🪖Dzień 630 (15 listopada 2023, 23:35) – skraplanie

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś mija rok od tragedii w Przewodowie gdzie w wyniku upadku rakiety zginęło dwóch Polaków. Na początku nie było jasne ani czyja to rakieta ani co z tym zrobi świat. To był pierwszy incydent w którym reperkusje inwazji rosyjskiej tak tragicznie zawitały do Polski. Śledztwo nadal trwa, powstała opinia biegłych, a wedle polskiej prokuratury strona ukraińska nie udostępniła Polsce żadnych szczegółów mogących pomóc w ustaleniu okoliczności. Polska zwróciła się w tej sprawie oficjalnymi kanałami, aby uzyskać pomoc prawną ze strony Ukrainy. Śledczy ustalili, że rakieta nie została wystrzelona z terenu rosji czy białorusi (wedle stanu na koniec września 2023).

Piszę o tym ponieważ to był chyba pierwszy moment w którym postawa Ukraińców mnie negatywnie zaskoczyła. O ile sądzę, że zrozumiałym by było (co nie umniejsza tragedii), że ten kraj prowadzi wojnę i mógł to być nieszczęśliwy wypadek, to pójście w zaparte, negowanie i próba monopolizacji prawdy już w porządku nie są. Ta postawa niestety potem kilkakrotnie się pojawiała w działaniach ukraińskich polityków – czy to na szczycie NATO w Wilnie, czy w temacie zbożowym. Trochę na usprawiedliwienie mogę jedynie sobie powiedzieć, że ta postawa ma swoje wytłumaczenie. Ukraińcy tkwią w wojnie od 9 lat i stawiają opór niewyobrażalnej inwazji od niemal 2 lat. To trudne warunki do życia i działania. By przetrwać potrzebują jasnej polaryzacji rzeczywistości – na czarne i białe. I o ile taki sposób funkcjonowania społeczeństwa potrafiłbym zrozumieć, to od polityków ukraińskich oczekiwałbym więcej.

Jeśli chodzi o „dziś”, to na samym froncie trwa walka tytanów. Ukraińcy w obronie, rosja w masowych szturmach. Linia frontu nie uległa dziś większym, trwałym zmianom.

Dzieje się zaś na świecie. Trwa “pobudka 2” o której pisałem wczoraj. 630 dni od inwazji UE wpada na pomysł ograniczenia sprzedaży rosji maszyn przemysłowych (które mogą posłużyć do produkcji broni), rozważa zakaz handlu diamentami oraz prosi Danię o lepsze kontrolowanie tranzytu rosyjskiego gazu przez swoje cieśniny. Pojawia się również 12 pakiet sankcji a Biden spotyka się z Xi. Niby wygląda to dobrze, bo deklaracje o których czytamy od tygodnia zaczynają się skraplać do konkretnych działań, ale trudno uciec wrażeniu, że strasznie późno się to odbywa. Jak na ironię – w tym czasie Kanada sprzedaje rosji dość unikalny system wykrywania dronów, a słowaccy kierowcy zamierzają zrobić to co polscy – czyli zablokować transport kołowy na granicy z Ukrainą. Najtrzeźwiej wydają się zachowywać Czesi i… ukraińscy żołnierze na froncie.

👍 Dobre wieści:
⚆ USA i Chiny rozmawiają

⚆ 12 pakiet sankcji UE + kontrole duńskie

🌻-820 (314 920) -58 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja pod Awdijiwką

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ brak

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – 15 ostrzałów

⚆ obwód sumski – 3 ostrzały

⚆ obwód charkowski – 17 ostrzałów

⚆ obwód zaporoski – ostrzelanych 21 miejscowości (114 ostrzałów)

⚆ obwód dniepropietrowski – 8 ostrzałów

⚆ obwód mikołajowski – 2 ostrzały

⚆ obwód chersoński – 34 ostrzały Nikopol

⚆ obwód doniecki – 43 ostrzały, rosjanie ostrzelali w nocy budynek mieszkalny w mieście Selidove w obwodzie donieckim, w wyniku czego zawaliło się wejście – zginęły dwie osoby, kilku mieszkańców zostało rannych. Trwa akcja ratunkowa.

⚆ obwód połtawski – Myrhorod

🛡 Pojawiły się oznaki użycia przez rosjan broni chemicznej przeciwko Siłom Zbrojnym, – DeepState. W regionach Swatowe i Bachmut odnotowano dwa przypadki użycia broni chemicznej, najprawdopodobniej rosjanie użyli chlorpikryny, której mają duże zapasy.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie mocniej zaczęli wczoraj atakować w okolicach Perszotrawnewego, Synkiwki, Makijiwki i Biłohoriwki. Póki co nie ma informacji o zmianach linii frontu.

⚆ Okolice Bachmutu – walki na obu flankach stały się bardziej intensywne. Ukraińcom udało się od wczoraj odbić część stref zajętych przez rosjan na północnej flance.

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – presja rosjan nie ustaje. Mają drobne postępy na północnej flance koło Stepowego.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Są postępy na lewym brzegu Dniepru. Ukraiński sztab poprosił o ciszę medialną i oświadczył: “działania z naszej strony odbywają się na linii od 3 do 8 km od wody wzdłuż całego wybrzeża”, a linia frontu w tym kierunku jest „dość mobilna”.

⚆ Pod Robotyne bez zmian i na reszcie odcinków również. Nieco większy ruch rosjan w okolicy Wołnowachy.

😼Melitopol

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ Aktualna sytuacja z okrętami zdolnymi do wystrzelenia rakiet na Ukrainę na mapie:

😼Pożar w rejonie Rynku Centralnego w Symferopolu

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ ​​Jedno z lotnisk cywilnych zostanie prawdopodobnie otwarte na Ukrainie jeszcze przed zakończeniem wojny – powiedział szef Biura Prezydenta Ukrainy – Jermak podczas przemówienia w Instytucie Hudsona w ramach podróży do USA.

⚆ Decyzję o odwołaniu alarmu powietrznego podczas długich lotów rosyjskich myśliwców MiG-31K może podjąć wyłącznie najwyższe kierownictwo państwa, natomiast zagrożenie atakiem rakietowym „Sztylety” pozostaje realne, rzecznik Sił Powietrznych – powiedział Ihnat. Zauważył, że biznes i gospodarka naprawdę cierpią z powodu przedłużających się alarmów, służby nie działają, dzieci nie chodzą do szkoły. Mówi się o gradacji i oznakowaniu alarmów ze względu na stopień zagrożenia (pomarańczowy, żółty, czerwony). Starty MIG-31K (głównie z Białorusi) każdorazowo wywołują alarmy przeciwlotnicze na terenie większości Ukrainy ze względu na olbrzymią prędkość rakiety Kindżał, jej siłę rażenia i trudność w strąceniu jej.

⚆ Zełeński uważa, że ​​Ukrainy nie stać na „zamrożony konflikt” z impasem, dlatego należy go zakończyć – powiedział prezydent na spotkaniu z afrykańskimi dziennikarzami. Wyjaśnił, że jako koniec wojny rozumie sytuację, w której rosja zacznie szanować integralność terytorialną i Kartę Narodów Zjednoczonych oraz wycofa swoje wojska z terytorium Ukrainy.

⚆ Władze lokalne obwodu chersońskiego podają, że wiele osad na lewym brzegu obwodu chersońskiego opustoszało w wyniku wojny. Wołodymyr Kowalenko, ukraiński burmistrz okupowanej Nowej Kachowki, powiedział, że w szczególności we wsi Korsunka nie ma lokalnych mieszkańców, a obecnie znajduje się duża ilość zniszczonego rosyjskiego sprzętu. Zdewastowane są także wsie w gminie Oleszki, która także znajduje się pod okupacją rosyjską.

⚆ Zełeński poinformował, że po raz pierwszy w historii rosja została wykluczona z Zarządu UNESCO.

⚆ Minister Edukacji Oksen Lisowyj ogłosił zwolnienie byłej posłanki Ukrainy i lingwistki Iryny Farion z Politechniki Lwowskiej. „Stanowisko ministerstwa pozostaje niezmienione – w systemie edukacji nie ma miejsca dla ludzi, którzy nie podzielają wartości godności i nie czują szacunku dla żołnierzy” – napisał. Tymczasem SBU wszczęło postępowanie karne i zarządziło szereg badań w związku z wypowiedziami i publikacjami byłej posłanki Ludowej Iryny Farion.

⚆ Rada Bezpieczeństwa Narodowego określiła wymagania dotyczące prowadzenia kanałów w komunikatorze Telegram. Podstawowym wymogiem jest deanonimizacja ich działań. Do wymagań zalicza się także umiejętność korzystania z mediów oraz ciągła praca nad identyfikacją i ujawnianiem faktów dotyczących dezinformacji i manipulacji. „Równolegle powinien trwać proces tworzenia wysokiej jakości ukraińskiego produktu informacyjnego” – Sekretarz RBNiO Daniłow.

⚆ Profesor nadzwyczajny jednej z charkowskich uczelni pracował na rzecz rosyjskiej gry i korygował rosyjskie uderzenia na Charków.

⚆ Członkom Sił Operacji Specjalnych przedstawiono nowego dowódcę pułkownika Serhija Łupanczuka, Wiktor Horenko przekazał stanowisko swojemu następcy. Minister obrony Umerow podkreślił, że zwiększenie uprawnień SSO jest priorytetem polityki obronnej państwa.

⚆ ​​ W Kijowie rozebrano pomnik rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina. Pomnik stał w Kijowskim Parku im. Iwana Bagriana (dawny Park Puszkina), niedaleko parku Politechniki Kijowskiej. Gdzie dokładnie pomnik został przeniesiony, obecnie nie wiadomo.

⚆ ​​Prokuratura ukraińska wszczęła postępowanie karne za przekroczenie swoich uprawnień przez wojska i funkcjonariuszy organów ścigania, którzy pojmali mężczyznę na środku ulicy, zakuli go w kajdanki i zawieźli do Komisariatu Wojskowego w Odesie. Mężczyzna miał być objęty obowiązkiem mobilizacyjnym.

🌍Świat:

⚆ UE zgodziła się na 12. pakiet sankcji wobec rosji – powiedział szef unijnej dyplomacji Borrell. Propozycja zakłada wprowadzenie sankcji wobec ponad 120 kolejnych osób fizycznych i prawnych — w szczególności dotyczy to przedstawicieli sektora wojskowego, obronnego i informatycznego Federacji Rosyjskiej. Wspomina się o konieczności ukarania osób zaangażowanych w pseudowybory na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, osób odpowiedzialnych za przymusową „reedukację” ukraińskich dzieci, a także osób zaangażowanych w szerzenie dezinformacji i propagandy Federacji Rosyjskiej. Komisja Europejska proponuje także wprowadzenie nowych zakazów importu i eksportu, a także działań mających na celu wzmocnienie górnego pułapu cen ropy i przeciwdziałanie uchylaniu się od sankcji. UE proponuje także wprowadzenie zakazu eksportu diamentów, działania mające na celu wzmocnienie ceny maksymalnej ropy naftowej i walkę z uchylaniem się od sankcji.

⚆ Unia Europejska zaproponowała zakaz eksportu obrabiarek i części maszyn, z których rosja produkuje broń używaną w wojnie z Ukrainą — Bloomberg

⚆ Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping po raz pierwszy od 6 lat poleciał do Stanów Zjednoczonych, aby omówić stosunki między obydwoma krajami. Najpierw spotka się z Bidenem, a następnie odwiedzi forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku.

⚆ Biden powitał Xi Jinpinga w San Francisco w ramach szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku, ich pierwszego bezpośredniego spotkania od roku i pierwszej wizyty Xi w USA od czterech lat. W oświadczeniu przed spotkaniem Biden podkreślił potrzebę utrzymania kanałów komunikacji między obydwoma państwami, w tym na najwyższym szczeblu, „bez niedopowiedzeń i nieporozumień”. Chiński przywódca podkreślił trudny charakter stosunków między Pekinem a Waszyngtonem na przestrzeni ostatnich 50 lat, które „mimo perypetii kolejowych nadal idą do przodu. Dla dwóch dużych krajów, takich jak Chiny i Stany Zjednoczone, odwrócenie się od siebie nie wchodzi w grę. Jedna strona nie może prześcignąć drugiej, a konflikt i konfrontacja mają konsekwencje nie do zniesienia dla obu stron” – dodał Xi.

⚆ Izba Reprezentantów USA zatwierdziła projekt dodatkowego finansowania, aby uniknąć zawieszenia działalności bez funduszy dla Ukrainy i Izraela – obiecano, że uzyska poparcie w Senacie. Projekt będzie kontynuował finansowanie prac rządu do połowy stycznia i początku lutego. Zatwierdzone już finansowanie dla agencji federalnych kończy się w piątek o północy.

⚆ Senat USA planuje rozważyć wspólny pakiet ustaw obejmujący pomoc dla Izraela, Ukrainy, Tajwanu i wzmocnienie granicy po Święcie Dziękczynienia, które będzie obchodzone 23 listopada.

⚆ “putin chce, aby świat zapomniał o Ukrainie, ale tak się nie stanie” – powiedział Prezydent Federalny Niemiec. Ukraina szczególnie potrzebuje wsparcia teraz, gdy wojna toczy się także na Bliskim Wschodzie – powiedział podczas konferencji w Lipsku prezydent Frank-Walter Steinmeier. „putin kalkuluje, że świat powinien zapomnieć o Ukrainie. Niemcy nie zrobią prezydentowi rosji takiej przysługi” – podkreślił.

⚆ rosjanie kupili kanadyjski system wykrywania dronów SkyEye. Rosyjski Uniwersytet Technologiczny („MIREA”) zakupił system wykrywania dronów SkyEye za 4,5 mln rubli. System ten produkowany jest przez kanadyjską firmę Skycope Technologies i rozpoznaje aż 330 typów dronów. Twierdzą, że sprzęt został zakupiony do celów badawczych i produkcji własnych systemów przeciwdronowych.

⚆ Czechy planują zamrożenie wszystkich aktywów państwowych Federacji Rosyjskiej na swoim terytorium – rząd kraju poparł odpowiednią propozycję szefa MSZ Jana Lipawskiego.

⚆ Czeska inicjatywa społeczna „Prezent dla putina”, która od ponad roku aktywnie organizuje zbiórki na broń dla Ukrainy, ogłosiła zbiórkę na amerykański wielozadaniowy śmigłowiec UH-60 Black Hawk. „A my chcielibyśmy go kupić i wysłać na Ukrainę, żeby walczył z rosjanami” – oświadczenie inicjatywy.

⚆ UE planuje poinstruować Danię, aby przeprowadziła inspekcję i potencjalnie zablokowała tankowce z rosyjską ropą przepływającą przez jej wody w obliczu prób nałożenia na nią przez kraje zachodnie „pułapu cenowego”, czego Federacja Rosyjska nauczyła się unikać — FT. Dania może zablokować przepływ rosyjskich tankowców przez swoje wody. Dania miałaby weryfikować tankowce przepływające przez cieśniny duńskie bez zachodniego ubezpieczenia, zgodnie z prawem, które pozwala państwom na przeprowadzanie inspekcji statków, które mogą stanowić zagrożenie. Cała rosyjska ropa transportowana przez Morze Bałtyckie, która stanowi około 60% całkowitego eksportu drogą morską. Przepływa ona przez Cieśniny Duńskie w drodze na rynki międzynarodowe.

⚆ Ukraina i Niemcy nie podpisały kontraktu na 100 niemieckich dział samobieżnych PzH 2000. Pisze o tym niemiecki dziennikarz Bjorn Müller. Poinformował, że rozmawiał z rzecznikiem KNDS (konglomeratu niemieckich Krauss Maffei Wegmann i francuskiego Nexter). Według Müllera kontrakt na 100 niemieckich dział samobieżnych PzH2000 dla Ukrainy nie został jeszcze podpisany. Przyczyny są nadal niejasne. Jednocześnie projekt dostawy RCH 155 ACS jest obecnie dopiero na etapie tworzenia linii produkcyjnej. Ukraina powinna otrzymać 18 tych haubic.

⚆ Związek Przewoźników Samochodowych Słowacji grozi zablokowaniem ukraińskim przewoźnikom przekraczania granicy od strony słowackiej, jeśli Komisja Europejska nie zwróci wydawania zezwoleń handlowych na przewozy na terenie UE – szef Unii.

⚆ Wojna rosji z Ukrainą może trwać jeszcze pięć lat, twierdzą zachodni urzędnicy – ​​The Economist.
Mówią, że wojna może przeciągnąć się przez kolejne pięć lat, a ani rosja, ani Ukraina nie są gotowe się poddać, ale też nie są w stanie przełamać impasu.

⚆ Elon Musk pochwalił Załużnego i nazwał Zełeńskiego „rzeźnikiem”. Ogłosił to w pokoju audio swojej własnej sieci społecznościowej X, dawniej Twitter. „Myślę, że Załużnyj to zdecydowanie ktoś, kto ceni życie swoich ludzi i trzeźwo patrzy na to, co się dzieje. Zełeński od dawna żyje we własnej rzeczywistości „rzeźnika” i rzeczywistość ta nie odpowiada rzeczywistości”.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Irański samolot transportowy Ił-76TD wylądował na lotnisku Wnukowo w Moskwie. Poprzedni transport, po wielu tygodniach przerwy miał miejsce w zeszłym tygodniu.

⚆ W Woroneżu w rosji podczas obchodów urodzin przyjechało wojsko i wręczyło gościom 50 wezwań mobilizacyjnych, – media rosyjskie.

⌛ Rok temu pisałem (265):

W skrócie: rosjanie wystrzelili dziś dziesiątki rakiet i dronów na Ukrainę. Celem były elementy infrastruktury krytycznej (elektrownie, stacje przekaźnikowe, elektrociepłownie, wodociągi). Dwie rakiety spadły na miejscowość Przewodów w Polsce (lubelskie, 7km od granicy) i zabiły dwie osoby.

Ataki rozpoczęły się przed 14:00 polskiego czasu i trwały 4 godziny. Atak miał kilka fal i w sumie rosjanie wysłali nad Ukrainę ponad 90 rakiet i kilkadziesiąt dronów kamikaze. Ukraińcom udało się strącić 73 rakiety i 10+ dronów. Ukraińcy chwalili systemy NASAMS, które miały skuteczność 10/10. Nie mniej – część rakiet trafiła w cele. (…)
Co do uderzenia w Przewodów – za wcześnie na oficjalne informacje, ale wiele wskazuje na to, że nie był to celowy atak, a “rykoszet” w postaci zabłąkanych rakiet, które miały trafić we Lwów lub okolice. W tej okolicy biegnie linia wysokiego napięcia łącząca system energetyczny Polski i Ukrainy. Nie mniej – jest to atak i niestety z cywilnymi ofiarami po stronie państw NATO. Mogły to być również rakiety, które wystrzelili Ukraińcy by zbić rakiety rosyjskie (z systemu S-300) i nie uległy one samozniszczeniu. Trzeba poczekać na oficjalne oświadczenie. Martwi jednak to, że rakiet tych nie wykryto i że de facto nie jesteśmy chronieni jako NATO. Czy NATO uruchomi artykuł 5 – moim zdaniem nie. Moim zdaniem już działa artykuł 4, który zakłada konsultacje i wypracowanie stanowiska.

Linia frontu bez oficjalnych zmian, (…)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zdjęcia satelitarne fabryki irańskich dronów kamikadze Shahed-136 w Yelabuz, Tatarstan, rosja.

⚆ na naszej granicy – przykro słuchać

⚆ Ze szwagrem zrobiliśmy…

⚆ Awdijiwka [18+] – pobojowisko

⚆ Awdijiwka – widok ze strony rosjan: „Tam jest farma koksownia, a tu jest miejsce, gdzie zginęli nasi ludzie. Grób masowy. Tu jest niebezpiecznie. Trzeba biec szybko, bo drony latają w ogromnych ilościach. To bardzo przerażające”.

⚆ Wuhłedar (zdjęcia)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *