🪖Dzień 463 (1 czerwca 2023, 22:35) – iskandery

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś w nocy miał miejsce kolejny ostrzał Kijowa. rosjanom udało się zaskoczyć mieszkańców. Mieli raptem 5 minut na ukrycie się przed rakietami Iskander, bo rosjanie wystrzelili je przy samej granicy. Ukraińskiej obronie przeciwlotniczej udało się je wszystkie strącić, ale szczątki rakiet zabiły 3 osoby i w tym dwoje dzieci. Wszystkie ofiary i niemal wszyscy ranni (19 osób) to efekt zamkniętego schronu w jednym z zakładów medycznych. To rozpaliło gorącą dyskusję dziś w Kijowie i skończyło się zarzutami dla 4 osób oraz natychmiastowymi kontrolami schronów i decyzją o ich stałym otwarciu.

Maj był dla Ukrainy ciężki pod kątem wystrzelonych przez rosję rakiet i dronów. Było ich łącznie 566. Ze 185 pocisków zniszczono 154 sztuki a z 381 Shahedów doleciało tylko 39. Trudno jednak te statystyki przyjmować z radością (bo obiektywnie to wysoka efektywność) widząc zdjęcie dziadka nad zwłokami 9 letniej wnuczki w dniu dziecka.

Tymczasem trwa druga edycja rajdu biełgorodzkiego. Jest dużo zamieszania i sporo eksplozji. Ponownie “wolni rosjanie” pojechali wyzwalać ojczyznę, ale tym razem widać więcej wybuchów i wersje co do ich pochodzenia są sprzeczne więc nie będę spekulował. Wiadomo natomiast, że rosjanie przeprowadzają ewakuację mieszkańców z Szebekino, a sieć obiegły też nagrania urzędników palących dokumenty.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Parlament Europejski poparł projekt ustawy o zwiększeniu europejskiej produkcji amunicji i rakiet dla Ukrainy. Zapewnia on finansowanie w wysokości 500 mln euro i powinno to rozwiązać problem braku produktów obronnych.

⚆ Amerykańska firma Global Military Products otrzymała od Ministerstwa Obrony USA kontrakt na ponad 118 mln USD na zakup i dostawę systemów przeciwlotniczych Gepard dla Ukrainy.

⚆ Ukraina otrzymała nową paczkę pomocową z Niemiec. W niej: amunicja do Leoparda-1; 2 ciągniki siodłowe 8×8 HX81 i 14 naczep; 7 gąsienicowych i zdalnie sterowanych pojazdów piechoty THEMIS. 64 gąsienicowe pojazdy terenowe Bandvagn 206 (BV206); 66 transporterów opancerzonych.

🌻+460 (208 370)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Najtrudniej pod Mazutiwką i pod Kreminną.

⚆ Okolice Bachmutu – trwa rotacja gdzie wagnerowców mają zastąpić kadyrowcy. Po mieście tłucze zawzięcie ukraińska artyleria, co nie pozwala rosjanom umocnić się w ruinach. To stwarza dużo szarych stref, których nie kontroluje żadna ze stron.

⚆ Marijinka, Awdijewka – tu rosjanie nadal próbują ale Ukraińcy odpierają ataki.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Duża aktywność ukraińskiej artylerii.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński.

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Około godziny 11 rosyjskie lotnictwo zrzuciło trzy kierowane bomby lotnicze na Kozackie i jedną na Nową Kachowkę. Jedna z bomb spadła na teren szkoły nr 3.  Zniszczone zostały trzy domy prywatne. Według wstępnych informacji jest jedna ofiara śmiertelna.

⚆ Charków (dzielnica przemysłowa) i okolice

🛸Ponowne ataki rakietowe na Kijów – są conajmniej 3 ofiary skutków upadku odłamków (w tym jedno dziecko). Na Kijów poleciało 7 balistycznych Iskanderów-M i 3 manewrujące Iskandery-K. Wszystkie zbito. Wystrzelono je blisko granicy – z obwodu briańskiego, co utrudniło ich wcześniejsze zestrzelenie.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Dowódca Wojsk Lądowych Syrskij powiedział nam w swoich komentarzach, że zmienił się format operacji na kierunku Bachmut, więc jest chwilowy zastój – nieprzyjaciel zastępuje jednostki „Wagnera” armią i jednostkami desantowymi. „Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wróg odmówił kontynuowania działań ofensywnych w tym kierunku, ale to wrażenie nie jest prawdziwe” – powiedział. Ponadto dowódca poinformował, że Siły Zbrojne w ostatnich dniach wstrzymały natarcie na flankach: „wykonywano tam inne ważne zadania”.

⚆ Prezydent Zełeński poinformował, że przybył do Mołdawii, by wziąć udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

⚆ ​​​Kijów nie może uderzyć w punkty rozmieszczenia rakiet Iskander znajdujące się na terytorium rosji, ponieważ naruszałoby to zobowiązania Ukrainy wobec partnerów międzynarodowych – rzecznik Sił Powietrznych Ihnat.

⚆ Jarosław, mieszkaniec stolicy, którego żona została zabita podczas nocnego ataku rosjan, powiedział, że ludzie w nocy uciekali do schronu, ale nikt im go nie otworzył. Kliczko poinformował, że specjaliści wydziału bezpieczeństwa miejskiego udali się do polikliniki, aby dowiedzieć się, dlaczego w poliklinice nie było dostępu do schronu. Za funkcjonowanie schronu odpowiada kierownik placówki medycznej oraz starosta powiatowy – dodał burmistrz.

⚆ Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie placówki medycznej, w której schron był zamknięty podczas rosyjskiego ataku rakietowego – powiedziała rzeczniczka kijowskiej prokuratury Nadija Maksimec w oświadczeniu dla Ukraińskiej Prawdy. Według niej obecnie przesłuchują funkcjonariuszy wskazanej placówki medycznej, którzy są odpowiedzialni za funkcjonowanie i utrzymanie schronu, w celu ustalenia urzędników bezpośrednio odpowiedzialnych za otwarcie schroniska w momencie ogłoszenia alarmu.

⚆ W ramach śledztwa w sprawie tragicznych skutków odmowy przyjęcia obywateli do schronu w Kijowie stróże prawa zatrzymali cztery osoby: pierwszego zastępcę desniańskiej administracji, dyrektora placówki medycznej i jego zastępcę, a także ochroniarza. W tej chwili przygotowywany jest protokół dla trzech zatrzymanych funkcjonariuszy w związku z podejrzeniem zaniedbania służbowego, które spowodowało poważne konsekwencje, oraz strażnika – w sprawie narażenia na niebezpieczeństwo, które doprowadziło do śmierci.

⚆ W Kijowie schrony będą otwarte na stałe – powiedział Roman Tkaczuk, szef wydziału bezpieczeństwa miejskiego KMDA. „Dzisiaj zapadła decyzja, aby schrony były otwarte przez cały czas. Wcześniej mówiono, że nie możemy cały czas ich otwierać, bo tam są prowadzone prace remontowe i bezdomne kobiety będą tam organizować przytułki. Ale nie mamy innego wyboru, jak tylko utrzymywać je otwarte przez cały czas”.

⚆ Burmistrz Kijowa Kliczko poinformował, że uzgodnił z policją patrolową, że stróże prawa będą obchodzić stołeczne schrony podczas alarmów, by sprawdzać, czy są otwarte.

⚆ SBU zatrzymała zdrajcę w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Andrij Kazmin został zwerbowany przez rosyjskie służby jeszcze przed rozpoczęciem Inwazji. A po 24 lutego rosjanie dali mu zadanie wstąpienia do Sił Zbrojnych. Kazmin ujawniał informacje o skutkach uderzeń rakietowych, współrzędnych różnych obiektów, liczbie ukraińskich obrońców i uzbrojeniu.

⚆ Na Zakarpaciu rada regionalna zakazała działalności organizacjom religijnym pochodzenia rosyjskiego.

🌍Świat:

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg, komentując ostatnią serię ataków na terytorium rosji, powiedział, że Ukraina ma pełne prawo do obrony. Dodał, że sojusznicy są zdeterminowani, by wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, co nie czyni NATO stroną konfliktu. „NATO ma w tej sytuacji dwa zadania: wspierać Ukrainę, co robimy, i zapobiegać wyjściu agresywnej wojny rosji poza granice Ukrainy” – dodał sekretarz generalny.

⚆ Na spotkaniu w Oslo 1 czerwca ministrowie spraw zagranicznych NATO będą rozmawiać o chęci Ukrainy do przystąpienia do Sojuszu i jej dalszym wsparciu w wojnie z Federacją rosyjską — Stoltenberg.

⚆ Stoltenberg nazwał nieformalne dyskusje w ramach Sojuszu „dobrymi” na temat konkretnych kroków, jakie Ukraina powinna podjąć, aby uzyskać członkostwo w NATO.

⚆ Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że Ukraina potrzebuje więcej przeciwlotniczych systemów rakietowych Patriot. Według niego wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Ukrainy będzie przedmiotem dyskusji na szczycie europejskiej wspólnoty politycznej w Mołdawii.

⚆ Administracja Bidena ma trzy kluczowe priorytety w ciągu ostatnich 15 miesięcy: wspieranie Ukrainy, wspieranie sojuszników z NATO i zapobieganie III wojnie światowej, powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Kirby.

⚆ Pentagon podpisał umowę z firmą SpaceX Elona Muska na zakup terminali łączności satelitarnej Starlink dla Ukrainy i usług na ich użytek przez ukraińskie wojsko — Bloomberg.

⚆ Rząd Holandii planuje zakup kilkudziesięciu czołgów Leopard 1 z dostawą na Ukrainę. Dostawcą może zostać szwajcarska firma, ale zakup czołgów wymaga zgody szwajcarskiego rządu, który chce zachować neutralność w wojnie z rosją.

⚆ Biden ma większy „apetyt” na przekraczanie czerwonych linii putina – Washington Post. Pomimo ostrzeżeń, że dostarczanie broni Ukrainie doprowadzi do wojny światowej, prezydent USA nadal przeciwstawia się putinowi – strategia, która niesie ze sobą zarówno ryzyko, jak i zysk, pisze gazeta, powołując się na źródła w rządzie USA. Jak tłumaczą urzędnicy, głównym powodem ignorowania gróźb putina jest fakt, że rosyjski prezydent nie dotrzymuje obietnic ukarania Zachodu za dostarczanie broni Ukrainie. Jego blef utwierdził amerykańskich i europejskich przywódców, że mogą to robić bez poważnych konsekwencji. Według amerykańskich urzędników możliwym wytłumaczeniem niechęci putina do uderzenia na Zachód jest pogarszający się stan rosyjskiej armii.

⚆ Szwajcarska federalna firma zbrojeniowa RUAG chce sprzedać 96 czołgów Leopard 1 w celu przetransportowania ich na Ukrainę. W pierwszej kolejności mają zostać przewiezione do Niemiec. Firma RUAG złożyła oficjalny wniosek o eksport mimo sprzeciwu władz szwajcarskich – pisze SRF.

⚆ Od 1 czerwca USA wstrzymały przekazywanie rosji informacji o swoim arsenale rakietowym i wystrzeleniach rakiet balistycznych zgodnie z Traktatem o strategicznej broni ofensywnej (СНО-3), który Moskwa „zawiesiła” w lutym 2023 r. — Departament Stanu.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion „Wolność rosji” poinformowały, że prowadzą kolejną operację na terytorium rosji. Żołnierze nagrali wiadomość wideo i poinformowali, że jadą w kierunku Szebekino. W szczególności mężczyzna w mundurze wojskowym mówi na filmie, że „wkrótce pojawi się dzielnica Szebekino”. Aktualnie walczą na przedmieściach Szebekino — o wsie Nowa Tawołżanka i Titówka

⚆ rosyjskie władze informują o ostrzale, który rzekomo trwał całą noc i walkach, ale zapewniają, że „nie ma przełamania Sił Zbrojnych”. rosjanie oskarżają siły ukraińskie o masowy ostrzał GRADami obiektów cywilnych. W niektórych miejscowościach zarządzono ewakuację. pieskow stwierdził, że ostrzał w obwodzie biełgorodzkim nie wpływa na przebieg tzw. „operacji specjalnej”, jak w rosji nazywa się wojnę z Ukrainą.

⚆ W Biełgorodzie, według wstępnych danych, dron spadł na drogę i eksplodował, poinformował gubernator Gładkow. Twierdzi, że w wyniku upadku drona są dwie ofiary i uszkodzony samochód.

⚆ wybuch i pożar na polu naftowym w Niżniewartiwsku w rosji. W Nogińsku pożar na parkingu zniszczył ponad 20 autobusów i 15 minibusów.

⌛ Rok temu (98):

⚆ Trwają walki w Siewierodoniecku

⚆ Ukraina walczy od niemal 100 dni, a wojna znajduje się w krytycznym i bardzo wrażliwym momencie. Po wycofaniu się z północy na początku kwietnia, wojska rosyjskie skumulowały swoje siły w okolicach Ługańska i tu mozolnie zdobywają kolejne miejscowości zmuszając Ukraińców do wycofywania się i prowadzenia obrony. Przez ten czas siłom ukraińskim udało się odbić trochę terenu wokół Charkowa i Mikołajowa, jednak to Donbas jest tym co martwi większość.

⚆ Rok temu miały miejsce rozmowy polsko-ukraińskie o dalszej pomocy wojskowej. Ukraina kupi od Polski 60 haubic KRAB. Polska dostarczyła ich już 18 w ramach pomocy i są one bardzo chwalone przez ukraińskich wojskowych. Pozostałych elementów wsparcia wojskowego nie ujawniono.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Pożar akademika miejskiego w Szebekino

⚆ wolni rosjanie w obwodzie biełgorodzkim

⚆ grillowanie w Bachmucie

⚆ Themis w akcji

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *