🪖Dzień 562 (8 września 2023) – Krzywy Róg

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Niestety, ze względu na gorszy zasięg to podsumowanie jest bardzo krótkie, z opóźnieniem i bez multimediów, za co bardzo przepraszam.

rosjanie zaatakowali wczoraj Krzywy Róg. Zginął pracownik służb ratunkowych i ponad 50 osób jest rannych.

Kilka kwestii wartych odnotowania.

  1. ONZ wysyła dziwne sygnały rosjanom o gotowości do ustępstw by otworzyć korytarz zbożowy z Odesy. Ukraina zapowiada, że nie przyjmie tych warunków.
  2. Rumunia wprowadza środki ochrony ludności cywilnej na terenach graniczących z obwodem odeskim Ukrainy. To dobrze, ale nadal jakby nie o to chodzi.
  3. Afera wokół Elona Muska – który technicznie nie wyłączył Ukraińcom internetu w obszarze Sewastopola, ale go po prostu nie włączył na ich prośbę.

Linia frontu ze zmianami pod Awdijewką i Werbowym na korzyść Ukrainy.

👍 Dobre wieści:
⚆ Na Ukrainę przybyły pierwsze czołgi Leopard 1 podarowane przez Danię, Niemcy i Holandię. „Pierwszych 10 czołgów wysłano już na Ukrainę. Kolejne są w drodze” – podały w oświadczeniu Duńskie Siły Zbrojne.

🌻 -610 (266 900) i -37 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki w lasach serebriańskich pod Kreminną, pod Biłohoriwką również

⚆ Okolice Bachmutu – Walki wokół Kliszczijiwki i o Kliszczijiwkę.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Ciężkie walki pod Marijinką, Pod Awdijewką Ukraińcom udało się przesunąć w stronę Opytnego.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Robotyne rosjanie ściągnęli posiłki z innych odcinków frontu, walki pod Werbowym, ale mimo to Ukraińcy sukcesywnie powiększają wyłom.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak informacji

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Sumy

⚆ Zaporoże (3 rannych)

⚆ Krzywy Róg – 1 zabity, 59 rannych

⚆ obwód chersoński

🛸 W nocy 8 września rosja zaatakowała Ukrainę 20 dronami kamikaze typu „Shahed-136/131”, 16 z nich zostało zniszczonych.

😼Briańsk – zakłady produkujące mikroelektronikę

😼Kursk

😼Rostow nad Donem

⚡️Ukraina przygotowuje się do zimowych ataków rosji na systemy energetyczne i opiera się na niemieckich systemach przeciwlotniczych Gepard i wielkokalibrowych karabinach maszynowych, takich jak amerykański M2 Browning

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że posiada listę rosyjskich obiektów strategicznych do zniszczenia i metodycznie nad nią pracuje. „Wszystkie są policzone, ustalone hierarchicznie, określona jest ich wartość, a my celowo je niszczymy, aby zmniejszyć potencjał Federacji rosyjskiej i wywołać efekt domina, gdy zniszczenie jednego przedsiębiorstwa doprowadzi do tego, że inne, powiązane z jej produktami, przestaną produkować produkty wojskowe” – powiedział Skibicki.

⚆ Ukraińska Prawda: Aresztowanie Kołomojskiego przez ukraiński wywiad może być próbą uchronienia go rpzed poważniejszymi zarzutami, które są badane w ramach śledztw innych instytucji.

⚆ Zełeński uważa rosyjskiego dyktatora putina za odpowiedzialnego za śmierć prigożyna. „putin stracił panowanie nad sobą – jako człowiek, jako polityk. Zabił prigożyna – przynajmniej takie mamy informacje” – powiedział prezydent. Według niego dla Ukrainy to po prostu „o jednego terrorystę mniej”.

🌍Świat:

⚆ Sekretarz generalny Guterres proponuje połączenie rosyjskiego Banku Rolnego z SWIFT, ubezpieczenie rosyjskich statków przed atakami Ukrainy, zwrócenie Federacji rosyjskiej pieniędzy zamrożonych w UE oraz zezwolenie rosyjskim statkom na dokowanie w Niemczech. Zdaniem Bilda, rosyjscy przywódcy dokładnie analizują propozycje ONZ i jeszcze się na nie nie zgodzili, gdyż Kreml uważa je za „zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe” i wątpi w „techniczną wykonalność” zapowiadanych złagodzeń. Ukraińskie kręgi rządowe uważają, że propozycje Guterresa są ze strony ONZ „niewiarygodną zniewagą” i „nagrodą za agresywne zachowanie rosji”. Według wysokiego rangą urzędnika rządowego ukraiński rząd „w żadnym wypadku” nie powróci do umowy zbożowej z rosją na tych warunkach ani nie zrzeknie się „prawa wynikającego z prawa międzynarodowego” do kontrolowania rosyjskich okrętów wojennych i nielegalnie zbudowanych obiektów, takich jak mostu Krymskiego, aby kontynuować ofensywę.

⚆ Brytyjskie samoloty chronią statki z ukraińskim zbożem przed atakiem Federacji rosyjskiej — The Telegraph.
„Wykorzystamy nasz wywiad, obserwację i rozpoznanie, aby monitorować działania rosji na Morzu Czarnym… W ramach tych operacji obserwacyjnych samoloty brytyjskich sił powietrznych przelatują nad tym obszarem, aby powstrzymać rosję od przeprowadzania nielegalnych ataków na statki cywilne” – cytuje gazetę Downing Street.

⚆ Brytyjski wywiad zwrócił uwagę na rolę, jaką odgrywa dla Ukrainy eksport produktów rolnych i stwierdził, że jest mało prawdopodobne, aby alternatywne szlaki eksportu zbóż odpowiadały szlakowi czarnomorskiemu. Wycofanie się rosji z Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego doprowadziło do ograniczenia ukraińskiego eksportu, co stanowi wyraźny wysiłek mający na celu degradację ukraińskiej gospodarki i jej zdolności do wspierania wysiłku wojskowego” – czytamy w recenzji.

⚆ Rumunia podjęła decyzję o wzmocnieniu środków bezpieczeństwa ludności na terenach w pobliżu ukraińskich portów, które są atakowane przez rosję. W szczególności schrony zostaną zbudowane w Plaura, Čatalkioi i innych miejscowościach, a w przypadku zagrożenia do mieszkańców zostaną wysłane specjalne powiadomienia. Inspektorzy ds. sytuacji awaryjnych planują zapewnić ludziom odpowiednie instrukcje.

⚆ Rumunia i USA przeprowadzą ćwiczenia z Ukrainą na Morzu Czarnym i w delcie Dunaju — informuje służba prasowa rumuńskiej marynarki wojennej. W ćwiczeniach weźmie udział także personel wojskowy z Bułgarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji i Ukrainy.

⚆ Nie wyłączył, a nie włączył: Elon Musk zaprzeczył wyłączeniu w zeszłym roku łączności satelitarnej Starlink dla ukraińskich dronów w pobliżu wybrzeży Krymu, jednocześnie oświadczył, że odmówił ich tam włączenia na prośbę Ukrainy. „Władze rządowe otrzymały pilny wniosek o aktywację Starlink aż do Sewastopola. Oczywistym zamiarem było zatopienie większości rosyjskiej floty na kotwicy. Gdybym zgodził się na ich prośbę, SpaceX stałoby się bezpośrednim uczestnikiem dużego akt wojny i eskalacja konfliktu.” – powiedział miliarder. Twierdzi też, że „obie strony muszą zgodzić się na rozejm”.

⚆ Elon Musk przekazywał swojemu biografowi prywatne wiadomości od wicepremiera Mychajło Fiodorowa bez pytania o pozwolenie – FT. „To niezbyt miłe. Nigdy nie ujawniałem publicznie naszej korespondencji ani nie mówiłem o niej publicznie” – powiedział Fiodorow gazecie. Później jednak zgodził się na publikację korespondencji z Muskiem w biografii biznesmena. „Oficjalnie wyrażam zgodę na publikację mojej historii SMS-ów z Elonem Muskiem w nowej książce o nim. Szczerze mówiąc, nie mogę się doczekać tej książki” – napisał w swoim twitterze/x.

⚆ Pentagon uważa działania sił ukraińskich na polu walki za niezwykle skuteczne i pozytywnie ocenia skutki użycia przez Siły Zbrojne zachodniej broni.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP dopuszcza ewentualną skargę Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu w związku z sytuacją z zakazem importu zbóż. „To jest zagrożenie i to jest kolejny element nacisku ze strony ukraińskiej. Elementy te czasami wykraczają poza pewne granice klasycznej dyplomacji ze strony Ukrainy. Posługuje się ona narzędziami nacisku dyplomatycznego, czasem bardzo niestandardowymi, wykracza poza pewne granic” – powiedział polski minister przy UE.

💩rosja i białoruś:

⚆ Chińska „śpiewaczka operowa” Wang-Fang zaśpiewała „Katiuszę” w ruinach Teatru Dramatycznego w Mariupolu. Według informacji do Mariupola przybyła grupa chińskich blogerów. W odpowiedzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ogłosiło, że wprowadzi zakaz wjazdu „wszystkim tym chińskim turystom”.

⚆ rosjanie przykrywają już swoje samoloty myśliwskie oponami.

⚆ Z białorusi wycofano prawie cały kontyngent Sił Zbrojnych Federacji rosyjskiej. Odesłano co najmniej 11 śmigłowców Mi-8/24 i 9 myśliwców Su-30/34. Pozostał tylko jeden Su-25. Obecnie na Białorusi przebywa około 2100 pracowników rosyjskich resortu sił zbrojnych.

🦨 Nieczysty biznes (będzie nadrobione w kolejnym)

⌛ Rok temu pisałem (197):

To co od kilku dni robią Ukraińcy nie śniło się nawet największym optymistom. Dziś zwolnili na charkowszczyźnie ponad 20 miejscowości, spychając rosjan na niektórych odcinkach o 50km. Takiej zmiany frontu nie było w tej wojnie od marca. Gdy wczoraj miałem dylematy czy pisać o wyzwoleniu Bałakliji to Ukraińcy parli już w kierunku Kupiańska, pomijając Szewczenkowe (potem wrócili i wyzwolili) i dziś dotarli pod Kupiańsk i Senkowe. To oznacza, że rosjanie pod Iziumem są odcięci od dostaw z rosji.

📺 Materiał bonusowy (będzie nadrobione w kolejnym)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *