze zniszczyły spichlerz i budynek przetwórstwa zbożowego. „Ostrzał nastąpił w nocy, nie było tam nikogo poza zwykłymi ochroniarzami. Na szczęście nie było ofiar” – Serhij Bolwinow, szef wydziału śledczego policji obwodu charkowskiego.

⚆ Na Krzywym Rogiem zestrzelono rosyjską rakietę Ch-59.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód zaporoski – Zaporoże – 20 ostrzelanych punktów

⚆ obwód chersoński – Cherson i 14 innych punktów ostrzelanych

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki koło Synkiwki. rosjanie mają tu sporo strat i praktycznie niczego od tygodni nie zdobyli. Pod Makijiwką rosjanie nieco się przesunęli.

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanie mieli przesunąć się pod Bohdaniwką i pod Kliszczijiwką.

⚆ Nowomychajłówka – presja rosjan nie ustaje

⚆ Awdijiwka – trwają walki o Stepowe i Pierwomajskie

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Chodzą pogłoski o szykowaniu przez rosjan desantu (podobnego do tego pod Hostomelem), który miałby sparaliżować ukraińskie wojsko na odcinku zaporoskim.

😼Melitopol

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Około 21:00 temu dwa samoloty rosjan – A-50 i IL-22, zniknęły z radarów.

A-50

😼Pożar przy jednej zatok portu Sewastopol

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼kursk

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Przygotowujemy kolejną dobrą wiadomość dotyczącą obrony powietrznej. Pamiętamy o rakietach, o EW – środkach walki radioelektronicznej – będzie ich więcej – Zełeński.

⚆ Załużnyj przez kilka dni współpracował z wojskiem na linii frontu. Naczelny Dowódca wraz z Szefem Sztabu Generalnego Serhijem Szaptałą przez kilka dni pracowali w obszarach odpowiedzialności grup operacyjno-strategicznych oddziałów „Tavria” i „Odesa”. „Opracowali także szczegółowo kwestie dotyczące sytuacji na Morzu Czarnym”.

⚆ Zełeński będzie próbował zawrzeć porozumienia w sprawie bezpieczeństwa z innymi krajami po Wielkiej Brytanii. „Wielka Brytania stała się pierwszym krajem, z którym zawarliśmy taką dwustronną umowę. Będziemy nadal współpracować z innymi partnerami międzynarodowymi, aby zapewnić nam bezpieczny rozwój. Krok po kroku wzmacniamy Ukrainę” – powiedział Wołodymyr Zełeński.

⚆ PepsiCo otrzymało zakaz wspominania o wojnie w reklamach. Jesienią 2023 roku podczas poszukiwań nowej agencji PR na Ukrainie postawiono wymagania, zgodnie z którymi zakazane byłyby odniesienia do wojny w działaniach reklamowych PepsiCo, a mianowicie:

  • wzmianka o wojnie, działaniach wojennych, agresji, personelu wojskowym, Siłach Zbrojnych;
  • wsparcie Ukrainy lub armii ukraińskiej;
  • negatywne konotacje, które stwarzają poczucie „niebezpieczeństwa”.
    Jednocześnie PepsiCo w dalszym ciągu działa na rynku rosyjskim i płaci podatki. Według NAZK PepsiCo wpłaciło do rosyjskiego budżetu 115 mln dolarów podatków. Ponadto firma zatrudnia 20 000 pracowników i 40 000 pracowników rolnych w Federacji rosyjskiej. Nawet pomimo formalnego zakończenia sprzedaży głównego produktu firmy Pepsi cola, nadal istnieje możliwość zakupu tego produktu na rosyjskich półkach dzięki tzw. „importowi równoległemu”.

🌍Świat:

⚆ rosjanie odczuwają pogorszenie się systemu opieki zdrowotnej w wyniku wojny – poinformował brytyjski wywiad. rosyjskie media podają, że społeczeństwo na terenie całego kraju ma utrudniony dostęp do usług szpitalnych. Odnotowuje się także braki leków, w tym antybiotyków o szerokim spektrum działania. Prawdopodobnie wojna znacząco przyczyniła się do tej sytuacji, gdyż szpitale leczą rannych żołnierzy – twierdzą brytyjscy obserwatorzy. Władze rosyjskie zmuszone są także do redukcji personelu cywilnych placówek medycznych na terenie całego kraju ze względu na braki kadrowe i trudności finansowe.

⚆ ​​ISW nazwała punktem zwrotnym fakt, że przy pomocy systemów walki elektronicznej unieszkodliwiono 20 rosyjskich rakiet. Analitycy wojskowi twierdzą, że aktywom EW zwykle przypisuje się unieszkodliwianie rosyjskich dronów, ale nie systemów rakietowych. ISW oceniło wcześniej, że rosyjska kampania uderzeniowa przeciwko Ukrainie i przystosowanie się Ukrainy do przeciwdziałania nowym rosyjskim systemom uderzeniowym stanowią część szerszego taktycznego i technologicznego wyścigu w „atak-obrona” pomiędzy lotnictwem dalekiego zasięgu a zdolnościami obrony powietrznej.
Rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat zauważył, że rosyjski atak rakietowy z 13 stycznia był podobny do ataku, który siły rosyjskie przeprowadziły 8 stycznia i przy poprzednich okazjach. Instytut Studiów Wojennych uważa, że ​​słowa Ihnata wskazują, że siły ukraińskie potrafią rozpoznać wzorce w powtarzających się rosyjskich atakach i odpowiednio wprowadzać innowacje i dostosowywać się do nich.

⚆ Estonia nie wyda Ukraińców w wieku mobilizacyjnym – premier Estonii Kaia Kallas. Kallas powiedziała, że ​​omawiała tę kwestię z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim podczas jego wizyty w Tallinie w tym tygodniu. „Prezydent Zełenski mówił o tym, że są ludzie, którzy są na polu bitwy i są ludzie, którzy płacą Ukrainie podatki, aby można było finansować żołnierzy, którzy są na polu bitwy. Ale są też ludzie, którzy są w innych krajach, na przykład w Estonii” – powiedziała. Premier zauważył, że jeśli ci ludzie będą przestrzegać zasad, będą mieli pełne prawo pozostać w Estonii. „Dlatego na pewno nie zrobimy nic z naszej strony w celu ekstradycji tych osób. Rolą Ukrainy jest zwrócenie się do ludzi, którzy tu są i poproszenie ich, aby wrócili z pomocą” – powiedział Kallas.

⚆ W Davos odbyło się spotkanie doradców w sprawie Formuły Pokojowej [dla Ukrainy]. Tym razem 39 krajów europejskich, 18 krajów azjatyckich, 12 krajów afrykańskich, 6 – Ameryka Południowa, 3 – Ameryka Północna, 2 – Oceania delegowały swoich przedstawicieli do Davos. Czwarte spotkanie doradców w Davos jest kontynuacją trzeciego spotkania na Malcie, podczas którego omówiono pierwsze pięć punktów Ukraińskiej Formuły Pokojowej. Pięć kolejnych zostanie rozpatrzonych w Davos. Wśród nich: wycofanie wojsk rosyjskich, przywrócenie sprawiedliwości, bezpieczeństwo ekologiczne, zapobieganie eskalacji i ponownemu wybuchowi wojny, potwierdzenie zakończenia wojny.

⚆ Kongres Stanów Zjednoczonych po raz kolejny przygotowuje się do zatwierdzenia tymczasowego finansowania rządowego i zapobieżenia częściowemu zamknięciu agencji federalnych od końca przyszłego tygodnia, — Reuters. Demokraci i Republikanie nadal nie mogą dojść do porozumienia w sprawie nowych, rygorystycznych środków bezpieczeństwa granic USA w zamian za wsparcie pomocy dla Ukrainy.

⚆ Rumuńscy rolnicy ponownie zablokowali granicę. Około godziny 14:00 rumuńska policja otrzymała informację o wznowieniu blokady granicy przez rolników. Rejestracja pojazdów i pieszych po stronie ukraińskiej odbywa się w przewidziany sposób. Blokada granic w dniu 13 stycznia trwała 6 godzin.

⚆ USA w dalszym ciągu obawiają się, że rosja może użyć broni nuklearnej – „The Sunday Times” w artykule „Czy Joe Biden naprawdę chce zwycięstwa Ukrainy?” Według publikacji jest to jeden z powodów, dla których USA stale odmawiają dostarczenia Ukrainie broni dalekiego zasięgu. Dotyczy to nie tylko systemów rakietowych, które umożliwiłyby Ukrainie atak na bazy wojskowe w samej rosji, ale także rakiet, które pomogłyby Kijowowi wysadzić most krymski. [Główną obawą przed zwycięstwem Ukrainy może być to, że doprowadzi ono do upadku rosji, i w tym przypadku jej zasoby znajdą się pod kontrolą Pekinu, a wówczas Chiny staną się światowym liderem.]

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Rok po zabiciu 46 Ukraińców w Dnieprze

⚆ kadyrowcy na odcinku donieckim

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *