🪖Dzień 624 (9 listopada 2023, 23:15) – brzegi

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Cherson – rok temu rosjanie oficjalnie dostali rozkaz wycofania się z prawego brzegu Dniepru. Skończyły się marzenia o zdobyciu Odesy i przebiciu lądowym do Naddniestrza. Ostatecznie ukraińska flaga zawisła w Chersonie 11 listopada. To była trzecie udana i tak olbrzymia operacja odzyskania ziem ukraińskich. Najpierw rosjanie zostali zmuszeni do wycofania się spod Kijowa, potem zostali zaskoczeni pod Iziumem i na końcu zostali metodycznie wyparci z prawego brzegu. Ta decyzja rosjanom nie przyszła łatwo, ale wydający ją wówczas surowikin miał rację – rosja musiała skonsolidować front, ułatwić sobie obronę tego co dotychczas zdobyła. Chwilę później rosjanie zaczęli budowę ogromnych pasów obronnych (linia surowikina) a później wysadzili tamę w Nowej Kachowce.

Faktycznie od momentu wycofania się z prawego brzegu linia frontu nie zmieniła się dramatycznie. rosjanie zdobyli jeszcze wprawdzie Bachmut, a Ukraińcy odzyskali część terenu na odcinku zaporoskim. Nie mniej – przez niemal rok rosjanie stracili niemal 230 tys ludzi i aktualnie zaciekle szturmują na odcinku kupiańskim i po Awdijiwką. Ukraina przez ten czas przetrzebiła mocno Krym – zarówno pod kątem floty jak i lotnictwa rosyjskiego. To spory sukces, który w odpowiednim momencie zaprocentuje.

Może mieć jednak rację prezydent Czech mówiąc, że obecna sytuacja nie wskazuje na to by Ukraina mogła uzyskać przewagę militarną. Oznacza to, że rosjan jest zbyt dużo by Ukraińcy mogli cokolwiek odbić w ramach klasycznych działań wojennych. Jeśli nic się nie zmieni to najbliższe miesiące spędzimy obserwując drobne postępy rosjan i wysokie statystyki ich strat. Ja jednak wierzę, że Ukraińcy mają coś w zanadrzu. Nie wiem na ile to prawda, ale plotka głosi, że zakosili rosjanom ciężarówkę nowych dronów kamikaze na lewym brzegu Dniepru.

Linia frontu z nieznacznymi ale niebezpiecznymi zmianami pod Awdijiwką.

👍 Dobre wieści:

⚆ Francja dostarczy Ukrainie systemy przeciwpancerne Akeron. Zaczęto je opracowywać w 2009 roku, a cztery lata później udało się je wprowadzić na uzbrojenie armii francuskiej.

⚆ Na Ukrainie otwarto centrum serwisowe bezzałogowych szwajcarskich maszyn do rozminowywania firmy Global Clearance Solutions. Centrum będzie działać w Kijowie, doradzając specjalistom oraz pomagając w konserwacji i naprawie maszyn do rozminowywania GCS-200 i GCS-100, z których pierwsze pracują już na Ukrainie i są wykorzystywane między innymi Gospodarstwo rolne Nibulon. W ciągu jednego dnia jeden GCS-200 może oczyścić obszar wielkości boiska piłkarskiego z obiektów wybuchowych.

🌻-1 080 (308 720) -36 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne

⚆ W nocy rosjanie zaatakowali Ukrainę dwoma rakietami — X-59 i X-31, poinformował Sztab Generalny. Siły obrony powietrznej zestrzeliły jeden z nich nad rejonem dnieprowskim obwodu dniepropietrowskiego — OVA

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny (7 miejscowości)

⚆ obwód charkowski – ostrzał przygraniczny i przyfrontowy

⚆ obwód zaporoski – 131 ostrzałów przyfrontowy (20 miejscowości)

⚆ obwód chersoński – Cherson (1 ofiara)

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Szturmy rosjan w kierunku Nowojehoriwki – nieudane. front bez zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – na południowej flance front stoi. raz rosjanie raz Ukraińcy próbują ataków, ale bez trwałych sukcesów. Na północy w ciągu ostatniego tygodnia rosjanie odepchnęli Ukraińców nieco od Berchiwki.

⚆ Marijinka – ataki rosjan odbite, front bez zmian.

⚆ Awdijiwka – „Siły okupacyjne Federacji rosyjskiej kontynuują próby otoczenia Awdijiwki, różnicując taktykę: miasto jest szturmowane z trzech kierunków, wróg kilkakrotnie zwiększył użycie dronów” – powiedział rzecznik Gwardii Narodowej Rusłan Muzyczuk. rosjanie mają drobny, ale niebezpieczny postęp na północnej flance – w kierunku Stepowego. Jest sporo doniesień o tym, że rosja ściągnęła w te rejony nowe, cenne i rzadkie egzemplarze wyrzutni Tornado-S i Smercz, których w sumie ma kilkadziesiąt sztuk.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ walki zacięte pod Robotyne i w dwóch innych punktach.

⚆ Pod Werbowym Ukraińcom udało się w końcu wyrównać wyłom rosjan, który przysparzał im sporo problemów.

😼Skadowsk – trafiona baza rosyjska rakieta z systemu HIMARS. W bazie miało znajdować się conajmniej kilku wyższych oficerów sił rosyjskich. Komitet Śledczy rosji oświadczył, że „wszczął sprawę karną”. SC Federacji rosyjskiej twierdzi, że uszkodzony został obiekt cywilny, są ofiary śmiertelne i ranni

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Sewastopol

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Szef MSZ Kuleba odniósł się do apeli zachodnich urzędników w sprawie negocjacji pokojowych między Ukrainą a rosją.„Żadna z 200 rund negocjacji ani 20 porozumień o zawieszeniu broni nie przeszkodziła putinowi w rozpoczęciu brutalnej inwazji na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego 2022 r. Ci, którzy twierdzą, że Ukraina powinna teraz negocjować z rosją, są albo niedoinformowani, oszukani, albo po stronie rosji i chcę, żeby putin odpoczął przed jeszcze większą agresją” – podkreślił minister.

⚆ Sekretarz RBNiO Daniłow stwierdził, że Ukraina odniosła „szalone sukcesy w kierunku Krymu”, odnosząc się do uderzeń na Flotę Czarnomorską Federacji rosyjskiej.

⚆ Na Ukrainie nie ma mniejszości rosyjskiej, więc jej „prawa” nie pojawiają się w negocjacjach z UE – powiedziała wicepremier ds. integracji europejskiej Stefanyszyna.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały z UE drugą partię psów saperskich. Psy saperskie były przez kilka miesięcy szkolone przez emerytowanych funkcjonariuszy policji z krajów UE, a ich szkolenie odbywało się w Finlandii, Belgii i Luksemburgu. Dodatkowo w ramach tego projektu Siły Zbrojne otrzymały kilka specjalnych dronów, które pomogą wykryć miny i inne urządzenia wybuchowe.

⚆ rosjanie zniszczyli najcenniejszy obszar stepowy Narodowego Parku Przyrody Dzharylgat (1588 ha), – Ministerstwo Środowiska Ukrainy. Obszar stepowy został spalony wraz z całym, unikalnym ekosystemem.

⚆ Zastępca szefa Biura Prezydenta Ihor Żółkiew powiedział, że Ukraina planuje za około miesiąc kolejne spotkanie doradców w sprawie „formuły pokojowej”, po czym w przyszłym roku planuje zorganizować szczyt.

⚆ Szefowa przedstawicielstwa UE na Ukrainie Katarina Maternova uważa, że ​​zasady i procedury ulegną dostosowaniu w trakcie przystąpienia Ukrainy do UE. „Nie ma recepty na rozszerzenie Unii Europejskiej. Potrzebne są tu dwa elementy. Pierwszy to wola polityczna, a drugi to zdolność obu stron do rozszerzenia. A gdy jednego z elementów brakuje, to pojawiają się problemy” – wyjaśniła.

⚆ Większość obywateli Ukrainy optymistycznie ocenia czas potrzebny państwu na wejście do KE: 60,5% uważa, że ​​stanie się to za niecałe 10 lat, 20,6% – za 2 lata, wynika z wyników badania Komisji Europejskiej badanie Centrum Razumkowa.

⚆ Według wicepremier Stefanyshiny Ukraina jest w stanie zakończyć negocjacje w sprawie przystąpienia do UE w ciągu dwóch lat.Od ubiegłego roku pojawiają się oświadczenia o możliwości przystąpienia rządu do UE w ciągu dwóch lat. Stefaniszyna przypomniała jednak, że negocjacje jeszcze się nie rozpoczęły, w związku z czym błędne jest liczenie od czasu politycznych wypowiedzi rządu na temat jego zamierzeń. „Liczę od początku negocjacji. To znaczy, kiedy mówimy, że minął ponad rok (od otrzymania statusu kandydata) – w moim rozumieniu rok ten nigdy nie został wliczony w okres dwuletni” – wyjaśniła.

⚆ ​​Pracownicy Służby Wywiadu Bezpieczeństwa zgłosili swoje podejrzenia starszemu asystentowi zastępcy Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy, który wręczył granaty poległemu koledze Czastiakowowi (asystent Załużnego). Jest oskarżony o nabywanie, przechowywanie, przenoszenie i sprzedaż urządzeń wybuchowych bez pozwolenia. Sankcja artykułu przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 7. Według źródła UP jest to Oleg Tymczenko. Peczerski Sąd w Kijowie nie zastosował środka zapobiegawczego wobec Olega Tymczenki, oficera sztabu Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, który przekazał granaty Giennadijowi Czastyakowowi.

⚆ Na Ukrainie zaczęto budować podziemne szkoły, które byłyby w stanie wytrzymać bezpośrednie trafienie moskiewskimi rakietami. Pierwsza taka szkoła powstaje już we wsi Korotycz koło Charkowa. O tym oświadczył szef administracji regionalne Oleg Sinehubow. „To właściwie podziemna szkoła, w której mogą uczyć się dzieci. W obiekcie ochronnym w Korotychach może jednocześnie przebywać około 500 osób, co odpowiada liczbie uczniów i nauczycieli zatrudnionych w miejscowym gimnazjum. Dodatkowo w sytuacjach awaryjnych schronisko to będzie mogło pomieścić osoby z pobliskiego przedszkola, urzędów i innych instytucji.”

⚆ W Kijowie zdemaskowano konsulat, który wydawał ukraińskie wizy nielegalnym imigrantom z krajów Azji Południowej, aby mogli wjechać do UE przez Ukrainę. Koszt „usługi” wyniósł aż 3 tysiące dolarów. Według SBU z „usług” urzędnika skorzystało aż 900 osób z krajów zagrożonych terroryzmem. Konsul wydała otrzymane pieniądze na zakup elitarnych nieruchomości w centrum Kijowa i Odesy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że wzmocniło kontrolę nad wydawaniem ukraińskich wiz.

⚆ Rada Najwyższa zatwierdziła projekt budżetu państwa na rok 2024 — za głównym preliminarzem kraju głosowało 276 posłów ludowych. Dochody budżetu wynoszą 1,768 bln UAH, wydatki 3,35 bln UAH. Deficyt budżetowy wynosi 1,57 biliona hrywien.

⚆ W środę w Żytomierzu mężczyzna pobił na środku ulicy pracownika Komisariatu Wojskowego. Pracownik napisał oświadczenie na policję – wszczęto postępowanie karne. Policja podaje, że tożsamość napastnika została ustalona. Obecnie go szukają, gdyż według wstępnych informacji opuścił Żytomierz.

⚆ Rada Najwyższa odwołała ministra sportu Wadima Gutzeita. Matwij Bidny tymczasowo będzie pełnił obowiązki Ministra Młodzieży i Sportu, wcześniej był wiceministrem. Zmiana była społecznie oczekiwana.

⚆ W Winnicy zajęte zostały magazyny, w których przechowywany jest laminat – poinformowała rzeczniczka Państwowej Służby Ratunkowej Obwodu Urbańskiego. Powierzchnia pożaru wynosi około tysiąca metrów kwadratowych. Ogień został opanowany.

🌍Świat:

⚆ ​​Prezydent Czech Petr Pavel uważa, że ​​obecna sytuacja na froncie nie oznacza, że ​​Ukraina może zyskać przewagę militarną.

⚆ ISW: Według analityków Amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną Siły Zbrojne osłabiają zdolność rosyjskiej armii do wykorzystywania Krymu jako przyczółka i tyłów dla rosyjskich operacji na południowej Ukrainie. „Według szacunków ISW od czerwca 2023 roku siły ukraińskie z sukcesem prowadzą akcję blokowania rosyjskiej infrastruktury wojskowej na okupowanym Krymie, przede wszystkim obiektów Floty Czarnomorskiej Federacji rosyjskiej, mającą na celu osłabienie zdolności rosyjskiej wojsko do wykorzystania Krymu jako przyczółka i zaplecza do prowadzenia rosyjskich operacji na południu Ukrainy” – czytamy w raporcie ISW.

⚆ ​​Czeski Senat przedłużył mandat na prowadzenie szkolenia bojowego ukraińskich żołnierzy w kraju do końca 2024 roku.

⚆ rosyjski statek przewożący skroplony gaz został staranowany na Morzu Czarnym. Prom pod rosyjską banderą „Slavyanin” doznał dziury w burcie na Morzu Czarnym po zderzeniu ze statkiem pływającym pod banderą Palau. Statek Federacji rosyjskiej przechylił się się (zalane zostały trzy zbiorniki balastowe) i wrócił do bułgarskiego portu Warna na badania.

⚆ Przedstawiciel rosji po raz pierwszy nie został wybrany do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ: przegrał z przedstawicielem Rumunii, byłym ministrem spraw zagranicznych Bohdanem Aureskiem.

⚆ Eksperci ISW doszli do wniosku, że putin w trakcie kampanii wyborczej będzie unikał skupiania uwagi na wojnie na Ukrainie

⚆ Ołena Zełeńska odwiedziła Paryż i spotkała się z Emmanuelem i Brigitte Macron.

⚆ Kandydat na prezydenta USA Ramaswamy nazwał Zełenskiego „nazistą” – The Hill. Podczas debaty republikanin Vivek Ramaswamy powiedział, że Ukraina nie jest „modelem demokracji”.
„To kraj, który zdelegalizował 11 partii opozycyjnych. Zjednoczyła wszystkie środki masowego przekazu w jedną telewizję państwową. To nie jest demokratyczne. Zagroziła, że ​​nie zorganizuje tegorocznych wyborów, jeśli Stany Zjednoczone nie zapewnią więcej pieniędzy. To nie jest demokratyczne. Gloryfikowali w swoich szeregach nazistę – komika w bojówkach, niejakiego Zełenskiego. To nie jest demokratyczne.”

⚆ ​​Szef administracji Orbána Hergei Guijas powiedział, że UE nie powinna rozpoczynać negocjacji członkowskich z Ukrainą ze względu na niespełnienie przez nią warunków. Według niego węgierski rząd zgadza się ze stwierdzeniem byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Junkera o „całkowicie skorumpowanej Ukrainie”. Guijas powiedział, że rząd węgierski zaoferuje Ukrainie „uprzywilejowane partnerstwo” zamiast członkostwa w UE.

⚆ Ukraina nie będzie w UE podczas wojny, bo nie ma wolności słowa i wyborów – powiedział szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier Peter Sijarto. Powiedział to po tym, jak Ukraina przekazała Węgrom szczegółowy plan działania dotyczący rozwiązywania sporów w kwestii mniejszości narodowych, co – jak stwierdził ten sam Sijarto – było głównym powodem blokowania przystąpienia Ukrainy do NATO i UE.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak doniesień

⌛ Rok temu pisałem (259):

✂️ W skrócie: 41 dni Cherson wraz z okupowaną częścią obwodu były formalnie w “posiadaniu” rosji. Dziś oficjele rosyjscy oficjalnie nakazali wojskom rosyjskim wycofać się na lewy brzeg Dniepru. Nawet jeśli tak się stanie to gestem “dobrej woli” tego jednak nazwać nie można. rosjanie nie zmienili zdania i celów inwazji. Do tego odwrotu zmusiły ich działania Ukraińskiej Armii i partyzantów, które przez wiele miesięcy zadawały duże straty rosyjskiej armii. Ukraińców ten teren kosztował dotąd wiele. Było kilka nieudanych ofensyw. Na żadnym innym froncie nie było widać tak skutecznego zastosowania wyrzutni HIMARS, które od połowy lipca rozwalały rosyjskie składy amunicji, sztaby, koszary, punkty dowodzenia. I mimo regularnie niszczonych przepraw, wysokiej aktywności ukraińskiego lotnictwa i partyzantki – rosjanie długo się tu trzymali. Do zeszłego miesiąca. Wtedy zaczęli go tracić. Cherson jest jednak wyjątkowy.

Te 4500 km2 terenu wokół Chersona ma olbrzymie znacznie i jeśli Ukraińcy go odzyskają to będzie to olbrzymi sukces dla Ukraińców i jeszcze większa porażka dla rosji. Cherson był jedyną stolicą obwodu, którą udało się rosjanom od lutego zdobyć. Na tym obszarze działały profesjonalne oddziały rosyjskie, które wjechały z Krymu plus posiłki, które rosjanie ściągnęli tu latem. W sumie było tu około 40 000 żołnierzy (aktualnie – do 20 000). Nowa Kachowka to również była obietnica rozwiązania notorycznych problemów z wodą pitną dla Krymu (stąd biegnie wodociąg, który po inwazji w 2014 roku Ukraińcy odłączyli). Rozkaz wycofania się z tego rejonu już powoduje olbrzymie niezadowolenie w rosyjskich mediach. W końcu – Cherson i Mikołajów to miała być brama do Odesy i utworzenia korytarza do Naddniestrza oraz finalne odcięcie Ukrainy od morza. Cherson kosztował rosję dużo, a jego utrata kosztować będzie jeszcze więcej.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ TOSie wybuchnął

⚆ krab na dywany

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *