🪖Dzień 672 (27 grudnia 2023) – wenflon

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś krótko. Na froncie do odnotowania dwie informacje – pierwsza o wycofaniu resztek ukraińskich sił z Marijinki. Druga to postępy rosjan pod Bachmutem (spore), Awdijiwką i Nowomychajłówką.

Jednocześnie otwiera się sezon na podsumowania roku i zapowiedzi planów na kolejny rok. Dość dobre informacje płyną z Niemiec odnośnie eksportu ichniej broni. Bardzo optymistycznie wygląda podsumowanie ukraińskiego przemysłu obronnego w wydaniu ministra Kamyszyna. Nie kwestionuję podanych liczb, ale chciałbym to skontrastować zarówno z ryzykiem niewydolności wypłat rent i emerytur bez pomocy UE oraz z faktem, że ukraińscy żołnierze, mimo tylu pakietów pomocy nadal wiele elementów wyposażenia nadal muszą kupić sami lub otrzymać je od którejś z fundacji. Do Ukrainy dotarło i nadal dociera bardzo dużo pomocy finansowej i wojskowej. Dobrze, że mobilizuje się lokalny przemysł, ale martwię się nadal o szczelność tego pomocowego wenflonu.

Do 2 stycznia podsumowania pojawiają się mniej regularnie i w nieco okrojonej wersji.

👍 Dobre wieści:
⚆ Sekretarz stanu USA Blinken ogłosił przekazanie Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 250 mln dolarów — obejmie on w szczególności dodatkową amunicję do NASAMS i HIMARS, rakiety przeciwlotnicze Stinger oraz amunicja kalibru 155 i 105 mm.

⚆ Niemcy zatwierdziły w tym roku eksport broni i sprzętu wojskowego o wartości 11,7 mld euro – o 40% więcej niż w 2022 roku. Na Ukrainę przypada prawie jedna trzecia zatwierdzonych dostaw (4,5 mld euro). Wskaźnik ten jest rekordem w całej historii Republiki Federalnej Niemiec.

🌻-790 (355 750) -10 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Zniszczone 32/46 dronów Shahed, niektóre z dronów trafiły w budynki w Chersonie i Odesie. Są dwie ofiary w Odesie.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

🛡”Od sierpnia 2023 roku Ukraina masowo produkuje drona kamikaze dalekiego zasięgu, podobnego do Shaheda” – Oleksandr Kamyszyn, szefa Ministerstwa Strategii i Przemysłu. Podkreślił, że przemysł obronny jest obecnie w stanie wyprodukować dziesiątki takich dronów kamikaze i w przyszłości będzie nadal zwiększał swoje moce produkcyjne.

🛡Pod koniec roku ukraińskie fabryki pięciokrotnie zwiększyły produkcję krajowych transporterów opancerzonych w porównaniu z wiosną 2023 roku – poinformował Minister Przemysłu Strategicznego Kamyszyn. „Nie jesteśmy jeszcze w stanie pokryć wszystkich naszych potrzeb własną produkcją, ale strategicznie wszystkie nasze potrzeby w zakresie pojazdów opancerzonych mogą zostać zaspokojone przez kilka ukraińskich firm, w tym prywatnych” – powiedział.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – najgoręcej pod Synkiwką

⚆ Okolice Bachmutu – jest ciężko, rosjanie na obu flankach przesunęli się o 300-400m.

⚆ Marijinka – potwierdzono wycofanie się sił ukraińskich z Marijinki, rosjanie mają postępy też koło Nowomychajłówki.

⚆ Awdijiwka – nieco stabilniej, rosjanie mieli drobne postępy na południowej granicy linii obrony miasta.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Po ataku na „Novoczerkask” na Krymie zaginęło 33 marynarzy – media rosyjskie. Według jednej z publikacji, w momencie ataku w nocy 26 grudnia na statku znajdowało się 77 marynarzy. Co najmniej 19 rosyjskich marynarzy zostało rannych, a 33 uważa się za zaginionych po ataku Sił Zbrojnych na desantowiec „Nowoczerkask”.

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼obwód rostowski (aktywność obrony przeciwpowietrznej)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ “To nie 500 tysięcy zmobilizowanych ludzi powinno walczyć, ale całe 40 milionów” – Witalij Kim.
Według szefa Mikołajowskiej administracji terenowej, tak jak miliony Ukraińców walczyły z faszystami podczas II wojny światowej, tak muszą walczyć teraz, tylko faszystowska jest rosja.

⚆ ​​Na Ukrainie może nastąpić opóźnienie w wypłacie wynagrodzeń i emerytur prawie 12 milionom osób, jeśli Zachód nie zapewni pomocy finansowej na początku 2024 roku – stwierdziła w komentarzu dla Financial Time minister gospodarki Julia Swyridenko.

⚆ Odnotowano 465 przypadków użycia rosyjskiej amunicji wyposażonej w trujące chemikalia. Spośród nich tylko w grudniu bieżącego roku było 81 przypadków. Jednocześnie wzrasta dynamika przypadków użycia.

⚆ rosjanie zastrzelili trzech ukraińskich jeńców. Na nagraniu widac, jak trzech spadochroniarzy zostało powalonych na kolana i zastrzelonych z odległości kilku metrów. Egzekucji więźniów przygląda się stojąca za nimi osoba w mundurze, prawdopodobnie żołnierz rosyjski dowodzący egzekucją.

🌍Świat:

⚆ Według Financial Time Unia Europejska przygotowuje plan awaryjny, który ma zapewnić Ukrainie 20 miliardów euro, aby ominąć sprzeciw premiera Węgier Orbána, jeśli jego weto nie zostanie przezwyciężone na szczycie 1 lutego. Program ten będzie polegał na zapewnieniu przez uczestniczące państwa gwarancji do budżetu UE, co umożliwi Komisji Europejskiej pożyczenie na rynkach kapitałowych do 20 miliardów euro w interesie Kijowa. Konkretne warunki są nadal przedmiotem rozmów, a ostateczna kwota zostanie ustalona na podstawie potrzeb Ukrainy – czytamy w artykule.

⚆ Polski rząd zbliża się do zakończenia blokady przez kierowców ciężarówek kilku przejść granicznych z Ukrainą, powiedział premier Donald Tusk. „Nie sądzę, że uda nam się osiągnąć maksimum, jakiego oczekują kierowcy ciężarówek, ale wydaje się, że to, co da się osiągnąć, pozwoli nam usunąć emocje i blokadę na granicy” – podkreślił.

⚆ Stany Zjednoczone rewidują strategię wspierania Ukrainy w wojnie z Federacją rosyjską — Politico. Waszyngton, zamiast całkowitego zwycięstwa nad rosją na polu bitwy, coraz większy nacisk kładzie na zapewnienie Ukrainie możliwie najlepszej pozycji podczas „ewentualnych negocjacji” w sprawie zakończenia wojny – czytamy w publikacji. Amerykańscy i europejscy urzędnicy omawiają przejście Ukrainy na bardziej defensywną strategię po „w dużej mierze nieudanej kontrofensywie” – w tym poprzez wzmocnienie obrony powietrznej i budowę fortyfikacji wzdłuż granicy z Białorusią. Jednocześnie USA nie odradzają Ukrainie przygotowań do przyszłych ofensyw i podkreślają, że obecnie nie są planowane żadne negocjacje z Moskwą – wyjaśnił gazecie urzędnik administracji Bidena. Europejski dyplomata w Waszyngtonie powiedział Politico, że UE grozi również przyspieszeniem członkostwa Ukrainy w NATO, aby „zapewnić Ukraińcom najlepszą pozycję do negocjacji” z rosją.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Irański samolot transportowy Ił-76TD przyleciał do Moskwy rano.

⌛ Rok temu pisałem (307):

Prognozy miedwiediewa, którymi obarczył on wczoraj świat na twitterze w wielu budzą politowanie i śmiech. Normalnie nie nawiązywałbym do nich gdyby nie jedna kwestia. Ale od początku – oto i prognozy:

 1. Podniesienie ceny ropy do 150 dolarów za baryłkę i ceny gazu do 5000 dolarów za 1000 metrów sześciennych.
 2. Powrót Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej.
 3. Rozpad Unii Europejskiej po powrocie Wielkiej Brytanii i zniesienie euro jako waluty dawnej UE.
 4. Zajęcie przez Polskę i Węgry zachodnich regionów byłej Ukrainy.
 5. Powstanie IV Rzeszy na bazie Niemiec i satelitów, które do niej przystąpiły (Polska, kraje bałtyckie, Czechy, Słowacja, Rumunia, Republika Kijowska i inne peryferie).
 6. Wojna między Francją a IV Rzeszą. Podział Europy, w tym nowy podział Polski.
 7. Oddzielenie Irlandii Północnej od Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i przyłączenie Republiki Irlandii.
 8. Wojna domowa w USA, separacja Kalifornii i Teksasu na niepodległe stany. Utworzenie stanu związkowego Teksasu i Meksyku. Kolejne zwycięstwo Elona Muska w wyborach prezydenckich w USA w części stanów zabezpieczonej po wojnie secesyjnej przez Republikanów.
 9. Przeniesienie wszystkich największych platform giełdowych i działalności finansowej z USA i Europy do Azji.
 10. Upadek systemu finansowego Bretton Woods, w tym upadek MFW i Banku Światowego. Odrzucenie euro i dolara jako światowych walut rezerwowych. Powrót standardu złota. Przejście do aktywnego korzystania z cyfrowych walut.
  (…)

Linia frontu bez zmian, ale z dobrymi perspektywami na zmiany pod Kreminną.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Skutki wczorajszego ostrzału dworca kolejowego w Chersonie

⚆ Zniszczenie rosyjskiego czołgu na odcinku zaporoskim

⚆ Do skutku – zniszczenie rosyjskiego czołgu dronami pod Awdijiwką

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *