🪖Dzień 545 ( 22 sierpnia 2023, 22:45) – Robotyne

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

No i weszli do Robotyne, a nawet poszli nieco dalej. Są też postępy na innych odcinkach frontu zaporoskiego i donieckiego. O trzeszczeniu frontu pisałem wczoraj więc powtarzać się nie będę, ale polecam grafikę od ISW📺 na której widać, że na Ukraińców czeka jeszcze kilka solidnych linii obronnych rosjan do sforsowania. Na pocieszenie są tutaj dwie kwestie. Po pierwsze amerykanie dość mocno skrytykowali anonimowe doniesienia amerykańskich mediów rzekomo krytykujące Ukraińców za brak postępów. Amerykańscy oficjele dość dyplomatycznie powiedzieli, że generalnie mało kto ma pojęcie o tym z czym muszą mierzyć się Ukraińcy w realnej walce i że wiedząc to co amerykanie wiedzą to Ukraińcy działają właściwie. W tych wypowiedziach padł też ciekawy detal – Ukraińcy mieli wypracować własną metodę na neutralizację rosyjskich pól minowych, które są największym problemem dla sił pancernych i piechoty. Detali nie podano.

Z kwestii memicznych to putin orzekł, że rosja przegoniła Niemcy i jest jedną z 5 największych gospodarek świata. Dwa lata temu rosja zajmowała dopiero 11. miejsce na świecie pod względem PKB, a w 2022 r. Pod względem PKB na mieszkańca rosja zajmuje dopiero 67. miejsce na świecie. Według tego wskaźnika Ukraina jest dziesięć stopni wyżej. No i putin nie pojechał na spotkanie BRICS. Pojechał ławrow, którego na lotnisku przywitali lokalni tancerze z którymi chciał nawet potańczyć, ale oni nie chcieli. Na samej konferencji orędzie putina puszczono ze zmodyfikowanym głosem.

📣 Pomaganie za czytanie:

Do 24 września zbieram na fundację Magia Karpat Olgi Solarz. Olga jeździ bezpośrednio na front dowożąc ukraińskim żołnierzom i cywilom to czego potrzebują. Od wyposażenia wojskowego po żywność i leki. Olga zbiera aktualnie na samochód terenowy (koszt to ponad 30 tys). Taki wystrzałowy, bo z wyrzutnią GRAD. Link do mojej zrzutki. Jeśli czytujesz moje wpisy to będę wdzięczny za 1zł za każdy wpis (w miarę możliwości).

👍 Dobre wieści:
⚆ ✌️Robotyne

⚆ Chorwacja zapewni Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 30 mln euro — premier Plenkovich.

⚆ Dania rozpoczęła szkolenie ośmiu ukraińskich pilotów do latania na myśliwcach F-16. Do bazy sił powietrznych Skridstrup przybyło ośmiu pilotów wraz z 65 żołnierzami, którzy przejdą szkolenie w zakresie konserwacji i naprawy myśliwców.

⚆ Wszystkie pociski manewrujące dalekiego zasięgu SCALP zostały już przekazane Ukrainie – powiedział Vadym Omelchenko, ambasador Ukrainy we Francji. „Ta partia była testem, pociski sprawdziły się dobrze. Będą SCALPs, dostawy będą kontynuowane” – zaznaczył ambasador.

⚆ „Ukraińska Technika Pancerna” rozpoczęła wspólną produkcję amunicji moździerzowej 120 mm z dwoma krajami członkowskimi NATO. Siły Obronne Ukrainy już otrzymują tysiące nowych pocisków moździerzowych.

🌻-410 (258 340) -31 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – tu rosjanie ponownie atakowali Synkiwkę, ale bez rezultatu (a trzykrotnie już ogłaszali, że ją zdobyli). rosjanie ogłaszali też, że Ukraińcy wycofali się z Kupjańska, co nie jest prawdą.

⚆ Okolice Bachmutu – w Bachmucie widać regularne niszczenie rosjan w ruinach miasta. Dalej trwają walki wokół Andrijiwki i na północnej flance miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Nieco dobrych wiadomości. W obu rejonach udało się nieco wyprzeć rosjan. Niewiele, ale zawsze.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Odbite Robotyne i trochę terenu wokół miejscowości

⚆ Kilka taktycznych postępów Ukraińców w innych rejonach frontu

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Według danych ukraińskiego wywiadu rosjanie planują zatopić co najmniej sześć jednostek pływających określonego typu, aby utworzyć pas ochronny przed mostem Kerczeńskim.rosjanie zamierzają zainstalować bariery pomiędzy zatopionymi promami.

⚆ Eksplozje i słyszalne serie z karabinów w Sewastopolu. Wstrzymany ruch na moście kerczeńskim.

⚆ rosjanie przekonują, że zniszczyli łódź rozpoznawczą Willard Sea Force wraz z ukraińskim desantem w pobliżu wyspy Węży. „W Marynarce Wojennej Ukrainy nie było takiego incydentu. Wśród personelu Marynarki Wojennej nie ma strat. W związku z tym w tej sprawie nie mamy nic do komentarza” – tak odpowiedział CNN rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy.

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: nieco mniejszy, ale nadal we wszystkich obwodach przygranicznych

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ zaporoze (brak ofiar) – wybuchł pożar

⚆ Krzywy Róg (brak ofiar)

⚆ Toreck (punkt pomocy humanitarnej)

🛸 W wyniku ataków na lotniska Sołci i Szajkowka doszczętnie zniszczone zostały dwa bombowce strategiczne Tu-22M3, uszkodzone zostały jeszcze dwa samoloty – Ukraińska Prawda. Rozmówca UP donosi, że lotniska zostały zaatakowane przez quadkoptery z terytorium Federacji rosyjskiej.

Rozmieszczenie strategicznych lotnisk rosji wraz z liczbą stacjonujących tam maszyn:

 1. Ołenia (Tu-95MS/Tu-22M) – 8/32
 2. Sołci (Tu-22M3) – 8
 3. Szajkowka (Tu-22M3) – 12
 4. Rjazań (Tu-95MS/Tu-22M3) – 4/5
 5. Sawasłejka (Mig-31K) – 11
 6. Kazań (Tu-160/Tu-95MS) – 2/1
 7. Engels (Tu-160/Tu-95MS) – 4/10
 8. Achtubińsk (Mig-31K) – 5
 9. Mozdok (Tu-22M3) – 8
 10. Biełaja (Tu-160/Tu-22M3/MIG-31K) – 7/35/4
 11. Ukrainka (Tu-95MS) – 29

😼 W ciągu ostatnich kilku dni grupy sabotażystów zneutralizowały pięć rosyjskich samolotów, w tym bombowce strategiczne, które rozpoczęły ataki rakietowe na ukraińskie miasta — NV powołując się na źródło w ukraińskim wywiadzie.

😼rosjanie donoszą o zbiciu dwóch dronów pod Moskwa nad ranem. Ponownie wstrzymano prace lotnisk.

😼Koło Tweru znaleziono szczątki ukraińskiego drona. Twer jest oddalony od Moskwy na północ o około 180km

😼Horliwka

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Z sondażu Fundacji Inicjatyw Demokratycznych wynika, że ​​90,4% Ukraińców NIE JEST gotowych zgodzić się na przekazanie rosji okupowanych terytoriów w celu zakończenia wojny.

⚆ Zełeński spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandrem Vučiciem. „Otwarta, szczera, owocna rozmowa z prezydentem Serbii. O poszanowaniu Karty Narodów Zjednoczonych i nienaruszalności granic, o przyszłości naszych narodów we wspólnym europejskim domu, o rozwoju relacji, który leży w naszym wspólnym interesie” napisał prezydent.

⚆ Ukraina i Polska tworzą pojedyncze punkty kontrolne na granicy — Szmyhal. „Będzie jeden punkt kontrolny, w którym będą pracować przedstawiciele obu państw. Pozwoli to na większą integrację z przestrzenią europejską, przyspieszy logistykę i zminimalizuje korupcję” – powiedział premier.

⚆ Komisje wojskowe otrzymają dostęp do wszystkich rejestrów państwowych – Minister Obrony Ukrainy Oleksij Reznikow. Digitalizacja na dużą skalę planowana jest na połowę jesieni.

⚆ Państwowe Biuro Śledcze, policja i prokuratura przeprowadziły setki przeszukań w Komitetach Wojskowych na terenie całego kraju. Wykryto zakrojone na szeroką skalę mechanizmy korupcyjne.

⚆ Według materiałów SBU przedsiębiorcy, który dostarczył Siłom Zbrojnym wybrakowane kamizelki kuloodporne o wartości prawie 6 mln hrywien, grozi 12 lat więzienia. Kontrwywiad wojskowy SB wspólnie z BEB ujawnił plan defraudacji na dużą skalę państwowych pieniędzy przy zakupie środków ochrony indywidualnej dla Sił Zbrojnych na Zakarpaciu. Dzięki środkom budżetowym organizatorzy dostarczyli jednej z jednostek wojskowych regionu 350 wadliwych kamizelek kuloodpornych.

⚆ W przededniu Trzeciego Szczytu Platformy Krymskiej sekretarz RBNiO Daniłow powiedział, że najprawdopodobniej Ukraina wyzwoli Krym środkami militarnymi, jeśli rosja sama go nie opuści.

⚆ Ukraina ma nowego ambasadora na Węgrzech. Został nim Fedir Sandor, „profesor z okopów”, człowiek o encyklopedycznej wiedzy i prawdziwy patriota Ukrainy. Umowę podpisał minister spraw zagranicznych Węgier Szijarto.

⚆ Prezydent Węgier odwiedziła ukraińskie Zakarpacie. O tyle istotne ze w narracji rządu Orbana naczelnym warunkiem wsparcia Ukrainy jest poszanowanie praw mniejszości węgierskiej zamieszkującej ten region. Orban i jego ekipa notorycznie powtarzają że mniejszość węgierska jest w Ukrainie prześladowana.

⚆ W Irpieniu w obwodzie kijowskim z okazji szczytu Platformy Krymskiej podniesiono flagę narodu Tatarów Krymskich. Pozostanie tam aż do całkowitego okupacji półwyspu.

🌍Świat:

⚆ We wrześniu w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ odbędą się rozprawy poświęcone zarzutom rosji w sprawie oskarżeń o ludobójstwo. Przesłuchania odbędą się w dniach 18–27 września w Pałacu Pokoju w Hadze. W sprawie „Ukraina przeciwko Federacji rosyjskiej” biorą udział 32 państwa. Rozprawa rozpocznie się od argumentów rosji, a następnie Ukrainy.

⚆ Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan odrzucił twierdzenia, że ​​rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę rzekomo znalazła się w ślepym zaułku. „Widzimy, że Ukraina w dalszym ciągu metodycznie i systematycznie odzyskuje terytoria” – powiedział.

⚆ Pentagon: USA są gotowe szkolić ukraińskich pilotów jeśli Europie nie wystarczy zasobów.

⚆ Brytyjski wywiad sugeruje, że atak drona na lotnisko Sołce w obwodzie nowogrodzkim Federacji rosyjskiej, gdzie zniszczono bombowiec strategiczny Tu-22M3, mógł zostać przeprowadzony z terytorium rosji. Według departamentu „jest mało prawdopodobne, aby ukraińskie drony miały wystarczający zasięg lotu”, aby dotrzeć do obiektu w Sołcach.

⚆ Ukraina otrzymała kolejną transzę pomocy makrofinansowej z Unii Europejskiej w wysokości 1,5 mld euro – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Według niej łączna kwota już wypłaconej unijnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy od maja 2022 roku sięgnęła 19,2 mld euro.

⚆ Luksemburg przystąpił do deklaracji G7 o wsparciu dla Ukrainy. Prezydent Ukrainy podziękował Wielkiemu Księstwu za przyłączenie się do deklaracji o wstępnej nazwie „gwarancje bezpieczeństwa”, która została przyjęta na marginesie szczytu NATO w Wilnie.

⚆ Łotwa przekaże Ukrainie 38 kolejnych samochodów skonfiskowanych pijanym kierowcom.

⚆ ​​Prezydent Turcji Erdogan może spotkać się z putinem w rosji, choć początkowo spodziewano się spotkania w Ankarze, podaje turecka publikacja Yeni Şafak.

💩rosja i białoruś:

⚆ grupa wagnera zorganizowała w rosji obozy letnie dla dzieci.

⚆ putin powiedział, że rosja wyprzedziła Niemcy i znajduje się w gronie pięciu największych gospodarek świata.

⚆ W niektórych regionach rosji mieszkańcy skarżą się na braki paliwa wedle Moscow Times.

⚆ putin zwolnił ze stanowiska dowódcę Sił Powietrznych i Kosmicznych Federacji rosyjskiej generała siergieja surowikina, który według mediów był przetrzymywany przez kontrwywiad w związku z buntem prigożyna.

⚆ rosja po raz pierwszy od początku inwazji wprowadziła do służby nowy okręt – „Cyklon”, Obecnie na morzu znajdują się 3 rosyjskie okręty z “Kalibrami” o łącznej salwie do 20 rakiet. Wśród nich jest „Cyklon”, który w lipcu 2023 roku został przyjęty w skład Schwarzwaldu Federacji rosyjskiej. Jest to mały statek rakietowy projektu 22800 „Karakurt”, wyprodukowany w fabryce „Zaliv” w Kerczu, skradziony z Ukrainy. Wydawnictwo Defence Express zauważyło, że flota Czarnomorska Federacji rosyjskiej obejmuje 2 fregaty, już 4 korwety i do 5 okrętów podwodnych: łącznie przewożą do 70 kalibrów.

🔥Czelabińsk – nieokreślony, spory pożar, Istra – rynek budowlany

⌛ Rok temu pisałem (180):

Kontynuacja eksplozji nad Sewastopolem

W wojnie z rosją zginęło prawie 9 tys. ukraińskich żołnierzy – Wałerij Załużny, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy. To pierwsza oficjalna informacja o stratach od bodajże marca. Nie dusząc optymizmu, to nawet jeśli jest zaniżona dwukrotnie i nawet jeśli statystyki strat rosyjskich są zawyżone, to rosjan ginie około 2:1.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ wejście sił ukraińskich do Robotyne

⚆ “Nic nie wybuchło w Krasnohorsku pod Moskwą” Nic:

⚆ oj, to lewa jest…

⚆ deratyzacja w Bachmucie i pod nim (2 wideo)

⚆ ukryta mobilizacja w rosji (głównie młode chłopaki z mniejszości etnicznych, muzułmanie)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *