🪖Dzień 498 (6 lipca 2023) – Lwów

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś Ukrainę bolał Lwów. Część wystrzelonych przez rosję Kalibrów przedarła się przez ukraińską obronę. Życie straciło 7 osób. Podobno zignorowały alarm i nie udały się do pobliskiego schronu.

Zełeński na tournee – odwiedził Bułgarię gdzie dostawł wsparcie dla Ukrainy w kwestii członkostwa NATO, a także do przodu popychany jest zakup dwóch reaktorów atomowych od Bułgarii. Bułgaria to jeden z niewielu krajów poza rosją gdzie zachowały się fabryki wytwarzające amunicję do rosyjskich systemów artyleryjskich. Było też spięcie z pro-rosyjskim prezydentem.

Zełeński powiedział też, że Ukraina zaczęła ofensywę za późno, bo musiała czekać na dostawy zachodniego sprzętu. Cieszy natomiast to, że USA rozważają przekazanie Ukrainie amunicji kasetowej. Na napakowanym okopami i minami froncie pomogłoby to bardzo.

No i wróciło kolejnych 45 jeńców. Trudno patrzeć bez emocji na tych wychudzonych i wymęczonych ludzi, tak przepełnionych szczęściem z powrotu.

Na samym froncie – bez większych zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Dziś z rosyjskiej niewoli wróciło 45 żołnierzy Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej, policji i dwóch cywilów – poinformował szef biura prezydenta – Jermak Wśród nich jest dwóch oficerów, 41 szeregowych i sierżantów, pracownik cywilny „Azowstalu” z Chersoniu

⚆ Fiński rząd przeznaczy na potrzeby wojskowe Ukrainy ok. 105 mln euro. Będzie to 17. pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy, który obejmuje miedzy innymi broń przeciwlotniczą i amunicję. Łączny koszt wszystkich pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy wynosi obecnie około 1,2 mld euro.

🌻- 600 (232 300) -22 systemy artyleryjskie

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – są drobne postępy na południowej flance Bachmutu. Na pozostałych odcinkach frontu idzie ciężko.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak wiarygodnych doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

🛸rosjanie zaatakowali Lwów pociskami manewrującymi Kalibr – poinformowały Siły Powietrzne. Siły obrony powietrznej zestrzeliły 7 z 10 pocisków. Te które doleciały uderzyły w budynek infrastruktury krytycznej i w budynek mieszkalny – 7 osób nie żyje, 40 zostało rannych.

🛸Późnym wieczorem na Ukrainę naleciały Shahedy

😼 Makijewka (3 dzień z rzędu)

😼 Donieck

😼 Jasynuwata

😼 Biełgorod

☢️ Serwis Planet Labs na zdjęciach satelitarnych zarejestrował pojawienie się nowych obiektów na dachu czwartego bloku elektrowni jądrowej Zaporoże.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Kontrofensywa Sił Zbrojnych powinna była rozpocząć się wcześniej. Opóźniły go opóźnienia w dostawach zachodniej broni – Zełeński. Federacja rosyjska miała więcej czasu na wymianę terytorium i wzmocnienie obrony. Spowalnia to naszą ofensywę.

⚆ Zełeński posprzeczał się przed kamerą z prorosyjskim prezydentem Bułgarii o wojnę. Podczas spotkania delegacji Radew powiedział, że „nie ma militarnego rozwiązania” wojny na Ukrainie i że „coraz więcej broni nie rozwiąże problemu”. W odpowiedzi Zełeński zapytał, jak zachowałaby się Bułgaria. „Czy powiedziałbyś: „putin, proszę, zajmij terytorium Bułgarii?”. Prezydent Ukrainy skrytykował też Radiewa za użycie słowa „konflikt” zamiast wojny i odrzucił propozycje „ugody dyplomatycznej”, tłumacząc, że pomoc wojskowa dla Kijowa jest lepszą opcją. „Ukraina i NATO muszą mieć wspólne wartości. Nie można wspierać rosji, ponieważ rosja chce zniszczyć NATO i UE. To są ich cele. Rozumiecie mnie?” – podsumował Zełeński. Bułgarski prezydent, który według Politico był „przestraszony” podczas wystąpienia Zełeńskiego i często zaglądał do jego notatek, poprosił o kontynuację spotkania bez kamer, mówiąc, że ma „propozycję”.

⚆ Zełeński po wizycie w Bułgarii pojechał do Czech, gdzie przeprowadził rozmowy z prezydentem Pawłem, premierem Fialą, szefami Senatu i Izby Deputowanych Parlamentu.

⚆ Dwoje dzieci, sześcioletnia Renata i 10-letnia Varvara, które zostały nielegalnie wywiezione do rosji, wróciło na Ukrainę. Ich matka jest sanitariuszką, która została zwolniona z rosyjskiej niewoli podczas wymiany w październiku zeszłego roku, powiedział Jermak.

⚆ Po wojnie Ukraina zrezygnuje z poboru, który istniał przed wojną, utworzy armię zawodową i utworzy dwa komponenty rezerwy – powiedział premier Szmyhal. Ponadto, według niego, na Ukrainie będzie prowadzona edukacja wojskowa i patriotyczna oraz rozwój systemu narodowego oporu. “Budujemy nowy kraj, który powinien być bezpieczny” – podsumował Szmyhal.

⚆ W obwodzie zaporoskim utworzono 10 administracji wojskowych – dekret prezydencki.

⚆ W rozmowie z The Times szef ukraińskiego wywiadu Budanow powiedział, że ryzyko rosyjskiego ataku terrorystycznego na okupowaną elektrownię jądrową Zaporoże „powoli maleje”. „Podejmujemy pewne działania w tym zakresie, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, i myślę, że obecnie niebezpieczeństwo sztucznej katastrofy spowodowanej przez człowieka powoli maleje” – powiedział.

⚆ Zełeński potwierdził, że przyjechał z wizytą do Bułgarii. „Przeprowadzę gruntowne negocjacje z premierem Nikołajem Denkowem, spotkam się z prezydentem Rumenem Radewem, przedstawicielami rządu, parlamentarzystami, politykami i dziennikarzami. Wsparcie obronne, euroatlantycka integracja Ukrainy, szczyt NATO, gwarancje bezpieczeństwa i realizacja Formuły Pokoju” – napisał prezydent.

⚆ “Przy domu, w który uderzyła rakieta, znajduje się schron. Jest w dobrym stanie i był otwarty w momencie alarmu. Ale z całego domu w schronie było tylko pięć osób. To bardzo niefortunne, ” powiedział szef OVA Kozytskyi. Jednocześnie szef MSW Klymenko powiedział, że policja wszczęła postępowanie karne w związku z informacjami o zamkniętych schronach we Lwowie podczas nocnego ostrzału

🌍Świat:

⚆ Szefowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Polski opowiedzieli się za przyspieszonym wejściem Ukrainy do NATO.

⚆ Biały Dom uważa, że ​​państwa członkowskie NATO podejmą decyzję o członkostwie Ukrainy w Sojuszu po przeprowadzeniu przez Ukrainę reform i spełnieniu wszystkich wymagań.

⚆ Analitycy ISW podają, że Siły Zbrojne przeprowadziły operacje kontrofensywne w pięciu rejonach frontu, które zakończyły się sukcesem, a także rozpoczęły uderzenia rakietowe na tyły wroga.

⚆ Brytyjski wywiad poinformował, że w celu powstrzymania kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy rosja wycofała formacje wojskowe z całego kraju.

⚆ W przeddzień szczytu NATO w Wilnie Zełeński odwiedzi Turcję, by spotkać się z prezydentem Erdoganem — turecka publikacja Sabah

⚆ Ukraina i Bułgaria podpisały wspólną deklarację, która stała się 22. dokumentem mówiącym o poparciu dla członkostwa Ukrainy w NATO. Należy zauważyć, że dokument wyraźnie potwierdza, że ​​Bułgaria popiera uzyskanie przez Ukrainę członkostwa w NATO, gdy tylko pozwolą na to warunki.

⚆ Jeśli Ukraina zostanie pokonana przez Federację rosyjską, Amerykanie będą musieli walczyć, powiedział były wiceprezydent USA i kandydat na prezydenta Mike Pence. Dlatego, według niego, USA są gotowe zapewnić Ukraińcom środki do walki z rosjanami.

⚆ USA przekażą Kijowowi potężną amunicję kasetową, co może znacząco wpłynąć na przebieg kontrofensywy. Dostawa zostanie ogłoszona dzisiaj, NYT.

💩rosja i białoruś:

⚆ łukaszenka stwierdził, że obecnie na terytorium Białorusi nie ma najemników PKW „Wagnera” ani ich dowódcy prigożyna. „Co do prigożyna, jest w Petersburgu. Gdzie jest dziś rano? Może rano pojechał do Moskwy…” – powiedział. Również powiedział, że siły „wagnerowców” na Białorusi mogą być użyte „do obrony państwa”, jest to warunek ich rozmieszczenia.

⌛ Rok temu pisałem (133):

⚆ W Makijewce płonie kolejny skład amunicji rosjan, kolejne zniszczenia magazynów i bazy paliwowej w Doniecku.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ “My w domu”

⚆ amunicja kasetowa działa tak

⚆ Tornado vs HIMARS

⚆ Festiwal chórów w Łotwie

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 498 (6 lipca 2023) – Lwów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *