🪖Dzień 612 (28 października 2023, 23:00) – 7km

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Pod Awdijiwką rosjanie doszli do linii kolejowej, ale nie są w stanie póki co wyjść dalej ani ustanowić przyczółka. rosjanie zmienili też taktykę szturmów – zamiast atakować z obu stron na miasto, próbują atakować raz z jednej flanki a raz z drugiej. Dostęp do Awdijiwki ze strony ukraińskiej zwężył się i aktualny korytarz logistyczny wynosi 7km. To dość mało, niebezpiecznie mało i rosjanie będą robić wszystko by przez rejon Stepowego i Siewiernego domknąć okrążenie miasta. Nie będą szczędzić na to środków, ale dobra wiadomość jest taka, że Ukraińcy nadal trzymają tu spore siły w odwodach.

Dziś w sekcji Świat znajdziecie więcej doniesień o rozwoju wojny na bliskim wschodzie z mediów ukraińskich. Nic zaskakującego – to samo jest w polskich mediach. Zaskakuje coś innego – reakcje Ukraińców pod tymi informacjami. O ile w Polsce daje się znaleźć próbę pokazania, że po stronie mieszkańców Strefy Gazy są niewinne ofiary, że trwa tam katastrofa humanitarna, to w mediach ukraińskich tego niemal brak. Ukraińcy są mocno za działaniami Izraela.

Zmieniam nieco strukturę podsumowania. Ostrzały będą teraz na początku – zarówno te rakietowe, artylersyjskie, przygraniczne i przyfrontowe.

👍 Dobre wieści:
⚆ Siły Obronne Ukrainy otrzymały partię dronów zwiadowczych od słoweńskiego producenta dronów C-Astral, – Defense News.

🌻-740 (298 420 ) -18 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ presja na Awdijiwkę

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Zbite 3 rakiety Iskander-K nad Dniprem, Krzywym Rogiem. W podsumowaniu sztabowym mowa o 5 rakietach.

⚆ Dnipro, Krzywy róg,

⚆ rejon Izmailiski koło Odesy

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód chersoński 90 ostrzałów. Cherson (2 ofiary)

⚆ rosyjski szturm pod Krasnohoriwką

⚆ obwód sumski – 4 ostrzały

⚆ obwód charkowski

⚆ obwód mikołajowski (brak ofiar)

⚆ obwód zaporoski – 156 ostrzałów po 21 punktach

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian, poza kawałkiem odbitym pod Serhijiwką koło Swatowego. Tu duży udział dronów.

⚆ Okolice Bachmutu – walki na flankach, w rejonie Kliszczijiwki za linią kolejową oraz w kierunku Kurdjumiwki i Odradiwki.

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – bez większych zmian od wczoraj. rosjanie doszli do linii kolejowej.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ na flankach wyłomu koło Robotyne Ukraińcy odnotowują spadek liczby profesjonalnych oddziałów rosyjskich – te zostały skierowane do Awdijiwki i w rejon Kupjańska. Mimo to – nadal rosjan jest wystarczająco dużo do obrony.

⚆ Siły ukraińskie przesunęły się dalej na lewym brzegu obwodu chersońskiego, – ISW. Według analityków ISW Ukraińskie Siły Zbrojne odepchnęły armię rosyjską i ruszyły dalej na południe w pobliżu Antonowskiego mostu drogowego na północ od Ołeszek (7 km od Chersonia i 4 km od rzeki Dniepr). Strona ukraińska nie potwierdziła jeszcze tego oświadczenia ISW

😼Pojawiają się pierwsze doniesienia o skutecznym, przedwczorajszym ataku na siły rosyjskie pod Tokamakiem.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

😼Feodozja

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼🤙Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych twierdzi, że ukraiński uderzył uderzył w magazyn odpadów nuklearnych w Elektrowni Jądrowej Kursk, uszkadzając jego ściany, a dwa kolejne spadły na zespół budynków administracyjnych stacji.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Straty wroga w rejonie Awdijiwki wynoszą w tej chwili około 4 tysiące żołnierzy – Minister Obrony Umerow podczas rozmowy telefonicznej z Ministrem Obrony USA Lloydem Austinem.

⚆ Finlandia już tworzy nowe pakiety pomocowe dla Ukrainy — Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Finlandia pomoże także chronić obiekty infrastruktury krytycznej i zapewni bezpieczeństwo Ukraińcom w okresie jesienno-zimowym.

⚆ W Kijowie obserwuje się huraganowy wiatr, zmarła jedna osoba. Według synoptyków od godz. 11.00 do końca dnia 28 października porywy wiatru mogą sięgać 25-28 m/s. W mieście odnotowano kilka przypadków obrażeń osób spowodowanych złą pogodą – głównie w wyniku przewrócenia około 600 drzew. Lekarze próbowali reanimować mężczyznę na którego spadło drzewo, jednak w wyniku ciężkich obrażeń mężczyzna zmarł. W sumie z powodu pogody zginęły dziś 4 osoby.

⚆ Również z powodu porywistego wiatru kursy pociągów są opóźnione o kilka godzin – podaje Ukrzaliznytsia.

🌍Świat:

⚆ 27 października Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło jordańską rezolucję wzywającą do humanitarnego zawieszenia broni w Strefie Gazy, Ukraina nie głosowała za tą uchwałą.

⚆ Izraelskie wojsko wkroczyło do Strefy Gazy w piątkowy wieczór po intensywnym ostrzale artyleryjskim i rakietach wystrzelonych z samolotów wojskowych — The New York Times. Izraelski generał dywizji Nir Dinar powiedział, że siły izraelskie przekroczyły granicę i walczą w Strefie Gazy, ale odmówił powiedzenia, czy był to początek inwazji lądowej na pełną skalę, o czym Izrael powtarzał od tygodni. Tymczasem dwie wiodące palestyńskie sieci komórkowe, Jawwal i Paltel, podały, że po uderzeniach przestały działać usługi komórkowe i internetowe.

⚆ „Kategorycznie odrzucamy haniebne wezwanie Zgromadzenia Ogólnego ONZ do zawieszenia broni” – izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen. „Izrael zamierza zniszczyć Hamas, tak jak świat zrobił to z nazistami i ISIS”.

⚆ Erdogan na propalestyńskim wiecu porównał zabitych w Gazie z ofiarami wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą. Jednocześnie Erdogan powiedział, że Turcja nie toleruje ataków na ludność cywilną w Izraelu. „Ubolewamy za każdym cywilem, ale Izrael kicha na to” – dodał. “„Hej, Zachód, zwracam się do Was! Czy chcesz wojny między krzyżem a półksiężycem? Więc wiedz! Ten naród żyje, ten naród jest stabilny. Kim byliśmy w Libii, czym byliśmy w Karabachu, tacy sami będziemy na Bliskim Wschodzie” – powiedział Erdogan podczas propalestyńskiego wiecu w Stambule.

⚆ Od początku wojny z Izraelem zginęło już co najmniej 7703 Palestyńczyków ze Strefy Gazy, w tym 3595 dzieci — powiadomił resort zdrowia tego terytorium, kontrolowany przez Hamas.

⚆ Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwołało swoich dyplomatów z Turcji po przemówieniu Erdogana na propalestyńskim wiecu w Stambule, w którym wzięło udział ponad 1,5 miliona osób. Uznamy Izrael za zbrodniarza wojennego – powiedział Erdogan.

⚆ Premier Izraela ogłosił, że rozpoczął się drugi etap wojny z Hamasem. Netanjahu zauważył, że nowy etap rozpoczął się od wprowadzenia nowych sił lądowych do Strefy Gazy w piątkowy wieczór. Dodał, że cele wojny Izraela są jasne: „zniszczenie potencjału militarnego i przywódczego Hamasu, a także powrót zakładników do domu”.

⚆ Biden i Xi Jinping rzeczywiście zgodzili się na spotkanie w listopadzie – AP

⚆ rosjanie zmuszają ukraińskich więźniów do przyłączenia się do ich „formacji ochotniczych” – ISW. W przeglądzie czytamy: rossMI poinformowało 27 października, że ​​batalion ochotniczy „Bohdan Chmielnicki” „zwerbował” około 70 ukraińskich jeńców wojennych z różnych rosyjskich kolonii, rozpoczął szkolenie i po jego zakończeniu zostanie rozmieszczony na bliżej nieokreślonym odcinku linii frontu . Analitycy zauważają, że jest to wyraźne naruszenie Konwencji Genewskiej w sprawie jeńców wojennych.

⚆ W rosji w 2023 roku było dwa razy więcej pożarów niż w roku ubiegłym. Analitycy z firmy Molfar przyjrzeli się statystykom pożarów w Federacji Rosyjskiej i odkryli, co następuje:
🔥 Od początku roku w rosji doszło do 710 pożarów (210 z nich naliczono w trzecim kwartale 2023 r.)
🔥 Ubiegły miesiąc był rekordowy, we wrześniu spłonęły 94 obiekty.
🔥 Najbardziej spłonął rejon moskiewski, wśród zniszczonych i uszkodzonych znalazły się magazyny i centra handlowe.
🔥 Są też zajęcia w jednostce wojskowej, przy składach alkoholowych i meblowych

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak doniesień

⌛ Rok temu pisałem (247):

W skrócie: Od początku wojny przypatrywaliśmy się różnym liczbom próbując jakoś zwymiarować tę wojnę i by spróbować określić jakieś prognozy, punkty krytyczne po których będzie wiadomo, że wojna ma się ku końcowi. Luty i marzec to szalejące statystyki ukraińskie pokazujące setki zabitych rosjan każdego dnia, gigantyczne straty w sprzęcie, które wręcz kazały traktować je jako koloryzowane.
Patrzyliśmy na liczby wystrzelonych rakiet, potem na km2 zajmowanej przez rosjan powierzchni Ukrainy. W wakacje wjechały HIMARSy i pojawiły się statystyki zniszczonych składów amunicji, aż od września wymiarem wojny stały się strącone rosyjskie rakiety i irańskie drony.

Jeszcze na przełomie czerwca i lipca (gdy liczba zabitych rosjan wynosiła 40 tys) Arestowycz opublikował swój komentarz w którym stwierdził, że rosja zacznie się zawalać gdy liczba zabitych osiągnie 80 000. Jutro pewnie ta liczba osiągnie 70 tys i w tym tempie (od początku października wzrosła o 10 000) do 80 000 dojdziemy pewnie do końca listopada.
Pytanie tylko czy ta liczba cokolwiek dziś mówi? Te 80 000 zabitych to około dwa razy tyle rannych co łącznie daje 240 tys, czyli więcej niż putin przygotował do ataku na Ukrainę w lutym.
I co z tego?
rosjan było i jest dużo a mobilizacja (mimo deklaracji rosjan o zakończeniu) trwa nadal. rosjanom ludzi nie zabraknie. Jedyne co się zmienia to w co są ubrani, jak wyposażeni i czym walczą. A tu mamy machinę czasu, bo u mobilizowanych rosjan i na kolejnych eszelonach widać coraz starszy sprzęt i wyposażenie. O ile na początku tego typu “zabytki” jak karabiny Mosina dostawali mobilizowani z DNR i LNR, to dziś jest to praktyka widoczna na mobilizowanych oddziałach. Słabe wyposażenie + słaby sprzęt + słabe przeszkolenie = szybsza “utylizacja” armii putina. Licznik unieszkodliwionych rosjan będzie się rozpędzał. Nie sądzę aby cokolwiek zmieniło się w rosji przy przekroczeniu 80 czy 100 tys zabitych. Nic się też nie wydarzy jeśli zabraknie rakiet, samolotów, helikopterów, karabinów. armia dla rosji to czołgi i piechota – póki co mają tego sporo. Jedynym więc wymiarem wojny pozostaje obszar, który rosjanie zajmują. A tu trzeba przypomnieć, że nie ma ich już pod Kijowem, Czernihowem, Sumami, Charkowem, Iziumem, że o 1/3 zmniejszył się obszar okupowany pod Chersonem.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Awdijiwka

⚆ Walki pod Robotyne

⚆ POM-2 nad głową

⚆ “Póki sił starczy…”

⚆ w okienko

⚆ rosyjski szturm pod Krasnohoriwką

⚆ Badaboom

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *