🪖Dzień 641 (26 listopada 2023) – niepogoda

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Silny wiatr i śnieżyce dziś nawiedzają południe Ukrainy. Na Morzu Czarnym rozkręca się “sztorm stulecia”, który już zmył rosyjskie umocnienia brzegowe, zalał kilka tras przybrzeżnych.

Po wczorajszym ataku rosjan na Kijów dronami, dziś Ukraińcy odpowiedzieli podobnym atakiem. Na rosję poleciało około 35 dronów i część z nich dosięgła swoich celów. Niemal symetrycznie.

Z wypowiedzi ukraińskich wojskowych warto zwrócić na wypowiedź Najewa. Wprawdzie w cytowanym poniżej fragmencie nie ma tego zdania, ale powiedział on również, że w świetle słabnących dostaw broni Ukraina będzie się bronić tym co ma. To chyba pierwszy alarmujący sygnał z kręgu wojskowych o słabnących dostawach.

W ukraińskich mediach rośnie irytacja i niezrozumienie bezczynności wobec strajku polskich przewoźników na granicy. Część komentatorów próbuje to tłumaczyć okresem przejściowym po wyborach oraz przybliża sylwetki organizatorów wskazując na marginalną reprezentatywność polityczną. Brak jednak informacji o postulatach protestujących i sytuacja powoli przestaje być postrzegana jako wybryk grupy osób, ale jako niemoc państwowa.

Sama linia frontu nie uległa większym zmianom od wczoraj, ale doprecyzowanie postępów rosjan na południe od Awdijiwki wskazuje raczej na definitywny koniec “promzony” czyli głównej linii obrony sił ukraińskich od 2014 roku. Została ona w większości przez nich opuszczona po miesiącach intensywnych ostrzałów artyleryjskich i lotniczych.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-1 070 (324 830) -23 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Doprecyzowano, że sobotni nalot na Ukrainę został zrealizowany przy użyciu 87 szturmowych dronów typu „Shahed-136/131”. Wszystkie drony zostały zniszczone, brak ofiar.

⚆ W nocy zniszczono 8 z 9 Shahedów.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód charkowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód zaporoski – Zaporoże

⚆ obwód dniepropietrowski – ostrzał rakietowy

⚆ obwód chersoński – Cherson

⚡️W wyniku masowego ataku dronów Kijów był bliski awarii prądu, – „Ukrenergo”. rosjanie uszkodzili kilka potężnych linii energetycznych zasilających stolicę i okoliczne miasta. Istniało zatem ryzyko wyłączenia prądu na czas ich naprawy. Obecnie wznowiły pracę 2 linie, nie ma zagrożeń przerw w dostawie prądu.

⚡️Na Ukrainie z powodu złej pogody czasowo odcięto 400 osiedli w 10 obwodach – w szczególności w obwodach odeskim, mikołajowskim, kirowogradzkim, czerkaskim i kijowskim. W Odessie miasto i region nie mają obecnie dostępu do wody, prądu i ogrzewania. W obwodzie mikołajowskim zaczęto zamykać niektóre autostrady.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Ukraińcy poprawili swoje pozycje obronne w lasach serebriańskich w ostatnich dniach. Na reszcie linii inicjatywa jest po stronie rosyjskiej, aczkolwiek to może się zmienić bo rosjanie właśnie przerzucają część oddziałów z tego odcinka pod BAchmut i pod Awdijiwkę.

⚆ Okolice Bachmutu – brak zmian, nieco stabilniejsza obrona Ukraińców, mimo wysokiej aktywności sił rosyjskich

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – postępy rosjan na północnej flance i na południowej granicy linii obrony miasta.

😼Charcyzk

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Z lewego bregu chersońszczyzny rosjanie przerzucili niektóre oddziały pod Werbowe.

😼Melitopol

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Zamknięty most krymski i braki prądu z powodu sztormu “stulecia” Zalane trasy dojazdowe do Eupatorii. Sztorm zmył również rosyjskie umocnienia na brzegach Krymu. Apogeum spodziewane jest w nocy.

😼Sewastopol

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼rosjanie pisali o masowych nalotach dronów na Moskwę (które w całości niby zestrzelili) oraz o rzekomych zestrzeloniach także w obwodach briańskim, tulskim i kałuskim.

😼Tuła – minimum 6 eksplozji

😼Moskwa

😼Smoleńsk

😼Czelabińsk – duża eksplozja w fabryce traktorów, w której jak nazwa wskazuje produkowane są silniki do czołgów.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Silne śnieżyce oraz wichury w obwodzie odeskim, mikołajowskim, na zakarpaciu i silny sztorm na Morzu Czarnym. Szkoły w obwodzie odeskim i kijowskim przechodzą od poniedziałku na nauczanie zdalne.

⚆ W związku ze strajkiem przewoźników na granicy ukraińsko-polskiej w kolejce stoi obecnie ponad 2 tysiące ciężarówek, – Ministerstwo Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury.

⚆ Minister obrony Rustem Umierow odbył kolejną rozmowę telefoniczną z szefem Pentagonu Austinem Lloydem. Omówili bieżące priorytety w zakresie pomocy w zakresie bezpieczeństwa oraz wspólne kroki na rzecz wzmocnienia zdolności ukraińskiej armii.

⚆ “Wojna może po raz kolejny wyjść poza granice Wschodu i Południa, przygotowujemy się do tego” – Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Serhij Najew. Opcja ta jest możliwa, jeśli rosja będzie nadal zwiększać produkcję broni i udoskonalać technologię, a zachodnia pomoc dla Ukrainy będzie się zmniejszać. „Przygotowujemy się do tego. Budujemy obronę, kładziemy miny, szkolimy nasze wojska” – powiedział Najew.

⚆ Marszałek parlamentu Finlandii Jussi Halla-Aho przemawiał w Radzie Najwyższej w całości po ukraińsku. Jest profesorem, studiował język rosyjski na Wydziale Slawistyki Uniwersytetu Helsińskiego, również studiował polski i ukraiński.

🌍Świat:

⚆ Łotwa oferuje pośrednictwo w odblokowaniu granicy Ukrainy z Polską. Minister spraw zagranicznych Łotwy Kristianis Karinsh rozmawiał z polskim ministrem spraw europejskich i nawoływał go do znalezienia wyjścia z sytuacji, która rozwinęła się na granicy polsko-ukraińskiej w wyniku protestu blokada polskich przewoźników.

⚆ Szwecja przeznaczy Ukrainie 100 mln koron szwedzkich (8,7 mln euro) – premier Szwecji Ulf Kristersson. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz inicjatywy Zboże z Ukrainy.

⚆ rosja przeniosła systemy rakietowe S-400 z Kaliningradu na Ukrainę, – brytyjski wywiad.

⚆ rosja rozpoczyna wysyłkę zboża do Afryki, aby wzmocnić swoje wpływy na kontynencie – Bloomberg.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ rosja wystrzeliła z Plesiecka satelitę wojskowego z pomocą rakiety Sojuz-2.1b

⌛ Rok temu pisałem (276):

Na froncie mamy kilka dynamik. Wzdłuż Dniepru rosjanie nadal nieco odsuwają się od rzeki, ale nie na tyle by stracić z zasięgu artyleryjskiego Cherson i okolice. Front zaporoski stoi w miejscu prócz Wuhłedaru gdzie walki trwają. Dalej widać większą dynamikę pod Donieckiem (Marijanka, Awdijewka) i na odcinku łuhańskim, aż do okolic Kreminnej. Tu punktem szczególnym jest Bachmut, ale to już wiecie. No i na koniec Swatowe i resztka odcinka charkowskiego – tu jest najmniej doniesień dziś.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ takie tam z rosyjskiego czołgu

⚆ Badaboom pod Krynkami

⚆ pod Kreminną też ogień z nieba

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *