🪖Dzień 495 (3 lipca 2023, 23:15) – wdech

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Działania na całym froncie trwają. Nieco mniej widać ataków rakietowych ze strony rosjan, ale dziś udało się im trafić (prawdopodobnie) Shahedami w budynki cywilne w Sumach. Co dziwne – Zełeński skomentował, że rosjanie celowali w budynki SBU. Zginęły dwie osoby.

Ukraińcy wyzwolili 37km² swoich ziem w zeszłym tygodniu, co sumuje się do ponad 150km² od momentu rozpoczęcia ofensywy. Ta ofensywa ma swój rytm, nieregularny, ale wyczuwalny – widoczny nawet w statystykach “słoneczników”. Mamy wdech – tuż przed nowymi działaniami > działanie i wydech – gdy jednostki przechodzą do obrony i planowane są kolejne działania. Zgodnie z tym co pisałem wczoraj – myślę, że jesteśmy “na końcówce wdechu”. Żeby też nie być źle zrozumianym – na wielu odcinkach działania są ciągłe. Wokół Bachmutu Ukraińcy toczą zawzięte walki o otoczenie miasta. Również przy moście antonowskim rosjanie robią wiele by nie pozwolić Ukraińcom poszerzyć przyczółka.

Zatem wdech.

👍 Dobre wieści:
⚆ Dziesiątki czołgów Leopard 1A5 obiecanych przez Niemcy i Danię dotrą na Ukrainę w nadchodzących tygodniach, powiedział minister obrony Boris Pistorius.

⚆ 37 km² wyzwolonych w ciągu ostatniego tygodnia (9 km² na wschodzie i 28,4 km² na południu), całkowity wyzwolony obszar na południu w miesiącu to 158,4 km², – Maliar.

🌻-600 (230 260) -32 systemy artyleryjskie

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – obrona trwa, linia frontu bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – bardzo ciężkie walki na flankach Bachmutu

⚆ Marijinka, Awdijewka – obrona trwa, linia frontu bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie wzmocnili swoje pozycje obronne w rejonie Nowej Kachowki

⚆ Dobre postępy pod Robotyne, Staromajorskiem, Żerebjankami i Werbowym

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Sumy (2 ofiary)

🛸Zniszczono 13 z z 17 Shahedów. Pozostałe 4 nie osiągnęły swoich celów wedle Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.

🛸Strącony rosyjski Ka-52 na kierunku berediańskim (zbili go przeciwczołgowym Jevelinem).

😼 Mariupol

😼Chimki (rosja)

☢️ Po raz pierwszy od czterech miesięcy zaporoska elektrownia jądrowa została podłączona do jedynej dostępnej rezerwowej linii energetycznej. Jest już ona gotowa do zasilania elektrowni na wypadek awarii lub uszkodzenia głównej magistrali 750-kilowatowej, która w ostatnich miesiącach pełniła ważne funkcje. Od początku inwazji zaporoska elektrownia jądrowa straciła zasilanie siedem razy, co zmusiło ją do wykorzystania generatorów diesla do wytwarzania energii elektrycznej. Dyrektor generalny MAEA Grossi podkreślił, że pomimo podłączenia linii zapasowej sytuacja z zewnętrznym zasilaniem stacji pozostaje „bardzo delikatną”. Nawet przy wyłączonych reaktorach elektrownia wymaga stałego zasilania.

🏝rosjanie umieścili przeciwlotnicze systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1 na terenie krymskiej fabryki Titan, pisze evocation.info. Wedle źródła szykują oni atak terrorystyczny na fabrykę.

🌊​Rzekę Dniepr w rejonie Zaporoża można teraz po prostu przejść – poziom wody po wysadzeniu przez rosjan elektrowni kachowskiej nie sięga więcej niż pół metra.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ponad 120 000 rosyjskich żołnierzy przebywa na kierunku Kupjańsk-Łyman, a około 50 000 w rejonie Bachmuckim, Serhij Czerewatyj, rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Zełeński stwierdził, że ostatecznym celem Ukrainy pod jego przywództwem jest deokupacja Krymu i dopiero wtedy będzie to oznaczało, że „wojna się skończyła”, a prezydent nie uzna „pokoju” bez Krymu za „zwycięstwo”. Skomentował też spotkanie z szefem CIA Burnsem. Zełenski powiedział, że był „zaskoczony”, gdy zobaczył, że pojawiły się w mediach doniesienia na ten temat.

⚆ Komisja Krajowa, która zajmuje się regulacją państwową w sferach energetyki i usług komunalnych, uchyliła decyzję o podwyższeniu taryf za wodę.

⚆ Ukraiński PEN-club poinformował, że ukraińska pisarka Wiktoria Amelina zmarła po zranieniu w Kramatorsku.

⚆ “rosja rękoma władz gruzińskich zabija obywatela Ukrainy – Michaiła Sakaszwili” – powiedział Zełeński. Prezydent polecił MSZ wezwać ambasadora Gruzji w Ukrainie, wyrazić protest i zaproponować opuszczenie Ukrainy w ciągu 48 godzin by przeprowadzić konsultacje z Tbilisi. „Żadna władza w Europie nie ma prawa wykonywać egzekucji na ludziach, życie jest podstawową wartością europejską” – napisał prezydent.

⚆ „Widzieliśmy reakcję putina na zbrojne powstanie PKW „Wagner”. Jest słaby. Widzimy, że nie może kontrolować wszystkiego. Fakt, że wagnerowcy posunęli się w głąb rosji i zajęli pewne regiony, pokazuje, jak łatwo to zrobić i że putin nie kontroluje sytuacji w regionach. Cały pion władzy, który miał, po prostu się załamuje” — Wołodymyr Zełeński w rozmowie z CNN.

⚆ Ukraina nie może kupować dronów Mavic z budżetu państwa, aby nie psuć stosunków ze Stanami Zjednoczonymi – wiceminister obrony Deinega.

🌍Świat:

⚆ „rosja wykorzystuje na Ukrainie 94% swoich sił”, mówi przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, holenderski admirał Rob Bauer. Jego zdaniem rosja nie może teraz angażować się w nic innego niż wojnę na Ukrainie. Jednocześnie admirał mówi, że sojusz NATO nie może pozwolić na zwycięstwo rosji.

⚆ Analitycy ISW zauważają, że 2 lipca Siły Zbrojne rozpoczęły kontrofensywę na sześciu obszarach frontu i w niektórych z nich odniosły sukces.

⚆ Czeska firma RegioJet, największy prywatny przewoźnik kolejowy w Europie Środkowej, planuje uruchomienie w 2024 roku bezpośrednich połączeń z Kijowa do Berlina i Hanoweru wraz z Ukrzaliznycją.

⚆ Kontrofensywa Ukrainy przeciwko siłom rosyjskim jest trudna ze względu na miny i inne przeszkody, ale siły ukraińskie mają prawo działać ostrożnie, powiedział szef Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer.

⚆ UE rozważa propozycję utworzenia filii objętego sankcjami rosselkhozbanku z dostępem do SWIFT jako ustępstwo wobec Moskwy na zachowanie „porozumienia zbożowego” – FT. W zeszłym tygodniu rosja stwierdziła, że ​​nie widzi powodu do przedłużenia „umowy zbożowej” poza 17 lipca, oskarżając Zachód o „oburzające” działania w sprawie umowy.

⚆ Brazylia jest oburzona, że ​​rosja wykorzystuje ten kraj jako bazę dla rosyjskich szpiegów – The Wall Street Journal. W związku z tym Brazylia wszczęła dochodzenie na dużą skalę.

⚆ Członkowie NATO mają we wtorek podjąć formalną decyzję o przedłużeniu mandatu sekretarza generalnego Stoltenberga — Reuters.

⚆ Rząd neutralnej Austrii zdecydował, że kraj ten przystąpi do europejskiej inicjatywy „Sky Shield”, programu obrony przeciwlotniczej zainicjowanego przez Niemcy. Austria będzie pierwszym krajem spoza NATO, który przystąpi do tej inicjatywy.

⚆ W Hadze rozpoczęło pracę Międzynarodowe Centrum Badania Agresji rosji przeciwko Ukrainie.

⚆ Oleksandr Szułha, tymczasowy charge d’affaires Ukrainy w tym kraju, został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Gruzji w związku z sankcjami wobec Georgian Airways, które rozpoczęły regularne loty z Tbilisi do Moskwy.

💩rosja i białoruś:

⚆ Wyciek ropy w jednym z zakładów naftowych

⌛ Rok temu pisałem (130):

Ukraińcy opuścili Łysyczańsk

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Luksusy dla wagnerowców na białorusi

⚆ Cele zestrzelone przez dywizję Patriot. Zestrzelone pociski manewrujące/balistyczne, samoloty, helikoptery, Shahedy. Ciekawe są zapisy z 13 maja – wtedy strącono samolot i helikoptery rosyjskie na terenie obwodu briańskiego.

⚆ Lancet vs Kałach

⚆ Zacne poddanie się

⚆ 18+ – nie zawsze poddają się poddając się

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

2 thoughts on “🪖Dzień 495 (3 lipca 2023, 23:15) – wdech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *