🪖Dzień 581 (27 września 2023, 22:23) – niepokoje

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Ile razy słyszeliśmy o kończeniu się rezerw w rosyjskiej armii, o buntach, masowych dezercjach, rozbijaniu całych oddziałów, rozstrzeliwaniu własnych żołnierzy, słabym uzbrojeniu, niskim morale? Nawet jeśli była to prawda to rosyjska obrona nie wygląda na taką, która miałaby się załamać. Linie “surowikina” okazały się olbrzymią barierą dla Ukraińców, która faktycznie wyhamowała ukraińską ofensywę. Mimo wyłomu pod Robotyne, który zajął Ukraińcom miesiące, od kilku tygodni nie widać dalszych postępów. W tym czasie rosjanie zbudowali kolejne fortyfikacje na północ od Tokmaku. Trudno tu o cokolwiek oskarżać Ukraińców, raczej chcę zwrócić uwagę na kilka kwestii dotyczących rosyjskiej armii.

Jest kilka doniesień, które niepokoją. Po pierwsze dziennikarze Bloomberga opublikowali materiał, który wskazuje, że mimo sankcji rosja skutecznie sprowadza z Europy (i nie tylko) części niezbędne do budowy dronów Shahed (jest i o Polsce). Ukraińcy donoszą, że rosjanie na potęgę produkuję drony FPV (kamikaze z naprowadzaniem z perspektywy pierwszej osoby) i o ile są gorszej jakości to jest ich dużo i na niektórych odcinkach frontu rosjanie mają ich więcej niż Ukraińcy. Jest też nagranie wideo ze zdobytego rosyjskiego czołgu T-72B3, który został zmodernizowany w 2022. Kuriozalnie na nagraniu widać nowy komputer pokładowy, który wedle opowieści nie pozwala uruchomić czołgu przy np. niedostatecznym poziomie płynu chłodniczego. No i w końcu – rosjanie budują nową nitkę kolejową na zaporożu między Mariupolem a Melitopolem, która pozwoli im uniezależnić się od transportu kolejowego przez Krym do zaporoża.

Słowem – wolno i za cenę krwi rosja odrabia pracę domową i zwiększa produkcję wojskową. Ukrainie brakuje zaś broni. Nie, nie tych zepsutych rakiet do S-300 od Rumunii czy amunicji do artylerii. Brakuje jej broni, która dałaby jej przewagę tak jak rakiety HIMARS rok temu. Taką bronią są na dzień dzisiejszy rakiety ATACMS i Taurus. Tych pierwszych Ukraińcy mają dostać pewną ilość od USA (w słabszym, kasetowym wariancie) a te drugie hamuje Scholz.

Oby Ukraińcy widzieli to równie wyraźnie i mieli swój plan.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ ​​Litwa przekazała zestawy sprzętu radarowego na potrzeby Sił Morskich Ukrainy. „To wsparcie wzmocni zdolność Ukrainy do monitorowania morza i lepszego zrozumienia sytuacji… Jest to ważne zarówno ze względu na ochronę jej wód terytorialnych, jak i zapewnienie bezpieczeństwa własnym obywatelom” – skomentował minister obrony Arvidas Anusauskas

⚆ Bułgarski parlament zatwierdził dostawę na Ukrainę rakiet S-300, których kraj nie jest w stanie samodzielnie naprawić, ale które według Sofii, Kijów będzie mógł naprawić i wykorzystać do celów obronnych. Bułgaria przekaże tez nadwyżki amunicji ze swoich zapasów.

🌻-320 (276 990) i -38 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 brak

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pod Synkiwką

⚆ Okolice Bachmutu – głównie walki o Kurdjumiwkę. Sa pierwsze efekty tego, że pod kontrolą ogniową Ukraińców znalazła się droga Bachmut-Gorłówka. Ukraińcy szturmują też miejscowość Szumy – to jeszcze dalej na południe od Bachmutu niż Kurdjumiwka i Ozarjaniwka.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Federacja rosyjska rozpoczęła budowę bezpośredniego połączenia kolejowego z okupowanym Mariupolem, Wołnowachą i Donieckiem. Jeśli uda im się zrealizować ten plan, uzyskają bezpośrednie połączenie z Taganrogiem i rostowem, co rozwiąże problem logistyki wojskowej przez most krymski.

⚆ Międzynarodowe napięcie między Osetyjczykami a wojskiem rosyjskim powoduje rozłam w 42. Pułku Strzelców Zmotoryzowanych Gwardii, który broni się przed ukraińską kontrofensywą w obwodzie zaporoskim — ISW.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Zamknięty most krymski i alarmy lotnicze w kilku miastach na Krymie

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i charkowski

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Mikołajów

⚆ Berysław (4 bomby lotnicze)

😼Jejsk

😼lotnisko Czkałowski. Przy okazji wyszło na jaw, że 18 września Ukraińcy zniszczyli rosjanom na lotnisku 2 samoloty (An-148 i Ił-20) oraz helikopter Mi-28N.

☢️ Doniesienia o eksplozjach w Enerhodarze (poza elektrownią)

⚡️ Podstacje Ukrenergo są chronione przed atakami rakietowymi: jest to kompleksowa ochrona, zarówno aktywna – obrona przeciwlotnicza, jak i pasywna – fortyfikacje inżynieryjne – powiedział szef „Ukrenergo” Kudrytskyj

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Prezydent Ukrainy W. Zełenski przyjął listy uwierzytelniające od ambasadorów Estonii, Francji, Słowenii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Kanady i Unii Europejskiej.

⚆ Gabinet Ministrów powołał trzech nowych wiceministrów obrony — Jurija Dżigyra, Natalię Kałmykową i Katerynę Czernohorenko. Czernohorenko została zastępcą ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowej i cyfryzacji. Jak zauważył Minister Transformacji Cyfrowej Fiodorow, Czernohorenko wcześniej uruchomiła szpitale elektroniczne, eMalyatko i Armię Dronów.

⚆ rosja skoncentruje się zimą na uderzeniu w infrastrukturę energetyczną Ukrainy, „ale my odpowiemy” – Minister Obrony Umierow.

⚆ Zełeński podpisał ustawę o wprowadzeniu na Ukrainie nowego rodzaju kary kryminalnej – nadzoru kuratorskiego. Polega na ograniczaniu praw i wolności skazanego określonych ustawą i ustanowionych wyrokiem sądu, przy zastosowaniu środków nadzorczych i społeczno-wychowawczych, bez izolacji od społeczeństwa. Dozór kuratorski ustanawia się na okres od 1 do 5 lat dla dorosłych i na okres od 1 do 2 lat dla nieletnich.

⚆ ​Byli najemnicy grupy „wagner”, którzy przebywali na Białorusi, podpisali kontrakt z Ministerstwem Obrony Federacji rosyjskiej i przenieśli się na wschodni kierunek frontu na Ukrainie. Część najemników udała się do Afryki – poinformował w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy rzecznik Wschodniej Grupy Sił Ilja Jewłasz. „Nie stanowią już takiego zagrożenia, jak na przykład rok temu z powodu utraty ich głównego przywódcy jewgienija prigożyna” – dodał. Służba graniczna wyjaśniła, że ​​na terytorium Białorusi przebywało ponad 6000 wagnerowców. Według rzecznika Demczenki na Białorusi przebywa obecnie około 500 najemników. wagnerowcy wrócili w rejon Bachmutu.

⚆ Ukraiński Związek Piłki Nożnej ostro potępił decyzję UEFA o powrocie drużyn U-17 z rosji do rozgrywek międzynarodowych i stwierdził, że Ukraina nie będzie brała udziału w turniejach z rosjanami.

⚆ W Kijowie zatrzymano dwóch agentów Federacji rosyjskiej, którzy przekazywali dane o obiektach wojskowych i infrastrukturze krytycznej stolicy. Pomogli także skorygować ostrzał miasta, w szczególności atak powietrzny na Kijów 21 września br.

⚆ W rostowie nad Donem rozpoczął się nowy proces w sprawie naszych obrońców Mariupola z pułku „Azow”. rosjanie żądają dla 24 bohaterów dożywocia.

🌍Świat:

⚆ Niemiecki kanclerz Scholz blokuje transfer rakiet Taurus na Ukrainę ze względu na ryzyko wysłania wówczas niemieckiego personelu do pomocy przy rakietach, a Moskwa postrzega to jako bezpośrednią konfrontację z Berlinem – pisze The Wall Street Journal.

⚆ ​​Polska nadal ocenia propozycje Ukrainy dotyczące licencjonowania produktów rolnych, ale ogólnie ocenia je pozytywnie – powiedział Minister Rolnictwa Robert Telus. „Strona ukraińska stwierdziła, że ​​jeśli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech upraw zbóż, to pozwolenia nie zostaną wydane. To jest kwestia, którą nasza strona powinna rozważyć, ale z zewnątrz ta propozycja wygląda tak dobry” – wyjaśnił Telus.

⚆ ​​Komisja Europejska rzekomo zdecydowała się reprezentować Polskę, Węgry i Słowację w sporze zbożowym na forum Światowej Organizacji Handlu – pisze polska agencja informacyjna PAP. Cytowani przez agencję anonimowi dyplomaci europejscy stwierdzili, że otwarcie procedury WTO „zamyka dla Ukrainy inne kanały dialogu” w sporze dotyczącym embarga na import zbóż.

⚆ ​​Premier Rumunii Marcel Colacu wyjaśnił, dlaczego Bukareszt nie zareagował na kryzys zbożowy wzorując się na Polsce. „Należę do tych, którzy uważają, że Ukrainie należy pomagać aż do zakończenia wojny. Nasza pomoc ma pomóc w tranzycie tego zboża. Widzieliście, że zareagowałem inaczej niż Polska. Prowadziłem też w tej sprawie rozmowy instytucjonalne z prezydentem Rumunii, i oboje doszliśmy do tej samej opinii” – powiedział Colacu. Według niego w drodze dialogu z premierem Ukrainy „wypracowaliśmy system wydawania licencji… chroniący naszych rolników”

⚆ Unia Europejska powinna zreformować swoje instytucje, aby przygotować się na kolejne fale rozszerzenia i rozpocząć formalne negocjacje w sprawie członkostwa z Ukrainą przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia, stwierdziła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metzola.

⚆ Niemiecka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni wojennej popełnionej przez wojsko rosyjskie w Gostomelu, gdzie w szczególności ranny został obywatel Niemiec. Chodzi o przypadek, gdy wojsko rosyjskie otworzyło ogień do ludności cywilnej, w wyniku czego doznali oni obrażeń.

⚆ Senat USA zatwierdził dodatkowy pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 6 miliardów dolarów na okres do 17 listopada, — Reuters.

⚆ Anglia, Polska, Łotwa, Litwa i Szwecja zbojkotują rozgrywki UEFA z udziałem rosyjskich drużyn, poinformowały związki piłkarskie krajów.

⚆ W irańskich dronach znaleziono wiele europejskich części: Ukraina przekazała raport swoim sojusznikom – The Guardian. Są w nich i elementy produkowane w Polsce.

⚆ ​​Azerbejdżan ogłosił, że zatrzymał byłego szefa separatystycznego „rządu” Górskiego Karabachu Rubena Wardanjana, gdy próbował przekroczyć granicę z Armenią.

⚆ Ponad 47 tysięcy osób opuściło Górski Karabach do Armenii, które nie chcą pozostać w regionie po tym, jak znalazł się on pod kontrolą Azerbejdżanu. Według spisu ludności z 2015 r. w regionie mieszkało tam około 145 000 osób, prawie wszyscy to etniczni Ormianie. Dlatego w ciągu tych trzech dni jedna trzecia całej populacji opuściła Karabach.

💩rosja i białoruś:

⚆ 27 września media rosyjskie udostępniły film, w którym dowódca Floty Czarnomorskiej Wiktor Sokołow wręcza nagrodę drużynie piłkarskiej, która zdobyła mistrzostwo armii. Jednocześnie na nagraniu nie ma oznaczeń czasowych, Sokołow nie wspomina o żadnych wydarzeniach, które mogłyby w przybliżeniu wskazywać czas jego wypowiedzi i oczywiście nie podważa doniesień medialnych o jego likwidacji. Co więcej, mistrzostwa, w których zwyciężył wspomniany klub piłkarski, odbyły się 18 września, czyli kilka dni przed atakiem SSO na siedzibę Federacji Czarnej Piłki Nożnej Federacji rosyjskiej. Jednocześnie 19 września na stronie internetowej Krymskiego Związku Piłki Nożnej opublikowano zdjęcia zawodników po zawodach i wszyscy mają medale bardzo podobne do tych, które rzekomo przyznał im Sokołow 27 września.

🔥W Baszkirii płonie magazyn fabryki katalizatorów, prawdopodobnie od znajdującej się w nim rtęci.

🦨 Nieczysty biznes – Campari (Włochy)

Campari Group to włoska firma działająca od 1860 roku w branży markowych napojów. Zajmuje się produkcją alkoholi wysokoprocentowych, win i aperitifów bezalkoholowych. Portfolio marek spółki obejmuje wódkę Aperol, Appleton, Cinzano, wódkę SKYY, Espolón, Wild Turkey, Grand Marnier i whisky Forty Creek. W 2021 zatrudniała w rosji nieco ponad 100 osób.

Firma wstrzymała wszelkie inwestycje w rosji, w tym reklamy i promocje, oraz ograniczyła działalność do minimum niezbędnego do wypłaty wynagrodzeń miejscowym pracownikom. Nadal działa w rosji, przy rosnących wolumenach przychodów w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. Campari jednak prowadzi działania marketingowe i sprzedaż (na 30 sierpnia 2023).

⌛ Rok temu pisałem (216):

⚆ Na jednym z punktów granicznych z Gruzją rosjanie ustawili punkt mobilizacyjny aby tam wyłapywać rosjan szukających ucieczki przed mobilizacją. Tymczasem na Ukrainie są schwytani pierwsi świeżo mobilizowani rosjanie (kilku poddało się). W sieci zaś więcej nagrań od samych rosjan mówiących o tym, że będą przerzucani na front bez szkolenia. Są też nagrania pokazujące samobójczy skok w Moskwie (z powodu mobilizacji) czy celowe łamanie kończyn by uniknąć mobilizacji. Mniej doniesień o protestach.

⚆ Z nieznanych powodów miało miejsce uszkodzenie obu gazociągów z rosji do Niemiec (Nord Stream 1 i Nord Stream 2). Wstępne informacje mówią o eksplozjach wykrytych przez służby duńskie i szwedzkie. Uszkodzone są 3 nitki. Podobno jedyna działająca to “bypass” dla NS2.

⚆ Ukraińcy wyzwolili kilka miejscowości w obwodzie chersońskim i charkowskim

📺 Materiał bonusowy:

⚆ co robią rosjanie w ukraińskiej niewoli

⚆ Kilka zrzutów z dronów

⚆ Walki w Nowoprokopiwce

⚆ Nowości w zdobytym rosyjskim T-72B3, modernizowanym w 2022.

⚆ Karpacka Trembita pod Donieckiem psuje nerwy rosjanom, a Ukraińcom przypomina

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *