🪖Dzień 553 (30 sierpnia 2023) – piechotą

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

10 wybuchów na rosyjskim lotnisku w Pskowie sprawiło, że dzisiejsza doba była najczarniejszą w rosyjskim lotnictwie od bodajże II w. św. Mądrzy ludzie jeszcze to sprawdzają, ale mowa o udanym wyeliminowaniu od 5 do 7 rosyjskich samolotów. A w Pskowie małych samolotów nie było tylko transportowe IŁ-76 i potencjalnie TU-22 (to te duże, piękne odrzutowe bombowce). Na nagraniach widać conajmniej dwa palące się IŁy. rosjanie automatycznie wykluczyli, aby był to atak tylko sił ukraińskich (700km od granicy, ale blisko granic NATO) i że na pewno jest to sprawka NATO/krajów przybałtyckich.

Ukraińcy uderzyli w też w zakłady jednego z największych rosyjskich wytwórców mikro-elektroniki w Briańsku – skutecznie.

To nie koniec, bo również w nocy ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła pokaźną liczbę rosyjskich dronów i rakiet. Niestety – tu odłamki rakiet zabrały dwa życia w Kijowie.
Wraz z nastaniem dnia dobre wieści spływały dalej. Po pierwsze ukraińska piechota miała pojawić się na granicy Werbowego czy też nawet do niego wejść. W Werbowym nie ma niczego szczególnego, ale tuż przed nim jest pierwsza linia rosyjskiej obrony, którą Ukraińcy….. przeszli pieszo. Jak się okazuje manewr ten zastosowano też pod Robotyne i więcej o tym znajdziecie w wypowiedzi Kułeby w sekcji Puls Ukrainy. Istotne jest to, że wszystko wskazuje na to, że pierwsza linia rosjan została przerwana (wczoraj). To nie oznacza jeszcze pokonania głównej linii obrony, bo rosjanie w ten region ściągają co się da i będą próbowali odzyskać kontrolę. Garstka żołnierzy pod Werbowym musi ten wyłom utrzymać, a ukraińskie posiłki muszą go poszerzyć by można było mówić o wyłomie i pokonaniu linii obrony rosjan. Nie zmienia to jednak tego, że bliżej do tego Ukraińcy jeszcze nie byli, oraz, że był to dzień dobrych wiadomości z frontu dla Ukrainy.

👍 Dobre wieści:
⚆ Postępy w kierunku Werbowego. Na razie to przyczółek

⚆ Skuteczny nocny ataki dronami między innymi na lotnisko w Pskowie

⚆ Rząd Niemiec poinformował o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, w szczególności 10 czołgów Leopard 1A5, 1 system radarowy TRML-4D, 16 dronów VECTOR, 4 transportery ciężkie HX81, 13 mln nabojów.

🌻-570 (262 410) -26 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Sytuacja na froncie wschodnim pozostaje trudna – dowódca Sił Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, generał pułkownik Ołeksandr Syrskij: „Nasze jednostki w dalszym ciągu powstrzymują ofensywę wroga w kierunku Kupiańsk-Łymańsk. Najzaciętsze walki toczą się w rejonie osad Rajgorodka i Kowaliwka, gdzie wróg pomimo strat próbuje przebić się przez obronę naszych wojsk, wykorzystując jednostki szturmowe na pojazdach opancerzonych.”

⚆ Okolice Bachmutu – główne walki w Andrijewcke, Kurdiumiwce, Jahidnym. Drobne postępy wokół Kliszczijiwki. Z okolic Bachmutu rosjanie wycofali sporo piechoty na front zaporoski, ale ściągnęli dodatkową artylerię

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Ukraińscy obrońcy odnieśli sukces i umocnili się na kierunkach Nowodaniliwka-Nowoprokopiwka i Mała Tokmaczka-Werbowe obwodu zaporoskiego — Sztab Generalny

⚆ Wedle kilku nagrań Ukraińcy doszli do Werbowego, wypychając uprzednio rosjan z ich linii obrony (tzw. linia surowikina).

⚆ Wczoraj Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zorganizowała akcję przeciwko okupacyjnym władzom na zaporożu, która planowała przeprowadzić „wybory” w tymczasowo okupowanej części Zaporoża. Ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne uderzyły w siedzibę komitetu wyborczego miasta Kamionki-Dnieprowska właśnie w momencie, gdy odbywało się tam zgromadzenie „przewodniczących obwodowych komisji wyborczych” całego obwodu. Atak miał kilka fal.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ rosjanie ustawili barki na południe od Mostu Krymskiego, które mają stać się „barykadami” przed ukraińskimi dronami morskimi – pokazują zdjęcia satelitarne serwisu Planet. Nie są one zatopione a zakotwiczone. Zdjęcia wykonane 19 i 21 sierpnia pokazują również prace przygotowawcze wokół.

⚆ Uderzenie w punkt koncentracji rosjan w Feodozji

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Cherson

⚆ Zaporoże

🛸Ukraińska obrona zniszczyła w nocy 28 rakiet i 15 dronów Shahed. Są 2 ofiary od ułamków rakiet w Kijowie. Wszystkie 28 rakiet manewrujących i 15 z 16 dronów szturmowych zostało zniszczonych. W sumie zarejestrowano 44 cele powietrzne: 28 rakiet wystrzelonych z powietrza Kh-101/Kh-555/Kh-55 wystrzelono z 11 strategicznych samolotów Tu-95ms z Morza Kaspijskiego i regionu bazy Engels. 16 bezzałogowców szturmowych typu „Shahed-136/131” z kierunku południowego i północnego (Prymorsko-Achtarsk, Kursk).
Wszystkie 28 rakiet manewrujących i 15 szturmowych UAV typu „Shahed-136/131” zostało zniszczonych w granicach Kijowa , Czerkas, Odesy i Mikołajowa.
Upadek szczątków rakiety w Kijowie

😼 Media rosyjskie podają, że na lotnisku wojskowym w Pskowie w wyniku ataku dronów uszkodzone zostały cztery samoloty Ił-76. Na lotnisku w Pskowie odwołano wszystkie loty zaplanowane na środę. Wedle niektórych doniesień 4 samoloty są zniszczone a dwa mocno uszkodzone.

😼 Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej poinformowało, że w nocy nad obwodami briańskim, orolskim, kałuskim i riazańskim zestrzelono drony. Kanał Mash Telegram podaje, że jeden ze zestrzelonych nad Briańskiem BSP spadł na fabrykę Kremniy EL – znajduje się ona na liście największych rosyjskich przedsiębiorstw mikroelektroniki.

😼Briańsk (w nocy i wieczorem), Kaługa, Riazań, Tuła

😼Feodozja (Krym) – trzy rakiety

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W Kijowie od września godziny pracy publicznych placówek gastronomicznych zostaną wydłużone o godzinę – do 23:00 – powiedział Kliczko. Burmistrz dodał, że decyzja o ograniczeniu pracy placówek do godziny 22:00 została podjęta, gdy godzina policyjna w stolicy rozpoczęła się o godzinie 23:00. Teraz obowiązuje od 00:00.

⚆ We wtorek 29 sierpnia w nieznanych okolicznościach w obwodzie donieckim rozbiły się dwa śmigłowce wojskowe Mi-8, załogi zginęły, wszczęto postępowanie karne – rozmówcy UP w siłach bezpieczeństwa.

⚆ „Ukraińscy piloci w Danii pomyślnie zakończyli działania przygotowawcze i są gotowi do rozpoczęcia szkolenia lotniczego na myśliwcach F-16” – powiedział naczelny dowódca Załużnyj.

⚆ Kułeba we Francji opowiedział, jak grupa 31 żołnierzy umożliwiła uwolnienie Robotyne. Według szefa MSZ jeden oddział ukraiński przez kilka miesięcy prowadził ciągłe ataki na tę część frontu. Na skutek wyczerpania i strat w pewnym momencie utracił on zdolność do kontynuowania ofensywy. Potem w wyniku „radykalnych decyzji” zmieniono kierownictwo jednostki. Minister powiedział, że nowy dowódca poprosił o zebranie zmotywowanych żołnierzy. Utworzono skonsolidowaną grupę 31 żołnierzy, z których jedna trzecia nie miała doświadczenia bojowego, ale wszyscy mieli wolę zwycięstwa. Według Kułeby, dzięki przywództwu dowódców i sierżantów, grupa ta nawiązała walkę z rosjanami. „Przez 18 godzin dosłownie czołgali się na brzuchach przez kilometry pól minowych, na których rosjanie umieścili sześć min na metr kwadratowy.” W końcu jednostka dotarła do celu, znokautowała rosjan i utrzymywała tę pozycję przez dwa dni, aż do przybycia posiłków. Następnie grupa ta przeszła kolejne 10 kilometrów przez pola minowe. W sumie w ciągu 40 dni jednostka ta przeprowadziła sześć szturmów i dwa rozpoznania. Pracę całego batalionu wykonywała grupa 31 osób. Straty wyniosły 7 rannych, z czego tylko jeden został ciężko ranny (wszedł na minę). Faktycznie, praca tej grupy umożliwiła szturm całej brygady na Robotyne i jego uwolnienie po tygodniach prób. “Po zabezpieczeniu jego flanek otwieramy drogę do Tokmaka i docelowo do Melitopola i granicy z Krymem” – powiedział Kułeba.

⚆ W odpowiedzi na oświadczenie węgierskiego premiera Orbana o „porozumieniach” z rosją i „dogadania” powrotu Krymu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało, że zaczęło się już martwić długim brakiem jego wypowiedzi. „Nie wiemy, jak jest na Węgrzech, ale Ukraina nie handluje ani swoimi terytoriami, ani swoją suwerennością. I świat nie będzie handlował. A rosyjscy przywódcy, niezależnie od tego, jakich rzeczników publicznych zatrudnią, z pewnością poniosą odpowiedzialność za całe zło wyrządzone Ukraińcom” – podkreślił Nikołenko, rzecznik MSZ. W wywiadzie dla )skandalizującego protrumpowskiego gospodarza TV) Tuckera Carlsona węgierski premier powiedział, że Zachód powinien zawrzeć z putinem porozumienie, które NIE będzie obejmowało zwrotu okupowanego Krymu i członkostwa Ukrainy w NATO.

⚆ Strzelanina w Dnieprze. Policjanci przy próbie zatrzymania i wylegitymowania winnych przewinienia drogowego postrzelili śmiertelnie cywila, który stawiał opór. Śledztwo trwa, ale opublikowano nagranie wideo z kamer miejskich i osobistych rejestratorów funkcjonariuszy. W krwi zastrzelonego cywila stwierdzono 2,45 promila alkoholu.

🌍Świat:

⚆ ​​Rumunia i Holandia podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia centrum szkolenia pilotów F-16. Minister Holandii Kaisa Ollongren powiedziała, że ​​jest to konkretny krok w kierunku wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy przez dwa kraje europejskie, „a na pewno przez wszystkie kraje europejskie będące członkami koalicji F-16”.

⚆ ​​Polska tworzy własną produkcję podzespołów do amerykańskich myśliwców F-16 – powiedział dyrektor zakładów PZL Mielec, Janusz Zakręcki. Według niego ostateczny plan PZL Mielec zakłada wyprodukowanie do końca przyszłego roku 70-80% konstrukcji kadłuba myśliwca.

⚆ ​​Wywiad brytyjski odnotował znaczną liczbę odmów walki wśród żołnierzy armii rosyjskiej, co rosja obecnie rekompensuje masowym werbowaniem nowych ludzi bez odpowiedniego przeszkolenia.

⚆ UE chce zwiększyć liczbę ukraińskiego personelu wojskowego studiującego w Europie do 40 000 – Josep Borrell, szef dyplomacji UE.

⚆ Od początku roku drony atakowały terytorium rosji i tymczasowo okupowany Krym ponad 190 razy – BBC

💩rosja i białoruś:

⚆ 10 Iskanderów-M na wyrzutniach kołowych przybyło do białorusi

🦨 Nieczysty biznes

dziś już nie zdążę opisać kolejnej firmy, ale postaram się nadrobić jutro

⌛ Rok temu pisałem (188):

rosjanie i niektórzy komentatorzy gubią się w domysłach odnośnie ukraińskiej ofensywy na południu. Czy jest na poważnie czy to tylko “zmyłka”. Bo ofensywa wygląda dość różnie – na niektórych kierunkach ataki Ukraińców wyglądają poważnie, na innych faktycznie trudno nazwać je działaniami ofensywnymi. Póki rosjanie się w tym gubią i niekoniecznie wiedzą jak reagować to nie musimy tego rozstrzygać.

dziś też trudno zliczyć wybuchy w obwodzie chersońskim. Oficjalnie mowa o zniszczeniu 5 magazynów amo, 2 bazach i 1 sztabie. Pod regularnym ostrzałem Ukraińców jest most Antonowski i inne przeprawy w okolicy, Nowa Kachowka i punkty koncentracji rosjan (Berysław-Kaczkariwka, Berysław – Nowoołeksandriwka, Tawrijsk, Ołeszki, Stara Zbujiwka). Poza chersońskim to w Melitopolu wziął wybuchł hotel “Cytadela” w którym przebywali rosjanie.

Iran wysłał do rosji pierwsze drony swojej produkcji na wojnę z Ukrainą. Jednak podczas pierwszych testów rosjanie zauważyli liczne awarie — wydaje się, że niektóre z dronów są bezużyteczne – The Washington Post.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Elokwentnie o pożarze

⚆ sołowiow zdenerwowany taki…

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 553 (30 sierpnia 2023) – piechotą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *