🪖Dzień 561 (7 września 2023, 22:30) – gulasz

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś nieco “gulaszowo”.
Nadal enigmatycznie o tym co dzieje się na odcinku zaporoskim. Symbolicznie też Ukraińcy wbili flagę w dwóch wsiach przygranicznych obwodu charkowskiego, które dotychczas znajdowały się w szarej strefie. Niewiele brakuje do odbicia Kliszczijiwki i domknięcia kręgu artyleryjskiego wokół Bachmutu. Ukraińcy kontynuują też selektywne uderzenia dronami na terenie rosji i terenach okupowanych.

Trwa wizyta Blinkena w Ukrainie. Odwiedza oddziały, ogląda broń i miejsca kaźni Ukraińców. Długa wizyta więc pewnie ważna i o jej efektach dowiemy się za jakiś czas. Tak samo jak teraz wypływają działania Muska sprzed roku. Okazuje się, że wyłączał on Starlinki Ukraińcom nie tylko w trakcie ofensywy chersońskiej ale również koło Krymu co paraliżowało ukraińskie operacje dronami nawodnymi.

Trwa też cyrk wokół uderzenia rosyjskiego Shaheda na terenie Rumunii. Sekretarz NATO “nie widzi oznak by był on wystrzelony przez rosję celowo.” Nie wiem co musiałoby wybuchnąć w Rumunii aby kraje NATO zrozumiały w co gra rosja i jak ją traktować w takich sytuacjach.

Z góry też przepraszam, ale jutrzejsze podsumowanie pojawi się albo w wersji niepełnej albo dopiero w sobotę rano.

👍 Dobre wieści:
⚆ Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 600 milionów dolarów. Pakiet realizowany jest w ramach Inicjatywy Pomocy Bezpieczeństwu Ukrainy (USAI). Będzie zawierał sprzęt wzmacniający obronę powietrzną Ukrainy, amunicję artyleryjską i inne środki.

⚆ Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę 190 pojazdów opancerzonych ze wzmocnioną ochroną przeciwminową klasy MRAP, powiedziała ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink. Według niej samochody opancerzone trafią do ukraińskiej straży granicznej i policji, która będzie mogła chronić ludność cywilną

⚆ Ukraina otrzyma ponad 150 dronów od francuskiej firmy Delair, powiedział minister obrony Francji.

🌻-610 (266 900) i -37 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Nowojehoriwką trwa “Wuhłedar 2” czyli masowe szturmy rosyjskiej techniki, które kończą się kolumnami spalonych pojazdów. Reszta frontu się trzyma, aczkolwiek są regiony intensywnych walk koło Synkiwki i Petropawliwki.

⚆ Okolice Bachmutu – Kliszczijiwka bliska przejęcia przez Ukraińców. Nie pierwszy raz, ale być może tym razem się w końcu uda.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian

✌️Ukraińscy strażnicy graniczni podnieśli flagę we wsiach Strojówka i Topoli w obwodzie charkowskim. Wsie na granicy z obwodem Biełgorodu znalazły się w szarej strefie.

To to niebieskie kółeczko 🙂

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Oddziały ukraińskie odnoszą sukcesy w ofensywie na froncie południowym — Sztab Generalny. W toku działań ofensywnych Siły Obronne odniosły sukces w rejonach na południe od Robotyne i na zachód od Werbowego i umocniły się na zdobytych pozycjach – powiedział rzecznik.

⚆ W Hołej Prystani rosjanie zaczęli składować amunicję w zamieszkałych domach cywilów. Wykorzystują piwnice, schrony, ziemianki i garaże.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody przygraniczne. Nieco mniej ataków w czernihowskim i chersońskim

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Zaporoże

⚆ Nikopol

🛸​​rosjanie po raz kolejny nocą zaatakowali Ukrainę dronami kamikaze – siły obrony powietrznej zniszczyły 25 z 33 „Shahedów”, które leciały w rejon Sum i Odesy. W wyniku ataku w obwodzie odeskim uszkodzone zostały obiekty infrastruktury cywilnej i portowej, winda i budynek administracyjny; kierowca ciężarówki doznał lekkiego urazu nogi — głowy administracji obwodowej Kipera.

😼 W rosyjskim rostowie nad Donem w nocy rozległy się eksplozje, lokalne władze podają, że obrona powietrzna rzekomo zestrzeliła kilka dronów. Według rosyjskiej opinii publicznej do wybuchu doszło kilka przecznic od siedziby Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych rosji.

😼 Burmistrz Moskwy Sobianin stwierdził również, że w nocy dron zaatakował stolicę rosji, ale rzekomo został zestrzelony kilkadziesiąt kilometrów od miasta. Zdjęcia wraku drona, który został zestrzelony w Ramenskim pod Moskwą, w pobliżu międzynarodowego lotniska Żukowskiego, publikowane są w sieciach społecznościowych. Fala uderzeniowa wybiła okna domów w pobliżu miejsca, w którym spadł dron.

😼 Gubernator obwodu briańskiego również zapowiedział zestrzelenie BpLA: w wyniku spadającego gruzu częściowo uszkodzono szyby w budynku stacji kolejowej, na placu dworcowym i kilku samochodach.

😼Donieck

😼Zaliznyj Port (zniszczony rosyjski system namierzania celów)

😼Howrliwka – stacja transformatorowa

😼Briańsk – okolice fabryki pozdzespołów elektronicznych

😼​​W tymczasowo okupowanych Ołeszkach w obwodzie chersońskim wysadzony został samochód z dwoma pracownikami FSB i personelem wojskowym, którzy torturowali Ukraińców – źródło Ukraińskiej Prawdy w SBU. W wyniku eksplozji jeden pracownik FSB zginął na miejscu, drugi w stanie krytycznym przebywa na oddziale intensywnej terapii. Rannych zostało trzech rosyjskich żołnierzy, którzy towarzyszyli samochodowi. Rozmówcy UP donoszą, że w eksplozję zamieszana jest Ukraińska Służba Bezpieczeństwa.

😼rosjanie donoszą o strąceniu ukraińskiego drona koło Wołgogradu. Dotychczas Ukraińcy tam nie latali. Informacja nie jest potwierdzona.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Drugiego dnia pobytu na Ukrainie sekretarz stanu USA Blinken odwiedził stanowiska ukraińskich funkcjonariuszy straży granicznej. Pokazano mu dostarczone przez USA drony obserwacyjne i cztery pojazdy MRAP, a także kilka zestrzelonych rosyjskich dronów. Blinken odwiedził też wioskę Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie rosyjscy okupanci przetrzymywali w piwnicy szkoły kilkuset cywilów.

⚆ Zełeński przedstawił pracownikom Ministerstwa Obrony Ukrainy nowego Ministra Obrony Rustema Umerowa i nakreślił stojące przed nim obecnie zadania. Prezydent zaapelował o maksymalne odejście od biurokracji, rzeczywistą cyfryzację pracy ministerstwa i skuteczne reformy wzmacniające zaufanie społeczne.

⚆ Minister obrony Umierow ogłosił plany wprowadzenia elektronicznej karty wojskowej, uruchomienia jednolitego rejestru poborowych i digitalizacji wszystkich procesów wojskowych komisji lekarskich.

⚆ Zełeński z okazji Dnia Wywiadu Wojskowego nadał szefowi GUR Ministerstwa Obrony Cyrylowi Budanowowi stopień generała porucznika.

⚆ Potwierdzono, że 6 września w wyniku ataku na Kostantyniwkę zginęło 16 osób. Policja wyklucza wersję, jakoby wróg użył artylerii – poinformowała Oleksandra Hawrylko, szefowa wydziału łączności policji obwodu donieckiego. Dodała, że ​​istnieje kilka wersji dotyczących broni, bardziej szczegółowe informacje zostaną podane później. Wcześniej informowano o 20 ofiarach.

⚆ Ukraińscy biskupi greckokatoliccy spotkali się z papieżem Franciszkiem i powiedzieli mu, że wychwalanie imperialnej przeszłości rosji „zaszkodziło narodowi ukraińskiemu”. Według szefa UGCC Jego Świątobliwości Światosława „to spotkanie było czasem wzajemnego słuchania i okazją do szczerego i szczerego dialogu”.

⚆ Kołomojski dostał podejrzenie o nielegalnym przejęciu w posiadanie 9,2 miliarda hrywien „PrivatBanku”.

⚆ ​ Ukraina złożyła Turcji propozycję przywrócenia funkcjonowania „korytarza zbożowego” bez rosji, gdyż nie ma żadnych ograniczeń dla statków przepływających korytarzem przez wody terytorialne Rumunii, Bułgarii, a także Turcji – Ambasador RP Ukraina do Turcji Wasyl Bodnar.

🌍Świat:

⚆ Grupa posłów do Parlamentu Europejskiego wezwała Zełeńskiego do realizacji ustawy nr 9534 o oświadczeniu elektronicznym z żądaniem otwarcia rejestru oświadczeń majątkowych natychmiast, a nie po roku.

⚆ NATO nie widzi żadnych oznak, że wrak drona znaleziony na terytorium Rumunii powstał w wyniku celowego ataku Moskwy na Rumunię, powiedział sekretarz generalny Stoltenberg.

⚆ Tymczasem Rumunia planuje ewakuację wsi graniczących z Ukrainą w związku z upadkiem fragmentów rosyjskich dronów na jej terytorium podczas ataków na ukraińskie porty. W sieci zaś jest dostępny materiał filmowy przedstawiający atak drona na terytorium Rumunii. Słychać przerwaną pracę jego silnika. Dzieje się tak w momencie, gdy dron jest blisko celu, na który zaprogramowany jest atak.

⚆ Dyrekcja Wywiadu Pentagonu uważa, że ​​ostatnie sukcesy Sił Zbrojnych wskazują na „realistyczną możliwość” przełamania pozostałych linii obrony rosji do końca roku, choć będzie to niezwykle trudne – dyrektor wydziału analitycznego Sił Zbrojnych Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony USA (DIA) Trent Mol. Przyznaje, że urzędnicy amerykańscy i ukraińscy nie ocenili głębokości rosyjskiej obrony i tego, jak trudno byłoby Ukrainie przebić się przez nią pojazdami opancerzonymi. Ukraińscy generałowie powiedzieli The Guardian, że 80% wysiłków rosji było nakierowanych na budowę pierwszej i drugiej linii obrony. Mol ostrzega jednak, że znaczna część rosyjskich posiłków pozostaje na trzeciej linii. Według niego niezwykle istotne są dwie krytyczne zmienne: stan zapasów amunicji na Ukrainie oraz jesienna pogoda. Jednocześnie uwaga społeczności wywiadowczej USA już przenosi się na kolejny sezon bojowy. Nawet w przypadku braku przełomu w tym roku DIA uważa, że ​​jeśli Ukrainie uda się rozszerzyć wyłom wokół Robotyne, utrzymać pozycję i zabezpieczyć dostawy amunicji, będzie dobrze przygotowana na kolejny przełom w 2024 r.

⚆ ​​Sekretarz stanu Blinken powiedział, że USA po raz pierwszy przekażą Ukrainie majątek skonfiskowany oligarchom objętym sankcjami rosyjskimi. Mówimy o 5,4 mln dolarów, które mają zostać przeznaczone na wsparcie i rehabilitację weteranów. Środki te zostaną skierowane do Ukrainy w ramach ogłoszonej przez Blinkena pomocy o wartości ponad 1 miliarda dolarów. Pomoc ta obejmuje:

▫️175 mln dolarów na komponenty systemów obrony powietrznej, rakiety dla HIMARS, amunicję, amunicję i systemy łączności
▫️100 milionów dolarów na zabezpieczenie długoterminowych potrzeb wojskowych
▫️90,5 mln dolarów na pomoc humanitarną przy rozminowywaniu
▫️300 milionów dolarów na wsparcie wysiłków organów ścigania na rzecz przywrócenia i utrzymania prawa i porządku na wyzwolonych terytoriach
▫️206 mln dolarów na pomoc humanitarną, w tym schronienie dla osób przymusowo przesiedlonych na Ukrainie, a także uchodźców stojących za kodeksem
▫️203 mln dolarów na wsparcie przejrzystości i rozliczalności instytucji, wzmocnienie kluczowych reform związanych z walką z korupcją, praworządnością i sprawiedliwością oraz zbadanie zbrodni wojennych popełnionych przez rosję

⚆ USA wyślą w najbliższej przyszłości na Ukrainę nową partię amunicji kasetowej, podaje NYT, powołując się na trzech anonimowych urzędników amerykańskich. Jeden z urzędników powiedział gazecie, że broń jest kluczem do pomocy Ukrainie w utrzymaniu dynamiki, jaką siły zbrojne nabrały niedawno podczas kontrofensywy na południu. Zgodnie z artykułem zachodni urzędnicy i eksperci są zgodni co do tego, że amunicja kasetowa jest najskuteczniejsza przeciwko żołnierzom i konwojom sprzętu rozmieszczonym na otwartym terenie.

⚆ Jak wynika z nowej biografii, Elon Musk potajemnie nakazał odłączenie Starlink w pobliżu Krymu w zeszłym roku, aby udaremnić ukraiński atak na rosyjską marynarkę wojenną – podaje CNN. Musk rzekomo obawiał się, że rosja odpowie na ukraiński atak na Krym bronią nuklearną. Zdaniem autora biografii strach wywołały rozmowy miliardera z wysokimi rangą urzędnikami rosyjskimi. Szef Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego Ukrainy Michaił Fiodorow miał przekonać amerykańskiego biznesmena do wznowienia pracy systemu.

⚆ ​​Większość krajów UE jest przeciwna przedłużeniu zakazu importu ukraińskich towarów rolnych po połowie września, pomimo apeli pięciu wschodnich państw członkowskich o utrzymanie ograniczeń — Politico

⚆ Premier Armenii Paszynian powiedział, że Azerbejdżan w ostatnich dniach zwiększa swoją obecność wojskową wzdłuż linii demarkacyjnej z nieuznawanym Górskim Karabachem i granicy z Armenią. Widzi w tym sygnały, że Azerbejdżan przygotowuje nową zbrojną prowokację przeciwko Górnemu Karabachowi i wezwał społeczność międzynarodową do reakcji, aby zapobiec nowej wojnie.

💩rosja i białoruś:

⚆ Aresztowano rosyjskiego generała odpowiedzialnego za obronę Moskwy. Generał dywizji Kostyantyn Ohienko, dowódca 1. Specjalnej Armii Obrony Powietrznej, która chroni Moskwę przed nalotami, stał się podejrzanym w sprawie karnej dotyczącej szczególnie dużej łapówki. Mówią, że po wzięciu 30 milionów rubli – jest to około 300 000 dolarów.

🔥W Moskwie w fabryce produkującej radary okrętowe zapaliło się laboratorium.

🦨 Nieczysty biznes – AbinBev – Belgia

AB InBev Efes jest właścicielem 11 browarów w rosji we Władywostoku, Wołdze, Iwanowie, Kazaniu, Kałudze, Klinie, Nowosybirsku, Omsku, Sarańsku, Uljanowsku, Ufie oraz trzech kompleksach słodowych w Kazaniu, Omsku i Sarańsku. Firma ma również 3 browary w Ukrainie i jest producentem lubianego piwa Czernihiwskie.

Firma dalej prowadzi produkcję w rosji i pomimo deklaracji o wstrzymaniu inwestycji nadal wprowadza nowe marki i rozwiązania. Wprawdzie w raportach inwestorskich nie ma śladu na ten temat, ale można to zweryfikować na rosyjskiej stronie firmy.

Marki: Corona, Budweiser, Stella Artois, Leffe Blonde, Beck’s i kilkunastu innych

⌛ Rok temu pisałem (196):

Na Kremlu pójdzie więcej pampersów, a na froncie więcej czarnych worków dla wielbicieli ruskiego miru bo Ukraińcy uruchomili drugą ofensywę i przejęli inicjatywę pod Iziumem. Jest dużo nagrań z odzyskanych miejscowości, złapanych jeńców, dużo paniki w rosyjskich kanałach. Oprócz Bałakliji dziś dużo optymistycznych doniesień z okolic Kupiańska. Ukraińcy jeszcze w kwietniu robili wszystko by w ramach pierwszej ofensywy dotrzeć do tej miejscowości, ale się nie udało. Kupiańsk to ważny węzeł zaopatrujący siły rosyjskie pod Iziumem i jeden z dwóch, które zaopatrują siły rosyjskie w obwodzie łuhańskim. Aktualnie cały ten kawałek frontu jest mocno osłabiony przez wzmocnienie przez rosjan odcinka chersońskiego. Praktycznie zatem Ukraińcy są w trybie obrony jedynie na odcinku donieckim. Na pozostałych przejęli inicjatywę.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Gepard vs Shahed

⚆ Baba Jaga wygląda tak (i działa już na froncie)

⚆ Wznowiono konkurs na wystrzelenie wieży rosyjskich czołgów

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *