🪖Dzień 629 (14 listopada 2023, 23:15) – pobudka 2

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Czytając dzisiejsze doniesienia z Europy i USA trudno nie dostrzec, że zmiana o której pisałem zachodzi na naszych oczach. USA ze swoją pomocą zjeżdżają niestety na bocznicę i nie wiadomo kiedy z niej wyjadą. Pierwsze skrzypce zaczynają grać Niemcy i od ich przemysłu oraz współpracy z innymi krajami będzie wiele zależeć w nadchodzących miesiącach. I Niemcy wydają się to dostrzegać bo od miesięcy ich wysiłki we wsparciu militarnym Ukrainy rosną a kierunek wypowiedzi politycznych jest spójny i jednoznaczny. To zaciera negatywne wrażenie Scholza, który czynami wydawał się mówić “niech ta Ukraina już przegra – tak będzie lepiej dla wszystkich”. Niemcy chyba zakończyły pobudkę, ubrały kapcie i wypiły kawę…

Ukraina tę zimę musi ponownie wytrzymać i pod olbrzymią presją na froncie gdzie mocno aktywizowały się rosyjskie oddziały piechoty i artylerii, oraz na niebie gdzie niebawem zapewne pojawią się rosyjskie rakiety wycelowane w infrastrukturę krytyczną. Jest jednak jedna zmiana (o której też pisałem) – Morze Czarne. Rok temu sytuacja wyglądała tu zupełnie inaczej. rosjanie nie mają i nie będą tu mieć dominacji w najbliższym czasie. To wbrew pozorom potężny atut, bo Morze czarne niejako jest na tyłach okupowanych terytoriów.

Zatem idzie czas trzymania kciuków za Ukraińców koło Bachmutu i Awdijiwki. Najbliższe tygodnie spędzimy pewnie na obserwacji intensywnych walk w tych punktach i oby stosunek strat rosjan tu tylko rósł.

Linia frontu z niekorzystnymi dla Ukrainy zmianami na północnej flance Bachmutu.

👍 Dobre wieści:

⚆ Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall ogłosił, że w przyszłym roku na zamówienie Niemiec dostarczy na Ukrainę 25 czołgów podstawowych Leopard 1A5 i 5 Bergepanzer 2.

⚆ Niemcy ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje różnorodny sprzęt – od czołgów po okulary ochronne. Nowa partia pomocy to:

▫️10 czołgów Leopard 1A5;
▫️14 gąsienicowych pojazdów terenowych Bandvagn 206;
▫️5 medycznych pojazdów terenowych (Carrier Warthog);
▫️1020 pocisków kalibru 155 mm;
▫️1 maszyna do rozminowywania Wisent 1;
▫️10 bezzałogowych samolotów rozpoznawczych wektorowych;
▫️10 tysięcy okularów ochronnych;
▫️14 radarów GO12;
▫️3 samochody patrolowe;
▫️4 ciągniki 8×8 HX81 i 4 naczepy;
▫️16 ciężarówek Zetros;
▫️13 ciężarówek MAN TGS;
▫️1,4 miliona nabojów

🌻-920 (313 470) -20 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ postępy rosjan pod Awdijiwką i Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W nocy rosja atakowała Ukrainę 9 Shahedami i 2 rakietami. 7 dronów zniszczono.

⚆ Zbity rosyjski SU-25 pod Awdijiwką

⚆ W ciągu dnia doniesiono o zniszczeniu rosyjskiej rakiety Ch-59 nad Kropiwnickim

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód sumski – 21 ostrzałów

⚆ obwód charkowski – rejon Iziumski (tu właśnie leciały Shahedy)

⚆ obwód zaporoski – ostrzał przyfrontowy 23 miejscowości

⚆ obwód dniepropietrowski – Dnipro

⚆ obwód mikołajowski – ostrzał wsi Rybakiwka

⚆ obwód chersoński – Cherson, Kozaczi Łopani, Nikopol (1 ofiara)

🛡Ukraina aktywnie zwiększa produkcję nowych nawodnych dron z „niespodziankami” dla rosjan — Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy. “Kraj przeszedł już na produkcję seryjną i produkuje w szczególności wiele nowych modeli. Produkcja dronów naziemnych aktywnie się zwiększa, przeszliśmy już do produkcji seryjnej. Obecnie produkuje się ich wystarczająco dużo. Opracowywane są nowe modele z pewnymi „niespodziankami”, więc myślę, że rosyjskie okręty będą się czuły dość nieswojo Morza Czarnego”

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki w lasach serebriańskich

⚆ Okolice Bachmutu – postępy rosjan pod Jahidnym

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – Ciężkie walki trwają. 13 listopada wojska rosyjskie kontynuowały ofensywę w rejonie Awdijówki i odnotowały postępy (ISW). Zdjęcia geolokalizacyjne opublikowane 10 listopada pokazują również, że wojska rosyjskie zbliżyły się do wschodnich obrzeży Stiewoja (3 km na północ od Awdijiwki) – podaje Instytut Studiów Wojennych.

😼Donieck

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosyjskie kanały donoszą o paraliżu logistyki między półwyspem Kinburn a Nową Kachowką (lewy brzeg Dniepru)

⚆ Mniej intensywne walki koło Robotyne.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Brak doniesień

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Kołomna pod Moskwą (okolice zakładu zajmującego się produkcją rakiet)

😼Kraj krasnodarski – pożar w zakładzie wojskowym

😼Oprócz tego obwód briański (zakład chemiczny), orłowski i tambowski

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ „Na wypowiedzi naszych partnerów trzeba spojrzeć z innej strony” – twierdzi rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat, że szkolenie na F-16 jeszcze się nie rozpoczęło. Holandia wysłała F-16 do Rumunii, aby „zrobić miejsce” dla F-35. Trwa budowa ukraińskiego centrum szkolenia pilotów.

⚆ Minister spraw zagranicznych Kuleba powiedział, że UE nie będzie w stanie zrealizować swojego planu dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich do marca 2024 r. ze względu na stan produkcji obronnej i przeszkody biurokratyczne.

⚆ Wolontariusze chcą być zwolnieni z mobilizacji – projekt ustawy został złożony w Radzie Najwyższej.

⚆ Ministerstwo Obrony zaprzeczyło ewentualnemu zwolnieniu trzech dowódców. Oficjalne oświadczenie opublikowano na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej w serwisie społecznościowym Facebook. „Wszyscy pracują normalnie, decyzje omawiane są w porozumieniu ze Sztabem Generalnym. „Informacje publikowane przez szereg środków masowego przekazu nie są zgodne z prawdą. Prosimy o przestrzeganie higieny informacji.”

⚆ Peczerski Sąd w Kijowie wybrał środek zapobiegawczy dla deputowanego Dubińskiego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 60 dni bez możliwości wniesienia poręczenia majątkowego, posiedzenie odbyło się przy drzwiach zamkniętych. Jest podejrzany o zdradę stanu.

⚆ Minister obrony Umierow mówił o wynikach śledztwa w sprawie okoliczności rosyjskiego ataku rakietowego na 128. brygadę. „Naprawdę zgromadzili żołnierzy na podwórzu domu, aby ich nagrodzić. Zignorowano wszelkie zasady dotyczące maskowania. W pobliżu zaparkowano ponad dziesięć samochodów. W tym czasie na niebie pojawił się rosyjski dron zwiadowczy. Został dostrzeżony. W całym regionie ogłoszono alarm lotniczy. Wojsko zostało ostrzeżone o sektorze, w którym działa wrogi dron. Gdy tylko wykryto wystrzelenie rakiety, nadany został sygnał „niebezpieczeństwa rakietowego”. W miejscu przyznania nagród nie podjęto żadnych scentralizowanych środków bezpieczeństwa” – stwierdził. Umerow polecił Sztabowi Generalnemu sprawdzić wdrożenie protokołów bezpieczeństwa w jednostkach.

⚆ Jermak oficjalnie ogłosił zdobycie przez Siły Obronne przyczółka na lewym brzegu obwodu chersońskiego. Właśnie o tym od ponad miesiąca marudzą rosyjscy żołnierze.

⚆ Studenci Politechniki Lwowskiej udali się na wiec, domagając się dymisji profesor Iryny Farion. Według dziennikarzy uczniowie twierdzą, że ich żądanie ma związek z negatywną wypowiedzią nauczyciela na temat rosyjskojęzycznych żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Po skandalu z Farion wsparł ją student z Krymu. Opublikowała jego list, nie zatajając jego danych – chłopak został zatrzymany przez rosjan. Nie zamazała jego danych nawet po komentarzach obserwujących. Chłopiec został zatrzymany na Krymie i opublikowano jego nagranie wideo w którym pod presją przeprasza.

⚆ rosyjskie służby specjalne aktywnie zbierają informacje o obiektach infrastruktury krytycznej i wojskowej na Ukrainie, wykorzystując także kolaborantów-strzelców, — przedstawiciel ukraińskiego wywiadu Czerniak. Według niego rosjanie aktywnie przygotowują się na nową falę terroru.

⚆ W internecie pojawiło się wideo przedstawiające brutalne zatrzymanie mężczyzny przez Komisariat Wojskowy w Odesie na oczach jego żony i dziecka — okoliczności zdarzenia badają lokalne służby.

⚆ W wyniku działań antydywersyjnych w Mikołajowie SBU zatrzymała kolejnego informatora FSB. Informował o miejscu bazowania ukraińskiego lotnictwa.

🌍Świat:

⚆ Minister obrony Pistorius potwierdził plany nowej niemieckiej pomocy dla Ukrainy w przyszłym roku o wartości co najmniej ośmiu miliardów euro.

⚆ „putin przedwcześnie cieszy się w obliczu pogorszenia sytuacji na świecie, ponieważ nadal będziemy pomagać Ukrainie. Będziemy nie tylko utrzymać wsparcie, ale także je zwiększać, szczególnie ze strony Niemiec. Nie chodzi tylko o pomoc tej zimy, kiedy rosyjski prezydent po raz kolejny ma nadzieję wygrać na zadawaniu trudów ludziom podczas zimnej wojny. W przyszłym roku nasza pomoc znacznie wzrośnie” – minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

⚆ Unia Europejska w nadchodzących tygodniach wyśle ​​na Ukrainę misję, która przedstawi propozycje UE dotyczące zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa Ukrainy, – Borrell.

⚆ Biały Dom: Brak funduszy już wpłynął na zdolność Ukrainy do odparcia rosyjskiej agresji. Kongres USA powinien jak najszybciej zatwierdzić prośbę Białego Domu o pomoc dla Ukrainy, aby zapobiec poważnym konsekwencjom dla jej obronności, powiedział doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Sullivan.

⚆ Prośba Bidena o pomoc dla Ukrainy ma zostać rozpatrzona przez Izbę Reprezentantów po 23 listopada.

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken i Szef Biura Prezydenta Jermak odbyli spotkanie w Waszyngtonie. Departament Stanu odnotował, że omówiono sytuację na froncie i przygotowania do zimy, w szczególności dostawę dodatkowego sprzętu przeciwlotniczego i wzmocnienie ochrony ukraińskiej infrastruktury krytycznej przed atakami z powietrza.

⚆ Jermak uważa, że ​​zbliża się punkt zwrotny w wojnie. Jego zdaniem rok 2024 będzie decydujący – Bloomberg odnosząc się do wypowiedzi Jermaka podczas wydarzenia w Hudson Institute w Waszyngtonie.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg powiedział, że jedynym sposobem na osiągnięcie pokoju na Ukrainie jest udzielenie Kijowowi pomocy wojskowej, wzmacniającej jego potencjał. „Na razie nie widzimy chęci putina do wynegocjowania rozwiązania akceptowalnego dla Ukrainy” – podkreślił.

⚆ NATO powinno bardziej pomagać Ukrainie, bo sytuacja na polu bitwy jest trudna, – Stoltenberg. „Oczekuję, że podczas spotkania rozważymy sytuację na Ukrainie, gdzie nadal trwają intensywne walki. Sytuacja na polu bitwy jest trudna, dlatego jeszcze ważniejsze jest, abyśmy kontynuowali i zwiększali nasze wsparcie dla Ukrainy. Nie możemy pozwolić, aby prezydent putin zwyciężył. Ukraina musi pozostać suwerennym, niezależnym państwem w Europie i w naszym interesie leży wspieranie Ukrainy” – powiedział Sekretarz Generalny NATO.

⚆ Premier Finlandii Petteri Orpo przyznał, że istnieje możliwość całkowitego zamknięcia granicy z rosją w związku ze wzrostem liczby osób ubiegających się o azyl.

⚆ Szef słowackiego MSZ Jurij Blanar potwierdził zamiar kontynuowania pomocy humanitarnej przez kraj po zmianie władzy, w szczególności Bratysława sfinansuje produkcję dwóch maszyn do rozminowywania Božena IV dla strony ukraińskiej.

⚆ Zdjęcia satelitarne pokazują postęp w budowie fabryki w rosji, która będzie produkować masowo irańskie drony kamikaze. Oczekuje się, że Moskwa wyceluje je w ukraińskie obiekty energetyczne — Reuters, powołując się na Instytut Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego.

⚆ Oświadczenie wroga o przegrupowaniu sił rosyjskich w obwodzie chersońskim może być operacją specjalną, – ISW.

⚆ Po raz pierwszy od 2009 roku Armenia nie będzie obecna na szczycie OUBZ pod patronatem rosji 23 listopada. Wcześniej premier Paszynian podkreślił, że Moskwa nie wywiązała się ze zobowiązań sojuszniczych wobec Armenii w konflikcie w Górskim Karabachu.

⚆ Europejska komisarz ds. energii Kadri Simson wezwała Węgry do wzmożenia wysiłków na rzecz wstrzymania zakupów rosyjskich nośników energii i zmniejszenia podatności na wpływy Kremla

⚆ Węgry i rosja podpisały harmonogram budowy elektrowni jądrowej „Paksz II” – powiedział szef węgierskiego MSZ Peter Sijarto.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ W rosji organizator zabójstwa dziennikarki Politkowskiej opuścił kolonię na wojnę. W 2014 roku były policjant został skazany na 20 lat więzienia, miał wyjść dopiero w 2034 roku.

⌛ Rok temu pisałem (264):

Ukraińcy w dużym tempie przywracają Cherson do życia. Pewnie z biegiem dni będzie mniej doniesień o jego odbudowie i wyłapywaniu rosjan. Tymczasem dzieje się na innych odcinkach frontu i dziś trudno oddzielić rosyjską panikę od faktycznych działań Ukraińców, a te są bardzo budujące:

  1. Potwierdzono odbicie mierzei Kinburn – pisałem o tym wczoraj i przedwczoraj. Nie napisałem tylko, że mierzeja ta zabezpiecza wyjście z portu w Mikołajowie. A to ważne.
  2. Ukraińcy mieli dokonać sporego wyłomu w rosyjskiej obronie pod Swatowym
  3. Pod Pawliwką Ukraińcy mieli przygotować zasadzkę na rosjan. Pozwolili im wyjść na odcinek frontu, który następnie został zaatakowany przez ustawioną wcześniej artylerie i lotnictwo.

Zamieszanie było dziś wokół miejscowości Ołeszki. Najpierw pojawiła się informacja od szefa rady miejskiej, że Ukraińskie flagi pojawiły się w mieście. Informację zdementowano jako nieprawdziwą (bardziej jako przedwczesną lub wyolbrzymioną). Czemu to takie ważne? Bo Ołeszki to miejscowość już na lewym brzegu Dniepru – po drugiej stronie zniszczonego mostu antonowskiego. Na dodatek były też doniesienia o strzelaninie w Hołej Prystani – to również miejscowość blisko Dniepru na lewym jego brzegu. No i na koniec – podobne informacje z Kachowki i Nowej Kachowki, które…..również są na lewym brzegu Dniepru.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ tak rosjanie traktują swoich co na haju strzelali w swoich kolegów

⚆ Co martwi rosjan

⚆ Taki tam kot na froncie

⚆ Wewnątrz koksowni pod Awdijiwką

⚆ Nieco światła w mroku

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *