🪖Dzień 614 (30 października 2023, 21:45) – wampiry nadziei

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Pokazał się nieco dołujący artykuł w The Times mówiący o przygaszeniu Zełeńskiego i poczuciu pozostawienia Ukrainy na minimalnej kroplówce. Ukraińskie media nie odrzucają niektórych tez np. tych o hamowaniu pomocy wojskowej o odczuwalnym na zachodzie zmęczeniu wojną, ale zwracają też uwagę na to, że artykuł napisał Simon Shuster. Shuster przez ponad 15 lat pracował w rosji i na Ukrainie, pisząc reportaże z obu krajów. Trudno jednak powiedzieć by szczególnie lubił Ukrainę. Jeszcze w 2014 pisał, że część Ukraińców oczekuje inwazji rosji oraz, że rosja nie zaatakuje Ukrainy. W artykule jest moim zdaniem sporo prawd i rzeczy o których zapewne wiecie, ale jest on tendencyjny.

Medialnie wchodzimy w ciemną, mroczną, brutalną wojnę, która może przytłaczać. Świat wydaje się huśtać do granicy wywrócenia się przy okazji kolejnego konfliktu. Wojna w Ukrainie wydaje się zaś wtapiać w tło – niczym skrzypiące drzwi w domu na które nikt po czasie nie zwraca uwagi. Okres nadziei, podsycany spektakularnymi sukcesami Ukraińców i bohaterskim oporem wydaje się już daleko za nami.

Takich “wampirów” wysysających nadzieję jak ten artykuł będzie więcej, bo media będą szukać nowych tematów, a skoro mniej ciekawych rzeczy dzieje się na froncie to czas popatrzeć na inne obszary wojny. Będą więc ataki na aktualne władze Ukrainy, granie na wewnętrzne rozłamy ale i na zewnętrzne. Nie będą to ataki bezpodstawne, bo rosja wydaje się mieć nieskończone zasoby i teflonową odporność na sankcje, reformy w Ukrainie idą zaś wolno i czasem nie w tym kierunku (np. nadchodząca zmiana zasad działania organizacji wolontariackich), USA wydają się chwilowo na aucie tematu Ukrainy a kraje Europy wydają się łapać zadyszkę. Ale to tylko część obrazu.

Druga część to świadomość, że Ukraińcy będą walczyć o swój kraj (i nasze bezpieczeństwo) do końca a zachód przeszedł już ścieżkę edukacji i rozumie, że putin tej wojny nie może wygrać jeśli Europa ze swoimi wartościami ma przetrwać.

Pozostaje zatem nie dać się tym wampirom, chronić nadzieję i wspierać.

Linia frontu z drobnymi zmianami pod Bachmutem i Awdijiwką (tu niekorzystnie).

Na zdjęciu pomordowani przez rosjan jeńcy ukraińscy.

👍 Dobre wieści:

⚆ Szkolne F-16 dla Ukraińców przybędą do Rumunii za dwa tygodnie, powiedział Zełenskiemu podczas wideokonferencji premier Holandii Mark Rutte.

🌻-860 (299 940 ) -14 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Zniszczono 12 Shahedów (z 12) i 2 rakiety Ch-59. Część dronów leciała na okolice Czerkas i Chmielnickiego.

⚆ Conajmniej jedna rakieta uderzyła w rejon odeski – uszkodzono stocznię remontową. Ofiar brak.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód sumski – 103 eksplozje w 16 punktach

⚆ obwód charkowski – liczne ostrzały wzdłuż linii frontu

⚆ obwód zaporoski – Zaporoże,

⚆ obwód dniepropietrowski – Dnipro

⚆ obwód chersoński – Cherson (1 osoba w stanie ciężkim)

🛡Niemieckie Siły Powietrzne ogłosiły rozpoczęcie szkolenia kolejnej grupy ukraińskich żołnierzy na przeciwlotniczych kompleksach rakietowych Patriot. W kilkutygodniowym szkoleniu bierze udział 61 ukraińskich żołnierzy i 10 tłumaczy.

🛡„Ciche Shahedy”: Ihnat skomentował modernizację dronów i trudności w wykryciu dla obrony powietrznej. „Iran ulepszył swoje Shahedy, ale hałas nie jest tu decydujący, brana jest pod uwagę widoczność dla radaru – czy nasze stacje radarowe będą w stanie go wykryć, przekazać informacje na czas do zniszczenia. Dlatego do wykonania tego celu wykorzystuje się materiały kompozytowe kadłuba, staje się on przez to mniej zauważalny. To komplikuje pracę obrony przeciwlotniczej” – wyjaśnił Ihnat. “Otrzymujemy też z Zachodu pewien sprzęt, który pozwala nam wyraźniej wykrywać tego typu cele powietrzne.”

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pod Synkiwką, cisza pod Łymanem.

⚆ Okolice Bachmutu – wojska rosyjskie znacznie wzmocniły swoje zgrupowanie i przestawiły się z obrony na działania aktywne – powiedział dowódca Wojsk Lądowych Sirskij. Pod Andrijiwką ukraińskie wojska mają postępy za linią kolejową.

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – rosjanie mieli drobne, ale niepokojące postępy na flankach mimo słabszych ataków w ciągu ostatnich dwóch dni. Teraz czekają na posiłki by móc cokolwiek zrobić dalej. Dziś był duży atak koło Krasnohoriwki ale bez zdobyczy po stronie rosyjskiej

😼25 października ZSU zniszczyły system obrony powietrznej S-400 w pobliżu tymczasowo okupowanego Łuhańska.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Siły Zbrojne potwierdziły uszkodzenie strategicznego obiektu systemu obrony powietrznej 25 października na zachodnim wybrzeżu tymczasowo okupowanego Krymu.

😼Sewastopol, Saki, Eupatoria

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ 25-latek ranny w wyniku ataku na terminal „Nowa Poczta” w obwodzie charkowskim zmarł w szpitalu, tym samym w wyniku ataku zginęło 7 osób, kolejnych 12 osób jest w trakcie leczenia.

⚆ Wszczęto śledztwo w sprawie zabójstwa 9 cywilów, w tym dwójki dzieci, w okupowanej Wołnowasze – Doniecka Prokuratura Okręgowa. Prokuratura poinformowała, że ​​podczas monitorowania przestrzeni medialnej przez prokuraturę natrafili na informację o zamordowaniu rodziny przez przedstawicieli sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w czasowo okupowanym mieście Wołnowacha.

⚆ SBU zatrzymała agenta FSB, który instalował ukryte kamery internetowe na drogach Zaporoża w celu nagrywania konwojów Sił Zbrojnych.

⚆ Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad pilotażowym projektem „inteligentnej mobilizacji”, w ramach którego dana osoba będzie mogła samodzielnie wybrać specjalizację, na którą chce się mobilizować, powiedział wicepremier Fiodorow.

⚆ Chiny nie były obecne na spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej, które odbyło się na Malcie, ale Ukraina chce w tym roku zorganizować Światowy Szczyt Pokojowy światowych przywódców – wiceszef MSZ Tochycki.

⚆ Strona chińska wyjaśniła Kijowowi niemożność wzięcia udziału w spotkaniu na Malcie w sprawie przygotowań szczytu „Formuła Pokoju” ze względu na różnicę w harmonogramach – poinformował wiceszef Biura Prezydenta – Żołkwa. Dodał, że Kijów „liczy na dalszy udział strony chińskiej”.

⚆ rosjanie rozstrzeliwali jeńców ukraińskich. Do zdarzenia doszło kilka dni temu w kierunku Tokmak. Na zdjęciach widać, że żołnierzom związano ręce za plecami, a następnie zabito. Sądząc po szewronach, byli to żołnierze Gwardii Narodowej. Bardzo szybko zostali pomszczeni. Część odpowiedzialnych rosjan została już wyeliminowana.

⚆ Uderzenie na lokalizację bazy wojsk rosyjskich na czasowo okupowanej Makijówce w noc sylwestrową, w wyniku którego zginęło około 400 zmobilizowanych rosjan, było możliwe dzięki specjalnej operacji Sił Specjalnych Ukrainy – powiedział dowódca SSO, generał dywizji Wiktor Chorenko.

🌍Świat:

⚆ Wielka Brytania zapewni większą pomoc wojskową i nie pozwoli światu zapomnieć o Ukrainie – Minister Obrony Wielkiej Brytanii Grant Shepps.

⚆ Amerykański magazyn Time opublikował artykuł na temat problemów, z jakimi boryka się Zełeński w czasie wojny – od sytuacji na froncie i wsparcia międzynarodowego po walkę z korupcją. Pod zdjęciem Zełenskiego na okładce widnieje podtytuł „Samotna walka Wołodymyra Zełeńskiego”. Według jednego z członków ekipy prezydenta „Zełeński czuje się najbardziej zdradzony przez swoich zachodnich sojuszników”. „Zostawili go bez środków do wygrania wojny, a jedynie z środkami do przetrwania” – czytamy w artykule.

⚆ KRLD przekazała Federacji Rosyjskiej pięćdziesięcioletni sprzęt wojskowy, Bild

⚆ Wedle Financial Times agencje US szacują ukraińskie straty na 70 tys. zabitych i 130 tys. rannych. Straty rosji szacują na 280 tys. martwych i 120 tys. rannych. Zwracają przy tym uwagę na to, że przeszkolenie medyczne ukraińskich żołnierzy jest niewystarczające. Są przypadki zakładania opasek (turnikietów) osobom, które tego nie potrzebują, a opaska po 6-8 godzinach sprawia, że kończyna nadaje się tylko do amputacji.

⚆ Według stanu na październik 2023 r. Ukrainę opuściło 6,2 mln uchodźców, —ONZ

⚆ Mieszkańcy Niemiec powinni zacząć oswajać się z myślą, że w Europie grozi wojna – uważa minister obrony Boris Pistorius. Uważa, że ​​konflikt na Bliskim Wschodzie i wojna rosji z Ukrainą powinny mieć konsekwencje także w społeczeństwie niemieckim. W szczególności Niemcy muszą być w stanie się obronić – i dotyczy to zarówno Bundeswehry, jak i społeczeństwa.

⚆ Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller odrzucił twierdzenia rosji o rzekomym zaangażowaniu Ukrainy w antyżydowskie pogromy na lotnisku w Machaczkale.

⚆ We Francji aresztowano putina oligarchę – są podejrzani o naruszenie unijnych sankcji, – „Le Monde”.
W poniedziałek sąd nakazał aresztowanie rosyjskiego oligarchy Aleksieja Kuźmiczowa. Krajowa Prokurator Finansowy Francji zarzuca mu oszustwa podatkowe i naruszenie sankcji.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Przywódca Dagestanu Serhij Mielikow potępił zamieszki związane z poszukiwaniem Żydów na lotnisku w Machaczkale, ale powiedział, że wezwania do nich pochodziły z Ukrainy. Według Gulagu.net FSB Federacji Rosyjskiej wskaże „ukraiński ślad” w antysemickich pogromach w Dagestanie.

⚆ Minister obrony rosji szojgu oświadczył, że rosja jest gotowa do dyskusji politycznych na temat „pokonfliktowego rozwiązania kwestii Ukrainy” i „dalszego współistnienia z Zachodem”. Wezwał do „zjednoczenia wysiłków wszystkich zainteresowanych krajów” na rzecz utworzenia „sprawiedliwego, wielobiegunowego porządku światowego i aktualizacji architektury bezpieczeństwa międzynarodowego”.

⚆ putin na spotkaniu poświęconym sytuacji na Bliskim Wschodzie powiedział, że Ukraina i „agencja zachodnich służb specjalnych” miały wpływ na antysemickie pogromy w Machaczkale 29 października.

⚆ Kreml oddał aglomerację Siewierodonieck-Łysychańsk-Rubiżne pod pełną kontrolę swojego podmiotu – Republiki Tatarstanu.

⌛ Rok temu pisałem (249):

W skrócie: Od kilku dni przewijały się informacje o tym, że coś dzieje się pod Wuhłedarem (front zaporoski). Prawdopodobnie przedwczoraj rosjanie przypuścili tam atak na ukraińskie pozycje i udało się im je częściowo przełamać. Na jakiś czas. Wczoraj prawdopodobnie Ukraińcy próbowali odbić ten teren i stąd dziś wysoka liczba zabitych rosjan w raporcie (aczkolwiek dużo doniesień o stratach rosjan jest też z frontu chersońskiego). Nie mniej – walki pod Pawliwką (miejscowość pod Wuhłedarem) trwają i ewidentnie jest to próba przejęcia inicjatywy przez rosjan na odcinku na którym od miesięcy niewiele się działo.

rosjanie generalnie od kilku tygodni zaczynają się do czegoś przygotowywać. Budują nowe linie obrony, zmieniają logistykę, przygotowują się do wycofania z prawej strony Dniepru. Moim zdaniem mamy do czynienia z kolejnym obkurczeniem ambicji kremla i skoncentrowaniu się na froncie w nowym kształcie. Miałby on przebiegać od linii Dniepru (budują umocnienia) po północne granice LNR z 2015 roku (to tu mają budować linię “wagnera”). rosjanie będą zatem koncentrować się na tym aby jak najbezpieczniej przerzucić swoje siły z obwodu chersońskiego na odcinek zaporoski, na nim angażować Ukraińców a jednocześnie spróbować dokonać jakiegoś przełomu na odcinku donieckim. Zmienia się ich logistyka (zmuszają ich do tego Ukraińcy). Transporty idą przez Mariupol oraz mniejsza część przez Krym do miejscowości Myrne (bo Tokmak jest pod regularnym ostrzałem Ukraińców). Czy to jest plan na przezimowanie czy też może próba zamrożenia konfliktu podobnie jak w 2015 roku – czas pokaże. Póki co to jednak Ukraińcy mają inicjatywę na obu końcach frontu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Namierzali drona, dostali salwę z czołgu

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

2 thoughts on “🪖Dzień 614 (30 października 2023, 21:45) – wampiry nadziei

  1. W polskiej tradycji nazwy wrogich państw, nazwiska wrogów, piszemy dużą literą. Mój Dziadek walczył w AK, jego brat przeszedł cały szlak armii Andersa, żaden z nich nie napisał słowo Niemcy małą literą. W tym jest sowiecka mentalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *