🪖Dzień 546 (23 sierpnia 2023, 22:30) – flaga, prigo i mi-8

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Zanim o prigożynie i innych dobrych wieściach…

Jak zapewne zauważyliście, Ukraińcy lubią celebrować święta. W zasadzie codziennie jest czyjś dzień w ich kalendarzu i jest on świętowany. Dziś, w przeddzień dnia niepodległości, Ukraińcy obchodzą dzień flagi i jest on bardzo ważny. Dziś było sporo nagrań z flagami w różnych miejscach. A jutro dzień niepodległości. Dziś też odbyło się kolejne spotkanie platformy krymskiej, ale przez prigożyna nie zdążę się rozpisać na ten temat. Generalnie platforma rozrasta się we właściwym kierunku i nabiera słusznego znaczenia.

No a teraz patrzymy na mapę. Obwód twerski jest spory kawałek na północ od Moskwy. Daleko od Ukrainy i strefy walk. To tam własnie spadł samolot z prigożynem. Wszystko wskazuje na to, że zbiła go rosyjska obrona przeciwlotnicza. Media piszą, że oprócz samego Prigożyna na pokładzie samolotu był także jego zastępca dymitr utkin ze znakiem wywoławczym „wagner”. Przed rozbiciem się samolotu naoczni świadkowie usłyszeli dwa głośne huki, po których ze statku spadło skrzydło i stabilizator, który spadł niedaleko opuszczonej farmy we wsi Kużenkino. Na miejscu znaleziono ciała 8 osób i rosyjskie media potwierdziły śmierć prigożyna.

rosyjskie służby lotnicze na początku stwierdziły, że samolot jest ofiarą ataku terrorystycznego, ale przeczą temu nagrania i relacje świadków. W rosyjskich mediach społecznościowych panuje chaos. Lecą oskarżenia na Budanowa (który kilka dni temu zapowiadał niespodzianki), putina, szojgu, mysikrólika, brytyjczyków, szwagra itd. Fakt jest taki, że nawet jeśli prigo żyje to skutecznie zniknął z rosyjskiego życia. wagnerowcy albo znikną albo pójdą ponownie na moskwę.

Zanim spadł prigo to i tak dzień obfitował w kilka dobrych, niefrontowych informacji. Rano Ukraińcom udało się zniszczyć cenny kompleks rakietowy S-400 “Triumf” na Krymie. W ciągu dnia zaś na teren Ukrainy wleciał i wylądował rosyjski helikopter mi-8. W nim rosyjski pilot i dwóch rosyjskich członków załogi, a na pokładzie części od mig-29 i su-30. Akcję zorganizował ukraiński wywiad i trwała ona 6 miesięcy. Tyle czasu wymagało też przerzucenie rodzin zbiegłych rosjan. Może dziwić po co Ukraińcom części do su-30 skoro Ukraina tego typu samolotów na razie nie posiada. Posiada je rosja, więc zapewne po to by zbadać elektronikę.

No i po tym wszystkim poranny atak drona w Moskwie wydaje się jakimś banałem…

📣 Pomaganie za czytanie:

Do 24 września zbieram na fundację Magia Karpat Olgi Solarz. Olga jeździ bezpośrednio na front dowożąc ukraińskim żołnierzom i cywilom to czego potrzebują. Od wyposażenia wojskowego po żywność i leki. Olga zbiera aktualnie na samochód terenowy (koszt to ponad 30 tys). Taki wystrzałowy, bo z wyrzutnią GRAD. Link do mojej zrzutki Jeśli czytujesz moje wpisy to będę wdzięczny za 1zł za każdy wpis (w miarę możliwości).

👍 Dobre wieści:

⚆ ​​Finlandia wkrótce zatwierdzi nowy, 18. już pakiet pomocy dla Ukrainy, powiedział premier Petteri Orpo na konferencji prasowej z Zełeńskim. „Są rzeczy, które są naprawdę potrzebne: ciężka broń i amunicja” – Orpo skomentowało zawartość pakietu pomocowego.

⚆ ​​Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że zakupione przez Litwę wyrzutnie systemów obrony powietrznej NASAMS dotrą na Ukrainę we wrześniu.

🌻-480 (258 820) oraz -23 sztuki artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – odparte rosyjskie szturmy

⚆ Okolice Bachmutu – brak doniesień

⚆ Marijinka, Awdijewka – rosyjskie ataki są nieco słabsze i pomaga więcej ukraińska artyleria

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):

⚆ Rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Kowalow powiedział, że obrońcy odnieśli sukces w kierunku Nowopropowki w obwodzie zaporoskim i umocnili się na zdobytych terenach. To tuż za Robotyne i jest tam druga linia obrony rosjan. Jest ona słabsza niż pierwsza, wedle szacunków ISW.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Siły bezpieczeństwa i obrony Ukrainy uderzyły we wrogi samolot na Morzu Czarnym — wywiad ukraiński. Na wodach terytorialnych Ukrainy w pobliżu wyspy Węży doszło do starcia rosyjskiego samolotu wojskowego z ukraińskimi okrętami wojennymi. Samolot rosjan próbował zaatakować okręty wojskowe Sił Obronnych, ale rakieta wpadła do wody. W odpowiedzi ukraińskie wojsko uderzyło w samolot i uszkodziło go – samolot natychmiast poleciał w stronę najbliższego lotniska. Wcześniej propaganda rosyjska głosiła, że ​​rosyjski samolot rzekomo zaatakował i zatopił ukraińską łódź. To nieco wyjaśnia wczorajsze doniesienia rosjan.

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: brak dokładnych informacji.
Sumy (dron kamikaze) – 4 ofiary, dron uderzył w budynek szkoły

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ obwód odeski (magazyny)

⚆ atak bombami lotniczymi na Berysław

🛸 W nocy 23 sierpnia udało się zniszczyć 11 z 20 dronów szturmowych wystrzelonych przez wojska rosyjskie: 9 dronów nad Odesą i 2 nad obwodem zaporoskim. W rejonie Odesy zniszczony został magazyn zboża z 13 000 ton ziarna.

😼rosjanie donoszą o zlikwidowaniu 3 ukraińskich dronów w dzielnicy biznesowej Moskwy. Na jednym z nagrań widać ze conajmniej jeden dron dosięgnął celu.

😼​​Na tymczasowo okupowanym Krymie trafiony został kompleks przeciwokrętowy Bastion (BRPK), z którego rosjanie ostrzeliwują Ukrainę rakietami Onyx, powiedział doradca burmistrza Mariupola Andriuszczenko. Według niego uszkodzone zostały także stacje radarowe. W sumie doszło do 7 eksplozji. Prawdopodobnie chodziło o system S-400.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński odpowiedział na krytykę dotyczącą taktyki Sił Zbrojnych podczas kontrofensywy, która wydawała się koncentrować siły w niewłaściwych miejscach, gdzie powinny się znajdować. „Nie oddamy Charkowa, Donbasu, Pawłogradu ani Dniepru. Zgadza się. I niech na to nawet nie liczą wszyscy światowi analitycy” – powiedział Zełeński.

⚆ Zełeński spotkał się z prezydent Węgier Katalin Novak – omówili kwestię „współpracy transgranicznej i wspólnych inicjatyw w obwodzie zakarpackim”, a także rozwoju stosunków dwustronnych. W swoim przemówieniu na Szczycie Platformy Krymskiej Nowak stwierdziła, że ​​uznaje sprawiedliwe stanowisko Ukrainy, że wojna rozpętana przez rosję ostatecznie zakończy się dopiero wraz z powrotem Krymu.

⚆ Premier Włoch Meloni w swoim przemówieniu na szczycie Platformy Krymskiej zapewniła Ukrainę o wsparciu i nazwała reakcję Zachodu na rosyjską agresję z 2014 roku błędną i niewystarczającą. „W 2014 roku kraje zachodnie nie do końca rozumiały skalę tego, co się działo i być może liczyły, że imperialistyczne aspiracje Moskwy ograniczą się do tego. Popełniliśmy błąd i musimy to przyznać” – powiedziała. Maloni zauważył, że Włochy są również gotowe pomóc w odbudowie Ukrainy i będą gospodarzami Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy w 2025 r.

⚆ ​​Dowództwo wojskowe wezwało Prezydenta Ukrainy, aby pozwolił na zmobilizowanie większej liczby osób do wojny – powiedział Zełeński na konferencji prasowej w ramach „Platformy Krymskiej”. Dziennikarz zapytał głowę państwa, czy nastąpi wzmocnienie lub przyspieszenie mobilizacji, biorąc pod uwagę kontrofensywę i straty oraz czy „wszyscy będą służyć”. „Będę szczery, wojsko zwróciło się do mnie z tą prośbą, aby dać mi szansę na większą mobilizację… To wszystko. Nic więcej nie mogę wam jeszcze powiedzieć” – odpowiedział prezydent.

⚆ ​​Prezydent Litwy Gitanas Nauseda przybył do Kijowa 23 sierpnia rano, aby wziąć udział w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy odbywających się 24 sierpnia.

⚆ Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Souza odwiedził Ukrainę z dwudniową wizytą – jest to jego pierwsza wizyta na Ukrainie. Odwiedził Buczę, gdzie uczcił pamięć ofiar.

⚆ Ukraińcy strącili dotychczas 14 niestrącalnych rosyjskich “Kindżałów”

🌍Świat:

⚆ Biały Dom o „śmierci” Prigożyna: Jeśli to prawda, nie jesteśmy zaskoczeni. Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson powiedziała, że ​​prezydent Biden został poinformowany o sytuacji, a Biały Dom zapoznał się z doniesieniami o incydencie w Prigożnym. „Jeśli to się potwierdzi, to nikogo nie powinno to dziwić. Katastrofalna wojna na Ukrainie doprowadziła do przemarszu prywatnej armii na Moskwę, a teraz doszło do czegoś takiego” – dodała.

⚆ Wielka Brytania za kilka tygodni uzna grupę „Wagner” za organizację terrorystyczną – FT powołuje się na źródła w brytyjskim rządzie. Decyzja ta skutecznie zakaże działalności grupie, na mocy prawa brytyjskiego, uznając przynależność do niej, zachęcanie do jej wspierania, udzielanie pomocy lub używanie jej logo za przestępstwo.

⚆ Kanada nałożyła sankcje na rosyjskie banki, kompleks wojskowo-przemysłowy i przedsiębiorstwa sektora nuklearnego. Siergiej Muchkaew, dowódca 53. brygady rakiet przeciwlotniczych Sił Zbrojnych rosji, której system obrony powietrznej Buk został użyty do zestrzelenia lotu MH17, a także Nikołaj Kolesow, Władimir Lepin i Aleksiej Komisarow, zaangażowani w rosyjskie wojsko- kompleks przemysłowy – na nich zostały nałożone sankcje personalne. Kanada wprowadziła także sankcje wobec czterech rosyjskich banków – Uralsib, Zenit, rosbank i Wszechrosyjski Bank Rozwoju Regionalnego. Na czarnej liście znalazły się holdingi „Interros”, „Severstal”, „córka” rosatomu RUSATOM Overseas i FSUE „Atomflot”, PJSC „NVO Almaz” i inne organizacje.

💩rosja i białoruś:

⚆ W obwodzie twerskim rosjanie strącili samolot grupy wagnera w którym miało lecieć dowództwo grupy wraz z priogożynem. Ekipa wracała dwoma samolotami z Afryki. rosyjskie media i dowództwo grupy wagnera potwierdziły jego śmierć. Po ataku na pierwszy samolot, drugi zawrócił do Moskwy.

⚆ Służby operacyjne na Kremlu otrzymały nagranie z kamer, jak Prigożin i Utkin weszli na pokład zestrzelonego samolotu – twierdzą rosyjskie media.

⚆ wagnerowcy na białorusi donoszą o problemach z internetem w swoim obozie.

⌛ Rok temu pisałem (180):

⚆ Brka istotnych doniesień

📺 Materiał bonusowy:

⚆ upadek prigożyna

⚆ s-400 z Oleniwki piszoł na…

⚆ druga armia świata

⚆ Flaga w Robotyne

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *