🪖Dzień 666 (21 grudnia 2023, 23:50) – izolowanie

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś miał być dłuższy tekst nawiązujący do deklaracji, które padły rok temu ze strony Bidena rok temu (podczas wizyty Zełeńskiego), ale się rozrósł i nie skończę. Postaram się go dokończyć jutro. Dziś natomiast krótka refleksja o izolowaniu wojny. Uderzyła mnie dziś relacja z Kijowa w której centrum handlowe odmówiło Siłom Zbrojnym Ukrainy publikacji materiału o poległych bohaterach na swoich dużych ekranach reklamowych. Z jednej strony wydaje się to być zrozumiałe, ale z drugiej nie. Kijów i wiele innych miast Ukrainy nie odczuwają wojny. To bezpośrednio rezonuje w wielu obszarach funkcjonowania kraju. Alarmy przeciwlotnicze wprawdzie są regularnie, ale mentalnie obywatele zapomnieli/przywykli/wyparli realną groźbę działań wojennych w swoim bezpośrednim otoczeniu. Żalą się na to sami wojskowi widząc huczne imprezy relacjonowane w social mediach przez Ukraińców. Wojna została odizolowana od rzeczywistości. Nie oceniam, bo jestem w Polsce, ale tu też się odizolowaliśmy, zajęliśmy innymi, ważnymi sprawami, punktowo reagując na sytuacje relacyjne, ale nie militarne. Zresztą ten problem dotyka niemal całej Europy (poza Litwą, Łotwą, Estonią, Finlandią, Rumunią). Na poziomie NATO to odizolowanie również jest widoczne, bo NATO gdzieś w głębi wierzy w zbawczą rolę USA. Aktualne zamieszanie w kongresie i perspektywa wyboru Trumpa mają jednak szansę pobudzić myślenie “A jeśli USA nie przyjadą z pomocą/wycofają się z NATO, to kto nas przed rosją obroni?”. To samo pytanie powinniśmy zadać sobie i my i Ukraińcy w Ukrainie i rozsiani po Europie. W tej wojnie nie widać aktualnie dobrych perspektyw na przewidywalną w czasie wygraną Ukrainy, więc to dobry moment na zadanie sobie tych trudnych pytań i poszukanie odpowiedzi. Aktualnie skłaniałbym się ku stwierdzeniu, że putin i Trump mają rację – aktualnie Europa bez USA nie są w stanie się obronić.

Linia frontu z drobnymi, acz niekorzystnymi zmianami pod Bachmutem, Awdijiwką i Marijinką.
W relacjach z Ukrainy dużo o mobilizacji, w wieściach ze świata nieco Orbana no i jakby więcej deklaracji o wsparciu militarnym Ukrainy.

👍 Dobre wieści:
⚆ Prezydent Finlandii zatwierdził przekazanie Ukrainie 21. pakietu pomocy wojskowej za 106 mln euro.
Tradycyjnie strona fińska nie ujawnia szczegółów ani zawartości oakiety, ani warunków jej wysłania na Ukrainę „ze względów operacyjnych i w celu zapewnienia bezpiecznego dostarczenia pomocy”.

⚆ Rząd Polski przekazał Ukrainie kolejne 5000 Starlinków w celu zapewnienia komunikacji na obszarach frontu oraz dla przedsiębiorstw infrastruktury krytycznej.

⚆ Rząd Holandii ogłosił przeznaczenie pierwszej transzy w wysokości ponad 2 miliardów euro zaplanowanej dla Ukrainy w 2024 roku na potrzeby humanitarne. Pakiet o wartości 102 mln euro przeznaczony jest na pierwsze cztery miesiące 2024 r., aby pomóc Ukrainie przetrwać zimę i przygotować się na wiosnę.

⚆ W nadchodzących miesiącach Niemcy dostarczą na Ukrainę kolejnych 20 jednostek BMP Marder 1a3, — Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec. Tej zimy Niemcy przekażą także Ukrainie łącznie ponad 1,6 miliarda euro pomocy wojskowej i humanitarnej.

🌻-1080 (350 270) -20 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką, Marijinką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Zniszczono 34/35 Shahedów

⚆ W wyniku rosyjskiego ataku dronów w obwodzie kijowskim w przedsiębiorstwie cywilnym na skutek spadającego gruzu wybuchł pożar, uszkodzonych zostało także 8 samochodów. Brak ofiar.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód sumski – 24 ostrzały

⚆ obwód zaporoski – Toreck (trzy ofiary)

⚆ obwód chersoński – Nikopol (2 ofiary), Cherson

🛡Ukraina otrzymała już tysiąc pojazdów opancerzonych „Senator” od firmy Rochelle. Znaczna część tych opancerzonych gigantów została wysłana przez Kanadę.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Ukraińcy mieli drobne postępy koło Synkiwki w ramach udanych kontrataków, ale rosjan z Synkiwki nie wyparli. Walki również koło Tern, Kysliwki i Makijiwki.

⚆ Okolice Bachmutu – ciężkie walki koło Kliszczijiwki, Andrijiwki, Bohdaniwki. rosjanie mają psotępy.

⚆ Marijinka – tu krytycznie i w samej Marijince i koło Nowomychajływki (na południe od Marijinki), która jest atakowana przez rosjan z trzech stron.

⚆ Awdijiwka – postępy rosjan w kierunku Oczeretnego, na południe od Stepowego i Wodianego.

😼Donieck

😼Makijiwka

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Kercz – 4 eksplozje, zamknięto most krymski

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Wkrótce pojawią się „bardzo dobre wieści” dotyczące amunicji – Sekretarz RBNiO Daniłow. „Dziś trwa produkcja w krajach partnerskich. Nie mogę podać zbyt wielu informacji na temat tego, co dzieje się na terenie naszego kraju. Ale dam mały spoiler: w najbliższej przyszłości będziemy mieli bardzo przyjemną wiadomość. UE obiecała wysłać milion pocisków artyleryjskich do marca 2024 r., ale tylko „dostarczono lub jest w trakcie jedynie 480 tys.” – Ursula von der Leyen.

⚆ Wołodymyr Zełeński wręczył zaświadczenia o uzyskaniu mieszkań żołnierzom Sił Obronnych Ukrainy, którym przyznano tytuł Bohatera Ukrainy, oraz rodzinom poległych Bohaterów. „Czcimy Bohaterów Ukrainy – żołnierzy i marynarzy, sierżantów i oficerów, którzy okazali się zdolni do takiego czynu, że jego ciężar zaważył na życiu państwa, morale naszych żołnierzy i ogólnej sile Ukrainy. To ludzie, których odwaga jest inspirująca. To żołnierze, którzy wzorowo zachowywali się w bitwach i nie użalając się nad sobą, okazali absolutne poświęcenie – absolutną lojalność wobec zadania obrony Ukrainy i opieki nad naszymi braćmi. Ustanowiliśmy w naszym kraju nową tradycję – tradycję urzeczywistniania i wyrażania wdzięczności Ukrainy wobec Bohaterów. Każdy Bohater Ukrainy otrzyma od państwa mieszkanie. Bez żadnej biurokracji. I to przynajmniej tyle państwo może teraz zrobić, aby wszyscy czuli i odczuwali, że ukraińska wdzięczność nie pozostała i nie pozostanie tylko słowami”.

⚆ ​​Ukraińscy mężczyźni w wieku 25-60 lat mieszkający w Niemczech i innych krajach muszą w przyszłym roku stawić się w punktach poboru do Sił Zbrojnych, w przeciwnym razie zostaną wobec nich zastosowane sankcje – powiedział minister obrony Umierow. Nadal dyskutujemy, co się stanie, jeśli nie przyjdą dobrowolnie” – dodał.

⚆ Minister obrony Umierow stwierdził, że w przyszłości ci, którzy będą walczyć za Ukrainę, powinni z wyprzedzeniem wiedzieć, gdzie i kiedy będą służyć, kiedy zostaną zwolnieni, a także otrzymają „opcje wyboru” zgodnie ze swoimi kompetencjami.

⚆ Ministerstwo Obrony wyjaśniło, że Minister Umierow wzywa wszystkich Ukraińców do wstąpienia do Sił Zbrojnych, jednak w tej chwili nie pojawia się kwestia mechanizmu karania ani nacisków prawnych na mężczyzn spoza Ukrainy. Według Paluka, szefa działu prasowo-informacyjnego Ministerstwa Oświaty i Kultury, w opublikowanym wywiadzie z Umierowem „akcenty uległy przesunięciu” i chodziło o potrzebę przekazania Ukraińcom za granicą, jak ważne jest to dla ich do wojska

⚆ Straż graniczna podkreśla, że ​​nie odnotowuje się wzrostu liczby przekroczeń granicy przez Ukraińców w wieku 18-60 lat w celu wyjazdu, wręcz przeciwnie, w grudniu na Ukrainę wraca więcej mężczyzn – w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy rzecznik Służb Granicznych – Demczenko.

⚆ Rada Najwyższa poparła projekt ustawy o legalizacji marihuany leczniczej w drugim czytaniu – 248 głosami „za” – powiedział poseł Ludowy Żelezniak.

⚆ Premierzy Ukrainy i Mołdawii, Szmyhal i Rechan, podczas wideokonferencji podpisali szereg protokołów w sprawie organizacji wspólnej kontroli granicznej na punktach kontrolnych. Służba prasowa Rady Ministrów wyjaśniła, że ​​strony podpisały siedem protokołów. „Wspólna kontrola została już pomyślnie wdrożona na sześciu przejściach granicznych, a na przejściu «Platonovo-Goyanul Nou» będzie działać po jego otwarciu i dodatkowym wyposażeniu” – dodali.

⚆ Musimy przybliżyć wojnę jak najbliżej Kremla — szef SBU Wasyl Maluk. W przyszłym roku “bawełna” będzie płonąć w Federacji rosyjskiej jeszcze jaśniej. Wasyl Maluk powiedział międzynarodowej publikacji „Politico”, że SBU wzmocni operacje specjalne za liniami wroga. Priorytetowymi celami są okręty wojenne Federacji rosyjskiej, korytarze logistyczne dostaw broni, bazy wojskowe itp. „Nasze plany muszą pozostać szokiem dla wroga. Okupanci muszą zrozumieć, że nie będzie można się ukryć. Wbijamy igłę prosto w serce wroga. Każda nasza operacja specjalna przynosi skutek. Wszystko to komplikuje zdolność rosji do prowadzenia wojny i przybliża zwycięstwo Ukrainy” – powiedział Wasyl Maluk.

⚆ Wojsko kilkakrotnie zwracało się do centrum handlowego Guliwer w centrum Kijowa, które posiada duże ekrany, na których emitowane są reklamy. Skontaktowali się także z innymi właścicielami pobliskich ekranów. Celem apelu było upublicznienie faktu, że w niewoli znajduje się wielu żołnierzy, a także inicjatywa cyklicznego pokazywania poległych bohaterów, których należy poznać i pamiętać. Była to oferta komercyjna. Ale administracja i „biznesmeni” odpowiedzieli, że nie chcą nadawać negatywnych komunikatów i że w tych filmach nie ma żadnego sensu.

⚆ Operator komórkowy Kyivstar oświadcza, że ​​w pełni przywrócił wszystkie usługi objęte atakiem hakerskim. Spółka anuluje także kolejną planową opłatę za taryfę swoim użytkownikom i przeznacza 100 mln hrywien na potrzeby Sił Zbrojnych.

🌍Świat:

⚆ putin zakłada, że ​​nasze różnice nie pozwolą nam pomóc Ukrainie. Ale udowodniliśmy mu, że się mylił. I po raz kolejny udowodnimy, że się mylił – Blinken. Blinken twierdzi, że jeśli Kongres rzeczywiście przekaże Ukrainie dodatkową pomoc, „nasi współobywatele, nasze przedsiębiorstwa, nasi pracownicy, nasi sojusznicy i partnerzy oraz ludzie na całym świecie, którzy oczekują przewodnictwa od Stanów Zjednoczonych”, odniosą korzyści. Jeśli głosowanie w sprawie pomocy „nie powiedzie się”, wygrają Moskwa, Teheran i Pekin, powiedział Blinken.

⚆ USA i Europa mają wątpliwości, czy warto nadal wspierać Ukrainę, — Macron. „Widzimy, że Europa zaczyna wątpić. Odnosi się wrażenie, że Stany Zjednoczone również mają wątpliwości.” Jednocześnie francuski prezydent uważa, że ​​Kijów nadal potrzebuje wsparcia, gdyż pozwala krajom europejskim „żyć w pokoju”.

⚆ UE wypłaciła Ukrainie ostatnie 1,5 miliarda euro z 18-miliardowego pakietu pomocy makrofinansowej na rok 2023, ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

⚆ Zachód coraz częściej myśli, że rosja może wygrać wojnę, a Ukraina może stracić dodatkowe terytoria, a nawet suwerenność, wtedy NATO zostanie pokonane, a konsekwencje będą odczuwalne na całym świecie, jak wynika z artykułów FT i Bloomberg. „Po obu stronach Atlantyku rosną obawy związane z brakiem działań w zakresie pomocy dla Ukrainy oraz frustracja, że ​​ta stagnacja ma tragiczne konsekwencje na polu bitwy. Możliwość utraty przez Ukrainę dodatkowych terytoriów, a nawet swojej suwerenności, pozostaje wysoko na liście priorytetów .” – powiedziała Christine Berzina, dyrektor zarządzająca German Marshall Fund w Waszyngtonie. Według urzędników europejskich rosja prawdopodobnie będzie próbowała przejąć większe terytorium i zniszczyć więcej infrastruktury, jeśli Ukraina nie otrzyma broni potrzebnej do obrony. Ich zdaniem, jeśli Ukraina nie będzie w stanie się obronić, może zostać zmuszona do zaakceptowania porozumienia o zawieszeniu broni na rosyjskich warunkach.

⚆ Praskie służby ratownicze poinformowały, że według wstępnych informacji ofiarami strzelaniny na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola było 15 osób, w tym strzelec. 24 osoby są ranne Część uczniów musiała ukryć się na dachu, część zabarykadowała się w klasach i czekała na ewakuację. Czeska policja posiada informacje o strzelcu. Miał nim być 24-letnim mężczyźnie, który w czwartek rano wyjechał z miejscowości Gostoun do Pragi z rzekomym zamiarem popełnienia samobójstwa. „We wsi, z której wyjechał, znaleziono martwego mężczyznę, był to ojciec napastnika” – powiedział Vondraszek. [Nie Ukraina ale nie sposób o tym dziś nie wspomnieć)

⚆ Większość wyborców w USA popiera dostarczenie większej ilości broni Ukrainie, a nie Izraelowi. Wyniki sondażu New York Post.

⚆ ​​Administracja Bidena zintensyfikowała wysiłki mające na celu konfiskatę około 300 miliardów dolarów suwerennych rosyjskich aktywów zamrożonych na terytorium krajów zachodnich, próbując w ten sposób zrekompensować brak możliwości przeznaczenia dodatkowych środków w Kongresie – NYT. Zdaniem rozmówców publikacji Stany Zjednoczone naciskają na Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Włochy, Kanadę i Japonię, aby do 24 lutego 2024 roku miały gotową strategię użycia rosyjskich aktywów. Źródła NYT wskazują na szereg problemów, które G7 musi jeszcze rozwiązać. Chodzi między innymi o to, czy skonfiskowane aktywa zostaną przesłane bezpośrednio na Ukrainę, czy też zostaną wykorzystane na jej korzyść w inny sposób.

⚆ 17 stycznia w Brukseli odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady Ukraina-NATO w formacie dowódców sił zbrojnych w ramach posiedzenia najwyższego organu wojskowego NATO – poinformowała służba prasowa Sojuszu.

⚆ Korea Północna przekazała rosji ponad tysiąc kontenerów z amunicją, – Ambasador USA przy NATO Juliana Smith. „Według naszych informacji KRLD przekazała rosji ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym i amunicją.” Powiedziała również, że zdjęcia satelitarne pokazują transport tych kontenerów z KRLD do rosji na statkach.

⚆ Orban przyjął zaproszenie Zełeńskiego na spotkanie. „Powiedziałem Zełeńskiemu, że będę do jego dyspozycji. Musimy tylko wyjaśnić jedno pytanie: o czym?” – powiedział premier Węgier.

⚆ Orbán wyjaśnił, dlaczego w rozmowie z putinem podczas ich październikowego spotkania nazwał wojnę rosyjską z Ukrainą „operacją wojskową”. „To jest operacja wojskowa. Między obydwoma krajami nie wypowiedziano wojny. Kiedy rosja wypowiedziała wojnę, to będzie wojna. Powinniśmy się cieszyć, że nie doszło do wypowiedzenia wojny, bo wtedy byłaby powszechna mobilizacja w kraju Federacji rosyjskiej. Nikomu tego nie życzę” – oświadczył. We współczesnym prawie międzynarodowym nie ma takiego aktu prawnego jak wypowiedzenie wojny. Praktyka „wypowiadania wojny” istniała do pierwszej połowy XX wieku, jednak po II wojnie światowej nie jest stosowana, a prawo międzynarodowe stanowi, że wojną mogą być te konflikty, w których jedna ze stron zaprzecza swemu udziałowi.

⚆ Premier Węgier Orban obawia się, że po wejściu Ukrainy do UE wszystkie europejskie pieniądze zostaną wycofane z kraju. „Gdybyśmy zaakceptowali Ukrainę, cała pomoc udzielana krajom Europy Środkowej, w tym Węgrom, zostałaby przekazana Kijowowi” – ​​powiedział Orban.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ rosja zamierza w przyszłym roku wyprodukować ponad 215 tysięcy bomb lotniczych i rakiet niekierowanych. Informacje uzyskane z Centrum Narodowego Oporu i potwierdzone innymi źródłami wskazują na znaczny nakład pracy w rosyjskim kompleksie wojskowo-przemysłowym.

⌛ Rok temu pisałem (301):

Wydarzeniem numer jeden jest wizyta Zełeńskiego w USA, która w tym momencie jeszcze trwa. Oczywiście ma ona wymierny efekt i cel. Efekt to pakiet o wartości 1,8 mld dolarów dla Ukrainy. Cel – pokazanie dalszego kierunku i wsparcia Ukrainy. W drodze jest kolejny pakiet – o 20 razy większy. Ta wizyta kończy też pewien etap tej wojny. Wizyta Zełeńskiego to i podziękowanie za wsparcie ale i otwarcie kolejnego etapu w którym Ukraina odbija co swoje i na swoich warunkach. Sformułowanie i powtórzenie tego przez Bidena kilkakrotnie (“Ukraina decyduje kiedy usiądzie do negocjacji”) daje jasny sygnał innym sojusznikom (jak np. Francja) aby nie próbować traktować Ukrainy podmiotowo, nie rozmywać i nie zmieniać jej prawa do samostanowienia. To też jest jasny sygnał dla kremla – “nie szukamy drugich układów Mińskich”. USA nadal dyktują ton militarny wsparcia Ukrainy z wszystkimi tego zaletami jak i wadami. Ich broń najwięcej zmienia na frontach, na ich zachowanie patrzą sojusznicy w Europie. Można USA nie lubić (bo i też swoje mają “za uszami”), ale ich rola w tej wojnie wiodąca. Oczywiście nie aż tak, jak twierdzi rosyjska propaganda, ale nadal jest to wiodący głos koalicji. I ten głos powiedział dziś dużo ważnych rzeczy. O tym więcej poniżej.

Kilka cytatów Bidena z dziś:
„Nigdy nie widziałem, żeby NATO czy UE były bardziej zjednoczone niż teraz”
„Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie tego potrzebować”
„Musimy pomóc Zełeńskiemu, aby znalazł się na mocnej pozycji i mógł sam decydować, kiedy rozpocząć negocjacje pokojowe”
“Współpracujemy z sojusznikami, aby zdobyć dla Ukrainy czołgi, pojazdy opancerzone i więcej amunicji.”
„50 krajów zobowiązało się dostarczyć Ukrainie ponad 2000 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, ponad 800 systemów artyleryjskich, ponad 2 miliony pocisków artyleryjskich i ponad 50 MLRS”

Jest w tej wizycie jeszcze sporo wsparcia duchowego. „Dasz radę, pomożemy Ci, Trzymaj się”. Bo rosyjskie rakiety nie tylko zabierają światło i ciepło z domów, ale potrafią też zachwiać nadzieją, a tej stracić Ukrainie nie wolno.

Linia frontu bez zmian.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nietypowi goście na froncie

⚆ Budowa fortyfikacji ukraińskich (galeria)

⚆ Nieudany szturm rosjan

⚆ Trzeba było nie zaczynać

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *