🪖Dzień 678 (2 stycznia 2024, 22:40) – $500 000

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś nad ranem rosjanie dokonali kolejnego ataku na obiekty cywilne, przemysłowe i wojskowe w Kijowie i Charkowie. Co do skali i charakteru ataku to był on podobny do ataku z 29 grudnia. Na ten moment wiadomo o 5 zabitych i 127 osobach rannych. Ukraińska obrona przeciwlotnicza spisała się na medal strącając wszystko co leciało na Kijów (włącznie z 10 Kindżałami), ale i ułamki rakiet wyrządziły olbrzymie szkody. Gorzej w Charkowie i innych miejscowościach wokół tych dwóch miast. Jedna z rakiet uderzyła w rosyjską wieś obwodu woroneskiego gdzie zginąć miało 11 obywateli rosji. Jeśli przyjąć taki przelicznik, że jedna Ch-101 to 11 żyć (aczkolwiek w miastach jest wyższe zagęszczenie), to ukraińska obrona przeciwlotnicza uratowała dziś 600 osób od samych rakiet Ch-101. Dodajmy Kindżały (większa moc rażenia) i Shahedy to mamy ocalonych 1000 żyć. Forbes oszacował, że ten atak kosztował rosjan około 620 mln dolarów, czyli każdy z tych 1000 ocalonych to dla putina cel o wartości 500 000 dolarów.

To już drugi tak duży atak rakietowy tej zimy. Jedna ze zbitych rakiet ma oznaczenia produkcyjne wskazujące na końcówkę 2023 roku, a wedle logiki strzelania (od starszych do nowszych) wskazywałoby to na trudności rosjan w zgromadzeniu arsenału na prowadzenie tego typu ataków z dużą intensywnością.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Wysoka skuteczność ukraińskiej obrony przeciwlotniczej

🌻-810 (360 820 ) -49 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Atak rakietowy. Ukraińska obrona zniszczyła 10/10 Kindżałów, 59/70 rakiet Ch-101/555/55, 3/3 Kalibry, 0/3 Ch-31P (antyradarowe), 0/12 rakiet Iskander-M / S-300 lub S-400.

⚆ Atak rakietowy poprzedził nalot 35 Shahedów. Wszystkie zbito.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód charkowski – ostrzał Charkowa i okolicznych miejscowości

⚆ obwód zaporoski – Orichiw

⚆ obwód dniepropietrowski – Krzywy Róg

⚆ obwód chersoński – Nikopol

⚡️Mimo uszkodzeń sieci energetycznych i utrudnień spowodowanych atakiem rakietowym z 2 stycznia rosjanom nie udało się stworzyć krytycznego zagrożenia dla funkcjonowania systemu energetycznego – szef Ukrenergo Kudrycki. Mimo to przez pewien czas około 200 000 mieszkańców Kijowa i około 50 000 mieszkańców innych regionów Ukrainy nie miało prądu.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – trwają walki koło Synkiwki.

⚆ Okolice Bachmutu – ciężko pod Bohdaniwką, rosjanie nadal szturmują ukraińskie pozycje na obu flankach.

⚆ Nowomychajłówka – trwają walki wokół Marijinki, w samej Nowomychajłówce jest trudna sytuacja dla sił ukraińskich.

⚆ Awdijiwka – rosjanie mają postępy na północ od Stepowego w kierunku Nowobachmutiwki, koncentrują też swoje siły pod Opytnym (południowo-zachodnia linia obrony).

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak zmian

😼Tokmak

3️⃣ Krym i Morze Czarne
😼Silne eksplozje w Sewastopolu

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Biełgorod

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Kułeba po zmasowanym ataku rakietowym Federacji Rosyjskiej czeka na reakcję i zdecydowane działania krajów zachodnich. Wskazał, że partnerzy mogą podjąć pięć kroków w odpowiedzi na rosyjską agresję, między innymi: przyspieszyć dostarczanie systemów obrony powietrznej i amunicji; dostarczać drony bojowe wszystkich typów; dostarczać rakiety dalekiego zasięgu; zatwierdzić wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów w celu pomocy Ukrainie; izolować rosyjskich dyplomatów w organizacjach międzynarodowych.

⚆ Conajmniej jedna ze zbitych rakiet Ch-101 zbitych dziś nad Kijowem została wyprodukowana w IV kwartale 2023 roku – twierdzi Defence Express.

⚆ Ambasador UE na Ukrainie Katarina Maternova powiedziała po rosyjskim ataku rakietowym, że Ukraina potrzebuje dodatkowego wsparcia, a rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności.

⚆ Załużnyj podziękował zachodnim partnerom za dostarczone systemy obrony powietrznej, które zestrzeliły dziś rekordową liczbę „Kindżałów”, ale podkreślił, że Ukraina potrzebuje skuteczniejszej broni przeciwbalistycznej, ponieważ nie ma podstaw sądzić, że Federacja Rosyjska zaprzestanie [ataków]. „Gdyby rakiety trafiły w cel, konsekwencje byłyby katastrofalne” – dodał naczelny dowódca.

⚆ rosja jest w stanie w ciągu kilku tygodni utworzyć wystarczający kontyngent do ponownego ataku na obwód czernihowski – szef Obwodowej Administracji Państwowej Czernihowa Czaus. Dodał też: “to, czy rosjanie pójdą ponownie, zależy od tego, jak aktywnie i skutecznie Ukraina będzie działać na rzecz ochrony granic.”

⚆ W grudniu 2023 r. jednostki rozminowujące wykryły, usunęły i zneutralizowały 6171 obiektów wybuchowych. W sumie od początku inwazji jednostki Państwowej Specjalnej Służby Transportowej Ukrainy wykryły, przejęły i zneutralizowały 95 387 obiektów wybuchowych. Rozminowano (zweryfikowano) teren o powierzchni 49123,98 ha.

⚆ SBU zablokowała kamery internetowe, które „ujawniały” pracę obrony powietrznej podczas rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów 2 stycznia. Chodzi o dwie automatyczne zewnętrzne kamery monitorujące online, do których rosyjskie służby specjalne włamały się w celu szpiegowania Sił Obronnych w stolicy – ​​podała SBU.

⚆ Rządowy projekt ustawy o mobilizacji nie zostanie przekazany Radzie do rozpatrzenia w formie, w jakiej został zarejestrowany – powiedziała Jewgienia Krawczuk, wiceprzewodnicząca komisji ds. polityki informacyjnej. Jej zdaniem przygotowana zostanie opcja kompromisowa.

🌍Świat:

⚆ Federacja Rosyjska wydała na dzisiejszy ostrzał Ukrainy około 620 milionów dolarów – Forbes. Koszt ataku z 29 grudnia wyniósł 1,27 miliarda dolarów.

⚆ Minister spraw zagranicznych Niemiec Berbock potępiła ostatni zmasowany atak rakietowy rosji na Ukrainę: „każdym pociskiem putin pokazuje, że chce zniszczyć Ukrainę”. Przypomniała, że ​​systemy obrony powietrznej Patriot i IRIS-T przekazane Ukrainie przez sojuszników „każdego dnia ratują życie”.

⚆ Szef MSZ Republiki Czeskiej Jan Lipawski oskarżył rosję o hipokryzję po zmasowanym ataku rakietowym na Ukrainę i zapewnił, że nie będzie odmowy wsparcia dla Ukraińców, jak ma nadzieję Federacja Rosyjska.

⚆ Prezydent Łotwy Edgards Rinkevichs, komentując masowy atak rakietowy Federacji Rosyjskiej, podkreślił potrzebę natychmiastowego udzielenia pomocy Ukrainie. „Obchody Nowego Roku dobiegły końca i Zachód musi poważnie podejść do sprawy i natychmiast działać” – podkreślił.

⚆ Turcja nie wpuści do Morza Czarnego trałowców podarowanych Ukrainie przez Wielką Brytanię. Centrum Zwalczania Dezinformacji pod administracją Prezydenta Turcji przypomniało, że Turcja, jako gwarant Cieśnin Czarnomorskich Bosfor i Dardanele, zgodnie z Konwencją z Montreux, zamknęła je „dla okrętów wojennych walczących stron”. Agencja podkreśliła, że ​​taka decyzja pozwala „zapobiec eskalacji na Morzu Czarnym”.

⚆ Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel uważa, że ​​ostatni masowy ostrzał Ukrainy pokazuje brak zainteresowania Moskwy wszelkimi negocjacjami pokojowymi. Podkreślił, że rosyjskie ataki są tym bardziej cyniczne, że nasiliły się właśnie w okresie świąt noworocznych.

⚆ Polskie Dowówdztwo Operacyjne: “W celu zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej aktywowano dwie pary myśliwców F-16 oraz sojuszniczy tankowiec powietrzny. Około godziny 5.45 wystartowała para stacjonującą w bazie w Łasku, a około godz. 6.15 para z bazy w Krzesinach.”

⚆ Bundestag ponownie wezwał do zaopatrzenia Ukrainy w rakiety dalekiego zasięgu Taurus. Szefowa komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann ponownie wezwała niemiecki rząd do wyrażenia zgody na dostawę na Ukrainę niemieckich rakiet manewrujących Taurus o zasięgu ~500 km.
Zobowiązanie Niemiec do wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne, „stanie się pustą obietnicą”, jeśli Niemcy i ich sojusznicy nie wesprą Kijowa „znacznie silniej” – dodała Zimmerman.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak doniesień

⌛ Rok temu pisałem (313):

Od kilku tygodniu licznik zabitych rosjan utrzymuje się na wysokim poziomie. To głównie “zasługa” Bachmutu, gdzie rosjan ginie masa. Grudzień był najbardziej “ofiarnym” miesiącem wojny i myślę, że styczeń i luty będą miały wyższe wskaźniki rosyjskich strat. Nowy Rok Ukraińcy rozpoczęli uderzeniami w punkty koncentracji rosjan i w rosyjskie składy amunicji. Od kilku dni jest (lub dociera do mediów) więcej tego typu akcji. Przypomina to nieco to co obserwowaliśmy w okresie od lipca do września, gdy ukraińskie HIMARSy regularnie zmniejszały rosyjski potencjał militarny. Makijewka była tego wyraźnym sukcesem wczoraj, a dziś uderzenie w duży skład amunicji w Swatowym. Tego typu uderzenia są możliwe przy dobrych danych wywiadowczych z satelitów więc na pewno istotną rolę miała tu pogoda, która na kilka dni odsłoniła niebo nad Ukrainą.

Również rosjanie zmienili sposób przeprowadzania ataków na miasta Ukrainy. Lata mniej rakiet a więcej irańskich Shahedów oraz celem nie są już obiekty infrastruktury a obiekty cywilne. Dobra wiadomość jest taka, że Ukraińcom idzie lepiej zbijanie jednych i drugich, aczkolwiek kilka dni z intensywnymi falami dronów na pewno osłabiają skuteczność ich obrony. To doprawdy dziwne, że rosjanie nadal zużywają cenne rakiety na cele cywilne. Po tylu miesiącach wojny powinni już wiedzieć, że nie ma to żadnego przełożenia na sytuację na froncie, a zamiast budzić strach – budzą wśród cywili wściekłość.

Co z tego wynika? Nic pewnego, ale śmiem twierdzić, że w miarę wydłużania się dnia i przecierania nieba będziemy widzieć więcej uderzeń ukraińskich na tyły rosjan i coraz mniej rosyjskich rakiet i dronów osiągających swoje cele. Strategia rosjan nie uległa żadnej adaptacji przez te miesiące. Ukraińska – czeka na lepszą pogodę.

Linia frontu z drobną zmianą. Ukraińcy przejęli kontrolę nad dużą wyspą na Dnieprze. rosjanie ewakuowali się z niej około 15 grudnia.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Praca ukraińskiej obrony przeciwlotniczej

⚆ Zdjęcia zniszczeń w Kijowie (rejon Sołomjański)

⚆ Zdjęcia zniszczeń w Charkowie

⚆ Resztki rosyjskiej rakiety spadające do Dniepru

⚆ Reakcja mieszkańców Odesy po kolejnym ataku Shahedów (1 stycznia)

⚆ Części 2 nie będzie

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *